hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest på for
 Ung forytter/hestepasser...

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
.::[(Hanne)]::. Postet - 18/05/2006 : 15:10:36
Det har vært mange temaer på debatten her, om unge foryttere og hestepassere.
Selv har jeg vært forytter (og hestepassere) på mange hester, og er bare 14!

Jeg er ganske erfaren, og har hatt mange forheste oppover årene. Både rolige hester og "ville" hester!
Så jeg har vært borti de meste hesteeiere og hesteraser =P

Mange stille spørsmålet om en ung forytte/hestepasser bør få låv til å ri på tur alene. Dette avhenger selvfølgelig på hesteeieren og erfaringen på forytteren/hestepasseren! Hvis du som hesteeier vet at hesten ikke er så stødig på tur, eller vet at rytteren ikke er så erfaren bør du sette grenser!

Det er lurt på kontrakt når hestepasser/forytter er under 18. Der kan dere la hestepasseren/rytteren skrive under og foresatte. Der kan dere bli enig om at rytteren skal følge alle regler og være ansvarli for eventuelle skader hesten/rytteren får når de er på tur (så frem til at det er en ulykke, men noe som rytteren har forårsaket) En slik kontrakt kan være kjempenyttig å ha, og løser mange saker.

Noen foryttere er uansvarlig og hører ikke på eieren. Så hvis du er usikker på om forytteren ikke hører etter, eller gjør det du ber den om, er det bedre å la forytteren få ri på bane, eller be andre i stallen om å følge med!

Jeg har som sagt hatt mange hester på for å vært hestepassere for. De fleste har vært ganske fornøyde, men vi har jo alltids noen som ikke er helt "sikre" på meg, og lar meg ikke få ansvar! Jeg liker at hesteeiere tar litt "avstand" slik at de følger med, men ikke blander seg for mye oppi! Jeg blir så nervøs av "overbeskyttende" hesteeiere =P Hesteeieren kan passe på, men ikke si så mye å la meg få bli kjent med hesten på egenhånd!
Mange synes jo jeg er litt ung (14) men jeg har både vært med å innridd/innkjørt unghester og har vært borti alle slags personligheter når det gjelder hester.

Hva synes du om å være forytter? (Hvis du er ung forytter)
Hva synes hesteeiere om unge foryttere? Er de uansvarlige, og hører ikke etter?

