hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 "skum"

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
tihi Postet - 08/10/2005 : 22:02:42
Hvorfor skummer hesten rundt munnen med vanlig trinsebitt?Hesten jeg rir brukte rett gummibitt tidligere,med eplesmak,men når det ble bytta til trinse har hun begynt å tygge mye og skummer hvitt fra munnen...
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Elenion Postet - 02/07/2006 : 22:15:35
men...spytt er da ikke syre? menneskespytt er iallfall svakt basisk. er ikke hestespytt det også?
Alvanesen Postet - 02/07/2006 : 21:41:52
Nå skal jeg be besteveninnen min å skifte bitt på hesten sin, ikke rart han skummer mye,
om det er bittet som setter i gang reaksjoner som gjør det slik..
Hanna & Lukas Postet - 02/07/2006 : 20:21:14
Kopi av melding:
...
Men over til det opprinnelige temaet:
Destrier og oleo: dere sitter tydeligvis med en del info fra fagfolk ang bitt og materiale som en del av oss andre her ikke har.
Opprinnelig postet av Horton & Renate



det opprinnelige temaet var vel egentlig skumming, men..
vet ikke så mye om skumming, men jeg tipper at når hesten slapper av i kjeven og munnen, bitt eller ikke, tygger h*n og det dannes spytt. eller noe i den duren.

vet ikke helt hva jeg skal tro om bittene jeg. litt glad jeg ikke har kobberbitt, så slipper jeg å lure, men kjenner jo flere som har det..
Eikdokka Postet - 02/07/2006 : 15:42:59
Eikdokka har også skummet under rideøkt uten bitt, eller noe i munnen i det hele tatt.
Ikke har hun fått godis, spise gress eller noe før og under økten.

Noen som har en forklaring?
Olithyon Postet - 02/07/2006 : 14:45:50
Jeg må bare ta opp denne tråden igjen.. Kan noen forklare hvorfor hester skummer uten bitt i munnen? Jeg red forhesten min med sidepull her om dagen, og han hadde en hvit kant med skum rundt munnen etterpå.
Pony Power-R Postet - 20/12/2005 : 13:48:16
sendte en mail til Ellen F. Schmedling, og spurte om kobber bitt, å det var dette hun svarte:


Akkurat hvor giftig kobber er, vet jeg ikke. Det er et stoff vi trenger, men samtidig kan være giftig. Når det brukes i bitt, er det alltid sammen med andre metaller, og det er det som er problemet. Da får man en oksidasjonsreaksjon, omtrent som å få et batteri i munnen (eller å ha amalgamfyllinger og tygge på aluminiumsfolie). Oksidasjonsreaksjonen gjør at hesten produserer mye spytt. Mange hevder at hesten produserer mye spytt fordi den liker smaken. Jeg har mer tro på den kjemiske reaksjonen.
De bittene jeg har vært borti med kobber, har alltid hatt deler med andre metaller (som regel jern), og det er da man får oksidasjonen. Sprenger har kobberlegeringer i sine bitt, og hevder at man da ikke får samme reaksjon - det vet jeg ikke.
Jeg vet ikke hvor skadelig det er å gå med kobberbitt, men de aller fleste hestene jeg ser som har det, har kraftige bitt-slitasjer pga av at de har tygget på bittet. Det behøver ikke nødvendigvis være bare pga av kobberet, men kan også komme av at bittet er for langt.
Kobber er et mykt metall, og det gjør at kobberdelen ofte strekker seg. Så kjøper du et bitt i feks 10,5 cm, vil det etterhvert bli lengre.

Kort fortalt vil et bitt med kobberdeler være omtrent som å putte et batteri inn i munnen.

hannev Postet - 19/12/2005 : 15:16:13
Litt off topic, men... Jeg åpnet en egen debatt angående kobberrulle bitt under utstyr, men etter å bare ha kommet til side 3 på denne debatten har jeg fått besvart mange av mine spørsmål jeg hadde omkring dette bittet. Det er ikke mer å si enn at bittet blir hengende på kroken.
Horton & Renate Postet - 17/12/2005 : 19:23:59
Kopi av melding:
Hei!
Her er linken til Ellen Schmedling:http://www.hestekur.no/
Her til Læreren hennes Torbjørn Lundstrøm:http://www.djurtandvardskliniken.se/

