hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utegang/beite
 Angrip!!!

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
pia_88 Postet - 30/12/2003 : 02:36:02
Hesten min har nå, etter 4 mnd kommet seg til rette ute...
Han begynte med å sette seg under alle hestene i rang... Så var han så snill og søt når jeg skulle hente han... han kom gående og ventet og jeg hadde drømmehesten!! Men for noen uker siden kom det en ny hest i stallen som ble sluppet ut på jordet til Mostly og dem... Da forandret hesten min seg!!! han begynte å klatre i rang og samlet seg hopper, Benjamin, som den nye hesten heter, prøvde jo å "stjele" Mostlys hopper, men Mostly som nå har blitt en tøffing lot seg ikke pille på nesten og bestemte seg for å ta Benjamin!! nå holder Benjamin seg unna Mostly...
Men, poenget mitt er at Mostly i tillegg til å klatre i rang i flokken har begynt å angripe meg og andre som skal hente han inn!! det virker som at han ikke vil forlate flokken... Hva kan jeg gjøre med dette?? Jaging vil mange si!! Det er jo en grei sak, hadde bare ikke hesten min vært så sta og prøvd på det samme om og om igjen uansett om man har pisk med og gir han et lite rapp!! Vi får jo tak i han tilslutt, men det er samme greia igjen neste dag!!
Så var det boksen da... Vil ikke Mostly at noen skal dra han med ut derfra, snur han bare rompa til og truer!! ikke er det bare å gå inn bak en hest som nær har drept deg ute på jordet heller!!! liten overdrivelse, men dere skjønner sikkert!!!?
Dilemma!! Kankje noen kan hjelpe!!?

Nyttårskoz fra meg og Mostly Glasgow
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
irja_balder_lotta Postet - 14/04/2004 : 21:41:25
heizann=)

SØK ETTER HJELP! Har sett du har hatt flere innlegg her inne....
Har trent veninna mi sin ponni og, hun ble bedre ettre hvert, men hun selv gidde opp og har nå solgt hun....
Du for bare lavere å bli redd! Hun jeg trente en gang i blandt når jeg hadde tid, hørtes nokkså lik ut din, men enda verre! Hun snudde seg og og truet, men jeg tok sjansen og gikk fram til henne, hun gjorde ingenting, ble bare dritsur!

Dra på Natural Horsemanskip kurs! ANBEFALES "på det høyeste"!!
Gjør du ikke noe snart, blir han kanskje ødelagt....Det har ihvertfall jeg opplevd med en annen hest!

*Siri og hestan*
Monroe Postet - 22/03/2004 : 18:55:52
Heihei!
Okey jeg forstår...men jeg har før opplevd å bli "angrepet" av hestefolk som er eldre enn meg, å følt at noen folk som har skrevet innlegg på mine spørsmål, har rakka ned på meg. Dette har faktisk gjort at selvtilliten min har sunket ganske mye, når det gjelder hest. Jeg har ofte følt at jeg ikke har vært god nok til å ha egen hest, på grunn av ting som har blitt sagt inne på hestemarked!
Selv om dette er en debatt kan faktisk ting bli litt for frekt her inne, å da synes jeg at folk skal tenkt seg om, før de skriver i hytt å pine.

Jeg er enig i at når folk har spurt om noe, så burde de lytte til svara de får, det er jeg helt enig i!
rapplilja Postet - 19/03/2004 : 00:18:26
En får hvertfall ikke løst problemet før man innser at man her et problem! Jeg hadde aldri sluppet denne hesten så langt som til virkelig å angripe mennesker, hverken ute eller inne. Dette er jo livsfarlig! Stikk fingeren i jorda og tenk deg om. Et lite tankekors er at hunder som angriper blir avlivet. Hester som angriper og er respektløse er etter min oppfatning ikke mye å samle på. Jeg er glad for at hesten min knegger og kommer glad mot meg når jeg skal hente henne. Den dagen hun oppfatter meg som en stemor hun ikke liker har jeg ingen glede av å ha henne lenger.
Cowgirlchris Postet - 25/02/2004 : 11:36:24
Hei, Fia. Noen av de som spør om råd her inne har endel problemer med hestene sine. De får endel punkt-til-punkt svar fra folk med lang erfaring. Altså gode råd om hvordan de skal gå fram for å endre på sin situasjon. Når samme person spør om mange forskjellige ting gjennom flere innlegg over litt tid, kan den med erfaring danne seg et lite bilde av hva som skjer mellom nettopp den og den eieren og hesten hans/hennes, samt se om ting har endret seg etter at han/hun fikk konkrete råd første gang.
Dersom den som gir råd gang på gang ser at det ikke hjelper å gi råd, fordi den som spør tydeligvis ikke enten forstår rådene, eller bruker rådene, så skjer det noe med tålmodigheten til den som gir disse rådene. "Rådgiveren" blir oppgitt og litt irritert, og føler at det ikke spiller noen rolle om man gir råd eller ei så lenge rådene tilsynelatende blir blåst av og ikke forsøkt prøvd engang.
Nå sier jeg IKKE at dette gjelder Pia_88, men enkelte spør og spør om ting som kommer av nøyaktig det grunnleggende problemet de har fått råd om hvordan de kan løse... Hadde de fulgt rådene, så hadde de altså ikke trengt å spørre etterhvert...

