hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hvorfor kjøper enkelte seg hest?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Hvorfor kjøper enkelte seg hest?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Bustetrollet

Innlegg: 5546

Skrevet - 25/12/2005 :  22:39:17  Vis profil  Svar med kopi av melding
Vet ikke helt hvor dette skulle plasseres

Dette kunne man vel ha diskutert under den tråden om uansvarlige foreldre. Men enn når foreldrene ikke har noe og si, for ungene har blitt så voksne. Over 20 år, kjøper seg hest, tar ikke ansvar for den og skyver bort arbeidet til noen andre..

Kan prøve og komme med noen eksempler:

Ei 20 år gammel jente kjøper seg en ordntlig ridehest. Vandt til bare hallarbeid og er skvetten på tur. Denne jenta har en hest fra før av. Den setter hun bort, og den hesten får verken stell eller trening.
Den ridehesten har hun med på ridesenter og skaffer flere forryttere. Denne jenta kan ikke noe selv, bare det og ri på tur med stressa hester. Hun kan ikke noe om bomarbeid og sjenkler.

35 år gammel dame kjøper seg en u-innridd døl på 1 år. Hun skal både kjøre og ri den inn. Selv har hun lite hesteerfaringer og har aldri ridd så mye heller. Innkjøringen starter og hesteintressen daffer av og hesten blir stående på stallen, med hele livet forran seg.

Hva tror dere? Og hva skal man gjøre når slike tilfeller oppstår?



missy_

» VIP

Norway
Innlegg: 866

Skrevet - 25/12/2005 :  22:47:49  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissy_  Svar med kopi av melding
Vanskelig å si hva jeg kunne gjort,men det er desverre mange slike tilfeller. Tror nokk jeg ville tatt en prat med denne personen å sagt hva det innebærer å ha hest, å tilbudt å hjelpe henne.
Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 25/12/2005 :  22:55:32  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Mhm, har vært borti en og annen sånn. Er jo tragisk, særlig om det er unge hester, men med andre hester også.

Jeg ville ha tilbudt å hjelpe/skaffe hjelp. NOE må ihvertfall gjøres, med hensyn til hesten.

www.hestene.no Gå til toppen av siden

Bustetrollet

Innlegg: 5546

Skrevet - 25/12/2005 :  23:03:43  Vis profil  Svar med kopi av melding
Her kommer også selgeren inn, men mange selgere tenker ikke på det at hesten skal få et bra hjem. Bare de blir kvitt hesten og får pengene så er de fornøyd.
Jeg synes også at den forrige eieren skal følge opp og ha kontakt med den som kjøpte den.

Men jeg synes det er galskap og selge en godt utdannet ridehest til en person som ikke kan og ri den. Og da igjen sette den bort til mindre barn som ikke kan stort mere.




Gå til toppen av siden

lillings

» VIP

Norway
Innlegg: 1249

Skrevet - 25/12/2005 :  23:08:12  Vis profil  Svar med kopi av melding
Har vært borti endel lignende situasjoner. Er alltid like trist(og irriterendes for den som må gjøre all joggen med hesten). Tror ikke det er så mye å få gjort med det bestandig, for ofte (som jeg har opplevd selv) kunne de aldri tenke seg å selge hesten, og ser ikke helt problemet selv...
~*~ Lill ~*~ Gå til toppen av siden

Wenche=)

» VIP

Norway
Innlegg: 1227

Skrevet - 25/12/2005 :  23:10:37  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideWenche=)  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseWenche=)  Svar med kopi av melding
Ja, samme spørsmål har jeg stilt meg flere ganger. Og jeg kjenner til mange eksempler, hvor folk betaler en stall leie, som i utgangspunktet ikke inkluderer særlig mye, men hvor ansvaret ufrivillig blir skyvd over på stall eier. Folka kommer og møkker ut, og legger frem for, og drar igjen. Tar ikke inn hesta og sjekker dem en gang, tragisk..
Wenche & Amber


Gå til toppen av siden

Bustetrollet

Innlegg: 5546

Skrevet - 25/12/2005 :  23:12:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hva med de som kjøper hester, leier de ut, setter for ryttere på de for og tjene penger? Hull i hodet. Stakkars hest, som ikke har en fast person den kan få tillit til..


Gå til toppen av siden

Tone_

Innlegg: 1197

Skrevet - 26/12/2005 :  00:10:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er visse former for hestehold jeg aldri vil klare å forstå meningen med.. Hovedgrunnen til at jeg har hest er nettopp å kunne utvikle den videre, og hele tiden ha full kontroll over trening, foring og opplegget. Jeg er ekstrem da, hadde aldri takla å ha "steller" på hesten min engang! Jeg "MÅ" i stallen selv hver dag, for å sjekke opp hesten at den har det bra, om det er noe uvanlig, osv... slapper ikke av ellers!

Hva er poenget med å bruke masse penger på hest hvis du ikke skal trene den og holde på med den selv?? Er det statusen å kunne eie en hest?

