hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - SnikkSnakk
 Mellom himmel og jord
 Ditt livsyn/ din tro...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Blesapiami Postet - 06/08/2006 : 21:41:37
jah... som overskriften sier... hva er ditt livsyn/tro? hva tror du på... hva tror du ikke?
Selv så er tilhenger av spiritismen..
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Ellbell Postet - 19/09/2006 : 11:02:47
Kopi av melding:
Å slå folk i hodet med Bibelen gjør du ikke til hverdags, bare til fest?
(Spøk!)


Tja...Hvert skuddår i hvertfall

Jeg er veldig på nett med MP & Nehemyah Mulan her! Masse bra bibelvers!

Noen nevnte også buddhisme kontra kristendom - veldig bra sagt!

Har den siste tiden snakket med et overraskende antall mennesker som mener at bibelen motsier seg selv i at "Gud vet alt" så hvorfor forhindrer han ikke vonde ting da?
Jeg tror det funker på denne måten;

Gid har en god plan og en fremtid for alle, men det er vi som velger hvilke stier vi vil trå og hvilke dører vi vil åpne. Tror Gud alltid er der å leder deg om du spør om det og er åpen for å gå litt andre veier enn det du selv ønsker. Gud har alltid et smart lite sauetråkk som leder gjennom skogen og inn på riktig vei igjen. Men det er vi som velger å gjøre ting - ergo blir det ikke det samme å tro at Gud er allmektig og skjebnen.

"For jeg vet de tanker jeg tenker om deg sier Herren, det er fredstanker og ikke tanker til ulykke, jeg vil gi dere fremtid og håp - Jeremia 29,11"
avur Postet - 12/09/2006 : 15:19:59
Kopi av melding:
Jeg er kristen. Kanskje hva man kan kalle liberal på en konservativ måte... av typen som går med WWJD? -armbånd, men ikke liker å slå folk i hode med Bibelen til daglig.
Opprinnelig postet av Ellbell



Å slå folk i hodet med Bibelen gjør du ikke til hverdags, bare til fest?
(Spøk!)

Selv er jeg ateist og tror verken på skjebnen eller at alt har en mening. Det betyr jo ikke at jeg ikke tror på noe som helst. Jeg har en livsfilosofi, og jeg tror på menneskene - noen ganger er det kanskje vanskeligere enn å tro på en gud...
MP & Nehemyah Mulan Postet - 11/09/2006 : 22:43:39
Tja, for dere som mener at i kristendommen kan man gjøre som man vil, bør lese disse versene:

Kopi av melding:
Dere er jordens salt. Men hvis saltet mister sin saltkraft, hvordan skal det da kunne bli salt igjen? Da er det ikke godt for noe annet enn å kastes ut og bli tråkket ned av menneskene. Dere er verdens lys. En by som ligger på et fjell kan ikke skjules. Man tenner ikke en lampe og setter den under et kar, men i en lampeholder. Da gir den lys til alle som er i huset
Matt 5.13-16
Hvis vi kristne gjør som alle andre i verden, hvordan kan vi da være lys eller salt? Hvordan kan vi da framstå som et levende vitne fra den hellige Gud?

Kopi av melding:
Ingen kan tjene to herrer. For enten vil han hate den ene og elske den andre, eller så vil han holde seg til den ene og frakte den andre. Dere kan ikke tjene både Gud og mammon
Matt 6.24

Enten må vi tjene Gud, eller så må vi tjene verden. Det står også at vi får lønn for det vi gjør når vi kommer til himmelen, les også om en lunken kristen. Gud straffer oss også for våre synder. Les Åpenbaringen 3.19:
Kopi av melding:
Alle dem Jeg elsker, dem refser og tukter Jeg. Vær nidkjære og omvend deg!


