hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Huff, Ponnien min hadde fått en spiker i foten sin
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Huff, Ponnien min hadde fått en spiker i foten sin
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

*Skogli_Western_Riders*

» VIP

Norway
Innlegg: 1080

Skrevet - 13/12/2007 :  15:34:03  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside*Skogli_Western_Riders*  Svar med kopi av melding
Huffda, han hadde fått en spiker i foten sin
--------------------------------------------------------------------------------

På mandag kveld da jeg hadde tatt inn hestene og drev og pusset over dem, oppdaget jeg at Heffalompen hadde fått en spiker i hoven sin. Jeg holdt akkurat på å rense ut av høvene hans når hovskrapa plutserlig hektet seg opp i noe. Den hadde kilt seg fast under en spiker i hoven hans. Jeg skvatt litt til og ble litt sjokkert med det samme. Stakkars gutten min.

Spikeren satt litt rart synes jeg og jeg skjønner ikke helt åssen han har fått den dit eller hvor den kommer i fra for den saks skyld. Spikeren hadde gått tvers igjennom forfra midt imellom skoen og hoven, og den gikk ut på andre siden hvor den gikk rett inn i kråka hans. Hvor dypt den satt fikk jeg ikke med meg for jeg var så opptatt med å få den ut så fort som mulig. Selv har jeg aldri vært borti en hest som har fått spiker i beinet før, men har jo hørt litt av hvert av skrekk historier hvor omfattende og langvarig smed og hov "kirurgi" har måttet blitt utført.

Heffalompen viste ingen tegn til å ha vondt, selv ikke da jeg lirket ut spikeren. Han var så flink og stod helt rolig og stille. Da den lange rustne spikeren var ute forsøkte jeg å se hvor dypt den hadde sittet med det var nesten håpløst å finne ut. Han blødde ikke fra kråka og jeg tenkte at det var jo et godt tegn iallfall.

Like etterpå ringte jeg til venninna mi Marianne på Stall M og fortalte om spikeren og spurte henne om råd. Marianne vet alltid hva man skal gjøre i slike situasjoner så jeg bruker henne som rådgiver. Hun sa jeg burde ha ventet med å fjerne spikeren til jeg hadde blåspray ståendes klar og fått børstet ordentlig ut av hoven. Så snart spikeren var tatt ut skulle jeg ha sprayet godt med blåspray på spikerhullet. Hun sa også det at det ville vært en fordel om han hadde blødd litt for det ville fått ut evt. puss, skitt ol.

Det går som oftest bra fortalte hun men om Heffalompen begynte å bli varm eller halt skulle jeg kontakte dyrlegen snarest å starte med antibiotika så fort som mulig. Men om han ikke blir hverken varm eller halt så har vi nok vært heldig og da går det nok bra avsluttet hun.

Selv om det var litt i seneste laget da, så gikk jeg ut rett etter telefonsamtalen å renset ut av hoven hans igjen og sprayet på blåspray.
De kommende to dagene fulgte jeg med på beina hans med argus øyne. Vi har visst hatt veldig flaks for gutten virker hverken halt eller varm i beina noe jeg er svært lettet over.

Greit å lære hva man skal gjøre dersom-atte-hvis-om noe lignende skjer igjen. Denne episoden lærte iallfall meg hva jeg skal gjøre med slike stikksår i høvene.

Har du opplevd noe lignende med hesten din?
Hva gjorde du da?
Hvordan gikk det med hesten?

