hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hesteraser
 Ca. mankehøyde.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Shambam Postet - 22/10/2007 : 19:43:06
Hesten min er en blanding av Kaldblods og Welsh Mountain. Hun er bare 1 år. Vet det er umulig å si akkurat hvor høg hun vil bli, men noen som kan si sånn ca? Moren er 1.19 cm. og faren 1.57 eller noe slikt trur jeg. Bekymra om hun vil bli for lita til meg... Er selv 1.62 cm.
13   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
T. Boysen Postet - 01/11/2007 : 00:45:56
Da har du nok en liten borkskimmel.
Shambam Postet - 31/10/2007 : 13:36:38
Ja=) Hun er borka, mora til hu er skimmel, mens faren har jeg aldri sett, men tipper han er borka siden helbroren til hesten min også er borka:) Men trur kanskje hu blir gråskimmel til slutt, for ho heil på å fæ grå/hvit man og hale=D
T. Boysen Postet - 31/10/2007 : 00:36:29
Ok - titta innom. Hun er kjempesøt. Er hun borka eller skimmel?
At hun allerede nå er 10 cm høyere enn sin mor tyder bra for størrelsen, og hun vil nok komme godt opp på 130-tallet - hvor mange og tredve får bare tiden vise. Omtret ferdig høyde oppnås som regel ikke før 3-års alder. Hvis hun passerer 140 cm, er det farens størrelse som har spilt mest inn.
Skal bli spennende å lese Hestemarked om to år......
Shambam Postet - 30/10/2007 : 10:23:54
Hmm, nei, gikk ikke... Men da kan du se på side 16 og 20 på vippen min:)
Shambam Postet - 30/10/2007 : 10:22:25
Hei:) Hun ser ut som en miniatyr kaldblods, men har arvet moren spinkle bein, altså veldig tynne bein! Nå er hun rundt 1.28 + -, fikk hun ikke til å stå rolig da jeg skulle måle, så ble bare sånn ca.:) Her ser du et bilde av hele kroppen hennes(hvis bilder kommer fram da): <img src=http://www.hestemarked.no/vip/55108/DSC01302.JPG>

<img src=http://www.hestemarked.no/vip/55108/DSC00754.JPG>
T. Boysen Postet - 30/10/2007 : 01:43:45
Hvor høy er hun nå, da? Har hun arvet moras spinkle "ponnibein" eller farens solide "dølalabber"?
Hva med arv av rygg, forpart, nakke/hals, hode, kryss, lår - ja, det meste.

Mix av Welch-ponni og Døl (ehh kaldbods) er begge naturlige raser, som er utviklet til sitt bruk - men vel ikke helt til å blandes med hverandre. Begge raser har sterke gener, og da er det et spørsmål hvem av foreldrene som har "sterkest gener".

Ehh - hvilke sider på galleriet ditt på VIP'en viser bilder av frøkna - det var så maaange sider, at jeg ikke gadd å se gjennom alle - siden jeg er nysgjerrig på å se hvordan hun ser ut. Har nemlig i årenes løp vært på en del unghest-utstillinger, og så har jeg kunnet følge dem videre, hvor en del blir riktig bra, mens andre ikke svarer til forventningene.

Du må bare vente og se, siden hun ikke er "lovlig" avlet, og at hun derfor ikke kan stilles ut. Men her på Hesteforum kan ihvertfall noen av oss som har avlet føll si "noe" om hva du kan forvente. Men da er bilder å se på en fordel - med opplysninger om alder på hesten og et godt mønstringsbilde, samt aktuell mankehøyde.

Som sagt - hun kan bli alt fra 120 cm til 150 cm - ettersom hvem av foreldrene som har hatt størst innvirkning på dette føllet.

For din del, bør vel dølen ha "overtaket" mht. størrelse, bygning og brukbarhet, dvs. at du kanskje får en "liten døl" og ikke en "forvokst welch".

Nikita Postet - 28/10/2007 : 17:08:58
Det sies at når hesten er 1,5 år så er den 90 % av sin endelig høyde.
Shambam Postet - 25/10/2007 : 16:01:25
Enig i den, men har bare veldig lyst på at hun skal bli stor nok så jeg kan evt delta i en konkurranse eller to:) Men om hun blir for lita, kommer jeg ALDRI til å selge henne:) Det kan jeg 100% låve:)
Alger97 Postet - 24/10/2007 : 03:16:59
Det er ikke størrelsen det kommer an på, vet dere
T. Boysen Postet - 24/10/2007 : 00:36:51
Nei, det er jo ikke du som har noe "skyld" for at en hest blir "tilfeldig laget" - hun er veldig søt, ser jeg.
Men siden mora er så liten som 119 cm, er nok 140 cm max av hva man kan vente.

Ehh - min hest er 136 cm, jeg er 163 cm - hesten er 23 og jeg er 51 år - så vi er litt av et par....
Kjersti+Cometen Postet - 23/10/2007 : 19:25:12
Vanskelig å svare "korrekt", men jeg vil tippe på at hun havner på 140 cm +/-. Nesten ren gjetning, men også litt ut fra egen erfaring..

Min tidligere welsh/araber var ca. samme høyde som din som åring og stanset på 143 cm. Mora var 127 cm, faren ca 150 cm.
Shambam Postet - 23/10/2007 : 15:59:03
Ja, men det var ikke jeg som parra hoppa nei, eieren før meg som parra henne med Kaldblods hingsten to ganger på rad, men de sa det var et uhell da.. Når er hun ca.1.28, målt henne, men fikk ikke til akkurat sjø. Men rundt 1.28 er hun:)
T. Boysen Postet - 23/10/2007 : 01:10:24
Det var stor forskjell på foreldre - synes litt synd på den lille hoppa.
Når man blander to hester av forskjellig størrelse, er det ikke sikkert at avkommet blir noe midt imellom. Ja, dette føllet kan bli alt mellom 120 og 155 cm, etter som hvilke gener som har slått til.
Hvor høy er hun nå?
Det er visstnok noen som kan si sånn omtrent hvor høy en hest blir, hvis den er målt ved visse aldere.
Sånn jeg ser det, er det enda vanskelig å si om hun blir over eller under ponni.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.