Synes at det er en ren selvfølge å høre på alt hesteeiere sier. Har opplevd mange ganger at foryttere/hestepassere som er eldre (over 18 osv.) ikke har hørt på hesteeiere. Da har de både travet og galoppert på tur, og hesteeieren har gitt beskjed om at hesten skal skrittes på banen pågrunn av vond fot!
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Frk. Schnupp Postet - 12/02/2007 : 17:17:14
Jeg er veldig enig i poenget med trafikkforståelse og unge mennesker. Trafikksituasjoner er ofte det farligste når det gjelder hest! Og når det gjelder trafikksituasjoner blir man flinkere til å tolke de jo mer man har kjørt og ridd ute i trafikken. Men, jeg synes allikevel man skal se an erfaring og personlighet også. Jeg selv var en veldig ansvarsbevisst forrytter som fjorten-åring. Men, jeg var også godt "oppdratt", hadde en megaflink ridelærer som jeg beundrer den dag i dag. (Betyr ikke at jeg har gjort dumme ting, for alle gjør feil.) Jeg ser etter en forrytter nå på min hoppe og med det lille miljøet som er her på øya kan jeg rett og slett ikke være for kresen. Det viktigste for meg er at forrytter følger mine anbefalinger og anvisninger og tar godt vare på frøkna!
ExhinaogStine Postet - 11/02/2007 : 07:54:39
Jeg ville ha vært veldig forsiktig med å sette bort min hest til så unge mennesker. Flere grunner til det. Uansett hvor mange år man har ridd og hvor ansvarsfull man er så mangler man endel "livserfaring". Det er ikke alle eldre som har dette heller, men de har hvertfall en større forutsetning for det. En annen ting er at man bla ikke har så god trafikk forståelse, man ser kanskje ikke så lett hele konsekvensen av det man gjør osv.
Det er mange ting unge mennesker ikke har mulighet for å rett og slett forstå.(Veldig vanskelig å forklare dette her altså, prøv å les litt med "open mind") Det er en grunn til at man som ung bor hjemme sammen med foresatte og ikke bor for seg selv f.eks.
Men jeg sier ikke at unge mennesker ikke kan være gode forverter. Mange er det og oftest så går det bra. Man må se ann hesten man setter bort. Som eier har man ansvar for det som skjer med forverten når h*n rir din hest. Om det skjer en alvorlig skade er ikke dette spes morsomt, og spes ikke når denne personen er ung.
Om jeg hadde satt bort min hest til unge så hadde det vært et krav at de aldri skulle ri på tur alene, helst holde seg unna trafikert vei, og ri mest for instuksjon av dyktig instruktør. De måtte ha vært hestepassere en periode først slik at jeg kunne føle meg trygg på at hest og rytter passet sammen osv. Og jeg hadde krevd en samtale med foreldre.
Jeg hadde vært ganske så nøye uansett alder på rytter, men det krever en helt annen oppfølging når forrytteren er ung enn når forrytteren er litt eldre.
Det har litt med modningen som skjer mellom 13-20 år. Det er en brytningsfase for mange og det er nok derfor mange er litt kritiske for å ha forryttere i den alderen.Det skjer mye forandringer for alle som er i den alderen.
Men hadde jeg hatt en god og trygg hest så hadde det ikke vært noe spesielt stort problem med unge forryttere, men jeg hadde fulgt de opp uansett. For både hest og rytter sin del.
Hisser sikkert på meg endel,men er om å gjøre det som er best for både meg, hest og forrytter, slik at det blir minst mulig misforståelser osv.. Hesten min er det kjæreste jeg har og hennes trivsel kommer forran alt.For meg er det super viktig at hun omgås riktig folk og det trur jeg mange mener om sin egen hest. Riktige folk finner man i alle aldre, men som sagt- unge krever en annen oppfølging enn eldre gjør...
rusket Postet - 03/02/2007 : 23:57:03
Det er vel og bra Marita, men husk at det å være forvært ikke bare dreier seg om hvor flink man er til å ri. Jeg gir blanke i hva slags nivå forrytteren min er på, det er alt det andre som er viktigst for meg.
Marita_Enghild Postet - 03/02/2007 : 23:44:27
Jeg syns ikke man skal dømme etter alderen!
Jeg er selv 14 år å har egen hest. Hun har vært ponnitraver og ser sine egne spøkelser, ho er redd i vind, og litt mørkeredd har jeg funne ut, og ho kan plutselig hive seg rundt når vi e ute å rir. Og ho kan stresa ganske masse... Er en meget arti hest å ri
Men jeg har ingen problem med å takle henne
Har sedd 16-18 åringer som ikke takler ho, så det blir helt feil å se på alderen syns jeg!
rusket Postet - 03/02/2007 : 23:39:36
Jeg syns det har med modenhet å gjøre. Jeg vet om flere "fjortisser" jeg ikke ville nølt et sekund med å ha som forvært for tullingen min.
Maiken k Postet - 03/02/2007 : 13:03:24
Det er veldig forskjellig fra person til person da, for jeg var 11 år når jeg ble hestepasser og forrytter og jeg fikk min første ponni da jeg var 12(er 14 i april) og jeg startet ikke å ri før jeg var 8år og ponnien jeg kjøpte klarte ikke å gå pga. forfangenhet(nov. 2005) men nå går han 1m bane og La dressur og det tror jeg ikke at han hadde gjort hvis jeg ikke hadde tatt ansvar for han... Så det er ikke alltid alderen eller års erfaringen som har såå mye å si må også si at jeg lærte veldig mye det året jeg hadde for ponni og det et og et halvt året jeg var hestepasser

Teksten ble litt klomsette skrevet men håper ikke det gjør noe..

