hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Drit føll
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - SnikkSnakk
 Mellom himmel og jord
 Drit føll
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Signe-Malin

» VIP

Innlegg: 119

Skrevet - 21/10/2005 :  23:09:51  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideSigne-Malin  Svar med kopi av melding
Hei. For noen dager siden var jeg i stallen og skulle ri Maxi (hesten jeg har på fôr). Etter jeg hadde gjort henne klar til ridning ridde jeg rundt der hesten står. Jeg ridde forbi to shettiser ei hoppe og et hingste føll. Hestene vrinska nå til kvar andre og jeg brydde meg ikke så masse. Det som var problemet var at der hestene sto var gjæret veldigt høgt sånn at føllet kom seg under og kom galopperene bort til Maxi. Maxi var litt venn med følle og gjorde ingenting med det i begynnelsen. Men jeg likte ikke at føllet gikk løst så jeg peøvde og ringe til eieren på mobilen. Dei tok den ikke så jeg ringte heller på hustelefonen. Faren i huset tok den og jeg spørte og datteren var der. Han sa nei og jeg spørte kortid hun kom hjem. Han sa at hun kom hjem og ca.1 time og jeg sa at følle deiras gikk løst på veien. Han sa at det gikk nå ut og inn så det ville og jeg sa ok, men dere burdde kanskje tatt det inn. Han sa ok og låg på. så ringte jeg venninen min og sa at følle gikk løst hun sa at jeg bare ikke skulle bry meg om det og ri videre. Jeg sa ok og bare ridde videre, men då og følgte det etter meg. Jeg bestemmte meg for og snu og ri hjem. Først følgte ikke følle etter meg og jeg var veldig glad, men så følgte det etter meg alikavel. Når jeg hadde ridd ned ein bakke gikk jeg i kanten av ein mark. Det var da det skjedde, følle prøvde seg på Maxi!! Maxi blei drit sur og spente føllet når det sto der. Jeg prøvde bare og holde meg fast. Føllet ville ikke flytte seg så jeg måtte snu meg og prøve og få det vek. Da gikk det vek og jeg hoppte av Maxi i full fart og lot hun stå og spise mens jeg jaget føllet vek fra Maxi. Mens jeg jaget føllet ringte jeg til samme vennine jeg hadde ringt før om dagen. Jeg sa at føllet hadde prøvd seg på Maxi. Jeg bedde hun om og komme og hjelpe meg. Hun sa ja og sa at hun kom nå. Mens jeg ventet på hun jaget det vek. Når venninen min kom hadde føllet løpt vek og jeg satt på hetseryggen og grein og hadde vondt i hode. Jeg sa at føllet hadde løpt vek og vi gikk og leitet etter det litt, men vi fant det ikke. Så spørte jeg hun om hun kunne leie meg hjem til stallen?. Hun sa ja og leide meg. Når hun hadde leid meg litt kjørte moren og datteren forbi oss. Dei pleier alltid og stoppe for og snakke med oss så jeg trudde dei kom til og stoppe, men det gjore dei ikke. Jeg var helt ut av meg og grei og var redd. Ka ska jeg gjøre med dette? Nå tørr jeg nesten ikke og ri uten og ha noen med meg. Jeg er liv redd for at det skal skje igjen. Ka skal jeg si til eierene?


Signe-Malin

Signe-Malin
Gi en hest det den trenger,
og den vil gi deg hjertet sitt til gjengjeld!

http://www.tutteliten.piczo.com

Eikdokka

Norway
Innlegg: 1925

Skrevet - 21/10/2005 :  23:46:06  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseEikdokka  Svar med kopi av melding
Skjønte ikke helt hva som skjedde jeg? Steila føllet på Maxi eller?

Uansett er det uforsvarlig av folk å la føllet kunne springe løs som det vil.

Therese
Gå til toppen av siden

Selameyjan

Innlegg: 164

Skrevet - 21/10/2005 :  23:53:48  Vis profil  Svar med kopi av melding

Er det mulig?

Hva slags mennesker er det som synes det er greit at føllet deres vandrer rundt på veien på egen hånd???


I det nye forskriften om hestehold står det følgende:


§ 16. Luftegårder, beiter, treningsbaner og uteareal

Anlegget skal ha tilgang til egnede og mange nok luftegårder, slik at alle hestene kan slippes ut minst 2 timer hver dag.

Luftegårder, beiter, gjerder og porter, skrittemaskiner, ridebaner, ridehaller, treningsbaner og lignende skal være egnet til formålet og skal ettersees og vedlikeholdes på en slik måte at hestene ikke kan påføres skader og lidelser.

I ridehaller skal støv og annen luftforurensning holdes på lavest mulig nivå.

Det er ikke tillatt å bruke piggtråd som eneste gjerdemateriale til hest.


Hvis gjerdet rundt beite/luftegård er slik at føllet komme under det, er det vel ikke "egnet til formålet", sjansen for at føllet skader seg når det går omkring alene er absolutt til stede, så du kan nok godt anmelde dem.

