hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hjelp meg, vær så snill!!!!!!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Hjelp meg, vær så snill!!!!!!
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

*Isabel=)*

Innlegg: 26

Skrevet - 01/04/2005 :  18:44:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
dere misforsto meg hær... kanskje jeg det på en måte at det hørtes ut som om at jeg var brutal mot hestene ??? :O slapp av, jeg slår ikke dem og slikt! Og dessuten så er islandshetsen myyye snillere nå... Hun har nesten slutta og steila, og hun har fått litt mer disiplin.... og vi smører nordlandshestens munnviker.

Redigert av - *Isabel=)* den 05/04/2005 18:14:38

ShyBoy

Innlegg: 958

Skrevet - 01/04/2005 :  20:12:01  Vis profil  Svar med kopi av melding
for det første: IKKE DRA HESTEN I MUNNEN!!! Det er veldig vanskelig å lære, men når du drar, så løper hesten raskere. Bruke heller setet og sjenkler. Len deg gjerne bakover!
http://www.mmdreamteam.piczo.com Gå til toppen av siden

Bente_og_Etanec

Norway
Innlegg: 2585

Skrevet - 01/04/2005 :  21:24:42  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideBente_og_Etanec  Svar med kopi av melding
Jeg hadde nok heller jobbet med NH med hestene før jeg satte meg oppå igjen. Trent litt lederskapstrening, tror det kan hjelpe deg.
Jeg hadde IKKE sparket henne og dratt henne hardt i munnen... Au.. Det hjelper ikke, du må heller prøve og jobbe med henne ikke mot henne om du forstår..

- " I belive I touched an angels wings when I found you..." - Gå til toppen av siden

silje-hero-embla

» VIP

Innlegg: 57

Skrevet - 02/04/2005 :  15:37:23  Vis profil  Svar med kopi av melding
nå er ikke jeg fan av hverken å dra i munnen på hesten eller sparke den, og(nå blir det litt NH her)negativ respons funker sjelden... responsen er noe man gir for å framheve det positive. hvis hesten viser deg negativ adferd bør du først sjekke om det er en grunn til det. hvis hesten steiler når du har steget på, kanskje du deiser ned i salen eller irriterer henne på noen måte? eller at hun har vondt noen plass? dette bør sjekkes før du gjør noe annet. vil hun ikke gå, ikke spark henne.. press, press, press, og gi etter med en gang(her er det snakk om sekunder, hester glemmer meget raskt hva de får ros for, og når hesten gir etter for press, og du slipper, så får hesten ros for å ha gått fram)hun går fram. dette er en treningssak, og det varierer ganske mye hvor lang tid det vil ta. det er en øvelse på lik linje med alt annet du lærer en hest. det samme kan prøves over brua, og det at hun ikke vil over brua kan være at hun tror det er farlig(det er ikke akkurat naturlig for en hest å gå over noe slik, og enkelte hester kan være mer var enn andre). det at hun går over når du leier henne betyr at hun stoler på deg som leder(lederen går alltid først), og det er også en treningssak å få henne over når du sitter på ryggen hennes. bare vis henne med vennlige ord og kroppsspråk(fra ryggen)at det ikke er farlig å gå over, og ros henne kraftig når hun tar sine første steg over brua:)

det med den lyngshesten er også noe du må trene på. hadde en slik selv en gang, han var umulig å få stoppa når vi satte av gårde i galopp... noe vi lærte ganske raskt var at det ikke nytta å sette seg bak og dra, for det gjør vondt i munnen hans og han løper raskere for å "løpe fra det som gjør vondt". det høres rart ut, men det er slik hester reagerer på fare, smerte og slikt; de løper fra det. du kan prøve å trene på holdt, skritt, holdt helt til han stopper umiddelbart. igjen er det viktig å gi etter med en gang han viser tegn til å sakke ned. etterhvert vil han stoppe helt opp når du gir beskjed om det. så kan du trene overganger med de ulike gangartene(best å starte på en bane med dette). når både du og hesten er trygg på dette, så trener du enkelt og greit på dette ute på tur. her er det lurt å trene kort galopp når du skal galoppere, og f eks ikke galoppere strekningen helt ut før du sakker. lær han at dere stopper når du bestemmer deg for det. det er moro med fart, men med slike hester må man ta det steg for steg og ikke strekke ut i strak galopp før man har full kontroll - det kan fort bli litt farlig...(snakker av egen erfaring her, det endte med at ingen red hesten til slutt...)

håper dette hjalp litt, og du får ha lykke til med arbeidet:) det kan og være lurt av deg å få hjelp av noen som er mer erfaren, for det er oftest rytteren som er problemet:)
Gå til toppen av siden

LivogZara

Norway
Innlegg: 1667

Skrevet - 02/04/2005 :  16:50:29  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLivogZara  Svar med kopi av melding
må si jeg fikk litt bakover sveis av innlegget ditt...kanskje du skulle vurdere dressur på de hestene?!
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.