hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - TYNN UNGHEST, utstilling nærmer seg!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 TYNN UNGHEST, utstilling nærmer seg!
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

TML

Innlegg: 146

Skrevet - 08/03/2004 :  23:05:45  Vis profil  Svar med kopi av melding
"sukk"... Kufôr til ku og hestefôr til hest, sier det seg ikke selv?? Ville du spist kattemat? ;-)

Seriøst... Kyr og hester har SVÆRT ulike fordøyelsessystem! Alle hester må derfor få fôr som er beregnet på hester!

Til hester som har vanskelig for å legge på seg er det ekstra viktig å gi fôr som er svært lett for HESTEN å fordøye, slik at hesten faktisk får nyttiggjort seg av de næringsstoffene som er i fôret! På denne måten får man en hest som både ser godt ut, og har et sunt fordøyelsessystem!

Gå til toppen av siden

Lykkeliten

» VIP

Innlegg: 24

Skrevet - 09/03/2004 :  10:55:15  Vis profil  Svar med kopi av melding
ENIG MED DEG TML: Kua har tross alt 4 mager, mens hesten har 1, og dessuten et enormt langt tarm-system..

Takker nok en gang for alle råd

Har bare noen tilleggs-spørsmål;

*Kan man gi ubegerenset lucerne? I og med at det er "grovfor?"

*Hva er best, eller er det ingen forskjell;Pelletert lucerne eller i gressform?

*Havre, dette er jo fetende, eller? Og er havren lett opptagelig for hesten? Tror nok du kan hjelpe med med akkurat det, TML?

Gå til toppen av siden

TML

Innlegg: 146

Skrevet - 09/03/2004 :  13:56:46  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei Lykkeliten!

Jeg vil være svært forsiktig med å gi noen konkrete råd ang. fôring med så mangelfulle opplysninger om hest ol. Det er ikke "bare" til å tilføre såkalte "riktige" fôrslag, men man må også være sikker på at balansen mellom de ulike næringsstoffene er riktig for at man skal få et optimalt resultat.

Lucerne varierer i næringsinnhold etc mellom ulike produsenter, og anbefales som et "tilskudd" til kraftfôr og grovfôr. Det finnes også ulike typer "høy-erstattere" som kan gis i "ubegrensede" mengder/fri tilgang.

Alt fôr inneholder en form for energi og er derfor fetende i større eller mindre grad. Fakta er likevel (kort forklart)at havre inneholder mye stivelse, stivelsen fordøyes i hestens tynntarm. Hvis stivelsen når tykktarmen kan det skape problemer i hestens fordøyelsessystem. Stivelsen fra havre som fordøyes av tynntarmen gir hurtig virkende/øyeblikkelig energi til hesten, i motsetning til fiber som gir vedvarende/langvarig energi. Tynntarmen utgjør kun ca 20% av hestens fordøyelsessystem. Det optimale for hesten er at den får fôr som inneholder mye fiber, dette fordøyes saktere og energien frigjøres dermed mer gradvis. Havre i moderate mengder egner seg til hester som trenger litt ekstra "gnist" -som et "energi-kick". Hvis man tar utgangspunkt i en løpshest som eksempel er det energien fra stivelse som gjør at hesten "eksploderer" på startstreken og får en god start på løpet, deretter er det energien fra olje og fiber som tiltrer og gjør at hesten varer til mål, ettersom energien fra stivelsen både virker hurtig og også avtar hurtig trengs det fiber og olje for at ikke "batteriene" skal gå tomme. Havre er fattig på en del viktige næringsstoffer som man må kompensere for slik at hesten får et balansert og korrekt kosthold om man fôrer med havre. Så for å svare mer konkret på dine spørsmål; havre er mer "hetende" enn fetende. Ja, havre i moderate mengder fordøyes hurtig, men det er ikke det samme som at hurtig=optimalt.

Jeg vil presisere at fôring av hest er både en stor kunst og en vitenskap. Selv om fôring av hest er både min lidenskap og mitt levebrød, er jeg hverken kunstner eller vitenskaper... ;-)

Håper at dette gav deg svar på dine spørsmål og ønsker deg lykke til!

