hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Form.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
ked Postet - 17/07/2006 : 22:01:26
Hva synes dere om dette svaret?
Leser så mange inlegg i debatter at man ikke vil la hesten gå bak loddplan, her har Jakob gitt ett meget godt svar på dette emnet mener jeg da. Rir selv min unghest i dyp form, og lar han strekke seg på slutten av økta...




Hest.no's ekspert for Dressur
Jakob Kielland
Litt om Jakob Kielland:
Jakob lærte fra barnsben av å ri dressur av sin mor, Anne-Lise Kielland. Hun er den norske dressurrytter som i moderne tid har kommet lengst internasjonalt.

Etter mange år utenlands flyttet han hjem igjen for vel 15 år siden. Jakob har en gård nord for Kongsberg. Der holder han kurs i dressurridning, tar imot hester til skolering og omridning, og har butikken Stallbua. Jakob holder også dressurkurs over hele landet, på alle nivåer, fra det grunnleggende til krevende øvelser, som bytter, piaff osv.




Fra: Heidi
Bak loddplan?
Hei Jakob!

Jeg har ridd litt dressur for både den ene og den andre treneren, og leser mye litteratur om emnet.


Det jeg lurer litt på, er om det generelt sett er en god ide å jobbe hesten litt bak loddplan?

Ut ifra endel av de svarene du gir kan en få inntrykk av det.

Men spørsmålet blir da: er ikke dette også et onde, egentlig?


Er ikke dette med hester som går bak loddplan ett av problemene med "moderne" dressur? (Med tanke på overdreven strekking av nakkebånd etc på hesten..) Eller er det slik at målet helliger midlet?


(Har registert at det er blitt litt "mote" å ri slik etter at endel internasjonale stjerner gjerne rir sine hester slik på oppvarmingsbanen).


Mange hilsener fra en vennlig, interessert dressurrytter

=) Lisa




Hei Lisa!
Tusen takk for et godt spørsmål!

Og: det er et STORT spørsmål!!!


Jeg skal forsøke å svare fyldig nok til at problemet med "bak loddplan- ridning" kommer tydelig frem, og så gi veiledning om hvordan man kan unngå det uheldige/usunne/skadelige ved feilaktig ridning bak loddplan.


Men først direkte svar til dine spørsmål:


- Jo, det kan, generelt sett, være bra for hesten at den blir ridd bak loddplan MEN UNDER VISSE, VIKTIGE FORUTSETNINGER.

Hvis disse forutsetningene IKKE er oppfylt, er det IKKE noen god idé å ri hesten bak loddplan!!


- Ikke bare blir det (dessverre ofte) et onde når hesten går bak loddplan (når forutsetningene for at det skal kunne være sundt for hesten, ikke er oppfylt), men det kan også være direkte skadelig for hesten over tid, både fysisk og psykisk.


- Du påpeker ganske riktig at "hester som går bak loddplan (er) ett av problemene med "moderne" dressur, desverre.


- Videre er det dessverre også slik at målet ofte helliger middelet.

Dette er jo svært ille (og spesielt så, når det gjøres med bevisst overlegg/beregning av rytteren for å komme til "raske" resultater).


- Dessverre er det også riktig at det er blitt en "mote" å ri slik, og ofte fordi man kan se toppryttere ri sine hester bak loddplan på oppvarmingsbanen, uten at en som ser på forstår hvordan det kan gjøres konstruktivt og sundt (fordi det ser forholdsvis likt ut for de fleste, enten det gjøres "riktig" eller "galt", men kjennes tydelig forskjellig for en skolert rytter).



For å belyse problematikken nærmere, må jeg gjøre klart hva jeg legger i ulike ord og uttrykk:


- PROFILEN (nakkeprofilen)

Hesten kan ha en mer eller mindre buet nakkeprofil.

Når en hest går i Grand Prix form (dvs i sin høyeste form) slik den er fastlagt i det internasjonale dressur-reglementet, er samtidig hestens NAKKEPROFIL sterkt buet ("kneisende"/”stolt”), jevnt og flott, der nakkens HØYESTE PUNKT er mellom hestens ører, og dens nese noe FORAN loddplan.

Hesten ris slik for en meget lett hånd, samtidig som hesten er langt på vei selvbærende, dvs at hesten bærer en meget stor del av sin vekt med bakbena/bakparten, samtidig går den med god frembydning.

Bare en svært veltrenet hest kan klare å gå i en slik form og med en slik PROFIL (nakkeprofil). En slik hest er en toppatlet!


- FORMEN

Hesten kan gå i flere aktuelle former, f.eks

- en ekstremt høyreist form (Grand Prix form).

- en ekstremt dyp form.

