hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 Uten hjelm?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Anette&Ali&Aurello Postet - 19/01/2006 : 18:14:44
Satt og leste i boka til Louise Nathorst (eller hva hu heter), og det slo meg at på flere av bildene i boka red hun uten hjelm. Og når jeg tenker meg om, synes jeg ofte jeg ser dressurryttere uten hjelm.. Er det bare meg som har det inntrykket?
Burde ikke disse rytterne (særlig når de gir ut bok!) tenke på at de er forbilder for mange, mange små ryttere...?
Jeg for min del, ville aldri i livet satt meg opp på en hest uten å ha hjelm på. Dressur eller ei, hjelm er en selvfølgelighet...


Bare noen tanker her jeg sitter i snøstormen...
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
HanneBF Postet - 06/02/2006 : 19:19:02
Guro--> Beskjeden har jeg alltid vært og vil alltid være det, uansett hvor mye folk propper inn i hodet på meg. Dårlig selvtillit er det bra med her nemlig! Men takk for komplimentet både om meg og lille Mille, som forresten har vært suverent fin de siste dagene... (litt off topic, men måtte bare)

Jeg vet det er dumt, så mye kan jeg si. MEn om denne debatten endrer min fremtidige hjelmbruk, får tiden vise.
Selameyjan Postet - 06/02/2006 : 00:09:24
Helt enig i at ingen 13-14-åringer kommer til å se opp til deg, Amillion.
De 13-14 åringene jeg kjenner ser ned på dem som rir uten hjelm.

Uansett hvor de har vært og hva de har vunnet.

(Da regner jeg ikke med dressur-ryttere som rir med hatt PÅ STEVNER)
Guro Postet - 05/02/2006 : 23:49:56
Kopi av melding:
Guro--> (...) Og tror du virkelig at alt for mange kommer til å se opp til meg fordi jeg har vært på Blue Hors, når dems rideskoleinstruktør kanskje heter Per Waaler?? Ville du gjor det?

Opprinnelig postet av Amillion



Ja det ville jeg. Fordi du har gjort/fått lov til det så mange drømmer om. Nå snakker jeg ikke om de på 10 nødvendigvis, men de på 13-14 år, mange av de har fått øynene opp for "den store verdnen", men den lokale påvirkningen (her vil det si deg) er minst like stor som det å se clinic-bilder av Anky og Isabell Werth uten hjelm.
Bare det at du har en knakandes fin hest gjør at mange i kategorien "rideksolerytter" ser opp til deg, at du har vært på Blue Hors gjør at mange langt over den kategorien også ser opp til deg. *herregud jenta mi, nå må du slutte å være så beskjeden*
Og det er de langt over den kategorien som kan finne på å gjøre som du gjør, ikke som du sier

Og hvem sier ikke at man kan se opp til Per og flere samtidig...ser liksom for meg at det er litt lettere for jenter på 13-14 år å "kjenne seg igjen" i deg enn i Per Waaler (ler litt av bilde inni hodet mitt). Så jeg tror ikke du skal kimse av at du kan påvirke andre folk :-)

Guro
HanneBF Postet - 05/02/2006 : 23:21:41
Guro--> Jeg tar meg overhode ikke nær av at folk kritiserer. Folk må gjerne komme med sine meninger, men jeg mener bare at man til syvende og sist bestemmer selv. Og fint nok, skjønner tegningen med det med å komme tilbake til Skauen, og de ungene som flyr rundt oppå der. Nå er det jo ikke sikkert at jeg noen gang returnerer til Norge for å bli der, bortsett fra ukesopphold til stevner, men da må man jo ri med hjelm... Og tror du virkelig at alt for mange kommer til å se opp til meg fordi jeg har vært på Blue Hors, når dems rideskoleinstruktør kanskje heter Per Waaler?? Ville du gjor det?