- Maiken
maria_elliott Postet - 29/01/2007 : 23:36:18
helt ærlig så ville jeg ikke hatt en 14 år gammel fôrvert pga at jeg har 2 søsken på 14 selv, og husker selv hordan jeg var da jeg var 14. Det har også noe med ansvar å gjøre.
Veera Postet - 27/01/2007 : 12:31:38
Heii ;) Ja, jeg er da 13 år selv. Jeg tror på det at om man har nok erfaring spiller ikke alderen så mye rolle. En ansvarlig 12 åring er nok bedre å overlate hesten sin til en noen over 18 som er uansvarlige. Jeg har ridd i 6 år, og skal begynne med ridelæreren min sin ponni på fôr to ganger i uken. Hun rir jeg fremdeles for en gang i uken, så hun har ett gpdt forhold til meg og vet mye om meg x]
-veera
Kattepusekatt Postet - 17/01/2007 : 05:51:16
Jaja, her kommer et svar fra "de gamle".
Synes det er flott jeg med de på 13 år som er flinke forryttere. Jeg var også en sånn en gang.
Liker også at jentene er villige til mere enn det å sitte på en hest.
Men det jeg vil fram til er at uansett erfaring, bør alle under 18 ha en voksen som står som hovedansvarlig.
Dere som har forverter, har dere forsikret forverten?
Dere bør forsikre dere om at det er i orden fra foreldrenes side. Skjer det noe, som er ille nok., er det værre uten forsikring, noe jeg tipper 13åringer ikke har ordnet selv.
Jeg har barn selv, og jeg vet at de flest er dødsforsikret, ikke skadeforsikret. Da står hesteeier ansvarlig.
Bare et tips. Sjekk www.if.no
Mvh Silje
Kathriine Postet - 03/01/2007 : 22:13:41
Hva er viktigst? Alder eller erfaring? ERFARING! Jeg er 14 år.
Jeg har masse erfaring selv om jeg er ung. Jeg har ridd mange år på rideskole hvor jeg har lært mer enn det grunnlegende i dressur, men ikke mer, jeg har vært hestepasser på 5 hester gjennom årene, alle med forskjellige størrelser og personlighet, noen "flueredde og spreke", andre rolige, noen bukkende og en som var en tideligere skolehest som var dritt lei av barn. Jeg sier ikke at jeg ikke har noe igjen å lære for det her jeg, men det har alle.

Jag har en 5åring som har eller hadde en uvane med å stikke når jeg fikk han, nå er han blitt veldig fin og har kapasitet innen dressur og sprang. Mange som sikkert er i mot at en 14åring har en ponni på 5, men jeg hadde vært for ung hvordan kunne da han ha utviklet seg så mye i posetiv retnign da?

Men jeg er enig at det er mange useriøse unge ryttere her i landet.

Yrvinter Postet - 07/12/2006 : 18:53:38
Jeg syntes ikke alder har så mye å si så lenge man har riktig med erfaring. Men det sprørs jo litt hva slaks hester man har med å gjøre også da. Ta F.eks en 13åring da, som skulle hatt ansvaret for en stor og sterk kaldblods eller noe i den duren, de er kanskje ikke "sterke" nok til å takle en slik hest som en 20åring er.... Det er min mening da...