- mellomstadier mellom ekstremt høyreist og ekstremt dyp form.



SAMMENHENGEN MELLOM PROFIL OG FORM

Først en klargjøring:

- hvis hesten ikke har bakbena ("bakparten") godt nok innunder seg (altså at den er litt lang i bakparten), må den også få anledning til å forlenge seg tilsvarende foran for å være i totalbalanse (dvs få strakere hals, med nesen endel foran loddplan).

- motsatt må en hest som forkortes/rides godt innunder bak, også forkortes tilsvarende foran for å beholde/være i balanse: samles/forkortes den ikke foran også, vil den "tippe over" forover.


Det eksisterer altså en NØYE SAMMENHENG mellom hestens samling foran (nakkeprofil) og dens samling i bakparten for at den skal kunne opprettholde sin naturlige balanse.

Dette medfører:

- at man, når man rir hesten med en godt bøyd PROFIL (NAKKEPROFIL), også MÅ ri den godt innunder bak, uansett om hesten ris i en dyp, mellomdyp eller høyreist profil.

- herav følger at:

1) skal man få hesten godt innunder bak, MÅ man ri den med en tilsvarende godt bøyd nakkeprofil.

Altså: SAMLER MAN BAK, MÅ MAN OGSÅ SAMLE FORAN.

2) skal man arbeide hesten godt innunder bak i DYP FORM, MÅ man nødvendigvis samtidig ri hesten tilsvarende godt BAK PLAN, ellers "får man ikke fatt i" bakbena/bakparten (dvs ellers får man ikke samlet hestens bakpart/bakben).


BAK LODDPLAN / FORAN LODDPLAN

Hvis man rir en hest i en ekstremt dyp form, ganske åpent og fritt med nesen noe foran loddplan, får hesten strukket ut muskler og sener i bakpart, rygg og nakke, samtidig som den går med en mykt, lett svingende rygg.

Bakparten er avslappet, og bakbena lite innunder.


Dette er en kombinasjon av form og profil som har til hensikt å sørge for at hesten får strukket ut og slappet av.

Dette er en meget sunn og naturlig form/profil for hesten, og det er viktig at hester rides slik etter at de har arbeidet kraftig.


Hvis man, i den tidlige fase av oppvarmingen, tar utgangspunkt i denne dype formen, men forkorter hesten mer og mer både foran og bak, så kommer hesten gradvis stadig mer innunder bak, samtidig som dens profil blir mer bøyd, og dens nese kommer stadig mer bak loddplan.

Virkningen av dette er at hesten får en meget godt svingende rygg, der den arbeider ekstremt godt med både nakke, rygg og bakpart, harmonisk og taktfast, UTEN AT DEN ER ANSPENT!! til trots for at den går klart bak loddplan!!

Utført riktig, er denne kombinasjonen av PROFIL OG FORM, meget sunn for hesten (hester gjør også dette uten rytter i flokk i det fri, bl.a når de viser seg for hverandre).

Slik trening i dyp form kan gjøres både i trav og galopp, og i begge tilfeller er hestens nese godt bak loddplan.

Forutsetningen for at denne Form/Profil-kombinasjonen skal være sunn for hesten, er at det det gjøres helt uten tvang!!!



DET STORE PROBLEMET FOR HESTEN, er at rytteren ikke mestrer å ri den tilstrekkelig innunder bak, men bare ”brekker” hesten i halsen, så den får en (såkalt) ”flott" nakkeprofil:

- fordi ryttere som ikke klarer å samle hesten tilstrekkelig (gjennom setet og samtidig for en lett hånd), men gjerne vil ri sine hester med (det rytteren tror er) en "flott" nakkeprofil, bruker rytteren diverse (ofte sterke eller endog skadelige) teknikker og utstyr i treningen for å få hesten til å gå høyreist med en (unaturlig) kraftig bøy i nakken, uten at hesten er tilstrekkelig innunder med bakparten: det er nettopp her den groveste feilen gjøres!

- slik ridning fører til at hesten mister sin frembydning, går med senket rygg og ikke går godt frem til hånden.

Det ender til slutt med en hest som går i en høyreist form med en kneisende nakkeprofil, med nesen endel bak loddplan, og snarere "tutler" rundt på banen med stumpe bevegelser i et presist dressurprogram. Skrekk og gru!!!

Slik ridning er skikkelig feilaktig, og er trist å se, og vi ser dessverre så alt for mye av det, endog på forholdsvis høyt plan, også her hjemme på berget!



DEN FEILE FORMEN/PROFILEN

Enhver kombinasjon av hestens Form og Profil der hesten ikke rides med en naturlig, avballansert sammenheng mellom form og profil,slik at den får bakbena godt innunder bakparten og ryggen godt opp, er meget feilaktig, usunn og endog ofte skadelig.