Mvh Eva

Opprinnelig postet av oregon



Flott, tusen takk
Men har du en "veibeskrivelse" til temaer ang bitt o.l.?
Finner ikke frem jeg...
oregon Postet - 17/12/2005 : 17:37:39
Hei!
Her er linken til Ellen Schmedling:http://www.hestekur.no/
Her til Læreren hennes Torbjørn Lundstrøm:http://www.djurtandvardskliniken.se/

Mvh Eva
Eikdokka Postet - 17/12/2005 : 16:00:34
Og kanskje noen linker til info på nettet..?
Horton & Renate Postet - 17/12/2005 : 15:44:08
Kopi av melding:
ja....jeg ler litt jeg og...men det er jo sant. Hva gjør et lite barn hvis det tar på plata eller på en panelovn....jo, tar en gang til bare for å være helt sikker.....hehe.


Har jeg faktisk ikke opplevd..

Men over til det opprinnelige temaet:
Destrier og oleo: dere sitter tydeligvis med en del info fra fagfolk ang bitt og materiale som en del av oss andre her ikke har.
Flott med advarsler som dere kommer med her, men fint om man da også kunne fått litt info om hva som faktisk blir anbefalt av disse fagfolkene.
oleo Postet - 17/12/2005 : 14:15:59
ja....jeg ler litt jeg og...men det er jo sant. Hva gjør et lite barn hvis det tar på plata eller på en panelovn....jo, tar en gang til bare for å være helt sikker.....hehe.


Kopi av melding:
Kopi av melding:
det ligger i menneskets natur å ta på den varme stekeplata flere ganger for å overbevise seg selv om at den var glovarm og vond....


Må le jeg, i følge min foreleser i psykologi på universitetet vil det være noe galt med smertepersepsjonen din om du første gang du tar på en glohet stekeplate ikke registrerer at det var vondt.

Men tilbake til det med kobberbitt:
Dette var jeg faktisk ikke klar over, men hva slags metaller blir anbefalt?

Hilsen Renate som skal bytte ut kobberbittet sitt

Opprinnelig postet av Renegate

lucky june Postet - 16/12/2005 : 22:13:27
et utdrag fra hestesport nr 8 05. "aurigan" er en legering av 85% kobber, 11%sink og 4%silikon som oksyderer bra og oppfordrer hesten til å danne spytt. rent kobber hadde vært det beste men dette metallet er for mykt i seg selv og må blandes med noe annet.
Horton & Renate Postet - 16/12/2005 : 20:46:36
Kopi av melding:
det ligger i menneskets natur å ta på den varme stekeplata flere ganger for å overbevise seg selv om at den var glovarm og vond....


Må le jeg, i følge min foreleser i psykologi på universitetet vil det være noe galt med smertepersepsjonen din om du første gang du tar på en glohet stekeplate ikke registrerer at det var vondt.

Men tilbake til det med kobberbitt:
Dette var jeg faktisk ikke klar over, men hva slags metaller blir anbefalt?

Hilsen Renate som skal bytte ut kobberbittet sitt
oleo Postet - 16/12/2005 : 20:27:47
For å svare på det, så nei, hvorfor i huleste skal jeg det når alle sier at det ikke er noe behagelig?!
Men for å nå frem til noen trange hoder så er det ingen som har sagt at dette er et batteri...men av sammenligning så er det det nærmeste man kommer da det består av samme komponenter. Nå akter jeg ikke skrive dette flere ganger, samme hvor mange som sier at, nei, dette tror jeg ikke på...så er det helt greit. Det er bare synd at hestene deres skal være nødt til å bli testet dette i sitt mest følsomme og ømtåelige organ, kanskje i tilegg med en stygg og hard hånd. Jeg har min veterinærs utalelse som uderbygges fra skolen i Gøteborg, samt Destrier's henvisning til universitetet, mere trenger ikke jeg for at jeg vil si nei dersom noen ville foreslå å bruke et slik bitt på min eller sin egen hest. Du må gjerne putte fingeren i en stikk kontakt, sleike på et batteri og legge hånda på en stekeplate for min del... Jeg føler ikke for å gjøre det bare for nysjerrighetens skyld.



 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.