Men det er kanskje ikke så lett i praksis?
Kan du ikke få foreldrene dine, eller de som eier fôrhesten din til å ringe og snakke med dem i første omgang?

Håper det ordner seg, både for din og føllets skyld.

www.selkie.no Gå til toppen av siden

AnneSpotGinaOgHuldra

» VIP

Norway
Innlegg: 2870

Skrevet - 21/10/2005 :  23:57:08  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnneSpotGinaOgHuldra  Svar med kopi av melding
Hei jeg hørte om det Signe Malin.. De folkene høres jo ikke, eller jeg vet jo av erfaring at de ikke er helt med sine fulle fem.. Men at det skal gå utover hestene deres.. Herregud.. at folk ikke kan lære seg å ta litt ansvar!!! Hva om dette føllet hadde blitt sparket i hel?? Hva om det hadde fått maxi til å f.eks steile slik at du ble kastet av og skadet?? Det kunne ha blitt påkjørt, stukket av og ikke funnet veien tilbake osv..

Jeg er jammen meg på tuppa til å ta dem ei skrape nå! Frister å ta noen ord med dem når jeg kommer hjem, de må da skjønne at det er DE som eier hestene, og da er det DEMS ansvar!
Dere skal ikke være nødt til å bli skremte av at det kommer et føll rasende og jager opp forhesten deres, det er så idotisk at han faren kunne bare komme å si at det går ut og inn av gjerdet som det vil!!

Neste gang burde dere ha sluppet løs maxi i hagen dems, og unnskyldt dere med at maxi løper utav beitet som hun vil hun.. og dere har jo ikke ansvar..

huff.. slike folk burde ikke ha hatt hest!

ang. hva du skal si til dem, så tror jeg det hadde vært lurest å be foreldrene deres si noen ord, for det virker ikke som om de hører på dere.. sikkert ikke de heller kan jeg tenke meg.. frister å ta et par alvorsord med dem selv, selv om jeg vel egentlig ikke burde blande meg.. Men kort og greit; de burde få inn i hodet fra noen at dette kunne ha ført til en ulykke for begge parter, og det ville ha vært DE som var årsaken til det.. Hadde de hatt samvittighet til å takle det mon tro?

http://vip.hestemarked.no/vip.asp?id=54


Anne, Spot & Gina

Redigert av - AnneSpotGinaOgHuldra den 22/10/2005 00:01:13 Gå til toppen av siden

Hudson&Foxy

Innlegg: 2

Skrevet - 23/10/2005 :  15:44:23  Vis profil  Svar med kopi av melding
gærninger! men syntes allikevel at du ikke skal kalle føllet "dritt føll" det er jo bare et lite føll.. med dumme eiere.. uansett var det eierene din skyld at føllet ikke ble tatt hjem,og bare sto i vegen for deg. Gå til toppen av siden

Signe-Malin

» VIP

Innlegg: 119

Skrevet - 24/10/2005 :  20:08:44  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideSigne-Malin  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
men syntes allikevel at du ikke skal kalle føllet "dritt føll" det


Det er vel samma kva jeg kaller emne?

Kopi av melding:
Skjønte ikke helt hva som skjedde jeg? Steila føllet på Maxi eller?


Ja på einmåtte... Føllet var jo hingst så han prøvde og pare seg på Maxi.

Signe-Malin
Gi en hest det den trenger,
og den vil gi deg hjertet sitt til gjengjeld!

http://www.tutteliten.piczo.com
Gå til toppen av siden

Ina_R

Norway
Innlegg: 2320

Skrevet - 25/10/2005 :  14:58:09  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseIna_R  Svar med kopi av melding
Hvor uansvarlig av eierne. Hvem lar et føll gå fritt løst uten tilsyn??
TEIT!

Ina og Løkken<3
Gå til toppen av siden

AnneSpotGinaOgHuldra

» VIP

Norway
Innlegg: 2870

Skrevet - 25/10/2005 :  15:35:30  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnneSpotGinaOgHuldra  Svar med kopi av melding
de er ikke klare nok i hodet til å ha hest spør du meg.. vet godt hvem de er..
http://vip.hestemarked.no/vip.asp?id=54


Anne, Spot & Gina
Gå til toppen av siden

Ina_R

Norway
Innlegg: 2320

Skrevet - 25/10/2005 :  15:38:15  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseIna_R  Svar med kopi av melding
mhm.. og det at hun ringte og sa ifra, og de ikke gjorde noe sier mye.. blir irritert!
Ina og Løkken<3
Gå til toppen av siden

Signe-Malin

» VIP

Innlegg: 119

Skrevet - 26/10/2005 :  11:37:20  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideSigne-Malin  Svar med kopi av melding
Ja jeg blei veldig irriter jeg og MEn jeg kjørte forbi der for noen dager siden og da såg det faktisk ut som at dei hadde tatt opp eit gjerde som følle ikke kunne komme seg under... Men jeg er forsatt irritert på dei og kommer ALDRI til og snakke med dei igjen.


Signe-Malin

Signe-Malin
Gi en hest det den trenger,
og den vil gi deg hjertet sitt til gjengjeld!

http://www.tutteliten.piczo.com
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.