hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest på for
 For billig halvforrytter??

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Angela_Dunjar Postet - 02/08/2006 : 17:04:46
hei.
overskriften kan tolkes mange veier, men dette jeg vil frem til...
jeg har nå planer om å anskaffe meg halvforrytter til hesten min, siden jeg har begynt å jobbe og det gjør så jeg har lite med tid til hesten de dagene jeg jobber kveld.

Forrytteren sine oppgaver blir jo å ri, steller og ordne i stallen, og jeg hadde tenkt meg at hun kunne få lov til å disponere alt gratis, men jeg ser at mange andre tar alt fra 400-1500kr i mnd og da begynner jeg å lure på om jeg er snodig siden jeg ikke ønsker pengene men hjelpen?
jada, hadde vært kjekt med pengene også, men det er jo nå hjelp jeg trenger da..
Jeg forstår alle der ute som har høyere pris på dette siden de har dyre stall leier o.l. men synes dere jeg burde ta litt for at hun får ri og disponere alt selv?
ønsker bare det beste for hesten min i grunn...veldig greit å både få penger og hjelp, men husker selv da jeg var forrytter, at jeg synes at mange priser var høye, så er vel dette som er grunnen til at jeg kan si det skal være gratis nå..

jaja, blei litt snodig forklart, men håper dere skjønner...
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Stor&Liten Postet - 29/09/2006 : 12:06:52
Jeg synes generellt at en forrytter skal betale.
De som ønsker hest på for, er jo gjerne de som ikke har råd eller mulighet til å eie hest selv, men likevel vil ha muligheten til å dyrke sin hobby.
Og hobbyer koster stort sett penger, uansett hva man driver med.
Dette er en typisk eksempel på at tjenestene går begge veier.
Ja, jeg får riktignok hjelp til avlastning med hesten, men jeg gir samtidig forrytter mulighet til å dyrke sin hobby, fordi jeg stiller min hest til disposisjon.
Men regningene havner jo hos meg, og det dyrt å eie hest. Så hvis jeg skulle latt forryttere ri gratis, så synes jeg det blir som å la andre få dyrke sin hobby, på min regning.


Kikki+Asterix Postet - 23/09/2006 : 20:25:47
Jeg leter nå etter forrytter. Jeg skal prøve å få en forrytter som kan betale 150, syns det virker utrolig mye, men når jeg tenker på det selv så betalte jeg 125 kr for en hest som ikke kunne noe og var 20 år og jeg fikk bare lov til å ri på tur.

Jeg må ta betalt for at økonomien skal kunne gå rundt, vi hadde hatt råd til å ha Asterix uten forrytter, men vi hadde ikke hatt råd til så veldig mye mere.. så derfor må jeg ta betalt. Forrytteren får ri tur og dressur og får velge hva hun/han vil gjøre, men jeg vil hele tiden vite det og det skal følge mitt "program" Forrytteren får ikke lov til å hoppe siden Asterix bare er 5 år og jeg vil helst gjøre den biten selv. Forrytter skal få lov til å ri for instruksjon hvis det er ønskelig! Hun/han får jo også være med å trene opp en unghest, noe som både er morsom og veldig lærerikt.

Jeg selv syns kanskje at prisen er ganske dyr, spesiellt siden jeg skal ha forrytter 2-3 ganger i uka (mamma som bestemmer xP) men når jeg tenker på hva de får ut av det som rytter, så er det mye bedere enn å sitte rundt å dumpe på et gammelt øk av en rideskole hest, som man som oftes betaler 200 timen for.. Dette er jo min mening da;)
Felix-gutten Postet - 14/09/2006 : 22:09:16
Jeg og venninna mi betaler 100 kr. gangen der hvor vi har forhest. Syns det er greit, fordi vi får lov å komme flere ganger i uka (ikke alltid, men noen ganger) å være hos dem og ri osv, og vi får lov å starte stevner.. :) Vi har enda ikke startet dem, pga. vi fant ingen å kjøre den gangen, haha :p Dem har utebane, fine turstier osv. Hehe.
KarenG Postet - 13/09/2006 : 19:20:07
hvis forrytteren gjør "hardt nok" arbeid, er det jo greit å få det gratis.

hadde ei som hjalp meg litt i vinter..