Unngå det uheldige/usunne/skadelige ved feilaktig ridning bak loddplan ved å lære å ri hesten slik at den samtidig går godt innunder bak og får hevet ryggen.

Da er ridning bak loddplan både sunt og nødvendig (ellers får du jo ikke bakbena godt nok innunder).

Derved kan hesten klare å bære sin rytter uten problemer eller smerter (hvorfor tror man så mange hester har vondt i ryggen???).


Som du ser Lisa, så er ditt hovedspørsmål ganske komplekst og vidtgående, og man kan nok trenge en hel bok for å besvare det tilfredsstillende!

Jeg håper imidlertid at du kan ha nytte av mitt svar.


Vennlig hilsen Jakob
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
carambee Postet - 20/07/2006 : 12:27:34
Kopi av melding:
Kopi av melding:
Tror jeg må legge til...å bruke Starum-utdannelse som et kvalitetsstempel for hvordan en hest skal eller ikke skal ris er jeg redd jeg ikke har mye tillit til.Det er nok mye gode ryttere og instruktører som kommer fra Starum men de lærer det ikke der.


You and me both

Opprinnelig postet av Horton & Renate



Hiver meg med på den ja Det verste jeg hører er. Den og den har den utdannelsen, så da mååå det være slik.
Horton & Renate Postet - 20/07/2006 : 11:08:41
Kopi av melding:
Tror jeg må legge til...å bruke Starum-utdannelse som et kvalitetsstempel for hvordan en hest skal eller ikke skal ris er jeg redd jeg ikke har mye tillit til.Det er nok mye gode ryttere og instruktører som kommer fra Starum men de lærer det ikke der.


You and me both
Kurre Postet - 20/07/2006 : 10:13:33
Carambee: Se DER er jeg veldig enig.Himmelen faller ikke ned om nesa bukker bak i ny og ne,men man må se på hvorfor og hvordan.

Tror jeg har forklart meg klønete tidligere...det får så være,det er altfor varmt og jeg er altfor lite engasjert til å prøve å rette opp.
Skitt samma.

Tror jeg må legge til...å bruke Starum-utdannelse som et kvalitetsstempel for hvordan en hest skal eller ikke skal ris er jeg redd jeg ikke har mye tillit til.Det er nok mye gode ryttere og instruktører som kommer fra Starum men de lærer det ikke der.
carambee Postet - 20/07/2006 : 09:05:37
Kom til å tenke på at man ikke bør ri hesten bak lodd, men kan godta det om den gjør det pga mangel på styrke (men ikke når det er fordi vi er for hard på hånden).
Når man begynner å ri en hest som er vandt til å gå med kort rygg og hodet i været må man jo begynne en plass. Da vil jeg heller ri hesten slik at ryggen løftes, nesa kommer ned (helst frem), og kanskje litt inn mot bringen, om den velger det uten at det er for å komme unna bittet.

Hvis hesten blir så lett i hånda at jeg ikke kjenner noe sug frem mot bittet vil jeg ane uro. Det er forskjell på å knekke i nakken og ha nesa bak loddplan..
Kurre Postet - 19/07/2006 : 20:38:58
Ok.
ked Postet - 19/07/2006 : 20:30:24
Må jo bare innrømme at jeg fortsatt ikke skjønner når du snakker om den ekstreme formen det her snakkes om. Ekstrem form vil jo være det roll kur er, og det er ikke det jeg har prøvd å få en diskusjon på her, men om den formen som det feks. står om i "ta tøylen" av bo tibelin(?) eller som det læres i på norsk hestesenter starum, eller andre kvalifiserte utdannete instruktører. Hvor det står, og de sier at i ett utdannings sammenheng av hest, gjør det ikke noe om man rir hesten noe bak lodd plan. Jeg har lært at man skal jobbe hesten i den formen som er mest hensiktsmessig for hestens utdannelse nivå, og eksteriørets evne. Hvor den gir etter er egentlig likegyldig. dvs at jeg mener det er det samme hva slags virvel den gir etter i så lenge som den går godt innunder seg med bakbena og er lett i hånden, og jobber frivillig i denne form...
Kurre Postet - 19/07/2006 : 18:30:57
mjoo..vel...jeg har nå lest svaret til Hr Kielland,men står fremdeles der jeg var.
Dvs,det jeg hekter meg opp på er hvor i nakken hesten gir etter.
Om punktet der den "bøyer av" ligger i 3 eller bak denne virvel blir det feil.

Hesten kan gå i en utmerket lang åpen fri og dyp remonteform med ettergiften i 2 virvel.
Da vil den ikke heller få den spente bulende spleniusen,men en jevn reist overlinje.

