hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Fuktighet til høvene
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Høver og hovpleie
 Fuktighet til høvene
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

missixty

» VIP

Norway
Innlegg: 551

Skrevet - 12/04/2007 :  23:11:11  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissixty  Svar med kopi av melding
Min forrige hest hadde det med å få veldig tørre høver på vårparten/forsommeren, noe som førte til at han ble sårbent. Er redd det samme skla skje med den hesten jeg har nå, så jeg lurer på om dere har noen gode tips til hvordan jeg kan gi fuktighet til høvene?
Hvorfor gjøre det i dag når du kan utsette det til i morgen ?

Vilgot

» VIP

Norway
Innlegg: 395

Skrevet - 13/04/2007 :  07:39:05  Vis profil  Svar med kopi av melding
Forrige hesten jeg hadde også tørre høver en stund, tipset jeg fikk av hovslageren vi bruker var å søle litt ekstra med vann i innhegninga. Spes der han fikk vann/mat og der han stod mest det funket kjempe bra. Gå til toppen av siden

frkelin

Innlegg: 650

Skrevet - 14/04/2007 :  09:03:24  Vis profil  Svar med kopi av melding
Så rart at hesten blir sårbeint av å få tørre høver. Når det er veldig tørt blir gjerne underlaget, grusveier m.m. også veldig tørre og harde og DET kan gi litt sårbeinthet siden det er uvant i starten.
Min hest har alltid best høver i tørre perioder. Hesten er jo et ørken/steppedyr og så lenge høvene har en god trim og ikke for lang hovvegg som gir store mekaniske krefter som trekker i hovveggen, mener mange at høvene blir best av å være jevnt tørre. Høvene blir mye hardere når de er tørre og slites mindre.
Evt, kan jeg tipse om Keratex hoof hardener. Den skal påføres hver dag i et par uker, mens høvene holdes tørre og rene, helst hele tiden. Det gjør høvene hardere og det virker faktisk ofte mot sårbeinthet.
En annen grunn til at hesten blir sårbeint på vårpart/sommer er at den plutselig får tilgang til veldig søtt nytt gress. Dette gir mange hester LGL (Low Grade Laminites). Det er ikke det samme som forfangenhet, (veldig veldig mild grad som ikke gir endringer i høvene eller tydelige symtomer) men gjør hesten sårbeint og tyder på at hesten ikke tåler å fordøye den mengden sukker og stivelse den får i kosten.
Gå til toppen av siden

missixty

» VIP

Norway
Innlegg: 551

Skrevet - 14/04/2007 :  20:50:47  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissixty  Svar med kopi av melding
Det er godt mulig at det var grusveier og sånt som i utgangspunktet gjorde han sårbent, det kan ikke jeg svare på. Men jeg sammenlignet litt med våre hender, når de blir tørre sprekker de opp og vi begynner å blø av ingenting. Tenkte at det kanskje var noe av det samme med hester.

Har hørt at man kan smøre olje på hovene for å gjøre noe med fuktigheten. HUsker ikke helt hva det var, men tror at det skulle føre fuktighet til hoven eller noe. Da er det snakk om matolje; solsikkeolje dersom jeg husker rett (hørte dette for noen år siden). Hva mener du om det?

Hvorfor gjøre det i dag når du kan utsette det til i morgen ? Gå til toppen av siden