FOLK & DYR PÅ SKOGLI STALLEN :)
*************************
Selv om forferdelige ting skjer i livet, behøver ikke livet være forferdelig :)

Royal-X

» VIP

Innlegg: 862

Skrevet - 13/12/2007 :  22:25:30  Vis profil  Svar med kopi av melding
få råd hos missixty her på hestemarked. hun vet ALT om dette! Gå til toppen av siden

missixty

» VIP

Norway
Innlegg: 551

Skrevet - 15/12/2007 :  19:29:44  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressemissixty  Svar med kopi av melding
Hehe, det stemmer det Hanne, dette vet jeg alt om

Hesten min tråkket på en spiker i mai, han var ikke varm og lite halt. Var vanskelig å se at han haltet. Men det var en magefølelse som sa meg at noe ikke stemte, så jeg kontaktet veterinær. Han kom, og fant da ut at Tarkan sannsynligvis hadde tråkket på en søm på beitet. Hesten ble bandasjert og rushet inn på veterinærhøgskolen (selvfølgelig hører det med til historien at dette var midt i eksamensperioden, bare noen dager før eksamen) hvor han stod en uke på boks med bandasjer til observasjon. Fikk skodd han med såle og og det hele da han kom tilbake, da det ikke skal noe dritt i såret. Men det var fortsatt noe som ikke stemte. Hadde veterinærer på han, kiropraktor, tannspesialist, equiterapauter mm. på han, men han ble ikke bedre.

Til slutt bestemte jeg meg for å sko han (han var barfot) nå i slutten av september, da hadde han stått så og si siden mai.

Han pådro seg en del "etterskader" etter spiker-episoden. Han fikk en del muskelspenninger, var halt og støl, mye låsninger. Da jeg ringte Ellen Schmedling for å bestille time nr 2 sa hun bare "Åja, det var den hesten det var så mye å gjøre med ja".

Jeg ville hvertfall kontaktet veterinær. Husk på at det er et stikksår, og siden det er under benet er det lett at det kommer masse skitt og sånn inn der. Og da er det fritt frem for infeksjoner og alt mulig rart. Det er en grunn til at hesten min ble skodd med såle, og at det ble tettet bak med silikon.

Mulig jeg bare er hysterisk, men jeg vet hvor galt det kan gå - til tross for at alle sa jeg var heldig!

Hvorfor gjøre det i dag når du kan utsette det til i morgen ? Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 17/12/2007 :  02:09:10  Vis profil  Svar med kopi av melding
Man skal ha all respekt for spiker i hoven - dvs. tråkket inn i sålen. Mye "dritt" kan sitte på en rusten spiker, som da blir ført langt inn i hoven.

Har opplevd det en gang, og da var det full pakke, med oppskjæring av sålen i stikk-hullet for å se hvor dypt det var, blåstein (som det het den gang), full bandasjering og plastpose og gummisko utenpå - samt antibiotika. - NB. Idrettstape eller sånn sølvtape er et funn for å holde bandasjer på plass.

Bandasje ble skiftet hver dag, med nøye inspeksjon av såret, og om det var tegn til varme (infeksjon). Litt vanskelig å sjekke halthet, da den bandasjerte hoven var å sammenligne som om vi skulle løpe med en joggesko og en svær støvel på beina.

Slapp "billig" unna - ja, ikke veterinær-regningen, da - men altså at det gikk bra. Etter ca. 2 - 3 uker var faren over, og all den tunge bandasjeringen med gummiboot kunne lettes på. Det må da nevnes at hesten kunne gå ute, bortsett fra de to-tre første dagene.

Andre skader man også må være veldig nøye på å behandle "radikalt" med en gang man oppdager dem, er små stikksår av kvister.

Hadde en hest på stallen i fjor vinter som stakk seg på innsiden av låret av en såkalt "elgkvist". Det ble en alvorlig affære.

Ja, har også opplevd at en hest ble skutt på med luftgevær (!!), og skaden ble ikke oppdaget før det kom en skikkelig infeksjon, for såret var bitte lite.

Så vær på vakt, folkens! Her er det ikke snakk om hysteri.
Gå til toppen av siden

VitaRosita

Norway
Innlegg: 183

Skrevet - 20/12/2007 :  18:28:52  Vis profil  Send %s1% en ICQ meldingVitaRosita  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseVitaRosita  Svar med kopi av melding
Gode råd Missixty og T. Boysen:)
Travere kan hvis de vil de også;) Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.