Mange hesteiere dømmer kanskje den unge rytteren på alderen uten å faktisk sjekke ut av hva hun/han kan, og kan takle.... Eller er jeg helt på villspor?
AinaNangaOgGittiamo Postet - 07/12/2006 : 18:30:35
som evav sa: jeg ville heller overlatt hesten min til en ansvarsfull 12åring enn en uansvarlig 18åring. i stallen hjemme har vi uansett en regel som sier at ingen under 16år får ri på tur alene. vi har flere forryttere under 16, og vet at disse er flinke nok, men en regel er en regel=)
Kikki+Asterix Postet - 06/12/2006 : 21:13:14
Jeg ville aldri hatt en forrytter som var yngre enn 14/15 på min hest, en av grunnene er fordi han er ung. En annen grunn er frodi han tester ut nye ryttere veldig mye, så hvis man ikke er streng nok så går det ikke så bra for å si det slik. Mener ikke at en 13 åring ikke kan være streng, men er kanskje ikke sterk nok og derfor tyr til andre, ikke fullt så fine, metoder når hesten min tuller og tøyser... En som er 12 år har nok kanskje heller ikke såå mye erfaring. Men så er det jo det at jeg dreiv jo også å humpet rundt på hester i skogen når jeg var 11-13 år.. Vet ikke alltid om jeg var den mest erfarne heller, men jeg gjorde som eiern til hesten sa i hvert fall.

Har nå en hestepasser på 11 år, først var jeg litt skeptisk til det. Men denne jenta er en ordentlig jente. Hun trives rundt med hester, hun er ikke redd for å ta tak i hesten når han bare tuller å tøyser, men riktig nok rir jo ikke hun. Men hun er også et bevis på at unge kan være ansvarsfulle, for hun kan når som helst passe hesten min en dag. Og jeg kommer da ikke til å være redd for at han ikke skulle ha det bra!
anne__ Postet - 06/12/2006 : 19:31:09
Jeg synes ikke det burde gå på alderen. Noen hesteeiere kan jo velge å ikke svare en jente på 13 år hvis h*n har sendt inn at H*n har lyst å være forrytter, fordi det også er en 17 år gammel person som også har sendt inn.

Jeg synes også det, at man *høres* mer ansvarlig og erfaren ut når man sender inn at man er 17 år og kan endel om hester, enn at man skriver at man er 13 år, og kan mye om hester.

Det er bare sånn det blir. Men det kommer jo veldig ann på hvor lenge man har ridd.
Det blir jo helt galt å ansette en person som er 17 år, og ridd i 2 år, enn en 14 år gammel person som har ridd i 5 år.

KarenG Postet - 05/09/2006 : 14:38:25

Jeg er 13 år nå.
mamma hadde hest på for da jeg var lita.
fikk sitte på den nesten hver dag. da jeg var 5 år var jeg med på rideleir for første gang.
da jeg var 6, flytta vi ut på lande.
da gikk jeg på ridetimer.
- først dressur timer
- så kombi (sprang og dressur)
- så sprang timer
da rei jeg masse forskjellige hester, ei som var litt heit, to som var en smule treige og ei som hadde rare hopp.



da fikk vi hest på for igjen=)
hun hadde vi på for 2 år i strekk. mamma (dressur rytter) visete meg ting og trix=)
så fikk hun føll.
hun var borte i ett lite år, før vi fikke henne igjen.
da føllet hennes var 3 tok vi med han hit.
trente oppførselen på han=)
da han var 4, begynnte JEG med innridninga. da var jeg den sommeren (i fjor) ble jeg 12 år.
nå er han fem, og jeg 13. Juffe er godt innridd, og det gikk kjempe bra under innridningen.

i fjor hadde jeg tre hester på for.

-Herkula - stressa! STRESSA deluxe. Varm i hodet.
-Bleikur - konkurransehest, fiine gangarter, rolig ponni=)
-Vena - hobbyhest, fine gangarter og veldig villig. vannvittig flink i dressur.
(først hade jeg Herkula og Vena, så hadde jeg Herkula og Bleikur)
alle red jeg ca. hver dag.
ikkeno problem å ri dem=)

Herkula skal jeg ha på for igjen, hun likte jeg kjempe godt<3
skal kanskje være forrytter til nabohesten, Karamell (se vip: http://vip.hestemarked.no/vip.asp?ID=14075 ) (gul kaldblods)
tidligere skolehest, rolig snill og herlig=)

maaaange på min alder som er flinke, og erfarene=)


(edit: skrivefeil)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.