Mvh.
Tonje
Gå til toppen av siden

Bitten&Betty

» VIP

Norway
Innlegg: 226

Skrevet - 09/03/2004 :  14:46:53  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideBitten&Betty  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseBitten&Betty  Svar med kopi av melding
Er ikke spesielt fan av å gi hestene annet enn for som er beregnet på hest jeg heller, og jeg slutta å gi henne det når hun hadde lagt på seg. Nå går hun på vanlig oppdrett, havre, vitaminer, salt og fri tilgang på grovfor. Vet godt at kua har 4 mager osv. vi driver faktisk gård med melkeproduksjon, men foret til kua inneholder for det meste det samme som hestefor, bortsett fra at det er mye mer fetningsstoffer i kufor(kuene trenger mer fett enn hester siden de skal produsere ørten liter melk daglig). Hvis du sammenligner en Favør sekk og en champion sekk så ser du ikke store forskjeller. Så hesten tåler helt fint å gå på Favør kufor en stund, men den skal ikke ha det over lengre perioder. Hadde aldri fallt meg inn å gi hestene mine noe som de ikke tålte. Men uansett, kufor eller ikke, det fungerte på min hest. Spør du dyrlegen din tror jeg ikke han vil si at hesten tar skade av å få Favør 10 (som er det mildeste kuforet på markedet) Jeg bare gir tipset videre, så bestemmer en selv om en vil benytte seg av det eller ikke. Gå til toppen av siden

xxxoooxxx

Norway
Innlegg: 659

Skrevet - 09/03/2004 :  16:14:53  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressexxxoooxxx  Svar med kopi av melding
jeg er grunnleggende uenig i at en hest skal få kufôr. Hvis en hest trenger oppfeting er det andre veier å gå enn om et fôr som er produsert for et dyr som har fire mager og produserer melk. Hester har faktisk et meget avansert/ømtålig fordøyelsessystem. Men nok om det.

*Luserne... jeg har forsøkt både green powder, briketter og pellets. jeg personlig liker best pellets da denne er lettere å måle opp. Brikettene er litt mindre most liksom.. slik at du ser at det er gressstrå. green powder (eller hva det heter... fra fk..) er mer som høy liksom. Med andre ord, er kanskje briketter og pellets lettere hvis hesten ikke er sånn som gidder å knaske på "høy". Pellets og briketter gir god smak på kraftfôret. Ved å gi luserne i "gressform" som du sier så har du en hest som kanskje vil bruke lenger tid på det. kjekt dersom hesten fra før av ikke spiser så mye grovfôr, eller at grovfôret blir fort borte. Som TML sier er det litt forskjell fra luserne til luserne... men fri tilgang er kanskje litt drøyt. når jeg har brukt luserne har jeg brukt det sammen med kraftf^ret og gitt 0,5-1,5 kg avhengig av hvilken hest det har vært. som TML sier, skal du ha noe reelt forslag til fôrplan og mengde må vi ha en god del opplysninger om hesten. alle er forskjellige og har ulike behov.

*Havre i moderate mengder, som alt annet kraftfôr. For å foreslå enda et produkt til deg (og gjøre deg enda mer forvirret kanskje) så nevner jeg speedibeet som et produkt som har fungert veldig bra for den hesten jeg har brukt det på. Speedibeet er mikronisert betfôr som er 95%sukkerfritt. Det er lett å fordøye for hesten, og trenger bare 10 min i kaldt vann for å bli ferdig. Dette er god fiber. Jeg brukte det på hoppa mi som var veldig sprek og ikke trengte så mye kraft for å bli enda sprekere, men pga energiforbruket hennes måtte ha noe for å holde vekta. jeg kjøpte det på gjesti. fk har det ikke.

Har du forresten prøvd gi soyaolje? Fåes til 50 kr for 10 L på invandrerbutikker.
Gå til toppen av siden

Lykkeliten

» VIP

Innlegg: 24

Skrevet - 09/03/2004 :  20:05:50  Vis profil  Svar med kopi av melding
Okei, man lærer så lenge man lever
Blir skikkelig fasinert av dette jeg assa.. Hva mer av opplysninger trenger dere om hesten for å kunne "sette sammen" en forplan som er riktig balansert?
Hvis du TML kunne tenkt deg å hjulpet meg med dette, så hadde det vært SUPERT!! Det virker som du kan dine saker!!
Ribbeina er ikke synlig lenger, men i går og i dag hadde han ikke spist opp morgenforet sitt igjen, til tross for at jeg har prøvd å "smiske" det i han med melasse. Er ganske sikker på at det er betforet han er lei av, men vet jo ikke helt sikkert.


*Lykkeliten*

Gå til toppen av siden

TML

Innlegg: 146

Skrevet - 09/03/2004 :  22:48:04  Vis profil  Svar med kopi av melding
send meg en e-post tonjeml@hotmail.com med all info samlet på en plass så er det lettere enn å lete gjennom alle innleggene her...

Tonje
Gå til toppen av siden

Lykkeliten

» VIP

Innlegg: 24

Skrevet - 10/03/2004 :  15:59:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
Takk, nå er mailen sendt :-) Venter spent på svar :-D Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.