hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Utladning før ridetur
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Utladning før ridetur
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 08/04/2006 :  21:36:33  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Ponni'n har stått mye inne i det siste, og energinivået er deretter - på topp.

Jeg har ikke mulighet for å longere henne før trening, har bare mulighet til å leie henne litt/tømmekjøre før lilleøs skal ri. Sist gang prøvde vi med leietur, men da klikket det heelt for henne. Hun flippet ut og steilet og herjet.

Jeg har akkurat nå heller ikke mulighet for å slippe henne løs slik at hun kan løpe av seg energien. Jeg er redd hun kan skade seg ved å storme rundt i paddocken, som er helt fin når man kommer i vanlig fart, men i slik dundrefart som hun kommer til å utøve, kan det ikke gå bra.

Tips til litt nedroing/utladning før ridetur?

Har tenkt litt på å tømmekjøre henne i dypsnøen, men hun blir veldig fort stresset av det.

www.hestene.no

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 09/04/2006 :  08:01:32  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
Kan du ikke longere henne i padocken da, slik at du kan kontrollere tempoet bedre? Hvorfor står hun inne forresten?

Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  11:34:05  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Kan du ikke longere henne i padocken da, slik at du kan kontrollere tempoet bedre? Hvorfor står hun inne forresten?


Opprinnelig postet av carambee



Tja, da må noen brøyte der først :P Men det kunne vært en tanke det ja! Det hadde jeg ikke tenkt på..

Hun står da ute litt hver dag, men hun er vant med utegang --> hun blir dermed ganske klikk når hun må stå såpass mye inne i forhold til hva hun er vant med. Vi måtte ta dem inn fra utegang p.g.a. slpsskamp mellom 2 av de større hestene, og Miss vil ikke gå ute alene.

www.hestene.no Gå til toppen av siden

Lita<3

» VIP

Innlegg: 171

Skrevet - 09/04/2006 :  11:58:41  Vis profil  Svar med kopi av melding
Du kan jo ri henne litt selv før du setter lillesøs oppå? Gå til toppen av siden

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 09/04/2006 :  12:02:13  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
hvis hun kan springe løs i padock kan du vel longere uten å brøyte. Bare med grime/taugrime og longetau, slik at hun kan bevege seg fritt med dine fartsbegrensninger...

synd at hun ikke kan stå ute. De store hestene, skada? Hvis ikke kan man vel dele gjerdet så hestene slipper å stå inne pga litt slåssing

Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  12:11:05  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Har vært litt knuffing ja, heldigvis var ikke dyret innblandet. Tara måtte avlives (slo opp igjen en skulderskade), mens Tiger må stå inne med skadet sene. De har gått enormt bra sammen før, men tross oppdeling av paddock brøt Tara seg ut og gikk på Tiger. Tara har alltid vært litt aggresivmot andre hopper, men vi hadde ikke trodd at dette skulle skje..

Jeg har ikke særlig lyst til å ri Miss. Hun er litt liten til meg, dessuten har jeg (sånn egentlig ) rideforbud.

Tror jeg skal følge rådet om å ta på henne longeline og grime og bare la henne løpe litt, men jeg er redd det skal gå helt over styr for henne.

www.hestene.no Gå til toppen av siden

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 09/04/2006 :  12:17:17  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
Menda må kanskje Mari og Miss trene litt mer lydighet.
Du skal kunne bremse henne forholdsvis lett med grime på. Når du skal lære det inn sier du proooo, eller woooaaaw, hvis ikke reaksjon rister du lett i longetauet, til hun stopper (ristingen øker i "styrke hvis hun ikke svarer")
dette må du jo øve i skritt først da, for at du skal være sikker på at hun forstår og får tid til å lære det.

Blir vel ikke full fart løsning, men tror nok uansett du klarer å roe ned litt vha longeline i motsetning til når hun er helt løs

Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  12:36:13  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
carambee: Takk. Hun er egentlig rimelig snill og grei, men utrolig gira.

Nå har jeg jo fri, så jeg regner med at det blir ca. en økt annenhver dag på oss nå. Hun har hatt fri noen uker for en tid siden (vi pleier å gi hestene en vinterpause i januar) og hun begynner å bli i form igjen nå. Tror det er mest det at hun sprudler av energi.
Er litt slitsomt når jeg er den eneste som har interesse for den hesten (jeg er jo litt glad for det også da, får jo ha henne nesten som min egen uten utgifter).

Takk uansett, jeg tror nok vi har godt av litt sjefstrening =-)

Edit for å si at hun aldri oppfører seg slik sammen med andre hester. Hun går ofte bra alene, men særlig når hun er litt gira og alene kan det ofte bli litt vel mye energi.

www.hestene.no
Redigert av - Mari^_^ den 09/04/2006 12:37:33 Gå til toppen av siden

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 09/04/2006 :  13:07:39  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
Ja, det må jo være lov å ha litt ekstra energi. Bare hun er oppmerksom mot deg alikevel.
Koselig at du tar deg av henne selv om hun er for liten da.

Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  13:11:10  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Ja, det må jo være lov å ha litt ekstra energi. Bare hun er oppmerksom mot deg alikevel.
Koselig at du tar deg av henne selv om hun er for liten da.

Opprinnelig postet av carambee



Jepp, men selv om hun bare er 117 er hun ganske sterk når hun girer seg opp, hehe :P

Jeg kan jo ikke ri henne, men kjøring derimot - det skal vi terpe på i heele sommer

www.hestene.no Gå til toppen av siden

Kine og Tassen

» VIP

Norway
Innlegg: 618

Skrevet - 09/04/2006 :  16:45:49  Vis profil  Svar med kopi av melding
Mari: Hoppa mi har også lett for å gire litt,selv om hun går på utegang døgnet rundt. Hun er ikke redd for så mye,men hopper og spretter når hun kommer ut på tur når hun ikke har vært ute på noen dager.
Vi har drevet mye med ledertrening,og jeg må hele tiden være veldig oppmerksom og jobbe henne når begynner å "ta av". Må også nevne at hun tidligere er klikkertrent,der positiv oppførsel ble belønnet,negativ ble oversett. Jeg bruker ikke klikker på henne.
Tror det er mest barnestreker,som gradvis vil forsvinne når hun blir eldre. Er jo i en alder der hormoner,testing og herjing er på topp.

Det jeg gjør er at jeg dropper mye børsting og tidkrevende ting før vi går ut,slik at hun slipper å bygge opp så mye spenning og uro.
Tuller hun og vil sprette i alle retninger,lar jeg henne løpe noen runder rundt meg,etterhvert blir hun litt lei av alt det ekstra styret det fører med seg.
Det som er litt ekkelt,er at hun er "lett i rumpa" og sparker bakut i protest til tider. Jeg må være veldig påpasselig med å hele tiden ha mulighet til å kunne snu henne med hodet mot meg når vi trener,selv om hun aldri har truffet meg..

Når hun er avslappet og oppmerksom på meg,avslutter jeg treningen og tar børsting og kos etterpå. Da er kroppen hennes mer innstilt på å stå i ro,og det hele blir veldig positivt når jeg tar det i den rekkefølgen.

Tror jamn trening kan være et stikkord,men det er vel ikke så lett for deg og Miss når dere ikke er sammen hver dag.

Dette dro litt ut,men ville bare fortelle at du ikke er aleine om å ha ei litt villsken hoppe.. Så deilig det hadde vært å gå en avslappet diltetur som vi gjorde tidligere..
Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  16:59:10  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Takk!!

Miss sparker sjelden bakut, men det kan skje, men hun enda ikke truffet noen heldigvis.

Jeg skal prøve å la vær å bøste henne så mye før vi går ut (får ta all røytepelsen etterpå..), kanskje det hjelper.

Hun går mye ute, men før gikk hun ute 24/7. Er litt irriterende at jeg ikke får trent henne så ofte.

Om sommeren er hun nesten lat og bedagelig. Da dilter hun rundt med døsende ører og hengende underleppe, selv når vi er på tur. Hehe

Edit: Da tror jeg at jeg kommer til å longere henne (ihvertfall la henne herje litt).

Holder det med longeline og grime (uten longeringsdelta)?

www.hestene.no
Redigert av - Mari^_^ den 09/04/2006 17:19:56 Gå til toppen av siden

carambee

Innlegg: 1699

Skrevet - 09/04/2006 :  18:02:36  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidecarambee  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressecarambee  Svar med kopi av melding
Hvis du har ujevnt underlag eller dyp sne synes jeg ikke det er nødvendig med noe mer enn grime og longatau. men det er bare min mening da
Intet å kunne er ingen skam, men intet å ville lære er det. Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 09/04/2006 :  18:12:56  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Hvis du har ujevnt underlag eller dyp sne synes jeg ikke det er nødvendig med noe mer enn grime og longatau. men det er bare min mening da

Opprinnelig postet av carambee



Er noe ujevnt underlag med snø ja, inngjerdet område. Takk, da skal jeg prøve det og gi rapport :-)

www.hestene.no Gå til toppen av siden

sigyn,brauta og rubin:)

» VIP

Norway
Innlegg: 2627

Skrevet - 10/04/2006 :  00:36:16  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressesigyn,brauta og rubin:)  Svar med kopi av melding
jeg hadde heller prøvd å få hesten til å roe seg ned å stede for å "trimme" den..
*This little light of mine, I'm gonna let it shine*
Gå til toppen av siden

Mari^_^

Norway
Innlegg: 7634

Skrevet - 10/04/2006 :  09:22:12  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseMari^_^  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
jeg hadde heller prøvd å få hesten til å roe seg ned å stede for å "trimme" den..

Opprinnelig postet av sigyn,brauta og rubin:)



Tror ikke jeg har prøvd det 100 ganger? Hun er bare sånn hun, at hun er full av energi.

www.hestene.no Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.