Noen er kjempeflinke til å gi oppdateringer på hva som skjer med akkurat det og det problemet, og hvordan rådene har fungert i praksis. Det er kjempebra! Da kan en jo få råd og hjelp videre også, så problemet blir løst skikkelig. Men andre gir null tilbakemelding og bare legger inn nye spørsmål som handler om samme problem i grunnen. Slikt legger vi merke til. En kan vel si vi bytter tjenester når det gjelder råd osv. Noen spør-noen svarer-råd blir prøvd og tilbakemelding gitt-nye råd gis, eller en gratulasjon for godt utført jobb blir gitt.

Det er lett å kreve av voksne at de skal være forståelsesfulle og tålmodige. Men kan man kreve av de unge og uerfarne at de også gidder lytte??

Mvh Line.
xxxx Postet - 25/02/2004 : 09:55:19
Hei igjen!

Vi tolker ting forskjellig selvsagt, og jeg må si meg enig med Kristy,at innleggene er skrevet slik de er på bakgrunn av forfatters tidligere utsagn.Noe av "gamet" her er å måtte blt.tåle kritikk i forbindelse med påstander man har skrevet, når andre har erfart feks.det helt motsatte.

Alt er som oftest ment i beste mening,det er derfor folk gidder å engasjere seg her...

Monroe Postet - 22/02/2004 : 11:38:21
Jammen selv om hun har gitt uttrykk for at hun ikke skulle ha kontroll, så ser jeg ingen vits i at folk skulle begynne å kritisere...hvorfor ikke heller skrive på en normal måte hvordan dere mener hun burde gå frem.
Hvis dere mener at for eksempel et Natural Horsemanship-kurs kanskje kunne hjelpt henne med hesten sin. Ja så skriv det da, å ikke begynn å kritisere alt hun sier og gjør!!
(det med Natural Horsemanship var bare ett eksempel, jeg har ikke peiling på hva som kunne hjelpt henne i denne situasjonen)
ToneKristin Postet - 22/02/2004 : 10:11:46
Fia&Blanca: de som kritiserte her gjorde ikke på grunnlag av denne ene debatten, men av mange debatter pia_88 har lagt ut. og ut av alle de kommer det frem et lite signal om at hun ikke hadde kontroll...


mvh lille meg
Monroe Postet - 22/02/2004 : 00:21:15
Hei hei!!

Jeg har ikke vært med i denne debatten, jeg leste den nettopp!

Og en ting jeg vil ha sagt før denne saken legges helt til siden er; Var det noen som la merke til hvem som "angrep" den andre personen i denne debatten???
pia_88 skev inn ett innlegg fordi hun søkte hjelp, òg folk fyker på henne å sier at hun ikke har kontroll på hesten sin, og at hun må kvitte seg med den!

Jeg kan akseptere at unger sier slikt, jeg kan forstå at unger sier slikt, de har ikke de samme erfaringene som en 20 åring har (og eldre folk), men jeg hadde ingen aning/vil ikke tro, at voksne folk kan si slikt uten å ha sett situasjonen. Det er flaut.
Voksne folk skal være ett forbilde på de yngre.
Nå er jeg bare 14 år, og har fått slengt i tryne MYE drit her inne på hestemarked. Fordi jeg har; Tabba meg ut, ved å ha skrevet feil/beskrevet temaet på en annen måte enn slik jeg mente det!!
Og det har alltid vært av de sammen folka!?
Hvorfor??
Hvorfor er det alltid de samme folka som hele tiden går igjen å kritiserer andre folk inne på denne debatten???

