hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hesten vil ikke være ute
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utegang/beite
 Hesten vil ikke være ute
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

TORHILD

» VIP

Innlegg: 2595

Skrevet - 03/12/2005 :  19:58:23  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hva gjør dere når hesten ikke vil være ute lenger? Den siste uken og to har hesten fått det for seg at hun ikke vil være ute lenger. Stiller seg opp med porten med en gang, og vil inn. Går frem og tilbake, frem og tilbake, ingenting hjelper. "Bestevenninnen" som roper på henne lengre borte på beitet, evt andre hester hun står med, fint vær, godt og varmt teppe på... ingenting hjelper... Hun vil inn. Har prøvd å slippe henne på et annet beite, men det samme skjer der også. Noen som har noen ideer? Kan det være noe så "barnslig" som at hun er mørkeredd? Ble nemlig noen sene ettermiddager for to uker siden, men hun stiller jo seg også med porten når det er lyst?

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 03/12/2005 :  22:09:01  Vis profil  Svar med kopi av melding
Prøvd å gi de kraftfor og høy ute når det stunder mot kveld?
Kan jo bli vanskelig om mange andre går der og, men hvis de ikke er i nærheten er det jo verdt et forsøk vil jeg tro.
Gå til toppen av siden

Molly

» VIP

Innlegg: 776

Skrevet - 03/12/2005 :  22:24:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Bajass er også slik nå på vinteren/mørketiden. Han har også gått fram og tilbake ved porten el han står og følger med på den! Er jo forsåvidt greit når han skal inn men... Hvorfor vet jeg ikke da han har hester i samme gjerdet og på begge sider. Er vel kanskje så "enkelt" at de trives best inne på denne årstiden


Var jo veldig kjekt dette når pappa skulle hente han i gjerdet for noen uker siden da vi skulle ut å kjøre, tidlig ettermiddag

Bare si det du sku´

Spring Sprang Snubbla Og Datt
Gå til toppen av siden

eligj

Innlegg: 1294

Skrevet - 03/12/2005 :  22:35:54  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hos oss er det ganske mange som henger ved porten når det blir mørkt. Og blir de stående alene, blir de gjerne ganske utålmodige. Jeg sørger for at min kommer inn før klokka er 17. Da unngår jeg at han begynner å trave, evt løpe frem og tilbake.

Jeg synes denne ideen om at hester absolutt skal gå ute så lenge som mulig er meningsløs. Hvis man ser hvordan de oppfører seg, særlig i mørket, og særlig alene, så ser man at de mye heller står inne i stallen sammen med en kompis, enn å stå ute time etter time. Naturligvis er det fint om de kan stå ute så lenge de synes det er hyggelig, men det er ikke noe poeng å strekke utetiden så lenge som mulig utover ettermiddagen og kvelden bare fordi "det er bra for hesten å stå mye ute". Ikke alle hester trives med å stå ute til klokka åtte i mørket om vinteren (mitt inntrykk er at de færreste trives med det).
Gå til toppen av siden

susanne

Norway
Innlegg: 642

Skrevet - 03/12/2005 :  23:31:01  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidesusanne  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressesusanne  Svar med kopi av melding
jeg er enig med eligj! alle mener jo at hesten burde være ute så lenge som mulig fordi det er naturlig for dem, men nå har vi jo vent dem til livet med å være i boks og det er vel kanskje en del som trives best der inne i de kalde vinterkveldene=)
www.sannesin.piczo.com hjemmesiden min=) Gå til toppen av siden

Lopke

Norway
Innlegg: 5953

Skrevet - 03/12/2005 :  23:38:46  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg mener at hester er utedyr og egentlig helst trives ute. Et eksempel er dem som driver med løsdrift. Når hestene har fått maten sin er det ut igjen, uansett været. Så jeg vil nesten tro at det er fordi foring som regel foregår inne på denne årstiden og hesten vil inn for ikke å gå glipp av denne. Har du evt. prøvet å fore litt tidligere (men i mørketid) og så ta hesten ut igjen og se om den reagerer likt? dessuten er det sånn hos oss ot hvis lederhoppa er inne vil de andre ikke være alene ute. Er hun ute vil de og være ute. Utenom foringstiden altså. Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 03/12/2005 :  23:51:56  Vis profil  Svar med kopi av melding
Skjønner jeg må være heldig med mine da..
Ikke maser de om å få komme ut når de er inne og ikke inn når de går ute.
I kveld tok jeg de inn kl. 22:30. (gått ute siden kl.10) og de var like rolige som de pleier.
Fullblodsen åt høy og shettisen sto og sov.

