hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hvordan er din hests forplan?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Hvordan er din hests forplan?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side | Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 4

MariØ

» VIP

Innlegg: 22

Skrevet - 22/03/2003 :  15:05:56  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hesten min, 9år gammal kaldblodsvallak, får detta å ete:
Fri tilgang på rundballe hele dagen. og 2kg høy på kvelden.
Morgen:
1l Norgesfôr hestemüsli
1l havre

Kveld:
1l müsli
1l havre
1ss havsalt(uten jod)
15g hvitløkpulver
50g Jermin hest
1dl solsikkeolje

Hesten er i moderat trening :)

~Mari~
Gå til toppen av siden

einstein

» VIP

Norway
Innlegg: 126

Skrevet - 23/03/2003 :  20:13:01  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ponniene jeg steller får dette:
Morgen: 1/2 l knott (champion komplett)
1/2 l musli (Champion gull)
1 rute høy
Middag: ---"---

Kvelds: 1/2 l havre
1 l kli
1/2 l betfor
1 rute høy

Nå får de kun 2 ruter høy i morgen- og kvelds foret, da rutene er enormt svære og de spiser det ikke opp om de får mer. Er rutene små får de en i hvert måltid..

Spoff: I stallen der jeg går ser du at det kun er tre foringer... Men i en stall (rideskole) ikke langt herifra tror jeg de får mat fem ganger til dagen.. Hvertfall fire, men tror det er fem altså!! Så det er jo ganske bra!!!

Gå til toppen av siden

Anette

Norway
Innlegg: 274

Skrevet - 23/06/2003 :  18:01:03  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnette  Svar med kopi av melding
Min svenske halvblodshoppe født i 1997 får:
Morgen: 1 L Classic Mix + 2 kg høy
Middag: 0,5 L hel havre + 2 kg høy
Kveld: 0,5 L Natur Müsli, 0,5 L bygg, 3 never betfor, 1 skje electrolytter, 1 neve vitaminer, 1 neve salt + 2 kg høy

Hesten er i godt hold, nesten litt for godt. Jeg har akkurat hentet hesten, og den blir lite ridd, derfor får den lite kraftfor. Jeg kommer til å øke kraftformengden etter hvert.

Gå til toppen av siden

Faxilover

Innlegg: 16

Skrevet - 24/06/2003 :  08:31:28  Vis profil  Svar med kopi av melding
Heisann!

Jeg har en 23 år ung islandshest,som blir trent 5 dager i uka i vinterhalvåret(hardt minst 1 av dem),og har helt fri hele sommeren(3-6 mnd).Han kan være vanskelig å holde i perfekt hold,særlig på vårparten.Han får tilsynelatende lett forstoppelse og er også VELDIG sprek å ri,så jeg gir minst mulig kraftfór og fri tilgang til grovfór.

Hans fórplan om vinteren ser slik ut:

Morgen:1 L Champion Komplett

Hele dagen ute:Fri tilgang til rundballefór

Ettermiddag:Et eple og fire-fem store gulrøtter(ikke samtidig)

Kvelds:1 L Champion Komplett
1,5 dl soyaolje
Vitaminer
Mineraler
Litt melasse
Hestegodt med vitaminer/urter

Hele natta inne:Fri tilgang til høy

Ellers har han så klart alltid tilgang til saltstein og friskt vann(om vinteren får han lunka vann).

Sommer:gress døgnet rundt,samt får litt gulrøtter hver dag

Vennlig hilsen Heidi
Gå til toppen av siden

Camilla & Honey <3

Norway
Innlegg: 247

Skrevet - 24/06/2003 :  20:59:43  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideCamilla & Honey <3  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCamilla & Honey <3  Svar med kopi av melding
Nå er sommer og hesten går på beite. Jeg gir 3 liter pellets nå i tilleg til gress, siden hun blir trent endel. Da rir jeg 1 liter kraftfòr med 1 1/2 skje hvitløks pulver blandet med vann før jeg rir, og 2 liter kraftfòr med 1-2 never havre + 2 1/2 skje hvitløkspulver.

Dette høres ganske mye ut, men hun tar ikke opp næringa i gresset, og siden hun blir brukt ganske hart hver dag må hun ha soppas mye mat.

