hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hva gjør du med hestens tenner ?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Hva gjør du med hestens tenner ?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side | Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 3

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 26/03/2007 :  02:41:52  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hmmm - får visst "kjeft" samme hva jeg sier i disse dager (på forskjellige tråder).

Så også da jeg nevnte at jeg jevnlig sjekker tennene på min(e) hest(er), men at jeg er(var) så heldig at de ikke trengte tannrasp, selv i høy alder.

Jeg antok - visstnok HØYST feilaktig - at det ikke var det gode grove fòret som holdt tennene i skikk - men at jeg er en heldiggris som har hatt hester med "korrekt tannstilling".

Er det da så mange hester som ikke har riktig tannstilling? FØR det er blitt prøvd med litt grøvre høy?

Kan huske at for noen år siden, så var førsteslåtten så tidlig ferdig, at høyet ble veldig "fint", som bonden sa. Han gav da stallkaren rett og slett ordre om å blande "finhøyet" med noe av det gamle høyet fra året før, så "hestene fikk noe å tygge på".

Jeg har da i ettertid tolket det sånn at høyet må ha en viss grad av både "fint og grovt", for at det skal være "godt høy".

Ja, da jeg hadde en meget syk hest, som ikke tok til seg næring, ble hun av bonden satt på "sauehøy" - altså sånt "finhøy", dessverre uten at det hjalp, da årsaken til hestens sykdom var noe helt annet.

Så altså - hvis så mange hester får feil tannstilling i løpet av kort tid, så skyldes det altså IKKE at høyet er for "fint" - men at sååå mange hester har feil tannstilling...?

Er det noen som er villiige til å - i det minste - PRØVE - om litt grøvre høy kan hjelpe?

Det er vel en grunn til at såkalt "fint" høy blir kalt "sauehøy" - mens kanskje litt grøvre høy egner seg bedre til hester, som da får "trimma" tennene litt mer...??

Jeg kan jo ikke si noe om det selv, da mine hester har fått "hestehøy" - med tildels grove fibre - hele sitt liv.
Gå til toppen av siden

summer

Innlegg: 1167

Skrevet - 26/03/2007 :  11:03:07  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Er det da så mange hester som ikke har riktig tannstilling? FØR det er blitt prøvd med litt grøvre høy


det var jeg som skrev det til deg, som du sikkert vet, og det var mer som opplysning til de andre enn kjeft til deg da ;)

Min hest har igrunn aldri fått fint høy, jeg forer på skikkelig hestehøy, men jeg har hatt bittfeil problem på henne. Hovedsaklig pga vanlig dyrlege som har regelrett ødelagt tennene hennes. Nå er dette rettet opp i, og bittet er perfekt. Og hun sliter dermed også tennene sine helt fint selv. Dvs : denne hesten har i utgangspunktet et bra bitt, men pga feilbehandling av tenner (vanlig dyrlege med rasp) så ble ikke spisser langt baki munne n fjernet, hesten fikk sår i munnen, og tygget bare med litt av tyggebevelgesen.

Utrolig mange hester går rundt med bitt feil. Dvs haker foran eller bak som låser, spisser, skjeve fortenner etc etc. Utrolig mye greier so mdet bare skal litt til å rette opp. HAr de slike problemer, tygger de heller ikke maten sin korrekt, og det er ikke ting de greier å slite vekk selv. Får de rettet opp i dette derimot, tygger de gjerne bra,og greier å holde tennene sine fine.

Du er vel heldig med dine hester og har ikke hatt slike problemer, ergo holder de tennene sine fine selv.

beklager om det ble oppfattet som kjeft ....
Gå til toppen av siden

:o)

Innlegg: 56

Skrevet - 28/03/2007 :  09:41:55  Vis profil  Svar med kopi av melding
Noen som vet om det finnes tannpleiere i trøndelag (trondheim)?


Gå til toppen av siden

Tigull the best 4 life

Norway
Innlegg: 3332

Skrevet - 28/03/2007 :  09:49:13  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideTigull the best 4 life  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseTigull the best 4 life  Svar med kopi av melding
www.hestekur.no

se der kanskje du finner en tannpleier nær deg, eller så kan du reise til ellen.


Bedre med et møkkete paradis enn et rent helvete Gå til toppen av siden

summer

Innlegg: 1167

Skrevet - 28/03/2007 :  10:09:35  Vis profil  Svar med kopi av melding
temmelig langt å reise fra trøndelag til spydeberg :)

Både ellen Schmedling og Åse vindenes er nordover med ujevne mellom rom mener jeg.
Gå til toppen av siden

Hege J

» VIP

Norway
Innlegg: 1964

Skrevet - 28/03/2007 :  10:55:40  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Noen som vet om det finnes tannpleiere i trøndelag (trondheim)?

Opprinnelig postet av :o)



Chris var her nettopp (mandag)...

Hege Gå til toppen av siden

rusket

Innlegg: 1292

Skrevet - 28/03/2007 :  12:01:10  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Noen som vet om det finnes tannpleiere i trøndelag (trondheim)?

Ellen Schmedling kommer til Trondheim 11 og 12 april, ta kontakt med Eva (vip oregon) hvis du vil ha plass.




Opprinnelig postet av :o)


simsalabim - oppvask forsvinn! Gå til toppen av siden

oregon

» VIP

Innlegg: 110

Skrevet - 28/03/2007 :  13:30:34  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei!
Ellen Schmedling kommer i April ja:)
Gå inn på hestemassasje.be der ligger info og timelister!