Anette&Ali&Aurello---> Siktet ikke til noen spesielle. Det var bare en komentar. Og jeg syns det er fint vi kan ha forskjellige meninger om ting, men ikke syns den andre er en dårligere person. For som jeg skrev i et av innleggene; Jeg har ingenting i mot hjelmen, brukeren eller ikke brukeren. Og jeg har heller ikke noe i mot at du komenterer det jeg sier som du gjør. Så bare fortsett, folk har lov til å ha forskjellige meninger.
Anette&Ali&Aurello Postet - 05/02/2006 : 17:32:27
Enig med deg lino Godt poeng...

Kopi av melding:

Jeg er egentlig en fornuftig person og jeg vet å ta forhåndsregler, men som alle andre, INGEN er perfekte. Og kanskje det er det som er min lille defekt, at jeg noen ganger snyder på hjelmbruken! Men det gjør ikke meg til en dårligere person for det. Selv om mange her inne tydligvis syns det.

Opprinnelig postet av Amillion



Synes det skinner ganske godt gjennom på innleggene dine at du vet at du BURDE bruke hjelm, men at du av ulike årsaker til tider velger å la være. Deg om det... du får bare la være å ri med hjelm når du vil. Jeg skjønner bare ikke hvorfor man ønsker å utsette seg for risiko når man med enkle grep kan minske eventuelle skader betraktelig ved fall osv.

Ingen er perfekte nei, og jeg synes ikke du er en dårlig person om det var meg du hintet til.
Guro Postet - 05/02/2006 : 16:04:07
Amillion, nå var det da måte på å ta seg nær av ting da.
Jeg syns foreksempel ikke at du på noen måte er en dårlig person, kanskje litt lite glad i hodet sitt, ja vel, men så lenge det er deg du skader så samma for meg. (jeg personlig skal leve av hodet mitt resten av livet, så jeg passer på det så godt som det lar seg gjøre, jeg har hjelm samme hva jeg holder på med nesten;-) Dvs i skibakken, på sykkel og til hest).

Det mange her syns, og som er sant i min verden iallfall er at du er et dårligere _forbilde_ for mange småjenter/gutter og lettpåvirkelig ungdom når du gjør noe sånt. Jeg syns sikkerhet er viktig, og jeg syns det er viktig at man tenker seg litt om i forhold til det stallmiljø osv. som man oppholder seg i. På Blue Hors er det voksne mennesker, som tenker selv (håper jeg da inderlig) du omgir deg med, der må du nå gjerne ri uten hjelm for min del. Men når du kommer hjem til Skauen er du "hu kule som har vært på Blue Horse og vet hvordan man skal gjøre ting", og da er det dette med forbilde trår til: når du er "Hun som veit hvordan ting skal gjøres" sitter til hest uten hjelm, hva slags signal gir da dette småjentene som ruser rundt der??
Jo, at man er nok ingen god dressurrytter før man dropper hjelmen.
(og har høye støvler for all del..men det er jo en skikkelig fin ting å ha, så det håper jeg nå alle hermer etter;-))

Så klart kan man ikke til enhver tid ta ansvar for alle andres handlinger, men man skal vite at ens egne handlinger innimellom kan utgjøre en stor forskjell selvom man ikke tenker over det.
Samtidig har vi et for meg litt annerledes ansvar når vi driver med ridning enn når man holder på med håndball feks. Langt de fleste foreldre vet at det er farlig å trene altfor hardt i kombinasjon med å spise for lite. Så der kan de trå til og si lure ting. Men det er ikke alle foreldre som vet så masse om hester, hestehold og ellers ting med ridning, derfor kan man mye lettere kjøpe sitt barns argumenter her. Og ikke minst skjer mye mer ridning i uorganiserte former (der ingen følger med deg) enn det håndballtreninga gjør...

