hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Høver og hovpleie
 Hovsprekk

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
-Silver Postet - 12/10/2006 : 14:17:48
Hesten min har fått hovsprekk på begge forbeina. Hvor lang tid tar det før dette blir bra igjen? (Desinfiseres daglig). Sprekkene går nedenfra og opp...
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
-Silver Postet - 23/10/2006 : 08:56:25
Trygvebarfot: Tusen takk for svar! Det er slike ting som ikke er så lett å vite av seg selv når man er litt ny i dette gamet.. Når det gjelder trimming, så har jeg en som kan det skikkelig som gjør det for meg, så det blir nok tatt vare på. Jeg vil bare forstå selv slik at jeg kan vite om det blir gjort riktig eller ikke.

Jeg prøver å desinfisere sprekkene hver dag (har prøvd forskjellige midler) for å holde bakterierer vekke. Skaden på hoven er ganske omfattende, den var det helt i to, altså halve hoven var av, så sprekken går faktsik helt opp, rundt og ned på andre siden. Denne kommer aldri til å bli bra, men kan nok kanskje bli bedre. Det skaper litt problemer for han på diagonalen, venstere bak. Men han får jevnlige behandlinger flere ganger i måneden for å holde det i sjakk.

Når det gjelder hovsprekkene, så tar det vel en stund til de vokser tett/ned igjen. Vil det si at han ikke bør ris i det hele tatt til sprekkene er borte? (Det kan jo ta en god stund... )

WLD har han en aneslse av, men lite. Forsøker å få bukt med alt dette her uønskede greiene. Spyler høvene hver dag for å tilføre fuktighet og spyle vekk bakteriere (under også) og tar på desinfiserende middel.
-Silver Postet - 17/10/2006 : 10:36:16
Takk! Det var meget hjelpsomt. Mye letter å se slike ting når det blir påpekt direkte. Skal få sjekket alt med barfotsmeden min :)
frkelin Postet - 17/10/2006 : 09:31:20
Det er litt vanskelig å se utfra bildene. Særlig siden høvene er våte på de siste bildene. Det kan se ut som hælene har lent seg fremover, men jeg er usikker på om dette stemmer. Jeg kan skrive litt om hva jeg tror utifra bildene, men det blir nokså usikkert.
Når høvene vokser er det jo mange mikroskopiske lange rør som vokser fra kronranden til bakken. Dersom de bøyer seg fremover vil hesten legge vekten sin på (bak)siden av disse rørene og ikke rett under dem. Vanskelig å forklare, men det kan se ut som det er fare for dette her.
Det er viktig å ikke ta for mye av hælen med en gang, men det er også viktig å raspe hælen ned til nivået for levende såle. Dersom hovveggen i hælene blir stående igjen "alene", uten støtte fra levende såle vil den bli bøyd fremover. Pass på å skrape hardt med hovskrapen i sålen hver dag og ta vekk alt som blir pulver.
På de fleste hester vil det også dannes en naturlig "scop" i draktene. Dvs at sålen trekker seg litt tilbake/opp langs hovveggen et par cm foran hælene. Da er det viktig å la hovveggen ha samme hvelving som sålen slik at hovveggen er litt kortere i draktene enn i resten av hovkapselen. Dette hjelper hovmekanismen. F.eks på venstre bak, på høyre side av bilde kan man se at hovveggen står opp over sålen i draktene.
I hele bakre halvdel av høvene bør du kanskje være enda nøyere med å holde hovveggen på høyde med sålen, ikke 3 mm høyere.
Så er det også lurt å bruke et middel for å hjelpe strålen å bli sunnere. Det finnes mye giftig på markedet til å rense stråle med. Jeg tror det kan være like greit å bruke en blanding av klor og vann for å bekjempe sopp og bakterier. Optima-ph hudspray for dyr er et økologisk ikke-giftig alternativ som sørger for riktig ph og hjelper til med å lage et sunt mikromiljø. Men, har du et problem er det kanskje ikke sterkt nok.
Høyre foran, hoven med en gammel skade, er nokså innsnevret og det ser nesten ut til å bli værre. Her har du jo et ekstra problem pga den gamle skaden så her trengs nok erfaren hjelp. Men, det kan se ut som du er for forsiktig med å ta ned hælene og følge hvelvingen i draktene. Innsnevringen kan bli værre og forsterke seg selv om du er for forsiktig. Se på bildene og tenk på hvilken retning vekten av hesten vil presse hoven når den legges vekt på. Vil hælene presses forover? innover? Pass på å runde av hælene på innsiden slik at vektpunktet kan flyttes et par mm utover.
Kan det stemme at hovveggen treffer bakken på innsiden av en loddrett linje fra kronranden til bakken i hælpartiet på høyre foran? På bildene fra siden kan det se ut som det har blitt værre.
-Bekymringsfullt. Det er veldig vanskelig å rette opp. Hovveggen bør jo skråne veldig svakt utover fra kronranden. Her skråner hælen innover mot midten av hoven og det blir forsterket av hvert skritt hesten tar. Du trenger en ekspert med masse erfaring for å snu utviklingen og ta riktig hensyn til den gamle skaden som lager en svakhet i hovkapselen.
Jeg har forresten sett bilder av en barfothest med en lignende skade som fungerte fint, så det er mulig, men du har et stykke igjen. Sånn jeg kan se det utifra bildene.... det er som sagt ikke lett å se om jeg har rett så dette er synsing.
-Silver Postet - 17/10/2006 : 07:44:26
Jeg tror du missforstod. Vi SPARER ikke hæl! Men korter den ned sakte men sikkert. Du er vel enig i at det må gjøres gradvis? Jeg er bare interessert i å vite hvor du ser sleng og ujevnheter. Jeg har lite erfaring og vil derfor lære meg å se dette. Hadde hjulpet veldig om du kunne utbrodere litt. Bare bruk bildene som de er... Etter bildene ble utrolig dårlige, de ble tatt så kjapt og høvene er våte. Jeg synes de er bedre nå enn hva de var i virkeligheten iallefall.
Kajsa Postet - 17/10/2006 : 00:19:19
Jeg har ikke så lyst å mene så fryktelig mye mer jeg. Det er vanskelig å uttale seg om bilder, iom at disse lett kan lyve. Det var også derfor jeg skrev "jeg synes" i det forrige innlegget.