Jeg har ei venninne som eier en fjording. Hun har satt den vekk på for 6 dager i uken til ei jente på 12 år, i tillegg går den i rideskole. Hun har selv hesten sin EN dag i uken (!)
Hvorfor hun absolutt ikke bare kan selge hesten skjønner jeg ikke, og vil heller aldri kunne forstå.... Å kunne trene hesten din en dag i uken, og la andre (småjenter og rideskole) ha den resten, kan ikke være særlig givende for hverken hest eller eiers utvikling...

Tone melone kaffekone
Redigert av - Tone_ den 26/12/2005 00:11:17 Gå til toppen av siden

Rebekka

» VIP

Norway
Innlegg: 315

Skrevet - 26/12/2005 :  01:44:13  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRebekka  Svar med kopi av melding
Skjønner heller ikke vitsen med de som skaffer seg hest og setter den ut på for 4 ganger i uka, kan ikke folk som rir lite heller få seg en hest på halvfor?

Nå skal ikke jeg begynne og si at folk som ikke vet særlig om hest ikke bør kjøpe seg hest. Føler at jeg selv ikke kan noe særlig og sitter med to hester. Tror ikke man skal felle folk for det, heller for om de har interessen til å lære mer og drive med hest. Hvis de ikke holder på med hesten skjønner jeg virkelig ikke helt vitsen.

Selgere ja. Selv har jeg bare vært borti selgere som bryr seg egentlig. Eieren til hesten ser jeg nesten regelmessig siden jeg og ene datteren rir på samme time. Eieren til ponnien vi kjøpte i danmark sender faktisk mail til stall eier og spør hvordan det går osv. Skjønner nå at ikke alle selgere er slik fra hva jeg hører :P

Egentlig føler jeg at disse folka som kjøper hest selv men ikke driver med den blir akkurat som foreldre som kjøper hest til barna som ikke bruker den egentlig.

www.hestegal.no/forum <--- Flott forum. Gå til toppen av siden

Hårek

Norway
Innlegg: 29

Skrevet - 28/12/2005 :  00:01:06  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideHårek  Svar med kopi av melding
Dette måtte jeg bare svare på! Jeg var 35 da jeg endelig fikk muligheten til å skaffe meg hest for første gang. Etter mye klabb og babb har jeg endelig funnet en jeg fungerer med. Har hatt henne vel et år, ho var 4 da jeg kjøpte ho kun innkjørt. Som uerfaren rytter satte jeg ho bort til innriding i 2 måneder. Da våren kom fikk ho et føll, som jeg valgte å beholde. Så til bruken av denne hesten, pga min jobbsituasjon har jeg perioder der jeg jobber mye og andre perioder med mindre jobbing. Hesten min blir brukt alt fra 1 til 6 dager i uka. Av meg og andre. Vi reiser på kurs når slikt er i nærområde. Må nevne at hesten står på stall med andre hester og er ute fra kl 9 til kl 18 hver dag. Luftegården er så stor at hesten virkelig kan ta seg en løpetur med kompisene.

Mener dere at jeg ikke burde hatt hest??

Hva med alle de som driver avl??

Jeg tror faktisk at hester har lov å få være litt hest og.
Ser og at de periodene de er mye brukt så er de ikke så villige til å la seg fange. De knegger når jeg kommer, er blanke i pelsen og positive. Krangler lite.
Gå til toppen av siden

Rebekka

» VIP

Norway
Innlegg: 315

Skrevet - 28/12/2005 :  00:07:07  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRebekka  Svar med kopi av melding
Jo hvis hesten virkelig får være hest så. Dessverre er det ikke ofte man ser svære fine beiter som tilhører ridesentre og hvis en hest står ute i kun en liten paddock får den vel ikke være hest?

Får ikke hesten vært naturlig hest må den brukes spør du meg. Nå jeg vet ikke situasjonen til de folka som er nevnt her men.

Men da bruker du jo noen ganger hesten din mye? Er vel mer folk som aldri bruker mer enn en dag i uka på hesten sin vi er litt oppgitte over tror jeg. Som ikke prøver og forandre på det heller.

www.hestegal.no/forum <--- Flott forum. Gå til toppen av siden

lucky june

Norway
Innlegg: 1561

Skrevet - 28/12/2005 :  12:50:49  Vis profil  Svar med kopi av melding
hårek, kan ikke se noen grunn til at du ikke skulle hatt hest? det er jo desverre sånn at vi faktisk må prioritere jobb for å få råd til å ha hestene(og annet)
jeg har aldri mulighet til å ha et fast opplegg på hestene mine da jeg har forskjellig jobbtid fra dag til dag nesten. men sånne som kjøper hest kun for status el hva det nå enn måtte være og egentlig ikke bryr seg så mye med hvordan hesten har det har jeg ikke noe til overs for.

