hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hestepsykologi og atferd
 Kaster seg/stikker avgårde når man leier!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
SkyggenogCo Postet - 06/01/2006 : 14:44:28
Har fått en Varmblodstraver på fôr. Å idag var jeg borte hos han for å prøve å leie litt på han i luftegården.
Det gikk greit til å begynne med, eneste var at han helst ville gå foran meg, men da stoppet jeg og rygget han noen skritt tilbake. Gikk så videre, men plutselig fikk han for seg at han skulle stikke fra meg!
Dette gjentok seg noen ganger. Jeg slapp han ikke, klarte å henge etter
Til slutt måtte jeg gi opp, var redd han skulle prøve å sparke etter meg når han satte avgårde.

Noen som vet hvorfor han gjør dette?
Jeg vil tro det er mangel på respekt, det virker sånn. Han er en litt sånn "gir blaffen i deg hest", det er ihvertfall det inntrykket jeg har fått av han til nå.

Planen var at jeg skulle prøve han på en rolig ridetur imorra, men jeg har lite lyst til å sette meg opp på en så stor og sterk hest som ikke har respekt for meg.

Noen som har noen tips om hva jeg kan gjøre?

Vil helst at han skal ha respekt for meg fra bakken før jeg setter meg oppå han.

Han er dessuten VELDIG oversprek for tida.
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
mariie. Postet - 08/01/2006 : 00:22:37
jepps
carambee Postet - 08/01/2006 : 00:11:04
Kopi av melding:
Kopi av melding:
Til dere som snakker om round pen arbeid: Det hjelper vel lite med det hvis man ikke vet hva man gjør? NH er mye mer enn round pen.


skrev i itt første innlegg:
Kopi av melding:
har du erfaring med round pen trening basert på Horsemanship? tror det ville vært veldig nyttig her. men det avhenger at man kjenner godt til prinsippene og vet hva man gjør. hvis ikke kan det forværre det hele.
opprinnelig postet av mariie.



Opprinnelig postet av mariie.



Uff er kanskje litt rask noen ganger... *lese alle ordene Renate*
Da er vi enige iallefall
mariie. Postet - 07/01/2006 : 23:13:59
Kopi av melding:
Til dere som snakker om round pen arbeid: Det hjelper vel lite med det hvis man ikke vet hva man gjør? NH er mye mer enn round pen.


skrev i itt første innlegg:
Kopi av melding:
har du erfaring med round pen trening basert på Horsemanship? tror det ville vært veldig nyttig her. men det avhenger at man kjenner godt til prinsippene og vet hva man gjør. hvis ikke kan det forværre det hele.
opprinnelig postet av mariie.


Kopi av melding:
Selvfølgelig kan du påføre mer smerte og dermed bremse litt med en kjetting gjennom munnen, men det man gjør er jo egentlig å gi hesten enda en grunn til å stikke, for her er det jo ikke noe behagelig å være, liksom.
enig, hestens instinkt er jo faktisk og løpe fra ubehag og smerte.
SkyggenogCo Postet - 07/01/2006 : 22:44:29
Takker så mye for flotte tips!
Skal prøve å leie litt på han imorra, å stikker han da tar jeg i bruk noe av det dere har skrevet her.

Leide han faktisk til en annen innhegning idag, å da oppførte han seg veldig bra. Da var det lissom bare nok at jeg var bestemt mot han og viste at her bestemmer jeg. Men er ikke sikkert det fungerer hver gang, for han er en ordentlig tøffing.
xxxx Postet - 07/01/2006 : 17:07:12
Jack/Casana/Mahjiino:

Jeg vil også anbefale deg å bruke taugrime som Brum foreslår.
Og selv om problemet ditt er når du leier hesten, ville jeg trent lydighet for grime,kroppsspråk og stemme innenfor et gjerde først.
Det handler oftest om å statuere et eksempel, og da kan du like gjerne gjøre det i en roundpen å bruke gjerdene som et hjelpemiddel.

Og du kan feste longe/leie-tauet på siden av en taugrime også.
Når quarterhoppa mi var ung og "viril" hadde hun en forbaskat uvane med å kaste seg brått ut mot banegjerde ved longering og gå imot ledende trykk fra grima/longeringstauet.
Det var slik hun protesterte seg mot og bli satt i arbeid etter en heller daff og bekymringsløs barndom..

Det var til tider veldig "upraktisk", for ene gangen var hun innspent og datt da oppi strømgjerde.
(Jeg hadde også bitt på da, og det var derfor hun klausa og satt seg på baken,og vælva...)

Etter hennes nyoppdagede; "komme -seg -unna- manøver" satt jeg på taugrima med longeringstau som det var krok i enden på, og festet den helt ved knuten på siden av taugrima.
Kroken på longetauet var ikke så stor så den skled ikke.
(Ikke noe krise om den hadde flyttet seg litt heller for den er fortsatt på siden og ikke under haka på hesten.)