Gå til toppen av siden

celine

» VIP

Innlegg: 34

Skrevet - 11/07/2003 :  22:28:23  Vis profil  Svar med kopi av melding
dere synes sikkert dette høres helt syky ut men kaldblods hoppe mi får:
morgen: 1 havre
2 oppdtett
2 bygg
1 gold
0,25 maismel
3 kg høy
litt soyaolje
1 ts hvitløk
3 kg høy

kveld: 1 havre
1,5 beetfor
2 bygg
1 gold
0,25 maismel
3kg høy
litt soyaolje
1 ts hvitløk

hun far fri tilgang til høy ute.
jeg trener annen hver dag ca. dere synes sikkert dette er mye men jeg har prøvd alt pga at hun var så tynn når jeg fikk henne.nå er hun kjempefin men det har tatt 1,5 år.
huner også drektig nå.


Gå til toppen av siden

Trineoghørdur

Innlegg: 14

Skrevet - 06/08/2003 :  03:55:11  Vis profil  Svar med kopi av melding
hei...
skriver bare opp forplana til den ene kaldblodsen min som var i ganske bra trening i vinter.
morgen:4 kg høy,1 liter kraftfor (champion komplett) og en halvliter havre
middag:3 kg høy
kveld:4 kg høy,2 store bøtter surfor,1 l kr.for,1 l havre,50 g jermin og 10 g salt + fri tilgang til saltstein..

nå i sommer får han bare fri tilgang til gress døgnet rundt,1 l kr.for,1 l havre,50 g jermin og fri tilgang til salt..

Gå til toppen av siden

Shilamon

» VIP

Norway
Innlegg: 312

Skrevet - 06/08/2003 :  10:05:12  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideShilamon  Svar med kopi av melding
Foring av hest er en artig debatt... noen diller og gir all verdens fortilskudd mens andre bare gir høy..
En vennine av meg gir hesten (nesten) ubegrenset med høy + equilibra og bare litt kraftfor (en liter eller noe slikt per dag)...
Hestene er konkuransehester i topptrening på ntg, og begge er i perfekt hold.
Den forrige hesten min fikk 4 kg høy om dagen og 1/2 havre +1/2 kraftfor, og så fikk han en blanding av kli/mineraler 2 ganger per uke
etter ridning, han ble trent 5-7 dager i uken relativt hardt. Dere synes sikkert han fikk lite mat, men han hadde et vekt problem (og han spiste av maten til stallkameraten sin).
En vanlig forplan for hestene på satllen er:
morgen
1,5-2 kg høy (noen enkelte tilfeller for bare 1kg)
1/2-1 l havre for de som trenger ekstra piff
1 liter kraftfor (de runde for ikke dette tilskuddet)

lunsj
av og til rundballe, ellers ca. 1kg høy

kvelds
2-3 kg høy
1/2-1,5l havre
1/2-1 liter kraftfor

i tillegg får mange av hestene ekstra etter ridning:
alfalfa, betfor, mineraler, hvitløk, gulrøtter, havre, bygg, kraftfor, mellasse, kli, soyaolje, epleeddikk, equilibra-- blandet etter hestens behov... De fleste hestene er konkuransehester, som derfor står på strenge og nøye forplaner for optimalt resultat.

selv tror jeg på mye høy og grovfor, da dette er mest naturlig.
Den neste hesten min vil gå på mye høy, med 1/2l kraftfor og 1/2 l havre hver dag (han er ganske sprek av seg) + litt mat etter ridning (kli, mineraler og gulrøtter)

Gå til toppen av siden

Ara

» VIP

Norway
Innlegg: 124

Skrevet - 18/08/2003 :  20:21:03  Vis profil  Svar med kopi av melding
Dyret mitt er ganske spinkelt og tynt og ris for tiden i derssur.. =)

Morgen: 3kilo høy, 2liter bygg og 0.5l champ. energi

Middag: 3kilo høy, 1l bygg og 0.5l champ. energi

Kvelds: 4kilo høy, 2l bygg og 0.5l camp. energi

ellers skal jeg strax begynne å gi havsalt og gullerøtter og champ. vitamin pluss i en "grøt" til kvelds!!
=)

hilsen lille meg! =)
Gå til toppen av siden

pia_88

» VIP

Norway
Innlegg: 55

Skrevet - 31/08/2003 :  11:28:23  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hesten min en 14år gammel varblodsvallak får foreløpig ikke så mye mat, han er veldig tynn etter transport...

morgen: 1/2 liter Champion Komplett, brød og silo (veier ikke, tar bare sånn ca.)
middag (dvs etter ridning): 1/2 liter champion komplett, 2 brød og litt silo.
kvelds: brød og silo til natta