- hun var med å pusset utstyr (det er ikke liten jobb)
- måkte ut bærsj fra beite (og i stallen. men hestene går på utegang, så de er ute
nesten hele tiden, bærsjer ikke inne hvertfall:)
(jeg var jo med henne da..)

dette gjorde hun for gratise ridetimer hos meg.
(litt billig da, men jeg synes det er viktig at hun skal kunne litt)
hun er jo bare 10 år, men veldig intr.. vil derfor lære mye
hun har hest selv (eller, faren da) en sta, litt hyper, fjording.
(jeg pleier å ha henne på for om sommeren)

hun får lære:
- å fore
- å sette sammen div. utstyr
- farger og avtegn
- utstyr
- "kurere" uvaner
- sår / sykdommer
- hovpleie
mm..
- RI: - grunnlag (kan jeg kalle det det..?)
- tempovekslinger
- dressur
- bommer, har så vitt begynnt å hoppe litt:)

men i sommer tok jeg 50,- for ridetimer da...
Irene A Postet - 12/09/2006 : 18:01:24
Jeg syns det er et klart skille mellom hestepasser og fôrrytter. Hestepasserne tar jeg som en selvfølge at ikke skal betale noe. Ihvertfall hvis de kun gjør stallarbeid og evt litt turridning. Da syns jeg heller de skal få betaling/oppmuntring i form av ridetimer/opplæring.
Fôrrytterne syns jeg skal betale, og er her veldig enig med T Boysen. De skal betale det det koster å ha hesten, de dagene de har den. En fôrrytter har jo hesten som sin egen.
Noe helt annet igjen, er det hvis man får veldig dyktige ryttere til å hjelpe seg med ridningen. Da er det vel normalt at eieren betaler rytteren for trening?
T-L-G-CM Postet - 30/08/2006 : 19:50:30
Jeg er helt enig med deg.
Mange rundt her i distriktet som betaler 1000 kr i mnd for å ri omtrent 12 ganger i mnd. Og de fleste jeg kjenner rir omtrent bare på tur i tillegg.
Hvorfor betale så mye for å hjelpe eieren med noe den ikke har tid til selv? Når dem får hjelp med å ta seg av hesten, burde det være gratis, eller i allefall billig?

Men så er det jo noen som har fôrryttere for at de ikke har råd til å betale alt med hesten selv, og må ha noen til å betale litt.

Sånn som jeg, leiter jo etter noen å ri La-fayette litt en eller to dager i uka, og hadde ikke tenkt å ta noe særlig betalt for det. Men har ikke hørt fra en eneste som har lyst... Og det er egentlig litt merkelig, for jeg husker jo selv da jeg leita litt etter forhest før, at jeg ikke hadde råd til å betale noe dyrt, og at det var mange som ville ha hest på fôr som ikke kunne p.g.a prisen.


Men hvorfor velger fôrrytterne de dyre mulighetene for å ri? Når dem kan ri en like fin hest gratis?
Veit de ikke om andre muligheter?

Folk er i allefall villige til å betale mye for å ri litt..

T. Boysen Postet - 29/08/2006 : 00:44:04
Bare en praktisk ting: Hva med forsikring og ansvar når en "gratis" fòr-rytter får ri så mye h-n vil?
Uten en avtale på dette, kan heste-eier komme ille ut - dessverre.

Jeg sammenligner det å ha en fòr-rytter til hesten med det å ha en utleie-bil og en bil-leier.
Det KOSTER å holde bilen, og det KOSTER å holde hesten. Men i motsetnling til bilutleie-firmaer, så tjener jeg ikke noe ekstra på å "leie ut" hesten - den går for selvkost.

Men de som har god råd, kan sikkert betale alt for hesten sin, og ha folk som hjelper til med den gratis. For "oss som går på trygd" (= meg), så har vi ikke allverdens å rutte med, og da kan en betalende fòr-rytter være løsningen, hvis man ikke kan bruke hesten selv hver dag.

Dette er noe hver enkelt må vurdere når det gjelder fòr-rytter.
lucky june Postet - 28/08/2006 : 18:52:20
Jeg tar ikke betaling for at noen skal ri hesten min.
Vil heller at de skal gjør alt stallarbeid slik at jeg får helt fri fra stallen.
Hun som er hestepasser for meg nå vet jeg ikke har råd til å betale noe, men hun er en mester i å ta stelle begge hestene, måke bokser og hun pusser til og med alt utstyret mitt uten at jeg har bedt henne om det:)
Hun er alt hva jeg kan ønske.
Og siden hun ikke betaler noe har jeg ikke dårlig samvittighet for å eks. be henne være med å rydde på beitet og andre drittjobber.