Tenk deg at du skulle gifte deg med din kjæreste, og hun/han ville være helt perfekt hele tiden, vaske opp, rydde, passe ungene, komme med frokost på senga o.l. Villle du da ha giftet deg med h*n hvis h*n fikk være utro 20min for året? 10 min? 20 sek? Jeg tipper svaret er nei, ivertfall for meg. Jeg er ikke spesielt sjalu av meg, men jeg hadde ikke tålt at kjæresten/mannen min hadde vært utro et lite sekund en gang. Slik er det med Gud også. Du kan ikke tjene Gud 23 t og 59 sek av en dag og tjene djevelen det siste minuttet. Da får Gud for lite. Selvsagt kan du be om tilggivelse, men det er ikke poenget.

Kopi av melding:
Og nå, dere barn! Bli i Ham, slik at vi kan ha frimodighet når Han åpenbares, og ikke bli til skamme overfor Ham ved Hans komme. Når dere vet at Han er rettferdig, så forstår dere også at hver den som gjør rettferdighet, er født av Ham.
Johannes` første brev 2.28-29

Kopi av melding:
Og hver den som har dette håpet til Ham, renser seg selv, liksom Han er ren.
Johannes` første brev 3.3 (det i mellom får dere lese selv)

Kopi av melding:
Hver den som gjør synd, gjør også lovbrudd, og synd er lovløshet. Og dere vet at Han ble åpenbart for å ta bort syndene våre, og i Ham er det ikke synd. Hver den som blir i Ham, synder ikke. Hver den som synder, har verken sett Ham eller kjent Ham. Dere barn! La ingen føre dere vill! Den som gjør rettferdighet, er rettferdig, liksom Han er rettferdig


Jeg føler at hvis når du bli i Et med Faderen, får du mer og mer lyst til å bli mer lik Ham, du blir jo selvsagt fristet, Gud lar djevelen friste oss for å teste vår tro (les Jobs bok), og du får tilgivelse for dine synder, men Bibelen advarer sterkt mot synd i disse versene. Les også dette verset:

Kopi av melding:
Hvis noen sier "Jeg elsker Gud", og hater sin bror, da er han en løgner. For den som ikke elsker sin bror, som han har sett, hvordan kan han da elske Gud, som han ikke har sett?
Johannes`første brev 4.20

Selvsagt er vi alle syndere, men vi kommer nærmere Gud des mindre vi har uoppgjort med Ham. Mulig jeg sporet litt av her, og snakket mest om synd, ikke tilgivelse. Men hvordan kan du opprinnelig elske Gud ved å synde og likegyldig trekke på skuldrene og si: Gud tilgir meg sikkert?

Dette ble langt, men jeg håper du tok deg tid til å lese alt dette, og for all del; korriger meg hvis jeg tar feil!

killekill Postet - 11/09/2006 : 21:56:27
det som betyr noe i mit liv er mine venner, familien min og det jegtror på.. mi tro rettogslett.. jeg tror på det kristne liv og liker meg i kirka.. føler meg hjemme der... er alltid gla når jeg er der med vennenne mine.. men ikke alltfor gøy på boksenm,øter.. men ungdomsmøter er det gøyeste jeg vet men kirka... junior,frikveld,krik,og refill er bare best!!!! jeg elsker det bare.. mange kaller meg overkristen men det får di bare gjøre jeg tar meg ikke nær av det for jeg vil leve sånn som jeg er. og da får de ta meg for den jeg er..!!! men de vennenne jeg har.. liker også å gå i kirka avogtil..<3<3

**kleem**

^^,
min_nordlandshest_lucas Postet - 10/09/2006 : 00:17:29
[quote
...Når det er sagt så syns jeg filosofien i budhismen er ganske fin; hva du gjør i dette liv avgjør hva som skjer med deg i det neste liv...
Opprinnelig postet av batta

[/quote]

jeg liker kristendommen bedre. jeg hadde ikke orket å gå å tenke på at alt jeg gjør avgjør hvordan mitt neste liv vil bli, for jeg vil aldri bli perfekt, jeg vil alltid synde. så jeg ville ikke fått d perfekte livet.
men i kristendommen trenger du bare å tro i hjertet og bekjenne med munnen at du tror på Jesus, Guds sønn som døde og stod opp for våre synder, for å komme til himmelen og få d godt. for jeg tror himmelen er et sted uten noe vondt, og der ønsker jeg å være.