Guro
HanneBF Postet - 05/02/2006 : 14:23:03

Kristy--- Det står ikke at jeg IKKE bruker hjelm(ment som aldri), men jeg gjør det jeg føler for. Noen ganger med noen ganger uten hjelm. Er det påbudt tar jeg den på, har man regler for det rir jeg med den, føler jeg for det her hjemme tar jeg den på. Rir både min egen hest og mange andre med hjelm, og noen ganger rir jeg hesten min uten. Sier ikke at jeg kan stole på den 100%, vet det er dumt osv... men som sagt det er en ting man selv velger. Jeg respekterer hjelmen og har ingenting imot hverken bruk av hjelm eller ikke bruk av hjelm.

Jeg er egentlig en fornuftig person og jeg vet å ta forhåndsregler, men som alle andre, INGEN er perfekte. Og kanskje det er det som er min lille defekt, at jeg noen ganger snyder på hjelmbruken! Men det gjør ikke meg til en dårligere person for det. Selv om mange her inne tydligvis syns det.
HanneBF Postet - 05/02/2006 : 14:22:25

Kristy--- Det står ikke at jeg IKKE bruker hjelm(ment som aldri), men jeg gjør det jeg føler for. Noen ganger med noen ganger uten hjelm. Er det påbudt tar jeg den på, har man regler for det rir jeg med den, føler jeg for det her hjemme tar jeg den på. Rir både min egen hest og mange andre med hjelm, og noen ganger rir jeg hesten min uten. Sier ikke at jeg kan stole på den 100%, vet det er dumt osv... men som sagt det er en ting man selv velger. Jeg respekterer hjelmen og har ingenting imot hverken bruk av hjelm eller ikke bruk av hjelm.

Jeg er egentlig en fornuftig person og jeg vet å ta forhåndsregler, men som alle andre, INGEN er perfekte. Og kanskje det er det som er min lille defekt, at jeg noen ganger snyder på hjelmbruken! Men det gjør ikke meg til en dårligere person for det. Selv om mange her inne tydligvis syns det.
ToneKristin Postet - 04/02/2006 : 23:12:31
Amillion: Av ren nysgjerrighet, hvorfor bruker ikke du hjelm?

Mvh Tone Kristin og Lolita
Kristin_og_Tiril Postet - 04/02/2006 : 22:13:42
Har sett mange "flinke ryttere" ri uten hjelm. Faktisk også ridelærere foran elever. Og det er de samme personene som om og om igjen sier at man aldri kan lære alt om hest?

At noen ryttere,som faktisk kan kalles gode,har en sånn holdning at de stadig rir uten hjelm,er helt idiotisk. Så at noen sa noe om at å ri 8 hester om dagen med hjelm kunne bli ubehagelig,svett og ekkel hjelm og greier. bytt hjelm innimellom da vel?

syns absolutt også at dressurryttere i de høye klassene skal ri med hjelm,tror de får akkurat samme oppmerksomhet med hjelm,og det stemmer mer med min oppfatning om at alle kan falle av en hest,uansett hvor flink man er. dette er ryttere som er forbilder for yngre,og det sender ut så utrolig feil signaler. det oppfordres nesten overalt til å bruke hjelm,og da syns jeg virkelig at de som er helt i toppen,og som er velkjente,burde bruke det også.

kjør stil,kjør hjelm :)
lino Postet - 04/02/2006 : 22:03:18
Jeg er ingen grunn til at ikke hjelmbruk burde vært påbudt på samme måte som bilbelte. Jeg synes faktisk det burde være påbudt å bruke sykkelhjelm når man sykler også.

For 20 år siden, da det begynte å bli vanlig med bilbelter i biler, var det mange som syntes det var skikkelig teit, men i dag er det noe alle ser på som en selvfølge. Krever vi bruk av hjelm, vil det bli samme greien.