Eva
Gå til toppen av siden

oregon

» VIP

Innlegg: 110

Skrevet - 28/03/2007 :  13:33:56  Vis profil  Svar med kopi av melding
Glemte å si at Ellen vil komme opp til Trondheim med jevne mellomrom framover.Har til nå bare vært her 1 gang i året.
Det er bare å ta kontakt med meg hvis en lurere på noe.Når hun kommer framover vil legges ut på hjemmesiden min!

Eva
Gå til toppen av siden

Nedre_Kjønås_Gård

Innlegg: 301

Skrevet - 28/03/2007 :  22:05:02  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideNedre_Kjønås_Gård  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseNedre_Kjønås_Gård  Svar med kopi av melding
Jeg blir jo litt skjelven i buksa mht.alt som kan være galt i hestemunn

Jeg har oppfattet min veterinær som svært nøye og med god erfaring da hun driver med hest selv. Jeg er fornøyd med arbeidet hennes så langt jeg har forstand på det, og hennes omgang med mine hester. Det er også hun som har stelt mine hester de siste åra, så henne stoler jeg på. Men det er kanskje dumt det da...
I morgen skal jeg faktisk ha tannsjekk på en hest, så da skal jeg spørre og grave om hennes meninger rundt dette, siden hun selv holder hester og regner jo med at hun rasper dem selv.

Hmm...men skal også sjekke opp nærmeste tannpleier.
Gå til toppen av siden

Frøydis

Norway
Innlegg: 109

Skrevet - 29/03/2007 :  15:03:22  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg bruker Ellen Scmedling (veterinær med utdannelse på tenner) og er veldig glad for at jeg har mulighet til det.
Jeg har en 5 år gammel hoppe som jeg har eid ca. et halvt år. Har ikke hatt mulighet til å frakte hesten til Ellen før nå denne uken, og jeg var veldig spent på hvordan det så ut i munen hennes. Siden Cordina kommmer fra en øy er jeg ganske sikker på at hun bare har blitt raspet før.

Dette fant Ellen i munnen til Cordina:
En skjult ulvetann, dvs. den lå under tannkjøttet. Denne ble fjernet.
De to nederste fremste jekslene i underkjeven var løse.
Forskyvninger av tennene nede på begge sider, samt et stygt sår på tungen pga. dette.
Fôrinnpakninger.
Tendenser til karies i en tann.

Ganske mye for en ung hest ikke sant? Men det værste er at dette er helt normalt... Liker ikke å tenke på hvordan min hest ville vært i munnen om ti år med vanlig veterinær og tannrasp... Alle disse feilene som hun har nå ville bare fått lov å bli værre og værre, kariesen ville ikke være vært under oppsyn og hesten min ville gått og hatt vondt pga. flere ting. Deilig å kunne rette opp i dette nå og ha en hest med frisk munn
Vi skal tilbake om en halvt år.
Gå til toppen av siden

Harneshaug

» VIP

Norway
Innlegg: 1488

Skrevet - 29/03/2007 :  22:09:09  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det ER viktig å være nøye i hestens munn ja, men jeg må nesten si meg enig med Boysen i en del her.
Jeg hadde islandshest fra han var 2,5 til han endte sine dager som 24 år og ikke EN gang var det nødvendig å raspe.
Vi hadde vet på han vært år for full sjekk, han bare åpnet opp kjennte godt etter og nei... alt i skjønneste orden.
Med fare for å provosere litt, det er ikke DET som er hensikten, men et reelt spørsmål!
Kan det ha seg at tenner blir oversett i avl? Kan det ha seg at de rene gamle rasene har annet tannsett enn oppblandede typer som feks. sportsponni? Da tenker jeg dit hen at raser av ulik størrelse, kryssavel, gjør at proposjonene ikke alltid stemmer like godt overens, også i munnen?
bare lurer jeg (-:

Når Gubben er borte driter hestene på plenen Gå til toppen av siden

summer

Innlegg: 1167

Skrevet - 29/03/2007 :  23:51:52  Vis profil  Svar med kopi av melding
Man skulle vel ikke tro det var helt umulig ?

Men nå snakker dere om rasping da... hva med andre plager i munnen ? tannspisser er virkelig en brøkdel av det som skal sjekkes.

Utrolig mange av skadene kommer foreksempel av feil bruk av bitt. Hard bruk, samt bitt som ikke passer hesten. For store bitt. eller betennelser og skader i selve tennene.

Det er mange hester som man sjekker årlig som ikke behøver å fjerne tannspisser. Men sjekkes de for annen problematikk ? Det er ikke alle ting hestene sier fra på en måte som tilsier at vi skjønner at den har haker eller forinnpakninger ...
Gå til toppen av siden

Frøydis

Norway
Innlegg: 109

Skrevet - 30/03/2007 :  12:04:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ingen av de problemene min hest har i munnen er relatert til tannspisser... Det sier vel sitt?
Vil en veterinær som kjenner etter spisser i munnen oppdage slike problemer som litt løse tenner, skjult ulvetann, tendenser til karies, forskjøvet tannrekke og forinnpakkninger? For ikke å glemme det stygge såret min hest har nesten under tunga pga. av de forskjøvede tennene... Tror ikke det. At en hest ikke har tannspisser vil ikke si at den har en frisk munn.
Gå til toppen av siden

Corino

Norway
Innlegg: 127

Skrevet - 13/04/2007 :  12:25:20  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCorino  Svar med kopi av melding
Jeg har tannrasp på hestene mine 2 ganger i året, ellers så bruker dyrlegen å komme vis det er noe spesielt Gå til toppen av siden
Side: av 3 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side | Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.