SølvBorka Postet - 20/08/2006 : 12:50:38
Siden jeg har hesten min i Oslo (med svindyre stalleier) er jeg nødt til å ta endel. Foreldrene mine er ikke så rike, og at de setter av penger til hesten min hver mnd, mot at jeg har en fôrrytter som betaler, er jeg veldig takknemlig for.

Å ha hest er dyrt, og den/de dagen/dagene fôrrytteren har hesten min, vil jeg at hun har ansvaret som om det er hennes hest. Det var et lurt forslag det om å dele stalleia opp på 30 dager og at fôrrytteren betaler "dagsutgiften"! ;D

Pengene som fôrrytteren betaler, settes inn på en bankkonto som skal bli brukt til veterinærutgifter. For plutselig får hesten din en skade, og veterinæren kommer, og noen uker etterpå ligger det en feit regning i postkassa som du ikke har råd til. Da er det greit å ha penger man har satt av! Og hvis det ikke har vært bruk for pengene på vet.utgifter, bruker vi dem til skoing.

Har selv vært fôrrytter, og prisen varierte mellom 300-600 kr for 1 gang i uka. Betalte 600kr/mnd da jeg rei ei lita welsh mountainhoppe som såvidt galopperte, og det var hverken ridehus eller ridebane på stallen. I tillegg tror jeg jeg måtte ta noen fôringer. Dette var svindyrt syns jeg!
Den andre hesten betalte jeg 300kr/mnd for, en herlig kaldblodsvallak<3 Han sto i Maridalen, med kjempefine turmuligheter og i tillegg en ridebane over veien vi kunne bruke hvis det ikke var noen der. Dette syns jeg var en god pris!

Men vi hadde tenkt til å ta 600kr/mnd (+/-), for 1 gang i uka. På stallen er det ridebane (20x60m), 10 min. skrittetur til ridehall og instruksjon, ekstremt fine turmuligheter og med mange andre å ri med. Men hvis vi spør om hun/han kan ta henne en dag ekstra, tar vi ikke betalt for det, men hvis hun/han spør, blir det jo noe annet.. Foringer er hun/han ikke nødt til å ta, og på stallen blir hestene satt ut om morgenen og står ute til eier/fôrrytter tar inn.

Men jeg har altså ikke råd til å la fôrrytteren ri gratis.. =/
Rebekka Postet - 12/08/2006 : 16:01:07
Klokt innlegg over meg.

Jeg tar penger for de som rir ponnien min fordi jeg føler at de får endel igjen for det. For hesten tar jeg som sagt ingenting men det er fordi Nina gjør meg en stor tjeneste, gjør akkurat det jeg bestemmer og tar ofte hesten når den ikke kan eller skal ris. Altså er det mer jeg enn hun som får mye igjen.

Selv er jeg nå forytter på en hest to ganger i uken og er fornøyd med å betale 800 kroner for det, siden jeg får ta timer og bruke hesten veldig fritt. Ville aldri betalt det på en hest jeg bare skulle ri på tur feks.
utstyrselges Postet - 12/08/2006 : 13:12:28
jeg er litt usikker på hvordan jeg stiller meg selv. En ting er ihvertfall sikkert, man skal aldri belage seg på å få inntekt fra en forvært for å klare den økonomiske delen ved å ha hest.

Selv har jeg delte erfaringer med å være forrytter selv; noen krevde 1000 kr i mnd for 3 ganger i uka hvor jeg kun fikk lov til å ri tur, i tillegg var hestene kanskje vært halt 50% av tida. I tillegg til dette krevde noen igjen at jeg skulle delta i dugnader/foringer på stallen også.
Andre igjen har latt meg holde på gratis fordi de føler jeg gjorde dem en tjeneste, og fordi de kanskje og følte at jeg hadde den innstillingen og kunnskapen de var ute etter.

Men så er det vel sånn at de fleste som er forvært er nettopp forvært og ikke hesteier - fordi de ikke har råd til å eie hest. Joda, de gjør oss en tjeneste med å ta hesten vår 2 ganger i uka, men vi gjør vel dem og en slags tjeneste ved at de får holde på med hest. Så litt betaling er vel fair? Det avhenger veldig av rytter og hensikt i forhold til det Lopke snakker om.
Skal jeg ha forrytter med den hensikt og få hesten mer skolert så syns jeg det blir feil å ta betalt.

