hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Løslongering
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Løslongering
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

tebj0

Innlegg: 806

Skrevet - 19/07/2006 :  18:32:48  Vis profil  Svar med kopi av melding
Noen som kan fortelle meg litt om løslongering?

TORHILD

» VIP

Innlegg: 2595

Skrevet - 19/07/2006 :  20:32:44  Vis profil  Svar med kopi av melding
At hesten løper løs rundt deg i en ring? Min hest gjør det om jeg stiller meg i midten av volten, traver og gallopperer rundt på kommando, strekker jeg ut en hånd skifter hun vei. Men det er ikke noe vi øver på eller gjør, da jeg føler hesten bare får mosjon, men arbeider ikke. Hodet er jo i skyene, og føttene i alle retninger. Da slipper jeg heller inn en til hest, og så får de løpe rundt og leke selv om det er for mosjonens skyld. Og skal hesten arbeide, så rir eller longerer jeg vanlig.
Gå til toppen av siden

ToneKristin

» VIP

Norway
Innlegg: 2056

Skrevet - 19/07/2006 :  21:56:29  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg vil ha hesten min til å arbeide under løslongering også jeg da. Ikke direkte samling, men lang, strukket hals og romslige steg. Nå er vi ikke helt der enda, men det kommer seg.

Vet egentlig ikke hva det er å fortelle... Jeg foretrekker løslongering fordi jeg og hesten får mye mer frihet. Man kan gjøre mye med en løs hest. Når jeg løslongerer trener jeg også lydighet. Vende utover, vende innover, temposkifter ved hjelp av kroppsspråk.

Mvh Tone Kristin og Lolita

Mvh Tone Kristin


Gå til toppen av siden

tebj0

Innlegg: 806

Skrevet - 20/07/2006 :  00:18:03  Vis profil  Svar med kopi av melding
Longerer dere i rundpaddock eller i bane? Har veldig lyst til å prøve med hesten min, men er redd jeg skal gjøre noe galt. Er usikker på hvordan jeg skal starte, hvor mye jeg skal drive på henne med stemme/pisk og hvor skal jeg stille meg?. Har bare en firkantbane til å jobbe på og kan ikke helt se for meg at hesten kommer til å springe i ring rundt meg.. Litt grønn når det gjelder dette jeg Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 20/07/2006 :  10:37:28  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Jeg liker best rundpaddock, en litt romslig en, men bane går greit innimellom. Firkantbane kan gjøre det at hesten ikke løper i ring rundt ja. Jeg hadde med en medhjelper de første gangene for å leie hesten rundt slik at hun skulle forstå det.
www.hestene.no Gå til toppen av siden

Ragnhild E

» VIP

Norway
Innlegg: 2077

Skrevet - 20/07/2006 :  11:32:35  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRagnhild E  Svar med kopi av melding
Jeg har gjort begge deler, og trives uten tvil best i rundpaddoc. Dette fordi da kan jeg ha et gjevnt press på hesten, og den kan ikke snike seg unna. På en firkantbane er det lett at hesten løper bort i et hjørne og dermed får fri. Når man har en bane på 20*60 er det veldig lett for hesten å gjemme seg i hjørner. Med gjemme seg mener jeg at den løper opp i hjørnet og du ikke har mulighet til å forhindre at den stopper og hviler der iom. at du er for langt unna til å klare å påvirke. Når jeg har løslongert hestene på banen har jeg pleid å hatt med meg en til, så vi står på hver vår halvdel og kan ha press på hesten.

Det er ikke vanskelig å løslongere, og du finner fort ut triksa. Det jeg pleier å tenke på er at jeg alltid står bak hesten. Kommer jeg foran vil den snu. Om jeg skal ha hesten til å svinge "åpner" jeg alltid med skulderen som er nærmest hestens ansikt og kanskje går litt bakover for å gi hesten plass. Det hele handler om å tenke logisk og prøve å forstå hvordan hesten reagerer på bevegelsene dine. Noen trenger stooore bevegelser, andre reagerer bare du løfter en finger. Og om hesten gjør noe som ikke var meninga at den skulle gjøre er det somregel du som gjorde noe slik at den tolket det som om den skulle gjøre noe. Eh, tung setning, men du forstår?