Han har gått som travhest, men ble omskolert for 2 år siden og deretter brukt som spranghest!! Han får ikke så mye trim enda siden kan kom på torsdag, derfor liten matmengde. Han er vant til havre og høy, så det med komplett kraftfor og silo må han bli vant til etterhvert!! :)
Gå til toppen av siden

ElleM

Innlegg: 109

Skrevet - 31/08/2003 :  18:17:24  Vis profil  Svar med kopi av melding
Siden jeg har oppstallører og flere egne hester, ramser jeg ikke opp alle fórlistene...;-)
Men mine fóringsprinsipper går ut på å gi hestene fri tilgang til høy (gjennomsnittlig ti kilo/døgn) og små kraftfóringer. Det siste betyr at hester som får mye kraftfór har flere kraftfóringer enn de som kun står på noen liter i døgnet.
Ellers blander jeg fóret selv, bruker havre m/ekstra oljeinnhold, knust bygg (kokt bygg om vinteren), betfór og lucerne. Oppstallørene holder tilskudd selv. Jeg holder havsalt.
Eldstehesten min får Coff-less, Cortaflex og Breatheze. Føllhoppen får et multitilskudd fra Eggermanns og kalk.
Gå til toppen av siden

-Leiknir-

» VIP

Norway
Innlegg: 151

Skrevet - 31/08/2003 :  18:31:22  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-Leiknir-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-Leiknir-  Svar med kopi av melding
islandshoppa jeg har på fôr får ubegrensa mengd med høy, så mye hun orker ! det er førsteklasses fjellhøy med mye næring...av og til litt silo òg.

om kvelden får hun 2,5 dl med sauekraftfôr el. lignende, ikke mjelkefôr!!! idet får hun en neve med champion mineral/vitamintilskudd.

hun står på utegang, så jeg lemper alltid ut litt ekstra høy om det er veldig kaldt, for da eter hun mer....selv om pelsen står 10 cm ut av kroppen=)


Sa du islandshest??
Gå til toppen av siden

Camilla & Honey <3

Norway
Innlegg: 247

Skrevet - 04/09/2003 :  16:08:47  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideCamilla & Honey <3  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCamilla & Honey <3  Svar med kopi av melding
Hei igjen

Jeg har svart her før, men nå er hesten inne og fòrplanen forandret...

Morgen: 1 liter pellets (noen ganger 1-2 never havre oxo)
Kveld: 1/2 liter pellets, 0,5 liter bygg(pulver)ogen kopp med vitaminer.

Hesten er en x-traver


Gå til toppen av siden

Jorunn

» VIP

Norway
Innlegg: 69

Skrevet - 10/10/2003 :  12:24:39  Vis profil  Send %s1% en ICQ meldingJorunn  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseJorunn  Svar med kopi av melding
10 år gammel varmblodsvallak: traver --> travtrening,litt sprang og dressur,mye riding og en del kjøring er treningen han får + longering o.l. Går i stor luftegård flere timer daglig og "bruker seg" mye i luftegården oxo,da han spretter rundtomkring og leker ;)

Han fôres på Champion Havre og Champion Energi,i tillegg til bètför,og ofte får han litt småsnacks som epler,gulrøtter eller tørket brød. Ikke noe sånt spesielt ekstra kosttilskudd altså...
Gå til toppen av siden

Ishwanvile

Norway
Innlegg: 55

Skrevet - 10/10/2003 :  13:51:12  Vis profil  Svar med kopi av melding
Estisk Halvblods på 9 år.
Morgen:
1 komplett
1 havre
2/3 kg høy

På dag tid:
Høy (nærmest ubegrenset)+ at de går å napper i halm/gresset (de står på jordet)

Kveld:
1 komplett
1 havre
4/5 kg høy
1/2 ss ølgjær
1 ss kalk
1 dl eplecidereddik
1ss gurkemeie
0,1/0,2 l Soyaolje

Shetlandsponni på 7 år.
Morgen:
0,2 l Komplett
0,1 l Havre
2 kg høy

På dag tid:
Høy (nærmest ubegrenset)

Kveld:
0,2 l Komplett
0,1 l Havre
3 kg høy
1/2/1 ss ølgjær
1/2/1 ss kalk
0,5/1 dl eplecidereddik
1 ts gurkemeie
0,1 l Soyaolje

+ div. brød/gulerøtter/epler til begge to. Hva som er i stallen den dagen.
Skal også begynne med hvitløk igjen nå...
Begge blir gjennomsnittelig brukt 5 dager i uken.





Redigert av Ishwanvile den 10/10/2003 13:52:43
Gå til toppen av siden
Side: av 4 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side | Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.