hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - "Ferdig- hest" eller forme selv?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 "Ferdig- hest" eller forme selv?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side | Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 4

Ragnhild E

» VIP

Norway
Innlegg: 2077

Skrevet - 25/07/2006 :  19:45:24  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRagnhild E  Svar med kopi av melding
Man sitter jo og drømmer. Skulle jeg hatt meg ny hest ville jeg hatt en noe ung hest, men ikke under 4 år. Ville hatt en hest som kunne det grunnleggende, altså som var godt innridd/innkjørt, og som kunne basicen, kanskje litt mer. Samma om hesten ikke har lært mer, eller er feillært, eller har stått på beite i to år, hovedpoenget er at jeg ikke vil begynne helt på bunn. Men å ha noe å jobbe med? Jatakk! Ser jo det slik jeg har det nå med kaldblodsen jeg rir. Han kan start, stopp, sving, frem osv osv. og er positiv, gjør så godt han kan og har absolutt kapasitet til å bli en flott ridehest (han har bare blitt brukt litt for lite).

Føll/unghest kunne jeg aldri tenkt meg, føler meg ikke god nok til det selv. Vil ikke ha ansvaret for å ødelegge en hest! Er litt slik at jeg må vite at jeg gjør ting riktig og at jeg ikke gjør så mye feil for at jeg skal tørre å hive meg utti det. Derfor, ingen unghest på meg på maangemange år!
Gå til toppen av siden

LisaFi

Innlegg: 957

Skrevet - 25/07/2006 :  20:31:35  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLisaFi  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
må være voldsomt mange gode hestetrenere her, siden de kan gjøre en bedre jobb en hva en profesjonell trener kan?


Opprinnelig postet av Anne og Alm Inium



-Dèt var vel kanskje en litt unødvendig kommentar?

Det er vel mange her som har sagt at uerfaren hest er blitt en slags "nødløsning" pga økonomi eller hva som har vært tilgjengelig? tror ikke så mange velger unghest framfor lærehest fordi de tror de er så j....la gode hestetrenere..

Utenom meg, da... Min neste blir nok en heeelt fersk en, åring eller toåring som har gått bare på utegang.. Men det er nå meg da...
Gå til toppen av siden

Natalie_S

» VIP

Norway
Innlegg: 1671

Skrevet - 25/07/2006 :  22:57:57  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseNatalie_S  Svar med kopi av melding
Har vel igrunn formet Holter slik jeg vil ha henne innen ridning og kjøring selv, men jeg fikk henne ferdig oppdratt. Jeg synes ikke jeg er god nok til å trene et føll fra starten på egen hånd (selv om treningen av Tora har gått over all forventning), og ihvertfall ikke uten gode trenere som kan hjelpe meg. Det som skremmer meg mest med en unghest er ikke innridningen/innkjøringen i seg selv, men alt "det andre"; at jeg ikke får den like snill, trygg, lydig og tillitsfull som Holter. Så hadde lommeboka vært stor nok, hadde det blitt ferdig formet, og oppdratt, "stor brun en" på meg (akademisk ridd sådan, og selvsagt også innkjørt).
Mvh Natalie

Min hest er mit spejl, som uforfalsket gengiver mine dårlige og gode luner. Se din hest i øjnene og lad dig ikke skræmme af sandheden (Bent Branderup)

Redigert av - Natalie_S den 25/07/2006 23:01:26 Gå til toppen av siden

Lopke

Norway
Innlegg: 5953

Skrevet - 25/07/2006 :  23:10:18  Vis profil  Svar med kopi av melding
vel egentlig kunne jeg tenkt meg en ferdig hest.

Uansett vil det bli forming om man vil nå lengre. Men det var jo kjærligheten som valgte da jeg fant Lopke på 2 1/2 år.. skulle egentlig ikke ha en unghest men nå ble det bare slik. Litt frustrert iblandt. Skulle ønske det var flere flinke ryttere omkring meg som kunne være med. Ikke alltid så gøy å måtte gjøre alt alene.
Gå til toppen av siden

Hege J

» VIP

Norway
Innlegg: 1964

Skrevet - 25/07/2006 :  23:26:20  Vis profil  Svar med kopi av melding
Liker å forme selv, men det var egentlig ganske tilfeldig at jeg endte opp med en unghest (4 da jeg kjøpte, 5 nå).

Og angående å kjøpe unghest fordi de er billige- det behøver ikke være tilfellet, trust me;) En god unghest koster gjerne like mye som en bra læremester.

Hege Gå til toppen av siden

LisaFi

Innlegg: 957

Skrevet - 26/07/2006 :  14:32:30  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLisaFi  Svar med kopi av melding
Hehe, joda Hege, kvalitet koster. Men om herligheten i tillegg hadde vært oppridd, så hadde den kostet enda mer i innkjøp, ikke sant?

Når man kjøper en grønnere hest kan man jo ta utgiftene litt over tid (i stedet for å spytte alle pengene i ferdig tilridd hest, altså), og vurdere selv om man setter den bort til tilridning i perioder, eller gjør alt selv....
Gå til toppen av siden

ClaireMichelle

Sweden
Innlegg: 111

Skrevet - 26/07/2006 :  14:57:47  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ja takk, begge deler? :-) Har ridd til min egen araberfrøken. Hun var problemhest, har brukt 6 laaange år på å forme henne til den hesten jeg ville hun skulle bli. Men etter alle disse årene med grønn hest, ønsket jeg meg en ferdig innridd hest; Da kjøpte jeg min danske varmblodshoppe Stavhøjgårdens Melanie :-) Har stått hos berider, å er en herlig frøken som kan masse..