Jeg vet at dette er en debatt, men visse ting dere sier er det faktisk folk som tar til seg.
Dette er ei hesteside, hvis jeg ikke har misforstått alt, og på ei hesteside diskuterer du hest....eller??
Hvorfor driver da folk å dømmer andre folk??
Hvis det er noen i dette landet som har en rett til å bedømme ett annet menneske, så må det være en dommer i en rettsak, eller en dommer i "Miss Norge".
-Som hvis du for eksempel sier at en person ikke har nok erfaringer til å ta vare på hesten sin;
*Hva vet du om det da?
*Hvem tror DU at du er da?
*Hvordan vet du at DU har nok erfaringer til å ha en egen hest?

*Hvem er du som har rett til å bedømme en annen person???

Tenk litt over dette!!
xxxx Postet - 05/02/2004 : 04:40:13
Heisan!

Har inntrykk av at de fleste her på forumet,virkelig engasjerer seg for å prøve å hjelpe/dele erfaringer.De få som har opptrådt motsatt,og ikke er ydmyke selv,forsvinner ofte etter noen korte "utbrudd"..(og gjør de ikke det,får de som regel passet sitt påskrevet...)

Ellers var sitatet ditt virkelig "Ord til ettertanke"...
Mye fornuftig der som vi burde ta til oss, og prøve å følge.

Stikkordet er vel:Vær ydmyk,utlært blir man aldri og andres erfaringer BØR man være åpne ovenfor,og helst undersøke de nærmere,før man utelukker noe som helst...er man ikke ydmyk og åpen,hva er det da du kan lære av.....?

HannaogHelge Postet - 15/01/2004 : 23:43:32
Til ettertanke...

Om jeg vil lykkes
med å føre et menneske mot et bestemt mål
må jeg først finne det der det er,
og begynne akkurat der.

Den som ikke kan det,
lurer seg selv
når han tror han hjelper andre

For å hjelpe noen
må jeg imidlertid forstå mer enn hva han gjør,
men først og fremst
forstå det han forstår.

Om jeg ikke kan det
så hjelper det lite at jeg kan og vet mer

Vil jeg allikvel vise hvor mye jeg kan
så er det fordi jeg er forfengelig og hovmodig
og egentlig vil bli beundret av den andre
isteden for å hjelpe han

All ekte hjelpsomhet
begynner med ydmykhet for den jeg vil hjelpe
og dermed må jeg forstå
at det å hjelpe
ikke er å ville herske
men å ville tjene.

Kan jeg ikke dette
så kan jeg heller ikke hjelpe noen.

Etter Søren Kirkegaards tekst, oversetter ukjent.

Dette er et dikt jeg synes sier ganske mye fornuftig. Jeg er helt enig med dere som advarte Eileen, og prøvde å hjelpe henne. Det er godt ting har ordna seg:-)
Som Anne sier, man blir ALDRI utlært innen hest, folk finner også stadig vekk ut nye ting etterhvert som det blir drevet mer forskning på hest.

Jeg må si jeg blir innmari irritert på Wendy og Penny, det står så mye sprøyt der, som gir småjenter en misoppfatning av hest, alt med hest er beskrevet i rosa og lyseblått med en dæsj pastell. Jeg satt selv og leste Wendy og Penny med klinkekuleøyer da jeg var lita, Wendy og Penny er en ypperlig måte å utvikle leserglede hos unger, men ikke noe mer.

Det står ingenting om hverdagen med hest, den ekte hverdagen hvor det er øspøs regnvær og nordavind fra alle kanter, og sofaen er mye mer fristende enn hesten, det står ingenting om en hest med en dårlig dag, eller en hest med dette problemet som hesten til Eileen hadde, og grunnene til dette.. Det står heller ingenting om at en hest faktisk er flere hundrekilo muskler, som egentlig kan gjøre akkurat hva den vil med oss mennesker, om vi behandler den feil.

Heldigvis finnes det fornuftige og voksne hestemennesker rundt omkring i Norge som kan lære bort og hjelpe, vi har alle vært den som ikke kan så mye en gang, sett deg tilbake til det stadiet selv, først da kan man virkelig hjelpe en person. (ikke ment som noe negativt til "peppermenneskene", skjønner at dere reagerte, og det er bra også, det viser at dere bryr dere om andre mennesker)
Cowgirlchris Postet - 15/01/2004 : 15:10:22
Hei og hopp!
Er det sprøyt å si at hest ikke er kosedyr og at det som skildres i "Penny" og "Wendy" er rent oppspinn? Er det sprøyt å advare om at om en har mest lyst på kosedyr bør en få seg kanin?

