hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Trening av unghest...
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Trening av unghest...
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 20/06/2006 :  16:50:45  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Det er forskjell på unghestflokk og unghestbeite, Lopke. Beite er bare om sommeren, flokk er hele året. Dvs. fra det er skilt av til det skal temmes for ridning. Gå til toppen av siden

Lopke

Norway
Innlegg: 5953

Skrevet - 20/06/2006 :  17:33:50  Vis profil  Svar med kopi av melding
aha.. tenkte egentlig ikke over det var sånn du mente.. så lenge altså..
Vil det si at man med en islender som man vel ikke rir inn før den er 4 år, setter den på unghestflokk fra den er 6 mdr til den er 4 år?? blir ikke heten håndtert av mennesker i denne perioden da?
Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 20/06/2006 :  17:53:17  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Tindreting skal, om alt går bra og etter planen, i unghestflokk fra hun er rundt 8 mnd. gammel til tja.. si det? Maks 4 år iallfall. Hun vil da bli håndtert når det er nødvendig. Første vinter vil hun bli tatt inn for fôring om natten, men ut over det er det kun håndtering ved skifte av beite, hovslager og veterinær - samt når folk kommer på besøk.

Jeg er svært positiv til denne typen hestehold, dog.
Gå til toppen av siden

Wichtoria

Norway
Innlegg: 192

Skrevet - 20/06/2006 :  18:37:40  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg er enig i det dere skriver. Skaff deg erfaren hjelp.

MEN - virker som noen innlegg sikter til at ingen under 18 år bør trene unghest uten voksen med seg?
Jeg klarer meg supert med pånnisen jeg skal ri inn etterhvert, men har ingen voksne med meg.
Jeg bare lurer på om dere putter alle hestejenter under 18, i samme bås?
Gå til toppen av siden

Speedy As A Bullet

» VIP

Norway
Innlegg: 694

Skrevet - 21/06/2006 :  12:01:20  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSpeedy As A Bullet  Svar med kopi av melding
Alderen har vell ikke så mye å si, kommer heller ann på erfaringer. Men skal man trene opp en unghest må man uansett ha hjelp av andre erfarne hestefolk. Uavhengig av om man er 15, 30 eller 60.
Takk for den tiden du delte med meg min engel.. Hvil i fred, min Skriver May <3 Gå til toppen av siden

Masterpiece

» VIP

Norway
Innlegg: 172

Skrevet - 21/06/2006 :  13:31:44  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideMasterpiece  Send %s1% en ICQ meldingMasterpiece  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMasterpiece  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Alderen har vell ikke så mye å si, kommer heller ann på erfaringer. Men skal man trene opp en unghest må man uansett ha hjelp av andre erfarne hestefolk. Uavhengig av om man er 15, 30 eller 60.

Opprinnelig postet av Speedy As A Bullet



Så sant, så sant...
Gå til toppen av siden

CatrineS

» VIP

Norway
Innlegg: 23

Skrevet - 27/06/2006 :  21:55:25  Vis profil  Svar med kopi av melding
Først lurer jeg på hvor det ble av denne jenta som stilte dette spørsmålet.... Jeg kan ikke se at hun har kommentert et eneste innlegg... Jeg kan godt forstå hvis du ble skremt bort av svarene, men må si meg enig der. Og det var nok bare ment som anbefalinger til deg.

Jeg har selv hett min første unghest. Han var nokså tøff i begynnelsen, og jeg har hatt mange tanker rundt dette. Heldigvis fant vi ut av tingene etterhvert!

Dersom du blir redd for noe hesten gjør, eller når den reagerer vil hesten også bli nervøs og enda mer usikker. (dette vet jeg for det er selvopplevd..) Dermed spinnes dere inn i et dårlig forhold. En hest, ung eller gammel trenger en bestemt men rettferdig leder som kan leder den gjennom livet. Dersom lederen ikke viser disse kvalifikasjonene, vil hesten utvikle mistillit og prøve å overta kommandoen selv. For noen MÅ jo lede, hesten er avhengig av det. Dersom hesten får overtaket, vil dere stadig "krangle" om lederskapet, og det kan rett og slett bli farlig.
Det virker som dere har et litt dårlig utgangpunkt før dere egentlig har begynt, og uten hjelp fra andre kan det bli vanskelig å rette opp.