Jeg har ikke helt bestemt hva jeg skal ta for evnt forrytter jeg skal ha (hvis det nå snart blir hest på meg), men jeg vil prøve å være litt konkurransedyktig i pris og muligheter for rytteren. Jeg tror ikke forryttere bryr seg sånn kjempemye om hva eier til hesten har i utgifter, men mer om hvilke muligheter han/hun får og om prisen er grei i forhold til markedet.

Selv regner jeg med 500 kr i mnd for to ganger i uka. Da slipper forvært i tillegg å fli boks og styre med foringer. Det vanlige hører jeg er 800 -1000kr i mnd for 2 ganger i uka, men må da i tillegg delta i foringer og fli.
Rebekka Postet - 11/08/2006 : 13:51:35
Jeg synes det er helt greit og ta litt. Tar feks 100 kroner gangen forytteren rir ponnien. Men dette er da to faste ganger i uka og de får lov til å ta timer og starte stevner og dette er en ponni som skal til spektrum en dag så jeg føler at det er naturlig å få litt fra de som rir på han.
Hun som hjelper meg med hesten tar jeg derimot ikke penger fra, men hun har ikke faste dager og ofte tar hun hesten når han ikke skal ris, ellers så får hun ridd når hesten er i tipp topp form og får ta dressur timer og noen få sprangtimer mot at hun pusser utstyr og tar han de dagene som passer for meg. Kjempe grei ordning og flott jente jeg kan stole 110% på. Hun har jeg kun for å hjelpe meg omtrent og da vil jeg ikke ta noe betaling.
Liselotte Postet - 09/08/2006 : 23:29:12
Har ikke giddet å lese de andre innleggene , men...

Jeg synes det blir feil å kreve betaling når det er DU som ønsker og trenger hjelp. Jeg hadd eihvertfall i ditt tilfelle bare blitt glad om noen hjalp meg jeg. Om h*n derimot hadde kommet til deg og spurt om å få jobbe/ri hesten din hadde det blitt litt anderledes. Synes jeg
JiviDream Postet - 08/08/2006 : 16:31:37
Det er ikke snodig å ikke betale. Jeg rir en hest syv dager uken om jeg vil, helt gratis, for eieren har ikke tid, med jobb og to unger, pluss en kone.
Det er og mange som tar betalt, det er alltid litt greit med litt "ekstra cash", men det er sånt du bestemmer selv.
Men som det er sagt før,når en forrytter ikke betaler for å ri hesten, er det oftere at de ringer og sier: hei, jeg kan ikke ha hesten din idag, for.... også skal de kanskje bare en tur på stranden. Men dette gjelder selfølgelig ikke alle!
Du kan jo ta litt penger for det og, ikke mye men kanskje en 200kr mnd, da forplikter som oftest forrytteren seg mer og engasjerer seg mye mer
prinsesseronja Postet - 08/08/2006 : 10:36:44
Hjemme i Telemark hvor ponniene mine står får nabojentene lov å låne de gratis så mye de vil. De har nå blitt 14 år gamle, men begynte å låne shettisen da de var 11.

Hun ene er superflink. Kommer ned i all slags vær møkker selv om hun ikke kan ri den dagen osv. Fordi disse jentene faktisk trener ponniene våre nå som jeg ikke bor der og andre har dårlig tid synes jeg bare det skulle mangle at de ikke fikk gjøre det gratis. De gjør oss en kjempetjeneste!

I Oslo har jeg derimot valgt å ta litt betalt for at de venninnene jeg har som rir hesten min låner han. Det har litt ulike grunner:
1. De får lov å ri han på bane hvis de vil og med undervisning
2. Det gjør dem mer forpliktet (uten at det har vært et problem enda)
3. Jeg er ikke superrik selv og forryttere gir meg litt ekstra rom på hestebudsjettet

Men altså; i Telemark for å frese rundt i skogen og evt. litt på ridebaner og stevner slipper de 14 år gamle nabene å betale penger, de gjør stallarbeid

I oslo er det veldig lite stallarbeid som må gjøres siden jeg har valgt å betale ekstra for å slippe dette og da velger jeg å ta betalt. Men alle mine venninner som rir er voksne og savner å ri skikkelige ridehester

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.