~Melodie Nikita~ ~Santiago Cheyenne~ ~Sigrid~
Gå til toppen av siden

Ullsokken

Norway
Innlegg: 1873

Skrevet - 28/12/2005 :  13:12:45  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseUllsokken  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
(...) Men jeg synes det er galskap og selge en godt utdannet ridehest til en person som ikke kan og ri den. Og da igjen sette den bort til mindre barn som ikke kan stort mere.

Opprinnelig postet av Kristine og Rosita



Jeg er helt enig i at en helt nybegynner ikke har noe med å skaffe seg en lovende hest på middels nivå, med tanke på hesten så ville jo dens utvikling stått på stedet hvil en god stund. Jeg mener at man bør ha en viss erfaring og kontroll før man kjøper sitt eget. Å kjøpe hesten først, og lære å ri etterpå er etter min mening feil rekkefølge på ting, selv om jeg ser en del som gjør det på denne måten også..
Men, så har vi "læremesterne"; disse ofte godt utdannede, litt eldre hestene. Burde ikke en rytter som har kommet litt i gang kunne kjøpe seg en slik god ridehest få lov til det? Dette er en glimrende mulighet for rytteren å utvikle seg på? Da mener jeg ryttere som kan litt/en del, og vil lære mer, og hester som ikke er aktive "hver helg" med konkurranser mer.

Raving madness suits me fine
Gå til toppen av siden

Rebekka

» VIP

Norway
Innlegg: 315

Skrevet - 28/12/2005 :  13:21:20  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRebekka  Svar med kopi av melding
Jo folk skal gjerne få kjøpe seg en lærehest. Men da for å bruke den og for å lære seg noe av hesten. Hvis ikke skjønner jeg ikke vitsen.
Kjøpe seg gode hester for å la dem råtne bort, aldri skjønt folk som gjør det.

www.hestegal.no/forum <--- Flott forum. Gå til toppen av siden

Torpedo

Norway
Innlegg: 1035

Skrevet - 28/12/2005 :  13:23:50  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideTorpedo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseTorpedo  Svar med kopi av melding
Jeg ser MANGE fler tilfeller hvor det er voksne folk som er uansvarlige og ikke tar seg av hestene, enn at små unger uten erfaring får hest av foreldrene.

Jeg vet om flere som ikke behadler hestene sine helt riktig. Altså, som ikke er i stallen, som ikke mosjonerer hesten og som ikke gir hestene sine mat til alle måltidene. Men vi andre kan ikke si så mye, desverre. Lite vi kan gjøre ofte også.

Med mindre du virklig kan se at hesten har det vondt, da kan man jo ringe dyrevernet. Men som jeg tidligere sa i en annen debatt, tror jeg det er hesteforhandlerene som er problemet. De forhandlerene som selger til absolutt alle typer folk.

Mange heste forhandlere (vil påstå at de fleste av dem) ikke bryr seg hakket om hvordan hesten vil få det, jo høyere pris, jo mer fornøyd blir dem. I alle fall er det slike hesteforhandlere jeg har erfaringer med. Man vet aldri hvilken hest man får heller.

Vil anbefalle alle å ikke forhandle med hesteforhandlere. Finnes nok garantert ærlige, snille og noen som virklig bryr seg om hvordan hestene har det. Men jeg ville ikke tatt sjangsen...

Ida&Tornado - Ride the ultimate storm! Gå til toppen av siden

Bustetrollet

Innlegg: 5546

Skrevet - 28/12/2005 :  13:28:31  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Kopi av melding:
(...) Men jeg synes det er galskap og selge en godt utdannet ridehest til en person som ikke kan og ri den. Og da igjen sette den bort til mindre barn som ikke kan stort mere.

Opprinnelig postet av Kristine og Rosita



Jeg er helt enig i at en helt nybegynner ikke har noe med å skaffe seg en lovende hest på middels nivå, med tanke på hesten så ville jo dens utvikling stått på stedet hvil en god stund. Jeg mener at man bør ha en viss erfaring og kontroll før man kjøper sitt eget. Å kjøpe hesten først, og lære å ri etterpå er etter min mening feil rekkefølge på ting, selv om jeg ser en del som gjør det på denne måten også..
Men, så har vi "læremesterne"; disse ofte godt utdannede, litt eldre hestene. Burde ikke en rytter som har kommet litt i gang kunne kjøpe seg en slik god ridehest få lov til det? Dette er en glimrende mulighet for rytteren å utvikle seg på? Da mener jeg ryttere som kan litt/en del, og vil lære mer, og hester som ikke er aktive "hver helg" med konkurranser mer.
Opprinnelig postet av Ullsokken


Tenkte kanskje mere på konkuranse hester som har stilt veldig høyt det jeg først skrev der jeg.
Gode læremestere ja, Ridehester. Greit, nybegynnere kan kjøpe seg det. Gammle, snille og rutinerte hester.
Konkuransehester. Som går høyt i dressur og/eller sprang, de råttner bort med en rytter som ikke kan annet enn og trave.




Redigert av - Bustetrollet den 28/12/2005 13:29:26 Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.