Æ e flytta til Sverige Gå til toppen av siden

Flokus

Norway
Innlegg: 1901

Skrevet - 26/07/2006 :  15:52:20  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg ville hatt en ''ferdighest'', men det hadde jo vært kjekt å trent opp et føll helt fra starten av. :)
Ringer det en bjelle?

~AAC~

Savner deg, Bebbi!

Gå til toppen av siden

Ingvild og Kenzo

» VIP

Norway
Innlegg: 1117

Skrevet - 26/07/2006 :  16:18:49  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideIngvild og Kenzo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseIngvild og Kenzo  Svar med kopi av melding
Jeg ville hatt en mellomting, og det er vel også det jeg har, selv om mange kanskje vil kalle Kenzo en "ferdig-hest". Da jeg kjøpte han gikk han alle MB øvelser, i en LA/MB form. Men siden han har kapasitet til å nå helt til topps, kan man på ingen måte kalle han "ferdig". Det beror mer på hva man legger i uttrykket "ferdig".
Kenzo&Buster
Diamantene<3
Gå til toppen av siden

Silba

» VIP

Innlegg: 51

Skrevet - 26/07/2006 :  23:14:32  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg har to-åring som er oppdrettet selv, men ønsker meg en god læremester i dressur. Hadde penger grodd på trær...
Unghesten skal jeg legge alt det grunnleggende i, før hun sendes til innridning. Oppsitt og slikt lar jeg heller noen som er flink (og modig) til å gjøre. Har sagt at jeg skal ikke være den første til å sitte på min store røde gange!
Gå til toppen av siden

**sofie**

» VIP

Norway
Innlegg: 337

Skrevet - 27/07/2006 :  01:06:03  Vis profil  Svar med kopi av melding
Har ikke hatt så mange hester i mitt liv, men den ene jeg har hatt (har fortsatt) kjøpte jeg uten at den kunne noe. 13 år var han da, rett fra travbana, og stått i noen år på en gård, der han ble brukt som "cowboy" hest(fartfartfart). så det var en ganske vranglært hest.. å jeg som 14 åring, å sku ha min første hest. jadda.. god kombinasjon
Men det løste seg til slutt, å den følelsen av at vi ahr lært ilag, den er god

Men skulle gjerne ridd på en lærehest innimellom

de som sier lykke ikke kan kjøpes, et ikke hva det vil si å eie en hest=)

www.sofieoglasso.piczo.com
Gå til toppen av siden

Gomp1

» VIP

Innlegg: 232

Skrevet - 27/07/2006 :  19:55:45  Vis profil  Svar med kopi av melding
Forme selv... sitter her å vurderer å kjøpe 2åringen jeg har hatt på for i over et år, hun skal selges og eieren vil selge hun til meg.... mye bedre å forme henne selv så slipper du å tenke på hva hun ka ha godt i mellom tidligere Gå til toppen av siden

Skjotta

Innlegg: 72

Skrevet - 27/07/2006 :  20:08:54  Vis profil  Svar med kopi av melding
begge deler ja.

jeg har jo 2 (snart 3) sma föll, som en dag ma trenes. jeg kommer da til a gjöre bakke trening, grullaget for ridning og sa videre selv, og sa la noen andre, mer erfaren og kunnskapsrik ta seg av selve innridningen og "finjusteringen" i gangartene (islendinger)

jeg har en 12 arig hoppe som jeg har ridd inn selv da hun var 10, men det var en lang og skremmende prosess. hun er helt grei som turhest (bortsett fra at hun festet seg under ett gjerde og skadet hofta, og kan derfor ikke ries mere) men ikke noe a konkurrere med...

föler vel at det er bedre for hesten a la de profesjonelle ta seg av akkurat innridningen.
Gå til toppen av siden

kris10na

Innlegg: 106

Skrevet - 27/07/2006 :  23:11:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
begge deler kanskje...
har nå en hest som er 4 år som jeg har hatt siden den ble født og lært henne(og meg selv) alt. Det er utrolig lærerikt for meg også!
Men jeg har aldri hatt en "ferdig" hest. bare unghester, så skulle gjerne hatt en som var ferdig. men nå er ikke det behovet så stor for jeg ser resultater med hesten min, men før...
Gå til toppen av siden

BirgitteG

Innlegg: 194

Skrevet - 28/07/2006 :  13:56:13  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er vel mange her som har sagt at uerfaren hest er blitt en slags "nødløsning" pga økonomi eller hva som har vært tilgjengelig? tror ikke så mange velger unghest framfor lærehest fordi de tror de er så j....la gode hestetrenere..

Jeg er en av dem som har valgt unghest pga økonomi. Men det er mange som kjøper ungest fordi det er litt "kult" og de tor de er "så j....la gode hestetrenere.."

Det er jo ikke noe kult å ha unghest etter å ha hatt en hest på høyere nivå. Det tar Evig lang tid å trene opp dyret, samtidig som man (hvis man da er realistisk) vet at hvis hesten hadde vært i professjonelle hender hadde den vært mye lenger i udannelsen. Og er man konkurranserytter skal man ikke forvente å lukte på plasseringer engang, for hesten enten går å kikker på dressurbanen, eller skal gå lange veier på en sprangbane.

Jeg skulle ønske jeg hadde en hest som gikk 1.30. Det har jeg ikke, så nå får jeg heller bruke forever på å ri opp henne jeg har. Det er "helt greitt " det, mne jeg ser frem til den dagen hun kan defineres som en "ferdig hest"

Birgitte
Gå til toppen av siden
Side: av 4 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side | Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.