Når jeg hun tenkte å kaste seg ut til siden,nappa jeg til så jeg fikk hodet hennes vendt mot meg i stedet, og drev så på henne bakfra så hun måtte fortsette i trav fremover.
Da var ikke det så givende lenger, og hun ga seg etter 2-3 "diskusjoner" om dette senere.

Blir samme prinsipp for deg. Du må få hesten til å gi etter i grima slik at du får hodet vendt mot deg. (Oppmerksomhet/respekt)
Å rygge den har ingen misjon.
Den må først lære seg å vike unna for grima/trykk vertikalt (for det er det som er problemet ditt som du beskriver), og respektere deg.

Et annet alternativ som er mye benyttet (av westernryttere ihvertfall) for å lære de å vike unna for grime/trykk (og som jeg brukte både før og under innridning av quarterhoppa mi), er å binde hesten opp til sidene. En av gangen, gjerne begge også slik at man simulerer at en rytter sitter oppå og tar en forholdning hvor hesten da skal gi etter for bittet/grima/bosal-whatever, å bøye hodet mot bringa.

Man har hesten på et trygt og forsvarlig inngjerdet område.
(Helst ikke strømtråd-gjerde hvis man har en skikkelig "lei-fant".)
Så tar man feks. på en vanlig nylongrime og en sal eller longeringsgjord.
Fest leietauet på siden av grima og bort til ringen på gjorden.
Spenn kun inn så mye at hesten så vidt må bøye hodet.
Gå vekk fra hesten, men hold deg i umiddelbar nærhet.
Nå vil trolig hesten prøve å gå rundt i sirkel å legge seg på grima/bittet.
Etter noen runder (som oftest går dette på kun få minutter) stopper hesten å gå i ring og velger heller å stoppe,bøye hodet innover slik at tauet blir slakt og presset på nesa opphører.
Fjern oppbindingen umiddelbart, det er belønningstid!
Vent så noen få minutter og gjør det samme til andre siden.

Fordelen med å benytte denne metoden er at hesten finner ut av dette kjappere og mer korrekt timet selv, uten at vi blander oss inn og haler og drar i den i tide og utide.
Hesten selv velger jo her hva den vil foreta seg og de fleste skjønner tegninga raskt og forstår hva som er rett/galt. (Behagelig/ubehagelig)

Samme prinsipp gjør man når de skal lære seg å vike unna for bittet.
Man bytter ut grima og leietauet til hodelag og tøyler.
Quarterhoppa mi grunntrente jeg slik, og hun var aldri noe problem å ri inn da mht. bitt,styre og stoppe.
I tillegg ble hun veldig myk og fin i munnen/hodet for jeg lot henne finne det ut selv og de timer dette mye bedre enn hånda våres.

Denne metoden har jeg også brukt på eldre hester som jeg synes er for "betong" i munn og/eller er tunge i hodet og drar seg dit de vil.
Den fungerer og man setter seg ikke selv i fare for å bli trampa over heller.

Ved longeringsarbeide ville jeg ha brukt taugrime.
På sistnevnte her holder det med ei vanlig grime.

Lykke til,du finner nok ut av det åkkesom!
carambee Postet - 07/01/2006 : 16:55:57
Til dere som snakker om round pen arbeid: Det hjelper vel lite med det hvis man ikke vet hva man gjør? NH er mye mer enn round pen. Om ikke du har en round pen så er det jo mye annet du kan gjøre. Som du sier hardu et gjerde,forslår å trene leiing inni gjerdet,og bruke cowgirlchris og brum sine råd til å trene "leie-oppførselen" han.

Til dere som vil sette på bitt og bruke kjetting, er det ikke bedre å trene på dette. Så vet du at du har kontoll uansett. Selvfølgelig kan du påføre mer smerte og dermed bremse litt med en kjetting gjennom munnen, men det man gjør er jo egentlig å gi hesten enda en grunn til å stikke, for her er det jo ikke noe behagelig å være, liksom.
Brum Postet - 07/01/2006 : 15:33:54
Jeg leier aldri hester i bittet før jeg er sikker på at de er lydige(!) å leie ved bruk av grime...

Mitt tips er: bruk taugrime og et langt tau når du leier , Fordelen med taugrime er at den
virker mye
kraftigere enn en vanlig grime under press men har ingen innvirkning når hesten gir etter for presset.(belønning for
hesten)
Den vil med rett timing få deg til å virke mye sterkere enn du er, et langt tau vil gi deg enda mere makt da et lenger tau forsterker det du gjør.
Følg hele tiden med på kroppspråket til hesten slik at du er forberedt. når den stikker skal du la den løpe uten at du rører deg ,stå plantet i bakken med godt tak i tauet, når den nærmer seg enden av tauet rykker du til slik at hesten må snu seg mot deg, som regel trenger man bare å gjøre dette 1 gang før hesten skjønner poenget.
Cowgirlchris Postet - 07/01/2006 : 10:53:14
Når hesten greier å sette imot skulder og nakke, så får du ikke bøyd ham mot deg. Da blir han sterk som fy, og kan dra deg avgårde. Det er derfor viktig at du får hodet hans mot deg straks han prøver gå forbi. Da låser han skuldra og får ikke satt seg imot presset ditt fordi nakken ikke er sterk nok alene.