Jeg gir alt kraftfor inne men de får ubegrenset høy ute. De er aldri sultne verken inne eller ute så derfor har de vel trolig ikke fått noen formening om at det er bedre et sted enn et annet (pga. mat/sult).
Kanskje det er et poeng i ditt tilfelle også, ikke vet jeg.

Men takk og lov at jeg slipper sånt mas.
Her må det gå etter mitt tidskjema og så lenge det er mat blåser de i om de er ute eller inne.

Redigert av - xxxx den 03/12/2005 23:54:07 Gå til toppen av siden

TORHILD

» VIP

Innlegg: 2595

Skrevet - 04/12/2005 :  03:17:47  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Har du evt. prøvet å fore litt tidligere (men i mørketid) og så ta hesten ut igjen og se om den reagerer likt?
Opprinnelig postet av Lopke



Ta feks på fredag, da stod hun og "bestevenninnen" inne og spiste frokost, og så slapp jeg de ut i 11-tiden. Den andre hoppen travet lykkelig avgårde og begynte å gresse, min stod igjen ved porten. Jeg gikk inn på beitet igjen, og leide henne bort til den andre, og slapp henne så løs igjen. Men hva gjorde hun? jo snudde og løp tilbake til porten! Og kikket sørgmodig etter meg når jeg da gikk tilbake tilstallen... Samme skjer om jeg slipper henne etter middagsforingen for tiden. Og om jeg har med høy ute på beitet, så bryr hun seg ikke, men går frem og tilbake og vil inn. Må si at hun ikke er noe utedyr om sommeren heller. Følte meg nesten slem når jeg "tvinget" henne til å være ute om natten om sommeren, men det ordnet seg etter en uke. Er ikke det at hun er dårlig mottatt i flokken heller, har mange venner. Så ikke vet jeg! Stuegris?

Gå til toppen av siden

Roxira

» VIP

Norway
Innlegg: 2272

Skrevet - 04/12/2005 :  07:58:16  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRoxira  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRoxira  Svar med kopi av melding
Hestene mine er litt rare... Om morningen vil de fortest mulig ut... Men de begynner å stille seg ved porten ganske tidlig på kvelden... Er et gatelys nede ved veien de pleier å stille seg under, så de står jo ikke helt i porten da...
Men det er ikke noe mas, de bare står der å henger.

Jeg er også av den typen som mener at hestene har det best ute! Selvfølgelig om det er veldig dårlig vær og hesten sier selv at den vil inn så er det jo greit.
Der jeg har hestene mine nå så kommer det ikke på tale å sette inn hestene så tidelig som kl 17! Dette pga at det er veldig dårlig inne klima i stallen og hestene har det MYE bedre ute i frisk luft... Er såpass dårlig klima inne at luftveiene til hestene blir påvirket av dette.
Hestene mine er ute kl. 06.30 på morningen og inn kl 21.00-21.30 og dette er noe de er vant til.
De fleste av hestene jeg har er løsdrift hester og jeg merker spesielt på de at utegang er veldig viktig. Blir sure og grinete om de må stå mye inne.
Små paddocker funker det heller ikke å ha hestene mine i, da blir de også sure og grinete.

Så lenge hestene mine har noe å gomle på synes de det er ålreit å være lenge ute, nå på vinteren som gresset er borte der de går, er det ikke like spennende å være ute merker jeg... Så skulle gjerne ha hatt større beiter å ha de på, på vinterstid også.

*~Susanne~*

Sadness is not a crime. Making someone sad is!
Gå til toppen av siden

eligj

Innlegg: 1294

Skrevet - 04/12/2005 :  15:27:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Hestene mine er litt rare... Om morningen vil de fortest mulig ut... Men de begynner å stille seg ved porten ganske tidlig på kvelden... Er et gatelys nede ved veien de pleier å stille seg under, så de står jo ikke helt i porten da...
Opprinnelig postet av Roxira


Det tyder jo ganske opplagt på at de ikke liker å stå i mørke.

Hvis man absolutt vi lha hesten lenge ute om vinteren, hva med å sette opp mer lys i paddocken? Det er jo bedre også for sikkerheten, hva om noe skjer i den borterste enden hvor det er stummende mørke? Ingen oppdager det før det har gått et par timer..