Jeg ville heller ikke lagt vekt på ryggen til hesten ennå, og jeg stiller meg også kritisk til longering... Løslongering kan være et altarnativ for da kan hesten(babyen) bevege seg naturlig uten ytre påvirkning. Dette er også god trening på lederskap/dominans.

Men i det fulle og hele ville jeg revurdert saken var jeg deg. Det er nok fristende å starte et slikt prosjekt, men det krever utrolig mye jobbing. Det er mye å tenke på når det gjelder unghester.
Gå til toppen av siden

KarenG

» VIP

Norway
Innlegg: 870

Skrevet - 27/06/2006 :  22:35:46  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideKarenG  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseKarenG  Svar med kopi av melding
enig med alle andre som har svart her jeg også=)

Jeg red inn Juffe i fjord.
han er en rolig og snill liten N/L. ikke noe tull med han!

han begynte jeg å ha med som håndhest (ha han med på tur i mens jeg red på moren)
da han var 4 år, begynte jeg å sitte på han, og etter hvert ri han.



TIPS TIL DEG:

begyn med enkle N. horsemanship-øvelser på henne.
da vil hun bli enklere å (f.eks) leie! (-hvis du gjør dem riktig)


Start dagen med ett smil,
så er det unnagjort

Never give up on the things that make you smile! Gå til toppen av siden

KarenG

» VIP

Norway
Innlegg: 870

Skrevet - 27/06/2006 :  22:39:54  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideKarenG  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseKarenG  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Alderen har vell ikke så mye å si, kommer heller ann på erfaringer. Men skal man trene opp en unghest må man uansett ha hjelp av andre erfarne hestefolk. Uavhengig av om man er 15, 30 eller 60.

Opprinnelig postet av Speedy As A Bullet



helt enig=)

hvis du ikke kan noe, så MÅ du få hjelp!

en ting tilslutt: dølahester er kraftige, sterke og store dyr.
så hvis du blir redd, blir hesten bare 'frekk'.


Start dagen med ett smil,
så er det unnagjort

Never give up on the things that make you smile! Gå til toppen av siden

Maylene2

» VIP

Innlegg: 71

Skrevet - 10/07/2006 :  16:15:41  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hello!

Jeg er kjempe takknemlig for svar og syntes ingen svar har vært upassende=)
Mange mener jeg burde utsette prosjektet eller få proffhjelp. Jeg er så enig så enig med dem!
Så det blir vel det jeg gjør=)
Har ikke deltatt så mye i denne debatten da...Har ikke internett...

Også var det en av dere som sa jeg skulle kjøpe den boka som heter unghester...Det har jeg gjort!!=)

Den er såååå super og lærerik.

Masse hilsner til jeg får logget på til neste gang!
Gå til toppen av siden

Stirnirogannie

» VIP

Innlegg: 211

Skrevet - 25/07/2006 :  00:38:40  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hinsten min på 4år har gått i flokk hele sitt liv. Han møtte menneske for første gang som 3åring. Så alle må nødvendigvis ikke begynnes så tidlig på, noen har godt av å modnes som hest;)

Må også legge til at hingsten min er veldig snill og omgjengelig, men en enmanshest:P
Gå til toppen av siden

Gomp1

» VIP

Innlegg: 232

Skrevet - 27/07/2006 :  20:03:04  Vis profil  Svar med kopi av melding
2åringen jeg har har på for, har jeg sittet på.... bare 1gang det var i maks 5sek,- har fått høre av ei dame som visstnok har opplært alle rideinstruktører rundt distriktet at hun må ris inn nå fordi hun er blitt bakredd.... jeg mener jo sjøl at det er for tidlig å ri henne, så det gjør jeg ikke før hun blir 3, men har sittet på henne som sagt! Gå til toppen av siden

monaco_image
» VIP

Innlegg: 150

Skrevet - 27/07/2006 :  21:10:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Tror jeg vet hvem du er. Du som har ridd Lica?
Syns du skal vente noen år med å kjøpe unghest, og heller kjøpe lærehest imens! =)
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.67 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.