hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Ri med setet og sjenkler, ikke tøylene.
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Ri med setet og sjenkler, ikke tøylene.
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

LilleMarie

» VIP

Innlegg: 221

Skrevet - 26/04/2006 :  22:26:09  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er nettopp dette jeg ikke gjør, jeg rir med tøylene. Jeg prøver iherdig å bruke vekten min og setet for å holde det tempoet jeg ønsker og slikt, men det funker bare ikke.

Hvor skal jeg begynne for å lære han å gå etter setet og sjenkler? Noen tips, jeg tar i mot alt med glede!

Bruker jeg leggen som en sjenkel øker han bare tempoet. det samme gjør han da jeg ber om trav (med lyd, ikke sjenkler). Det går i passelig tempo i starten, før han øker og øker og til slutt nesten slår over i galopp.

jeg vet ikke hvor mye jeg skal forklare, men jeg vil ikke ta i tøylene for å stoppe han og jeg vil at han skal kunne holde et rolig tempo. Ikke bare haste av sted.

Takk på forhånd :)

//Marie

- Marie & Lipdonn -

Ingvild og Kenzo

» VIP

Norway
Innlegg: 1117

Skrevet - 26/04/2006 :  22:39:43  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideIngvild og Kenzo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseIngvild og Kenzo  Svar med kopi av melding
Det er vanskelig å forklare, men det er kombinasjonen av alle hjelperne som til slutt ender i total ettergift, og dermed går hesten for sjenklene uten å bare øke tempoet! Støtt med tøylene, ri masse halvparader med både setet og tøylene, og prøv deg fram litt. Ri for instruktør hjelper alltid

Noen som kan forklare bedre enn meg her eller, har sett maaange gode innlegg

Kenzo&Buster
Diamantene<3
Gå til toppen av siden

lucky june

Norway
Innlegg: 1561

Skrevet - 26/04/2006 :  22:54:42  Vis profil  Svar med kopi av melding
jeg begynte fra bakken med stemmekommando for alle gangarter ink stoppe.
når hun var helt sikker på de var det lettere for meg å fortsette fra salen. brukte da stemmen i tillegg til hjelperne i starten.
sjenkelvikning ble også begynt fra bakken. brukte hånda og la på et press der sjenkelen ligger når jeg sitter i salen.
i begynnelsen var det nok at hun tenkte "vike" så fjernet jeg presset.
jeg syns jeg har bedre kontroll fra bakken, spesielt når vi skal lære nye ting.


~Melodie Nikita~ ~Santiago Cheyenne~ ~Sigrid~

Redigert av - lucky june den 26/04/2006 23:12:14 Gå til toppen av siden

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 27/04/2006 :  07:43:46  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
Det ene eksempelet der hvor han øker til han galopperer må du ta igjennom forholdningen helt.
Begynn med sete og oversjenkel, og ta noe i tøylen. Ta han helt ned i skritt. Hver gang han øker (helst før) gjør du en overgang.
Hesten må lære en helparade før den kan halvparade.

Gjør litt mer klare overganger i begynnelsen. Slik at han virkelig forstår at du mener noe med hjelperne dine, og ikke bare "sitter rart".

Når du gjør skritt-trav overganger med kun få skrittsteg i begynnelsen vil han også begynne å sette bakbeina litt mer under. Da det er enklere for han å gjøre overgangene så ofte hvis han bærer litt selv.
Prøv alltid med sete og stemme førts. Så tar du litt i tøylen om nødvendig. Husk å gi ettergift når han hører. Både med sete og tøyle...

Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.