Men ok, hvis hesten vil inn klokken 11 om formiddagen, så er det jo litt snodig. Det kan tenkes som du antydet at den ble litt engstelig etter at det ble et par lange ettermiddager som den ikke satte pris på. Det går jo an å la den stå der litt utover dagen, og så ta den inn relativt tidlig, så den skjønner at den ikke blir etterlatt.

Veldig fin ide dette med å ha hesten ute så lenge det er praktisk for eieren og stallen. Fungerer sikkert også bra når det vanlige er at alle hestene går sammen på et egnet beite hvor mat alltid er tilgjengelig. Men hos oss rir de fleste på ettermiddagen eller kvelden, derfor begynner det å bli tomt i paddockene relativt tidlig. Dette vet hestene veldig godt, og derfor lar de seg ikke bestikke med litt ekstra høy i fem-seks tiden. De er mye mer opptatt av at de andre forsvinner en etter en, enn av en dott med høy.

Man må løse de problemene som oppstår på beste måte ut i fra hesten og forutsetningene på den stallen man har hesten. Hvis det ikke lar seg gjøre på en slik måte at hesten blir nogenlunde fornøyd, får man heller flytte, eller finne seg en annen hest. Mener nå jeg da..
Gå til toppen av siden

Roxira

» VIP

Norway
Innlegg: 2272

Skrevet - 04/12/2005 :  17:24:38  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRoxira  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRoxira  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Kopi av melding:
Hestene mine er litt rare... Om morningen vil de fortest mulig ut... Men de begynner å stille seg ved porten ganske tidlig på kvelden... Er et gatelys nede ved veien de pleier å stille seg under, så de står jo ikke helt i porten da...
Opprinnelig postet av Roxira


Det tyder jo ganske opplagt på at de ikke liker å stå i mørke.

Opprinnelig postet av eligj



Men det som er rart er at før snøen kom sto de oppi skogen i det værste mørket, men nå som det er kommet snø og man ser litt mer da steller de seg under gate lyset... så jeg blir ikke helt klok på de jeg...
De står iallefall ikke å stresser eller maser så da tar jeg det ikke så tungt... Maser litt etter kl 20 på kvelden for da nærmer det seg foring og de er sultne.
Men det er ikke mye mas fra de kun humring.

Noe mer lys i paddocken kan jeg bare glemme på stallen der jeg står!! Det bruker jo strøm!! Har maset lenge om mer lys på ridebanen så man ser mer enn en 15m volte når man rir... Men har stått der i en del år nå og ikke noe mer lys enda.

*~Susanne~*

Sadness is not a crime. Making someone sad is!
Gå til toppen av siden

Lucinda:

Norway
Innlegg: 2233

Skrevet - 04/12/2005 :  17:41:09  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLucinda:  Svar med kopi av melding
Det har vel kanskje noko med om det er mat til hesten ute eller ei. Mine står ute fra 8-9 om morgon til gjerne 23 om kvelden. Har dei mat ute er det ingen masing om å komme inn. Men har dei derimot ikkje meir mat igjen ute så maser dei om å få komme inn. Dei vil da inn til maten dei veit venter inne.

Ser jo også In Nancyville slipper hester som maser. Desse har jo også ubegrensa høy ute. Så ja eg tipper det ofte har med mattilgangen å gjere.

Gå til toppen av siden

LilleMint

» VIP

Norway
Innlegg: 530

Skrevet - 07/12/2005 :  08:57:31  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLilleMint  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLilleMint  Svar med kopi av melding
kanskje det hjelper å bruke skjeting?
- Jasmine og Ponniene - Gå til toppen av siden

Lopke

Norway
Innlegg: 5953

Skrevet - 07/12/2005 :  09:11:27  Vis profil  Svar med kopi av melding
skjeting??? Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 07/12/2005 :  11:48:18  Vis profil  Svar med kopi av melding
Tror minttu mener kjetting...men jeg vet sannelig ikke hvorfor...
"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden

TORHILD

» VIP

Innlegg: 2595

Skrevet - 07/12/2005 :  12:02:21  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hæ??? Den skjønte ikke jeg heller... Kanskje jeg skulle ta kjettingen og knytte henne i et tre slik at hun ikke går frem og tilbake med porten??? *ler*
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.