hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 sjenkelvikning eller sjenkelvirking?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
LivogZara Postet - 19/10/2004 : 12:13:25
hei!!
hadde dressur time i går...
jobbet versader , moro =)
men så spurte vi om sjenkvikninger, ogda tilførte ridelæreren at sjenkelvikning var noe som ble utført i la, mens sjenkelvirking var sideførende...
trodde det var det samme ...
sikkert jeg som ikek henger med som vanlig =)
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
spoff Postet - 20/12/2004 : 22:34:32
Angående "Dressurridning" av Louise Nathhorst. Jeg har bare den svenske utgaven (på originalspråket) - "Dressyr med Lussan" - og har derfor kun lest boka på svensk også. Jeg finner ikke noe sted beskrivelse av noen form for sjenkelvirkning, kun den ordinære sjenkelvikning. Nå har jeg ikke finlest for å finne ut dette, så godt mulig jeg har oversett noe.

Det kan ikke være en oversettelsesfeil? Eventuelt hvilke sider finner dere beskrivelse av skjenkelvirkningen? Nå samsvarer muligens ikke sidetallene helt, men så forskjellig bør det ikke være. Lurer på hva dette eventuelt heter på svensk, da boka mi er på svensk.
R.I.P. Postet - 20/12/2004 : 18:21:42
Jeg har ikke tatt meg tid til å lese alt som står. Men slik jeg så det, diskuterte dere ordene "sjenkelvikning" og "sjenkelvirkning".

Jeg var på dressurkurs i høst, det var faktisk Jacob Kielland som hadde det for skolen vår. Her forklarte han forskjellen på "vikning" og "virkning" ganske enkelt og greit.
En sjenkelvikning er en sideførende øvelse som er løsgjørende for hesten, og brukes i noen dressurprogram.
En sjenkelvirkning derimot er ALDELES ikke noe direkte sideførende bevegelser. Det er en sjenkel som virker på hesten. Når virker en sjenkel på hesten? JO, hele tiden mens du sitter oppå den...! Skal du gi hesten beskjed om mer fart, svinging, mindre fart, halvparader osv. VIRKER sjenkelen på hesten.
Jacob var veeeldig streng på hva man kalte disse sjenkelvikningene...
kvestrpidov Postet - 22/11/2004 : 14:41:09
sjenkelviking er sidebevegelse som foregår fra lb,i skritt og la i trav.
sjenkelviking er en fin øvelse som løsgjør hesten.
Silje-og-Tindra Postet - 16/11/2004 : 10:52:16
Jeg skal forsøke å finne det ut. Merkelig at det ikke står, men jeg er 99.9% sikker på at det var det det stod, siden jeg tenkte "Åh, men dette er jo det Simra snakket om - nå må jeg stå opp å svare" - men det gjorde jeg ikke siden klokken var litt mye ;-)
Guro Postet - 16/11/2004 : 09:51:31
Jeg vil også vite hvor det står om sjenkelvirkning i Louise Nathorst boken (fordi jeg egentlig skal på skolen, og det ikke sto i stikkordregisteret!!)

Destrier: kjekt innlegg Takker herfra også

Guro
eligj Postet - 16/11/2004 : 08:14:57
Kopi av melding:
I boken til L. Nathhorst, "Dressurridning", forekommer det både sjenkelvikning og sjenkelvirkning.

Opprinnelig postet av Formosissima


Virkelig? Forklarer hun hva forskjellen er? Eller bruker hun bare forskjellige ord for det samme?

Takk til Destrier for interessant innlegg :).
Destrier Postet - 15/11/2004 : 13:21:50
Sidebevegelse hvor hesten er stilt og bøyd til bevegelsesretningen heter travers. På Engelsk Half pass. I Barokken red man en øvelse som heter Full pass, som er en sidebevegelse rett til siden hvor hesten er stilt og bøyd i retningen den beveger seg. Denne 'øvelsen' ble brukt når man skulle flytte hestene nærmere hverandre (inntil hverandre) når de sto oppstilt på en linje. Ble dette gjort i bevegelse fremover, het det half pass, en betegnelse som fortsatt er like gyldig i dag.

Sidebevegelse rett til siden med rett hest eksisterer nok kun i Westernridning. Om man rir barokk, så skal man kunne gjøre en full pass. Full pass har aldri vært med i noe dressurprogram. En bakdelsvending er en vending på stedet med hesten stilt og lett bøyd til vendings-siden. Teknisk sett er bakdelsvendingen i slekt med traversen, og dermed også full pass. Forskjellen mellom en full pass og en bakdelsvending er at hesten vender, og forskjellen mellom en bakdelsvending og travers er at traversen går fremover 'dit nesa peker'.

Kort fortalt.

