hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Bitt eller Hackamore?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Bitt eller Hackamore?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

meandmyhorse

» VIP

Norway
Innlegg: 316

Skrevet - 17/04/2006 :  21:21:28  Vis profil  Svar med kopi av melding
Noen bruker for skarpe bitt men vis man bruke hack el bitt på den måten det skal brukes så er begge deler greit og bytte og rotere på
smil til verden så smiler den til deg :) Gå til toppen av siden

Lene&Dagmøy

Norway
Innlegg: 191

Skrevet - 17/04/2006 :  21:50:12  Vis profil  Send %s1% en ICQ meldingLene&Dagmøy  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLene&Dagmøy  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Enig med F i dette. Det er strengt tatt hendene som avgjør hvor mye skade både bitt eller hacamore kan gjøre....

Opprinnelig postet av oleo




heilt enig oleo
Gå til toppen av siden

nutte

Norway
Innlegg: 649

Skrevet - 17/04/2006 :  23:49:04  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Det er ikke alle som bruker hack som ikke kan å bruke det .. Det er alt for mange hester som blir ødlagt av bitt også, men likevel velger du å bruke det? ;-)

Opprinnelig postet av Formosissima



jeg velger den mildeste typen av bittet, og rir veldig sjeldent med så stramme tøyler som har blitt sagt at jeg skal. er helt enig det at hester har blitt ødelagt av bitt også. men står fortsatt fast på at for min del så er hack hardere enn det bitte jeg bruker og styrken i hendene mine når jeg rir. som sagt når jeg spurte denne hestedommeren anbefalte hun meg absolutt ikke å bruke hack.

Det kommer en dag i alle rytteres liv da du lurer på om det er verdt det.Så kaster du blikk på hesten din, og vet at JA,det er det! Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 18/04/2006 :  00:00:23  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
nutte: Et bitt er aldri hardere enn hånden som holder det. "Det mildeste bittet" for hesten din er mulig at slettes ikke er det mildeste bittet for hesten i naboboksen. En hack er ikke hardere enn et bitt så lenge du ikke gjør det hardere selv.

Hva er en "hestedommer"? Hva gjør en sådan kvalifisert til å si at man absolutt ikke burde bruke noe som er harmløst i rette hender?
Gå til toppen av siden

Anette&Ali&Aurello

Norway
Innlegg: 1273

Skrevet - 18/04/2006 :  00:17:08  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnette&Ali&Aurello  Svar med kopi av melding
Jeg bruker hack og sidepull på min hest, mest pga at han tar tunga over bittet og jeg ennå ikke har funnet et bitt han føler seg komfortabel med. Han er ung, og fungerer supert på begge to :)

Joda, sikkert mange hester som er blitt ødelagt av hack..men som Formosissima sier, så er det nok av de som er ødelagt av bitt også. Det gjelder bare å være forsiktig, uansett hva man velger.

Sidepull er et bittløst hodelag :)

~anette & ali & aurello~

www.haflinger.no
Gå til toppen av siden

nutte

Norway
Innlegg: 649

Skrevet - 18/04/2006 :  00:26:50  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
nutte: Et bitt er aldri hardere enn hånden som holder det. "Det mildeste bittet" for hesten din er mulig at slettes ikke er det mildeste bittet for hesten i naboboksen. En hack er ikke hardere enn et bitt så lenge du ikke gjør det hardere selv.

Hva er en "hestedommer"? Hva gjør en sådan kvalifisert til å si at man absolutt ikke burde bruke noe som er harmløst i rette hender?

Opprinnelig postet av Formosissima



dette siste skrev jeg om MiN hest, ikke om nabohesten. og hestedommeren er ei dame som dømmer internasjonalt, og hun mente at det var bedre å bruke bitt enn hack.. jaja men samma det, jeg skjønner hva du mener.