Du kan ikke gjøre noe feil, i værste fall bytter hesten vei, eller løper. Slipp ut hesten på banen og prøv :)

Og bare for å ha sagt det så har jeg brukt løslongering som en måte å få trimma dyret litt de dagene jeg ikke kunne/skulle ri. Har brukt det som en treningsøkt, men ikke som en jobbeøkt om du forstår. Men krever alltid at hesten skal gå frem når jeg sier at den skal og høre på mine kommandoer.

Hadde forresten en hest på stallen i fjor sommer, som når han blei sluppet på banen fulgte firkantsporet, samme hvor eieren stod. Fulgte alle hennes kommandoer, men løp på firkantsporet. Ganske greit det og.
Gå til toppen av siden

Eikdokka

Norway
Innlegg: 1925

Skrevet - 20/07/2006 :  13:00:06  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseEikdokka  Svar med kopi av melding
Enig med Ragnhild her.

Når jeg løslongerer Eikdokka går hun fint rundt meg på volte for det om hun har hele ridebanen og benytte seg av Men det kan nok være greit å starte i en rundpaddock.
Kjempegøy å øve på å vende utover, innover, stoppe og komme inn til midten.

Therese
Gå til toppen av siden

ToneKristin

» VIP

Norway
Innlegg: 2056

Skrevet - 20/07/2006 :  13:57:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
Man skal ikke stå bak hesten, da ber man den øke farten. Man skal stå i direkte linje mot skulderen. Løslongering gjøres akkurat likt som vanlig longering, bortsett fra at man ikke har line mellom deg og hesten, og dermed har større frihet.

Lage roundpen selv er veldig enkelt, bare å sette 8 - 10 hinderstøtter i en sirkel og tre strømtråd rundt.

Mvh Tone Kristin og Lolita

Mvh Tone Kristin


Gå til toppen av siden

Speedy As A Bullet

» VIP

Norway
Innlegg: 694

Skrevet - 20/07/2006 :  14:42:36  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSpeedy As A Bullet  Svar med kopi av melding
Har "løslongert" May mye i rundpaddoc (NHS).
Kurset meg endel opp i longering og bruker det også som en treningsøkt for og bla.a bygge opp musklaturen i ryggen. I begynnelsen hadde hun alltid hode rett opp i værs, men med endel jobbing går hun nå korrekt og tar hjelperne (i form av tømmene) og bruker dem i både skritt, trav og galopp. Longerer i både sirkel og firkant.

Har desverre ingen rundpaddoc nå, men skal lage en her hjemme til uka :)

Takk for den tiden du delte med meg min engel.. Hvil i fred, min Skriver May <3 Gå til toppen av siden

Ragnhild E

» VIP

Norway
Innlegg: 2077

Skrevet - 20/07/2006 :  17:06:55  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRagnhild E  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Man skal ikke stå bak hesten, da ber man den øke farten. Man skal stå i direkte linje mot skulderen. Løslongering gjøres akkurat likt som vanlig longering, bortsett fra at man ikke har line mellom deg og hesten, og dermed har større frihet.

Lage roundpen selv er veldig enkelt, bare å sette 8 - 10 hinderstøtter i en sirkel og tre strømtråd rundt.

Mvh Tone Kristin og Lolita

Opprinnelig postet av kristy



Uttrykte meg kanskje litt uklart. Mener ikke at man skal (overdrivesle her nå) løpe bak hesten. Har bare blitt så vant med å si "ikke stå foran den", så tenker automatisk at man skal stå mer bak en foran. Derfor ordet bak. Beklager. Poenget mitt med å si at man skal stå bak er at man skal huske på å ikke komme foran hesten, for da vil hesten stoppe/snu. Men helt sant som du sier kristy, man skal egentlig stå på rett linje med den. Skal man drive frem beveger man seg mer mot hestens bakpart, skal man stoppe beveger man seg mot hestens frempart. Det hele går egentlig på å gi hesten åpninger hvor den kan gå, og få den til å vike fra press.
Gå til toppen av siden

Anne_og_May

» VIP

Innlegg: 71

Skrevet - 21/07/2006 :  08:54:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
Donna samler seg kjempefint under løslongering. Både strekker halsen frem og ned og samler seg fint som om hun har innspenning. Det er noe hun begynte med av seg selv etter at jeg trente på masse overganger. Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.