Det er generelt mye forvirring rundt øvelsene sjenkelvikning, versade og travers - i tillegg til disse har man en gammel øvelse som heter 'begge ender inn'. I henhold til de gamle mesterne som levde i renessansen og barokken har sjenkelvikningen mange ulemper, som f.eks. å få hesten mer over på framparten - noe som var uønsket den tiden.

Sjenkelvikning ble tatt bort fra de internasjonale dressurprogrammene i 1964, kort tid etter ble fordelsvendingen fjernet. I de Norske programmene har man valgt å ha de med for å teste rytterens hjelpere samt hestens lydighet.
Silje-og-Tindra Postet - 15/11/2004 : 12:40:07
Står på sidene om unghester tror jeg, eller evt. innridning. Husker ikke, men jeg leste det nettopp og jeg har bare kommet til kapittelet om gangarter.
LivogZara Postet - 15/11/2004 : 12:05:00
har jo den boka...merkelig jeg ikke har notert det da...og den boka har jeg lest en million ganger =)
Silje-og-Tindra Postet - 15/11/2004 : 10:35:36
I boken til L. Nathhorst, "Dressurridning", forekommer det både sjenkelvikning og sjenkelvirkning.
Rut Kristine Postet - 23/10/2004 : 19:17:46
Har hørt at man kalle det sjenkelvikning pga. hesten viker fra sjenkel, men at man også kan kalle det sjenkelvirkning pga sjenkelen "virker".
eligj Postet - 22/10/2004 : 16:06:10
På engelsk heter forresten sjenkelvikning "leg yield", altså "vike for sjenkel" (sjenkel kalles bare ben på engelsk), og den ris, som sjenkelvikning på norsk, med nakken stilt fra bevegelsesretningen.
xxxx Postet - 22/10/2004 : 05:44:44
Eligj:
Det er mye enklere å ri en sjenkelvikning med nakke stillt/bøyd fra bevegelsesretningen enn feks. med bevegelsesretningen.Det er også vanskligere å ri hesten helt rett i nakken sideveis.

Dette er også noe av vansklighetsgraden (vi har i western) under øvelsen "Sidepass", som er full tverring med helt rett hest,(og seff uten tøylestøtte) men den ris kun i skritt.

Trolig har det vel noe med balanse/tyngdepunkt osv. å gjøre som du nevnte?
Ikke vet jeg, men jeg har også hørt "rykter" om at øvelsen sjenkelvikning med nakke stillt/bøyd i bevegelsesretningen, kun snart finnes i program som ris enkelte steder her i Nord-Europa...

Den er fjernet fra program ellers da den karakteriseres som en unaturlig rørelse.
Kan si meg enig med det ja men hvorvidt dette stemmer vet jeg ikke,(sjelden jeg får studert dressurprogram utenlands).

Litt bortenfor det egentlige temaet, men det er nå det....
HanneBF Postet - 21/10/2004 : 12:00:33
Jeg mener at sjenkelviknin/(sjenkelvirkning) er det samme. Det er nok ordet sjenkelvikning som beskriver øvelsen best. Altså: hesten viker fra sjenkelen (konsentrert da)

klem fra Hanne
eligj Postet - 20/10/2004 : 20:53:56
Hesten skal være stilt i nakken, fra bevegelsesretningen, i en sjenkelvikning. Det er i alle fall den absolutt vanligste måten å ri sjenkelvikning på, og det er slik det er beskrevet i litteraturen. Men jeg er sannelig ikke helt sikker på hvorfor. Jeg vil kanskje tippe at det er fordi det er lettest for hesten å være stilt litt i nakken. Kanskje det har med balanse å gjøre? Noen som har et godt argument?

Når man sier at hesten skal være rett når man rir sjenkelvikning, snakker man om resten av kroppen til hesten, dvs. halsen, manken, ryggen, hele veien bakover. Hesten skal altså ikke være bøyd i kroppen, kun stilt i nakken (mange kaller dette for bøyning i nakken).

I versade og traver derimot, er hesten jevnt bøyd gjennom hele kroppen, fra ører til halerot. Når hesten er bøyd når den går versade og traver, tråkker henholdsvis innvendig og utvendig bakben innunder tyngdepunktet til hesten. Denne effekten har man ikke av en sjenkelvikning, hvor bena kun flyttes litt sideveis. Hvis man tegner opp hesten ovenifra korrekt i sjenkelvikning, versade og traver, ser man dette. I den klassiske dressuren, regnes ikke sjenkelvikning som en spesielt viktig øvelse. Den ris hovedsakelig for å lære inn sideførende hjelpere, og noen mener også at den virker noe løsgjørende.

Husker forresten at jeg også surra med vikning og virkning, tror ikke det er helt uvanlig :)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.