Og ja, enn så lenge er det å bruke hjelm en frivillig greie og man velger selv, men jeg har aldri hørt ett eneste fornuftig argument for å ikke bruke hjelm. Å ha på hjelmen er verken vondt, ekkelt, ubehagelig, flaut osv.
Blue_Velvet_Melissa Postet - 04/02/2006 : 21:22:51
på stallen der jeg jobber rir eierne på stallen ikke med hjelm uansett hvilken hest det er - fremmed eller kjent de har på time. jeg synes det er dumt av dem, for hvis de blir slengt av og inn i vantet(noe jeg har hatt en uheldig erfaring med) så er det stor sannsynlighet at de får hjerneskade. så hva er vitsen med å sette helsa på spill??? uansett om det er en hest på 18 eller 3 år så er det stor sannsynlighet for at hvis de prøver seg på noen av de virkelig store krummspringene, så blir du kastet av.det skulle vært påbudt med hjelm, uansett om de rir på landslaget eller i LC!!!!
HanneBF Postet - 31/01/2006 : 22:36:36
Det er ikke nødvendig at vi to sitter her å krangler om dette, for vi har begge skjønt at vi mener noe av det samme og noe forskjellig. Jeg syns at folk bør ha rett til å velge selv, når de passerer 18år, før den tid bør man følge de regler som er satt, det gjorde jeg selv med respekt for eierne av rideskolen, foreldre og barn som kom til ridekurs.

Som jeg sa: Jeg forstår problemet rundt barn, unge og foreldrene dems, for det er ikke lett for et barn og forstå hvorfor noen ikke må og noen må! Jeg er smart nok faktisk til å forstå slike ting, og ja, jeg vet og har tenkt over grunnen for slike regler, jeg fulgte reglene selv jeg når jeg jobbet på på stallen hjemme i Norge, og hørte på hva foreldrene mine sa. Selv om andre gjør det, betyr det ikke at du skal gjøre det!

Jeg har ikke et avslappet forhold til hjelmen! Jeg rir alt av unge hester med hjelm, hester som har stått en stund, under sprangtreninger og på tur! Jeg rir selv min egen hest med hjelm hvis den har stått stille en stund.

Okey, det var noen heftige eksempler da: JEg kan luke vekk 3 av 4 eksempler der. Jeg dykker ikke pga. ørene mine, og jeg verken klatrer eller går på line, pga høydeskrekk. Jeg beveger meg ikke mer enn 1-2 meter over bakken.

Jeg mente ikke dumme tenåringer. Men det er mange som rir uten hjelm for å virke kule, fordi de syns hjelmen er dum og de ser stygge ut med den, det var det jeg mente.
HanneBF Postet - 31/01/2006 : 22:36:35
Det er ikke nødvendig at vi to sitter her å krangler om dette, for vi har begge skjønt at vi mener noe av det samme og noe forskjellig. Jeg syns at folk bør ha rett til å velge selv, når de passerer 18år, før den tid bør man følge de regler som er satt, det gjorde jeg selv med respekt for eierne av rideskolen, foreldre og barn som kom til ridekurs.

Som jeg sa: Jeg forstår problemet rundt barn, unge og foreldrene dems, for det er ikke lett for et barn og forstå hvorfor noen ikke må og noen må! Jeg er smart nok faktisk til å forstå slike ting, og ja, jeg vet og har tenkt over grunnen for slike regler, jeg fulgte reglene selv jeg når jeg jobbet på på stallen hjemme i Norge, og hørte på hva foreldrene mine sa. Selv om andre gjør det, betyr det ikke at du skal gjøre det!

Jeg har ikke et avslappet forhold til hjelmen! Jeg rir alt av unge hester med hjelm, hester som har stått en stund, under sprangtreninger og på tur! Jeg rir selv min egen hest med hjelm hvis den har stått stille en stund.

Okey, det var noen heftige eksempler da: JEg kan luke vekk 3 av 4 eksempler der. Jeg dykker ikke pga. ørene mine, og jeg verken klatrer eller går på line, pga høydeskrekk. Jeg beveger meg ikke mer enn 1-2 meter over bakken.