også har jeg sett tidligere at folk har skrevet at de tror livet på jorden er helvete fordi d er så mye vondt her. men d tror ikke jeg, for visst man tenker seg om skjer d mye godt også, vi smiler og ler sammen, gir hverandre en klem osv. dette er gode ting, og d eksisterer ikke gode ting i helvete. derfor tror jeg at d finnes en himmel som er bare god, og et helvete som er bare vondt. og jorden ligger et sted i mellom der.


og når jeg tenker litt på d, tror jeg egentlig livet på jorden er en vente tid før d evige liv. jeg hørte en gang noen som sa at: <<vi er ingenting før vi blir født, og blir ingenting etter vi dør, så er livet egentlig bare en pause fra døden?>> (eller noe sånt) d er veldig bra sagt syns jeg.

dette er hvertfall min mening.
nn Postet - 04/09/2006 : 11:44:05
Hadde man ikke hatt alle disse formene for religion og livssyn, så hadde man heller ikke hatt så mye krig og elendighet i verden.

Og etter min mening så er statskirken en instans som absolutt IKKE burde utestenge enkelte grupper i samfunnet. Bibelen tolker de som det passer seg, ut i fra hvilken situasjon som skal tolkes.

Nå har jeg aldri vært kristen selv, men folk får nå tro på det de ønsker, jeg tror det er viktig å ha noe å tro på. Men at man kommer til himmelen? Næææææ, det tror jeg neppe...
AinaVj Postet - 02/09/2006 : 00:39:50
Jeg er ingen religiøs person, men med all dritten på denne jord, begynner jeg å lure på om det er dette som er helvete.

Jeg tror litt på skjebne jeg. At det alltid er en mening med ting som skjer.
Tone_ Postet - 01/09/2006 : 07:48:00
Forskjellen mellom kristendommen og buddhismen ligger vel akkurat her...

Buddhismen sier: "du får, på grunn av...."

Mens kristendommen sier: "du får, til tross for..."

Jeg må av denne grunn si at kristendommen passer best for meg, fordi jeg ikke har, og aldri vil kunne leve et perfekt liv.. jeg synder gang på gang..

Men kan alikevel slippe å tenke på om dette betyr fortapelse eller "nedrykk" i karma for meg, siden jeg allerede har valgt å ta imot en som har levd et perfekt liv før meg slik at jeg skulle få slippe det...
batta Postet - 01/09/2006 : 01:13:11
Kopi av melding:

Dette med at det er mange som har levd et veldig godt liv som ikke kommer til himmelen og motsatt... synes mange er ganske vanskelig å forstå, inkludert meg..heldigvis er det ikke opp til oss mennesker å avgjøre hvem som kommer til himmelen...
Opprinnelig postet av Tone_



Det er nettopp slik jeg tenker og; jeg vet ikke helt hva jeg skal tro om alt som står i Bibelen og alt som forkynnes i kirken, men det er ikke jeg eller mine medmennesker som skal avgjøre hva som skjer med meg etter døden. Jeg tror på en rettferdig Gud, så hvis det finnes et liv etter døden, stoler jeg på at han gir meg det livet han mener jeg fortjener.

Bibelen forteller jo dessuten på ulike vis om himmel og helvete, og hvordan man ender opp der. Jeg syns beskrivelsen i Johannes Åpenbaring høres logisk og rettferdig ut; der man er dø ("sover") til Jesus kommer igjen, og der helvete er et "intet"; man dør og blir borte. De som bekjenner sin tro havner i paradis, som er en jord uten ondskap. (dere som kanskje har mer greie på dette enn meg får rette på meg hvis jeg tar feil, men syns å huske at det lød noe i den duren).