Jeg er klar over forskjellen på en hest som går i en GP form og en unghest,jeg mener bare at heller ikke en unghest skal puttes inn bak lodd og kortes i den ekstreme formen som her nevnes.
Å strekke ut hesten en runde eller to etter endt arbeidsøkt er noe annet,men å jobbe den i denne formen? Neeei...tror ikke det.

Om man legger hesten dithen at mulen kommer under mankeplan kan fremdeles 2 virvel være der den "gir"...uttrykte meg litt upresist istad.
Mener der hesten gir etter,ikke høyeste punkt,da hesten nok kan i kortere periode også arbeide med manken som høyeste punkt uten at dette er en "form" jeg selv ville se som spesielt positiv med mindre man rir Western og det er denne formen de ønsker under konkurranser.

For meg blir det en form for stretching.Og til det formålet er det sikkert vel og bra.
ked Postet - 19/07/2006 : 17:54:36
Men man må jo prøve for å lære. klart det ikke er det opptimale, men snakker ikke om roll kur her altså.... Mye man kan gjøre galt selv om man ikke rir bak lodd plan. Hensikten er jo at det skal komme fra bakbens aktivitet...
ked Postet - 19/07/2006 : 17:54:26
Men man må jo prøve for å lære. klart det ikke er det opptimale, men snakker ikke om roll kur her altså.... Mye man kan gjøre galt selv om man ikke rir bak lodd plan. Hensikten er jo at det skal komme fra bakbens aktivitet...
Linda B. Postet - 19/07/2006 : 17:47:11
Kopi av melding:
Synes også man skal være forsiktig med å godta at hesten går bak loddplan, hvis man ikke vet hva man skal kjenne etter for å vite om det er bra eller dårlig bak loddplan.

Opprinnelig postet av carambee



Ja, det er klart Tror ikke jeg har nok erfaring til å kjenne det ordentlig selv, så jeg tenker jeg skal holde meg unna det til jeg får erfaren hjelp! Eller blir erfaren nok selv, hehe. Ser en del på min alder som rir hesten bak loddplan fordi det ser "skikkelig stilig" ut, og hesten går jo bare så bra - tenker de mindre erfarne som ser på. Huff, slikt må man passe seg litt for Det er sannelig blitt "mote" å ri hesten bak loddplan som dere sier.
ked Postet - 19/07/2006 : 17:46:29
Ellers så står det også noe om det i svaret til Jakob
ked Postet - 19/07/2006 : 17:44:43
Nakken er ikke relevandt for en hest under utdanning. Det er i grand prix form den skal være høyeste punktet. I remonte form, som er den formen hesten starter i, med eller uten at hesten er forann eller bak loddplan, så kan godt det høyeste punktet være manken for den saks skyld. Skjønte du det? Er så dårlig til å forklare meg skriftlig...

:)
Kurre Postet - 19/07/2006 : 17:40:03
Nå skal jeg innrømme at jeg ikke leste Hr Kiellands svar...men har lest deres innlegg og da tenker jeg...Hva med nakken?
For greia er jo at hesten skal ha nakken som høyeste punkt utansett "form"...og om hesten kommer "innunder" med nesen så er det plutselig 3.nakkevirvel som er høyste punkt og det er ikke korrekt.
Uansett om den er 3-5 eller 17 år?

Når det er tilfelle DA går hesten bak.
ked Postet - 19/07/2006 : 17:37:32
Tror ikk noen som er aktivt intressert i dressur ridning slår seg til ro med en hest som går bak lodd planet. Sånn som jeg ser det, er det jo en del av utdanninga til dressur hesten. Men man kan jo ikke bare samle rett opp i grand prix samling, uten å ha vært innom de andre først. Og hesten må jo samles gradvis mer og mer, med bakbena godt innunder seg. Er enig i at man ikke skal ri rundt å la hesten "knekke" i nakken uten bakbens aktivitet og liten fremdrift. Men er man seriøst inntressert i at hesten skal jobbe riktig, bør man helst ri så mye som mulig for innstruktør, som vet forskjell på "knekking" og dyp form. Selv rir jeg minst to ganger i uka for undervisning, og reiser også gjerne avgårde med hesten på kurs ol.
carambee Postet - 19/07/2006 : 16:56:03
Joda, men det er større sjans for at man slår seg til ro med hestens form hvis den går bak loddplan enn hvis den går som en giraff. Selv om de kan være like hengekøye i ryggen.
Det var det jeg mente :)

Men sjønner hva du mener ja.

Hvis man sitter avslappa så skal man jo egentlig klare å kjenne god forskjell når hesten begynner å løfte ryggen og sette bakbeina under seg (jeg holder som regel på å tippe fremover, hihi)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.