Jeg mente ikke dumme tenåringer. Men det er mange som rir uten hjelm for å virke kule, fordi de syns hjelmen er dum og de ser stygge ut med den, det var det jeg mente.
Anette&Ali&Aurello Postet - 30/01/2006 : 22:45:30
Sorry, men den der måtte jeg bare kommentere!!

Kopi av melding:

For det første; Jeg kan godt skjønne dette dere sier med rollemodeller osv osv, men for all del! La folk få bestemme selv. Det er jo ikke deres feil, hvis en eller annen blander hjernemasse med ridehusmasse, det er jo den som satt på hesten sin feil!


Hva med å tenke bittelitt på familie/venner som faktisk blir sittende igjen uten deg/med en meget redusert deg? Eller slippe å ergre deg over at du kunne kommet billigere unna det om du hadde brukt hjelm den gangen du datt av og ble lam/fikk hjerneskade osv...

Kopi av melding:

For det andre; Jeg selv rir ofte uten hjelm, særlig når jeg rir min egen(og det er ikke akkuart den roligste merra i by'n), når jeg rir unghester bruker jeg alltid hjelm, for de er mindre rutinerte, litt spretne og redde for en del nye ting, og man kan ikke stole på at en 3åring går rett frem hele tiden. Jeg er ellers en fornuftig person, men det er opp til meg og beslutte om jeg vil ta på hjelm eller ikke.


Ja, valget er ditt. Jeg synes bare det er egoistisk å bare tenke på seg selv når det gjelder hjelmbruk... Man kan forresten ikke stole på at noen hest går rett frem hele tiden - 3-åring eller ei.

Kopi av melding:

Det er flere steder som har regler for hjelmbruk. F.eks alle under 18 skal ri med hjelm. Alle skal bruke hjelm når de trener sprang. osv osv. Disse reglene ser man også på flere steder i Norge!

Noen gang tenkt på at det er en grunn til at disse reglene finnes? Eller hvorfor hjelmen er oppfunnet og er stadig under utvikling for at den skal være mest mulig tilpasset og bekvem å bruke?

Kopi av melding:

JEg hadde selv sterke meninger om hjelmbruk da jeg var yngre, og kjeftet og smelte på folk som red uten, men man blir eldre, får se mer enn bare den lokale rideskolen osv osv. Nå har jeg den meningen at folk gjør som de selv har lyst til. JEg har ingenting i mot hjelmen eller brukeren, men heller ingenting i mot de som ikke bruker den, men jeg kan godt se dilemmaet for unger på rideskoler og deres foreldre. BArna får jo forbilder, og vil også gjøre som de voksne, fordi de kanskje se "dumme" ut med hjelm på, eller det er barnslig osv osv.


Jeg har sett mye mer enn den lokale rideskolen, og likevel er jeg opptatt av sikkerheten. Jeg synes det er synd at du har fått et avslappet forhold til hjelmbruk. Jada, folk gjør som de selv har lyst til - men ærlig talt, jeg kan ikke finne en eneste god grunn som gjør at det lønner seg å ri uten hjelm. Ville du kjørt bil uten sikkerhetsbelte? Dykket uten sikkerhetsutstyr? Klatret uten sikkerhetsutstyr? Gått på line uten sikkerhetsnett? Som oftest går det bra.... men hva med den dagen du faller av???
Kopi av melding:

Det siste jeg vil si, er at hvis man ser litt lenger vekk fra den lokale rideskolen eller den private gården man rir ved, finner man ut at det ikke bare er "dumme" tenåringer, amatører eller ridelærere som rir uten hjelm, men også de aller fleste verdenskjenteryttere, både innenfor sprang og dressur!


Den kommentaren der tok jeg ikke. Dumme tenåringer eller eliteryttere, hva er forskjellen? De blir like hardt skadet når de faller av, en skade er ikke avhengig av erfaring...

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,16 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.