Uansett, jeg tror ikke dere blir kvitt den sprekken dersom dere sparer hæl på det viset. Hoven har jo sprukket på på den andre framfoten også, og dette er jeg rimelig sikker på kommer fra de høye hælene. Han går også på veldig kort tå, noe som ikke akkurat er ideelt når hesten gå på høye hæler fra før av.

Jeg synes rett og slett at før-bildene viser en sunnere hov.
-Silver Postet - 16/10/2006 : 13:43:16
Kopi av melding:
Får du hjelp til å skjære høvene til denne hesten? Jeg synes den har grusomt høye hæler, mye sleng og ubalanser i høvene som absolutt burde vært rettet på....

Opprinnelig postet av Kajsa



Kunne du fortalt hva du konkret mener med ubalanser i høvene og hvor slengen er? Høye hæler vet jeg han har, men alle vet jo at man ikke kan skjære tvert av for å nå målet. Det må skje gradvis..
-Silver Postet - 16/10/2006 : 13:40:43
Ja, jeg gjør det ikke selv. Har barforttrimmer som komme jevnlig, seinest hver 4 uke. Hun forteller meg også hva jeg kan gjøre hver uke for å gjøre høvene bedre, deriblandt raspe bort sleng og ujevnheter. Husk på at han ikke har blitt gjort mye med og kun gått barfot noen måneder. De første bildene er fra september, da han var gjort enda mindre med. Vi er begge nye på dette området og jeg håper derfor på KONKRETE tilbakemeldinger... Jeg er veldig interessert i å lære dette her, men har ikke kommet så langt. Har lært litt, men mye igjen.
Kajsa Postet - 16/10/2006 : 11:00:16
Får du hjelp til å skjære høvene til denne hesten? Jeg synes den har grusomt høye hæler, mye sleng og ubalanser i høvene som absolutt burde vært rettet på....
-Silver Postet - 16/10/2006 : 08:30:42
Og takk Asbjørg! Fikk svar på det jeg lurte på!