"Pepper" eller "rett fra levra uten krusedull og krimskrams" er vel en vurderingssak...
Jeg tror faktisk at i noen tilfeller bør man kalle en spade for en spade.
Og i følge mailen jeg fikk av Eileen, så satte hun utrolig nok pris på mitt innlegg og hadde slett ikke noe imot at jeg sa det jeg sa.

Fint at hun har en erfaren dame til å hjelpe seg! Det skulle alle hatt, vet du! Men dette gikk ikke fram av hennes innlegg, dessverre. Ergo må vi som ikke kjenner stallen og nettverket rundt den som skriver her på internett forholde oss til de opplysninger vi blir gitt.
Sånn er det med internett, dessverre.

Kjempeflott at hun hadde deg som kunne hjelpe henne å få løst problemet.
Går utfra at han også da har sluttet totalt med alle trusler (hun skrev at han truet på boks også) og at han nå er blitt en fornøyd og samarbeidsvillig hest.

Mvh "Pepperkjerringa" Line.
Finnskoghuldra Postet - 15/01/2004 : 14:38:16
Glemte å fortelle dere grunnen til at han oppførte seg på denne måten. Det var kommet inn en ny hest på jordet hans. Dette førte til adferdsendringen hans. Dette har ingenting med hvordan vi behandlet hesten. Det rådet vi benyttet oss mest av, var at når det skjer slike nye ting i en hest`s liv, så er adferdsendring en naturlig utvikling. Man skal støtte hesten sin, ha forståelse for at dette kan skje. Men bare dette kunne vi ikke godta. Selv om jeg hentet han inn ved å jage han, samt å forsvare meg selv, vise hem hvem som var sjefen, så flyttet vi han til et annet jorde noen dager, der han var nederst på rangstigen. Deretter flyttet tilbake når han kom inn uten motstand. Dette er en hest som kommer frivillig inn, det er nok å rope så kommer han. Dette var nok. Vi trengte IKKE å selge ham
Finnskoghuldra Postet - 15/01/2004 : 14:21:08
Hallo alle "hesteeksperter" med pepper
Leser med interesse alle innlegg på siden. Det er ikke tvil om at dere har opparbeidet dere masse erfaring på hest. Men den dagen dere ikke tør å spørre om ting som har med hester å gjøre, må dere virkelig spørre dere selv om dere vil gjøre noen en tjeneste ved å skremme bort personer som tørr å spørre på det de lurer på. INGEN blir noen gang utlært på hest. Vil her nevne ulykken til Horsemainsip guruen. Sikkerhet kommer i første rekke, å man skal IKKE være redd for å spørre om ting man lurer på. Det er som regel mange forskjellige metoder på samme problem, men det virker kanskje ikke akkurat på din hest. Alle hester er forskjellige, de er formet av både arv og miljø. Og så sant du ikke har hatt hesten din siden den var føll, så har du ingen kontroll på tidligere miljø hesten din har vært endel av. Jeg er 36 år og har holdt på med hest siden jeg hadde min første ridetime 6 år gammel. Men den dagen jeg ikke vil spørre om andres mening slutter jeg med hest. Vil også nevne at vi har god kontroll på Mostly. Han har vi "kurert" på vår måte. Når hun skriver angripe, så var det virkelig angrep. Jeg ville likt å se noen av dere gå på jordet å hente han inn, selv om jeg hadde en stri jobb med han, så tror jeg de fleste av dere ville tenkt dere veldig godt om før dere gjennomførte det samme. Det er som tidligere sagt, det er mange 100 kilo hest som kan være livsfarlig. Så dere må skjønne at sikkerhet kommer først. Men å påstå at man skal slutte med hest fordi man spør er det værste sprøytet jeg har lest på denne siden. Så til alle "heste eksperter" Hvis dere IKKE vil svare på spørsmål, så la heller være å svare.
Santanas Cheyenne Postet - 12/01/2004 : 11:01:28
Selv kaniner trenger oppdragelse og å vite hvem som er sjefen...
vixi Postet - 01/01/2004 : 12:54:49
Vi takker!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,09 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.