Det kommer en dag i alle rytteres liv da du lurer på om det er verdt det.Så kaster du blikk på hesten din, og vet at JA,det er det! Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 18/04/2006 :  01:04:43  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Ja, du skrev det om din hest og jeg svarte med å vise at det som gjelder din hest ikke nødvendigvis er det beste for hesten i naboboksen :-)
Jeg vil egentlig ikke tro at å dømme eksteriør internasjonalt gir noen kvalifikasjoner for å fordømme rideutstyr, men jeg skal ikke gå mer inn på det, siden jeg ikke akkurat har slike kvalifikasjoner selv heller :-)
Gå til toppen av siden

Ann_Lajla

» VIP

Norway
Innlegg: 641

Skrevet - 13/07/2006 :  18:41:56  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideAnn_Lajla  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnn_Lajla  Svar med kopi av melding
Bruker berre bit, men lurer litt på å prøve hack på varmblodsen min, men er litt "redd"/usikker på det. Ho blei "ødelagd" under innridinga. Ho får ikkje med seg bakparten, kjenner ho eg tek litt på taumen dreg ho ut hovudet som ein sjiraf. Ho greier ikkje å gå ordentleg på bittet.
Det er ingen ting med salen, då ho har vore sånn som dette lenge (og eg har berre hatt ho i to år, og hatt tre forskjellige salar).
Burde eg prøve det, eller la ver? (ho er 13 år)

Ann Lajla
Bloggen min: http://hest.no/blogg/?bid=524

Gå til toppen av siden

MP & Nehemyah Mulan

» VIP

Norway
Innlegg: 787

Skrevet - 13/07/2006 :  21:27:20  Vis profil  Svar med kopi av melding
Litt O.T., men jeg fikk meg en aha opplevelse en gang jeg skulle trene litt dressur med hoppa mi ute i gården. red Bare forsiktig i skritt/trav og konsentrerte meg mest om versader/traver og sjenkelvikninger. Hesten gikk meget fint, av det beste hun har gått mens jeg har hatt henne, gikk fint i samling, med HACK! Tro hva dere vil, men hun gjorde faktisk det, altså kan hesten gå fint i form med hackmore, hoppa mi fungerer best i dressur med det, desverre kan man ikke bruke det i dressurkonkurranser. Vet at det kommer av at jeg ubevist bruker mer sjenkel med hack en hva jeg bruker uten.

Alt avhenger av rytteren som rir, jeg må ri med hack, ellers får hun sår i munnen, da hun er ganske hard på bittet (rir med trinsebitt). hun fikk sår etter gummibitt, aldri mer det!

Trommende hover, stille grunn. Det er naturens gledessang!


- Marit Petra
Gå til toppen av siden

RenateogKillan

» VIP

Innlegg: 100

Skrevet - 13/07/2006 :  21:41:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg bruker både hack og bitt,men jeg bruker alltid hack når jeg er på tur. Om sommeren er det veldig praktisk om du stopper for å la hesten beite. Med bitt kan veldig mye av gresset henge seg fast i bitte og bli plagsomt for hesten har til og med hørt om hester som har blitt kvalt fordi store mengder gress har hengt seg fast i bitte og stengt luftveiene. Hack er også fint å bruke på hester som er øm i munnen. Gå til toppen av siden

Ann_Lajla

» VIP

Norway
Innlegg: 641

Skrevet - 13/07/2006 :  22:08:53  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideAnn_Lajla  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAnn_Lajla  Svar med kopi av melding
Går det ikkje and å bruke hack i konkurransar? Er ikkje det lov?
Ann Lajla
Bloggen min: http://hest.no/blogg/?bid=524

Gå til toppen av siden

ToneKristin

» VIP

Norway
Innlegg: 2056

Skrevet - 13/07/2006 :  22:49:31  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er ikke lov i dressur.

Mvh Tone Kristin og Lolita

Mvh Tone Kristin


Gå til toppen av siden

linndi&ida

» VIP

Norway
Innlegg: 251

Skrevet - 13/07/2006 :  22:57:28  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidelinndi&ida  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresselinndi&ida  Svar med kopi av melding
Ann Lajla: Nei, d er ikkje lov med hack i dressurkonkurransar og for ponniar(mogleg at d er slik for ponnirytterar som rir hest, er ikkje sikker) i sprang...

Ang. emnet, rir berre med bitt. Har aldri prøvd hack, torar ikkje, synest d er skummelt eg. :p
Har då alltid brukt milde bitt på dei hestane eg har hatt på for/ den hesten eg eig. (har ridd med pessoa-bitt på nokon hestar eg prøvde/reid litt ei stund. MØKKABITT!!!) Men hack, nei, om eg skulle ha prøvd noko bittlaust trur eg d hadde blitt ein side-pull...
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.