Er også interessert i andre sine erfaringer med hovsprekker.
-Silver Postet - 16/10/2006 : 08:29:14
Ja, forresten, den sprekken på høyre forfot er ikke en hovsprekk dersom noen tror det er den jeg mener! Det er en gammel skade!
-Silver Postet - 16/10/2006 : 08:24:12
Dere kan se bilder av høvene her og komme med tilbakemeldinger:

http://www.freewebs.com/ninafur/barfot.htm

NB! Ikke få panikk av høyre forfot Mange får det, hehe.. Den ser ikke fin ut, men skaper ikke noe daglige problemer..
Asbjørg Postet - 14/10/2006 : 09:24:00
Kopi av melding:
Hesten min har fått hovsprekk på begge forbeina. Hvor lang tid tar det før dette blir bra igjen? (Desinfiseres daglig). Sprekkene går nedenfra og opp...


Høver uten sko vokser i snitt 1cm pr måned, med stor individuell variasjon. Skodde høver, høver som er vant til å være for lange, og/eller høver som brukes veldig lite, vokser sakte. En hest som brukes mye eller trimmes ofte, kan ha høver som vokser raskere.
Så hvis hvis sprekken er f.eks 3 cm lang, og hesten din har gjennomsnittlig hovvekst, vil det ta 3mnd før sprekken er helt borte. Men det forutsetter at årsaken(e) til at sprekken oppstod fjernes. Som flere har nevnt er det oftest lang tåvegg som er årsaken til hovsprekker i tåpartiet
frkelin Postet - 14/10/2006 : 08:17:55
Så lenge tåa er for lang vil sprekkene vanligvis ikke bli så mye bedre. Det vil sprekke opp i samme hastighet som hoven vokser.
Det viktigste for å bli kvitt sprekken er å bli kvitt ubalanser og for lang hovvegg. Jeg ville ikke latt hovveggen i tåa være vektbærende, men dette er nok noe du kanskje bør få en barfottrimmer til å se på.
Den vanligste feilen nybegynnere gjør når de skal stelle sin nylig barfote hest er å ikke ta nok av hovveggen. Pass på å aldri røre sålen som ligger i nærheten av hovveggen, men fra den hvite linjen kan du raspe 45 graders vinkel opp og ut for å bli kvitt det mekaniske presset på hovveggen.
xxxx Postet - 14/10/2006 : 00:39:48
Hmmm...Nå spurte hun vel ikke hva hovsprekker kommer av, men hvor lang tid det tar før de leges..

Sitat Silver:
Kopi av melding:
Hesten min har fått hovsprekk på begge forbeina. Hvor lang tid tar det før dette blir bra igjen? (Desinfiseres daglig). Sprekkene går nedenfra og opp...


Sitat Silver:
Kopi av melding:
Jeg har jo selvfølgelig snakke med smeden min (ikke hovslager, har barfothest ).. Tenkte bare å få noen andre sine tilbakemeldinger, for å høre


-Hva svarte hovpleieren din deg når du spurte hvor lang tid det ville ta da Silver?

Skulle tro han/hun da vet dette bedre enn de som ikke har sett høvene til hesten eller vet noe om dens "skadehistorie".
Og som jeg skrev tidligere er det forskjellige tilfeller av dette- og hester har ulik hovkvalitet,vekst,stallmiljø og derav "friskmeldingsdato".
Nina F. Postet - 13/10/2006 : 20:06:45
Hovsprekker kommer av ubalanse i høvene, og dersom sprekkene er i tåen, er for lang tå årsaken i 99 % av tilfellene... Men hva mener du med sprekker!? Er de dype (inn til lamellranden), eller er det bare "glasuren" som er sprukket. Sistnevnte er helt ufarlig, og kan komme av for tørr hov, for våt hov, hest som sparker i boksdøren osv.

Nina :-)
PS! Det beste er om du får lagt inn bilder, tatt både forfra og underifra

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.