frkelin

Innlegg: 650

Skrevet - 15/04/2007 :  10:00:54  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg mener olje ikke har noe på høver å gjøre.... Et av disse gamle kjerringrådene som nekter å dø.....
Man bør heller sammenligne høver med negler, etter noen timer i badekaret er neglene helt myke. Keratex har lagt ut endel forskning på høver, der de har brukt mikroskop og sett på molekylsammensetningen i høver. Jeg har lest lignende ting fra andre kilder, så dette tror jeg på. Det som er mest skadelig er om høvene er gjennomfuktige og tørker ut raskt. Da svekkes keratinet og hovveggen blir svakere.
Jeg vil anbefale deg å enten vurdere Keratex-produkter, les mer på www.happyhorse.no, eller Optima-ph som er økologisk og sørger for at sopp og bakterier ikke trives i sprekker i høvene eller i strålen. Og sørg for at du er helt sikker på at foringen ikke bidrar til problemet.
Det kan også være interessant å prøve å finne ut om ømheten sitter i hælområdet/strålen, eller i sålen/tåa. Det er ikke alltid så lett, men om du studerer hesten når den går og ser om den avlaster hæl eller tå og lener seg fremover med hodet lavt (hæl), eller prøver å ikke legge noe vekt på tåa og beveger seg rart idet den ruller over. En god trim og en sunn stråle er så klart avgjørende.
Så er det veldig mange hester som trenger hoof-boots på iallefall frambena i perioder av året. Det er særlig i starten på sommersesongen greit å kunne ri alle lange turer og alle turer på grus med boots foran. Jo mer hesten beveger seg jo sterkere blir høvene og jo fortere vokser de, så om hesten kan få endel turer mens høvene er beskyttet for slitasje hjelper det for fremtiden.
Gå til toppen av siden

sandipandi

» VIP

Innlegg: 25

Skrevet - 19/04/2007 :  20:12:24  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Min forrige hest hadde det med å få veldig tørre høver på vårparten/forsommeren, noe som førte til at han ble sårbent. Er redd det samme skla skje med den hesten jeg har nå, så jeg lurer på om dere har noen gode tips til hvordan jeg kan gi fuktighet til høvene?

Opprinnelig postet av missixty




Det som anbefales er å ha et beite hvor hesten din har tilgang på vann, el ta en time om dagen og la hesten stå med høvene i en bøtte med vann, el såp får du kjøpt noen boots som du fyller med vann som hesten kan gå med 1-2 timer om dagen med... Høver trenge rutrolig mye vann for å kunne fungere normalt så lykketil og håper du finner ut av det.


PS: IKKE SMØR DE INN MED OLJE EL NOE!!!!!!!!!!!!
Gå til toppen av siden

Caeles

» VIP

Innlegg: 256

Skrevet - 29/04/2007 :  19:26:05  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideCaeles  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCaeles  Svar med kopi av melding
Jeg har gode erfaring med linfrø omslag for umiddelbar fukttilførsel:

Hell 4dl kokende vann over 2dl linfrø. La dette svelle ut til en tykk grøt. Fordel på 4 lerretskluter på ca. 50 x 50cm hver. Plasser hoven midt i klatten med linfrø-grøt og bind fast. -De to forrerste hjørnene bindes bak og de to bakerste hjørnene foran.

La hesten stå med høvene i linfrø-grøt over natten og VIPS så er de mere elastiske!

:-) Kari-Anne Gå til toppen av siden

kari anne
» VIP

Innlegg: 209

Skrevet - 30/04/2007 :  10:34:16  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg kan anbefale pH-optima! Har hatt problemer med høver som enten har vært så tørre at de nesten har falt fra hverandre eller sur stråle og smuldrete ekle høver. Har brukt tjære tidligere og det har fungert fint mot sur stråle, men pH-optimaen er jo mye greiere da det bare er og spraye på hver dag. Ikke blir det så mye klin og stank heller. :) Gå til toppen av siden

*Skogli_Western_Riders*

» VIP

Norway
Innlegg: 1080

Skrevet - 09/05/2007 :  15:05:31  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside*Skogli_Western_Riders*  Svar med kopi av melding
Da jeg var i hestebutikken Hest A/S i Elverum kom jeg over noen filt kopper med lærreimer til å feste dem med. Disse filt koppene skulle dynkes i vann før de ble satt på hesten slik at hesten kunne gå med disse fuktighets givende koppene noen timer om dagen. Om de tørker opp, bare heller jeg på litt mer vann utenfor koppen, slik at det suges opp i filten. Kjempe smarte og en genial løsning for tørre sommer/vår høver. Jeg bruker dem mye på ponnisen min og de fungerer virkelig. Ikke var de dyre heller. Tror jeg gav ca 150 kr for dem (2.stk)
FOLK & DYR PÅ SKOGLI STALLEN :)
*************************
Selv om forferdelige ting skjer i livet, behøver ikke livet være forferdelig :)
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.