Når det er sagt så syns jeg filosofien i budhismen er ganske fin; hva du gjør i dette liv avgjør hva som skjer med deg i det neste liv, og Nirvana er målet (den evige hvile, der man aldri mer våkner; døden slik som mange tenker på den; et intet). I buddhismen er mennesket nr. 2 på "rangen" (bare overgått av budhistiske munker, som jo og er mennesker, men som lever et annet liv. Munk er det siste stadiet før Nirvana, så om man lever et bra liv som munk når man Nirvana). Hunden er nederst på rangstigen, så den som er hund i dette liv, har ikke levde et bra liv i sitt forrige liv, men man skal ikke straffe hundene av den grunn, for det kan faktisk være en slektning eller nær venn av deg. Budhismen virker på en måte helt søkt, men tanken om at man skal være snill mot alle, og at det lønner seg på "veien" liker jeg. Og søken mot den evige hvile liker jeg og; syns et evig liv virker slitsomt, jeg. Man sier "mett av dage" om de gamle som dør, og det tror jeg så gjerne. Hva skal man da med enda et liv, som ikke bare varer i 80-90år, men evig...

Ble fryktelig filosofisk her jeg satt:p
Tone_ Postet - 31/08/2006 : 21:10:15
Kopi av melding:
Det er likevel en "handling" man må utføre; man må tro. Uten troen kommer man ikke til himmelen, og der "krasjer" det litt i hodet mitt når det kommer til kristendommen. Man kan (i utgangspunktet) være en drittsekk og likevel komme til himmelen, mens på den annen side kan man være kjempesnill og ikke slippe inn. Akkurat det faktum gjør at det for meg er vanskelig å tro på kristendommen, da gud i mine øyne virker egoistisk hvis det eneste som avgjør om man kommer inn i himmelen eller ikke er om man tror på ham selv. Bare man tror, så har det ikke noe for seg å være snill mot andre, eller?

Sier ikke dette for å provosere, men fordi jeg oppriktig undres over akkurat dette ved kristendommen. Hvis noen har en forklaring/teori, så kom gjerne med den.


Tja...tro er jo en slags "handling", men alikevel en handling som ikke byr på større utfordringer enn kjærlighet og en stor porsjon ydmykhet.. "Hvis du bekjenner med din munn at Jesus er Herre og tror i ditt hjerte at Gud har oppreist ha, fra de døde, skal du bli frelst" står det i bibelen.. Dette er vårt "bevis" på at kun det å tro er godt nok for Gud...

Dette med at det er mange som har levd et veldig godt liv som ikke kommer til himmelen og motsatt... synes mange er ganske vanskelig å forstå, inkludert meg..heldigvis er det ikke opp til oss mennesker å avgjøre hvem som kommer til himmelen...

Men slik jeg ser det bygger hele kristendommen på en helt vannvittig form for tilgivelse.. det er håp for alle å komme til himmelen, uansett hvor mye gale en har gjort. Bare tenk på kjeltringen/morderen som hang på korset ved siden av Jesus, som fikk bli med til himmelen fordi han omvendte seg og bekjente at han trodde på Jesus rett før han døde...

Kristendommen sier at hvis du bare vil velge å følge Jesus blir alle dine synder glemt...sletta...ganske rart å tenke på egentlig...

"Dersom noen er i Kristus er han en ny skapning, det gamle er borte, se alt er nytt!"

Høres vel ut som en prest jeg også nå er jeg redd for...
Blesapiami Postet - 31/08/2006 : 16:07:48
Kopi av melding:
Spiritisme tar jeg sterk avstand fra, da jeg mener at man kontaker demoner (dette er mitt eget personlige syn, det er ikke ment for å provosere)


Opprinnelig postet av MP & Nehemyah Mulan



da vet du ikke mye om spiritisme.... mange tar kontakt med åndeverdenen men enda fler lar være.... jeg har aldri gjort det, og jeg kjenner ei som har vært spirimismetiker i 20 år og hun har enda ikke kontaktet åndene! demoner bli aldri kontaktet!! i spiritismen tror man hverken på djeveln eller helvete... sinte ånder kansje ja, derfor skal man helst ikke kontakte åndeverdenen med mindre den tar kontakt med deg! jeg tror helvete og djevelen ble "diktet" opp for å skape frykt!, frykt er jo den enkleste vegen til makt! veldig effektivt!
Men som sagt så har jeg stor respekt for andres religioner, men det er så mange som ikke vet helt hva spiritismen er for noe, mange tror man kontaker de "døde" men det gjør man alltså ikke! spiritismen handler om å utvikle seg spirituelt! bli et mer opplyst og åpent menneske...
Goytil Postet - 31/08/2006 : 13:27:44
Jeg er 7 dags adventist, så jeg vil vel si at jeg er kristen.. jeg tror på gud og følger de retnings linjer vi skal følge i det daglige liv.. og så godt som det lar seg gjøre så har vi lørdag som fridag (vi har sabbat på lørdag i stedet for på søndag) det skal sies at vi sjelden eller aldri er i kirken, men så er kirken 3 timer unna.. så det er ikke bare og reise dit..

