hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Kontraversade, hva er det?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 Kontraversade, hva er det?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Adeleinos

Innlegg: 66

Skrevet - 21/11/2007 :  16:24:25  Vis profil  Svar med kopi av melding
er det noen som kan forklare meg hva en kontraversade er? er det det samme som en traver?
har jeg forstått dette riktig;(??)
en versade er når hesten går bøyd på tre spor for innvendig sjenkel, traver er det samme bare for utvendig sjenkel? vil da en kontraverade bli når hesten går i samme bøyning som ved en traver bare på to spor? altså mer mer bøyning. eller tar jeg helt feil nå?

kjempe fint med svar fra noen med peiling.

Lopke

Norway
Innlegg: 5953

Skrevet - 21/11/2007 :  16:34:38  Vis profil  Svar med kopi av melding
Skiller mellom 4 øvelser her.. kanskje det ikke er helt riktig, uansett er min 4 åring ikke helt klar på dem ennå likevel he he..

Versade: Hest stiller forpart innover, går på 3 spor
Kontraversade: Hesten stilles med frempart utover (inn mot veggen) går på 3 spor
Travers: Forpart rettstilt, bakpart stilles innover (går vel og på 3 spor??)
Renvers: Forpart rettstilt, bakpart stilles utover (inn mot veggen)
Gå til toppen av siden

eligj

Innlegg: 1294

Skrevet - 25/11/2007 :  23:37:10  Vis profil  Svar med kopi av melding
Alle øvelsene som nevnes her ris på 3 spor i konkurransesammenheng. I alle øvelsene er hesten bøyd jevnt igjennom hele kroppen. Det er denne bøyningen som gjør at forparten eller bakparten kommer "innenfor". Tenk deg en banan. Den er bøyd hele veien. Hvis du legger den inntil railen på ridebanen din, som er helt rett, bøyer enten en av endene til bananen, eller begge, seg innenfor railen på ridebanen din. Hvis "snuten" til bananen kommer innenfor, blir det som en versade. Hvis "rumpa" til bananen kommer innenfor, blir det som en travers. Det finnes ingen øvelse som tilsvarer at begge endene kommer innenfor (heldigvis ;) ) Hvis du legger bananen slik at den bøyer seg mot utsiden av ridebanen, får du enten kontraversade eller travers.

På engelsk heter versade "shoulder in", altså "skulderen inn". Man rir skulderen litt innenfor det sporet man rir på. Kontraversade er rett og slett versade mot utsiden av ridebanen.

Traver er da motsatt, at bakparten ris innenfor sporet som forparten går på, og renvers er traver mot utsiden av ridebanen.

Mange liker å tenke på de svenske uttrykkene. Versade kalles upna: Det er som å åpne (starte på en volte) ved å ri skulderen innenfor, og så fortsette langs sporet. Travers kalles "sluta", (slutt på volten), altså som om man nesten avslutter en volte, men fortsetter langs sporet med bakparten innenfor (på en måte hengende igjen i volten).

Vel.. Kjært barn har mange navn..
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.