I stedet for å rygge selv, så kan du sende han rundt deg med en bøy på hode/hals en eller to runder før du igjen fortsetter fram i det hesten er der på sirkelen du vil ha ham når han skal gå videre fram BAK deg. Hver gang han kommer opp på siden av deg stopper du bom og tar hodet hans mot deg litt mens du ber han flytte baken slik at det blir en sirkel av det.
Nærmere forklaring;
Han kommer opp på din høyre side hvor du leier med høyre hånd på tauet. Du tar venstre hånd foran deg (samtidig som du vender deg halvveis mot hesten) og tar tak i leietauet så du korter det inn. Ta venstre hånd ut til venstre og litt bakover fra kroppen din så du peker han forbi deg og på tur rundt deg. Samtidig løfter du høyre hånd og peker på rumpa til hesten med den, evt. rister leietauet, eller kanskje til og med setter en finger i siden på hesten i skjenkelposisjon og dermed driver baken vekk fra deg. Dermed driver du hesten og tvinger den til å flytte bakparten vekk fra deg. Hesten gjenkjenner dette som "flytteleken", en dominanslek der du er den dominante. Når hesten er der du vil ha den i forhold til retningen dere skal gå, slutter du å drive. Ta leietauet over i høyre igjen og gå fram med hesten bak deg. Gjenta dette til hesten forstår at den må gå sirkler og jobbe hardt om den prøver å passere deg.

Hester er bra på kropps-språk, så derfor er det viktig at du retter opp ryggen og nakken når du driver han på sirkel, mens du kan slippe ned skuldrene litt når han går akkurat der du vil ha ham.

Rygging fungerer på hester, men ikke før de er blitt følsomme for press fra deg. Inntil da kan de tråkke deg rett ned eller rett og slett dra av gårde.

Håper dette kan være til noe hjelp.

Lykke til med "bulldoser'n".

Hilsen Line.

SkyggenogCo Postet - 06/01/2006 : 21:19:44
Round pen er et godt alternativ, men problemet er at jeg ikke har tilgang til det der han står. Å det er umulig å få satt opp det med stolper og strømtråd nå som det er frost i bakken.

Jeg har en innhegning til jeg kunne gått med han i, men den består for det meste av bare strømtråd. Den han går i til vanlig er av plank og strøm.
Er bare redd han skal fly igjennom trådene.

Det skal ikke være lett...
Liv-KleppanBest Postet - 06/01/2006 : 20:13:40
enig med mariie, round pen er nok et godt alternativ.

jeg brukte bitt når jeg gikk turer med hingsten jeg trener. han er 3 år og ville gå "oppå" meg hele tida. vi brukte mye rund paddock, men jeg tok også tak i tøylen på den ytterste sida og ledet ham vekk fra meg. når han gikk fint ble selvsagt alt press borte. og det lærte han mye av! men i dette tilfellet er nok ikke bitt et godt alternativ.

i begynnelsen går det kanskje ann å leie ham i en annen innhegning også! så han kommer litt vekk fra det stedet som han forbinder med fri lek og herjing..

håper det ordner seg for dere!
mariie. Postet - 06/01/2006 : 20:00:20
tror faktisk round pen er det beste alternativet her. men man skal jo tenke på at hester som blir rykket/dratt i munnen kan ofte i vanskelige å ri med bitt etterpå.
SkyggenogCo Postet - 06/01/2006 : 19:34:18
Jeg har tenkt på om jeg skal sette på han bitt, men skal gi han er ny sjans imorra først.
Er litt redd for å dra for mye i munnen hans, men sånn som han holdt på idag kan jeg virkelig ikke tolerere.
Det er jo farlig! Er bare glad han ikke prøvde å sparke etter meg.
ToneKristin Postet - 06/01/2006 : 18:53:23
Hun er også inn i en veldig ond sirkel om hesten ikke lærer seg å stanse når hun ber om det. Hører han ikke i grime, så hadde jeg tatt på bitt. Jeg er litt for glad i livet mitt til å plukke hesten etter hårene.

Mvh Tone Kristin og Lolita
mariie. Postet - 06/01/2006 : 18:34:13
bitt er vel ingen god ide hvis hesten drar fælt, for det første er det stor sjangs for og dra bittet gjennom munnen når det bare er festet i den ene bittringen, og for det andre hvis man bruker bittet for og holde igjen hesten blir etter hvert hesten døv for bittet og man må bruke et sterkere bitt, så et enda sterke, så er man inne i en ond sikrel..
ToneKristin Postet - 06/01/2006 : 18:29:28
Fest tauet på siden av grimen/i den ene bittringen. Da er det lettere å få snudd hodet hans.

Mvh Tone Kristin og Lolita

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.