jeg synes det er utrolig viktig at folk får tro det de vil.. at man kan ha den friheten i sinnet til og velge selv hva man tror...

Mange tror ikke på gud fordi det er så mye fælt her i verden.. men hvis noen har sett filmen Bruce almighty så synes jeg de skal tenke litt på det... for gud skal ikke løse alt for oss.. mennesker er så selvstendige og det er så mange som rett og slett lar ondskapen styre seg.. og da blir det jo krig og sult...

folk kan ikke sitte på rumpa og be til gud om at han skal fikse alt..

gud har vel neppe sagt at man skal det heller.. men leve etter de bud som han har gitt oss for og skape harmoni og fred i livene våre..

jeg er ikke så flink til og få frem det jeg mener egentlig.. men dette var et forsøk..
Ellbell Postet - 31/08/2006 : 11:17:09
batta skrev:
Kopi av melding:

Det er likevel en "handling" man må utføre; man må tro. Uten troen kommer man ikke til himmelen, og der "krasjer" det litt i hodet mitt når det kommer til kristendommen. Man kan (i utgangspunktet) være en drittsekk og likevel komme til himmelen, mens på den annen side kan man være kjempesnill og ikke slippe inn. Akkurat det faktum gjør at det for meg er vanskelig å tro på kristendommen, da gud i mine øyne virker egoistisk hvis det eneste som avgjør om man kommer inn i himmelen eller ikke er om man tror på ham selv. Bare man tror, så har det ikke noe for seg å være snill mot andre, eller?

Sier ikke dette for å provosere, men fordi jeg oppriktig undres over akkurat dette ved kristendommen. Hvis noen har en forklaring/teori, så kom gjerne med den.


Vi har en forklaring på det ja Mange kristne er bare redd for å høres ut som fanatiske tullinger...
Poenget er jo å tro, MEN den store forskjellen på kristendommen og andre religioner er at Gud døde for deg - jepp, akkurat deg, og han hadde gjort det om det bare var lille deg i hele verden som kom til å tro på det...Dte er liksom kluet...Jesus døde for deg. Ser du ? nå høres jeg ut som en predikant, men det er altså den stor helheten.

Okey, så la oss si at du nå tror at Jesus døde for deg. Det er den ultimate ting å gjøre for noen andre sant? Og det fører til at man har lyst til å følge "reglene" i Bibelen.

Ergo, oftest går folk feil vei - de troe at for å være7bli en god kristen må man lese 5 kapittler i Bibelen hver dag, gå i kirken på Søndager, bed bordvers før man spiser og ikke tenke stygge tanker...det er liksom skallet på bananen det. Man må begynne med hjertet. Et personlig forhold til Gud kommer først, så faller det andre bare på plass av seg selv...
min_nordlandshest_lucas Postet - 30/08/2006 : 20:31:38
jeg er kristen:D

og går frivillig i kirke (nesten) hver søndag.
og tror ikke noe på dette med 'the big bang' , nei Gud er skaperen av alt, og jeg tror jeg kommer til himmelen når jeg dør.
Madam Fame Postet - 30/08/2006 : 00:23:30
Er vel ikke så kristen av meg akkurat nei.. (døpt,konfirmert, og det er vel omtrent eneste gangene jeg har satt mine føtter i en kirke, bortsett fra andres dåp, bryllup, begravelser. Men aldri frivillig på søndager..) Føler meg, hmm.. "uavhengig" om man kan si det på den måten, tar ikke slikt så særlig tungt..

Men jeg har skikkelig sansen for unaturlige og paranormale ting!!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.