hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Hesteutstyr på Lidl f.o.m torsdag

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Kajsa Postet - 11/04/2005 : 14:47:36
http://www.lidl.no/no/index.nsf/pages/c.o.oow.20050414.index

Billig billig billig
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
meg_selv2 Postet - 21/04/2005 : 14:43:59
Slikt har jeg sett noen gjøre før.
Det var en jente som solgte ting fra Borjes, bare dyrere!!
Jeg sa ifra, så hun sluttet..
spoff Postet - 21/04/2005 : 11:54:16
Kopi av melding:

Hvordan vet du at dette var ting fra Lidl forresten? Var det bilde av det? Uansett råttent gjort...håper ingen kjøper!

Opprinnelig postet av Anette&Ali&Aurello


Bilder. Veldig detaljerte bilder faktisk. Vesten er lett gjennkjennelig. Bittet og bandasjene hadde jeg antagelig ikke tatt om de lå ute for salg alene. Du må antagelig ha vært på Lidl selv og sett varene for å kjenne de igjen. Ikke en gang via tilbudsbrosjyren de hadde liggende ute ville du klart å kjenne det igjen.

Men det må jo være en regel som sier at jeg ikke kan drive min egen private butikk, uten å være næringsdrivende?

Antagelig er dette tilfellet kanskje bare en som har kjøpt et bitt, en vest og et par bandasjer. Kanskje angret i etterkant, uten å ha brukt det, og sett sitt snitt til å kunne tjene litt penger på det til og med. Antagelig ikke noen store greier, men likevel..
Anette&Ali&Aurello Postet - 21/04/2005 : 10:39:40
Kopi av melding:
§ 1. Alminnelig virkeområde.
Loven gjelder forbrukerkjøp, hvis ikke noe annet er fastsatt i lov.
Med forbrukerkjøp menes salg av ting til en forbruker når selgeren eller selgerens representant opptrer i næringsvirksomhet.


Forbrukerkjøpsloven gjelder ikke for salg mellom privatpersoner, da må man gå til kjøpsloven:

Kopi av melding:
§ 1. Alminnelig virkeområde.
(1) Loven gjelder kjøp for så vidt ikke annet er fastsatt i lov. For forbrukerkjøp gjelder forbrukerkjøpsloven. For kjøp av fast eiendom gjelder avhendingslova.


Dette står om pris i kjøpsloven. Altså ingenting om hvordan man kan fastsette pris.. Kjøpsloven er generelt en mye "svakere" lov enn forbrukerkjøpsloven - nettopp fordi man skal være mer beskyttet som forbruker overfor næringsdrivende. Hadde det vært en næringsdrivende som kjøpte inn utstyr fra Lidl og solgte det videre med fortjeneste, ville kanskje saken vært en annen..

Hvordan vet du at dette var ting fra Lidl forresten? Var det bilde av det? Uansett råttent gjort...håper ingen kjøper!
spoff Postet - 21/04/2005 : 09:51:33
Det må være lov som sier at det er ulovlig, ellers kunne hvem som helst drevet butikk som privatperson, og tjene pengene svart. Man har lov i Norge som sier at man er skattepliktig dersom man omsetter for over 50000kr/år. Nå er det ikke sikkert man gjør det, men man skal eventuelt registrere seg som enemannsforetak isåfall. Også når man tjener under 50000kr/år, men da er man ikke mva-pliktig. Uannsett.. Skal du drive butikk blir du næringsdrivende, og da gjelder lov for næringsdrivende.

Jeg tror det er mer ugler i mosen enn man tror. Men å handle på Lidl den ene uka, og selge utstyret som "helt nytt, størrelsen passet ikke" den andre uka, og si at innkjøpsprisen var 4-5 ganger mer enn den var, og man i tillegg krever en rå pris i forhold til egentlig innkjøpspris kan trygt kalles for frekt, og antagelig er det ulovelig.

Det er da lov å selge uten fortjeneste. Vanlig bruktmarked vil jo foregå slik. Håper bare folk sjekker opp priser før de kjøper. Gjelder igrunn før de handler nye varer i butikker også. Problemet med Lidl-varene er at de er over og ut, og antagelig vil kun de som var på Lidl selv kjenne igjen varene.
Ragnhild E Postet - 21/04/2005 : 09:50:08
Sitter her og leser til tentamen og kom over en mer korrekt paragraf når det gjaldt det med opplysning av korrekt pris i forhold til førpris osv.

§ 2. Villedende forretningsmetoder.
Det er forbudt i næringsvirksomhet å anvende uriktig eller av annen grunn villedende framstilling som er egnet til å påvirke etterspørselen etter eller tilbudet av varer, tjenester eller andre ytelser.
Det samme gjelder enhver annen framgangsmåte som kan ha slik betydning for etterspørsel eller tilbud, såframt den gjennom sin utforming eller på grunn av omstendigheter ellers er egnet til å villede forbrukere.
Kunngjøring eller andre meddelelser om utsalg, realisasjon, eller annen form for salg i detaljhandelen til nedsatte priser må bare anvendes når prisene på de tilbudte varer virkelig er nedsatt.

Se spesielt det siste avsnittet. Nå gjelder dette kun når den som reklamerer opptrer i næringsvirksomhet, men det kan jo være greit å vite :)
Ragnhild E Postet - 21/04/2005 : 09:23:56
Akkurat det aner jeg ikke. Selvfølgelig har privatpersoner lov til å selge ting til hverandre, men om de har lov til konsekvent å kjøpe inn ting og selge dyrere, vet jeg ikke. Det er Kjøpsloven fra 13. mai 1988 som omhandler kjøp mellom privatpersoner.
Når det er snakk om kjøp mellom en næringsdrivende og privatpersoner bruker vi Forbrukerkjøpsloven fra 21. juni 2002.
§ 1 i forbrukerkjøpsloven forteller oss hva en næringsdrivende er:

§ 1. Alminnelig virkeområde
Loven gjelder forbrukerkjøp, hvis ikke noe annet er fastsatt i lov.
Med forbrukerkjøp menes salg av ting til en forbruker når selgeren eller selgerens representant opptrer i næringsvirksomhet.
Med forbruker menes en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Representant som opptrer i næringsvirksomhet er solidarisk ansvarlig med selgeren for dennes forpliktelser dersom ikke forbrukeren blir gjort uttrykkelig oppmerksom på at representanten bare opptrer som mellommann og ikke er solidarisk ansvarlig med selgeren. Ansvaret gjelder ikke når selgeren selv opptrer i næringsvirksomhet.
Loven gjelder bytte av ting så langt den passer.

Jeg har lett igjennom boka mi, fordi jeg mente at det ble definert der som en som holdt på med noe over lengre tid, pluss at inntekten over en viss sum i året. Selvfølgelig finner jeg ikke det avsnittet nå, men jeg skal lete litt når jeg får litt bedre tid.

Om det finnes lov mot det eller ikke, tror jeg det finnes de som gjør dette som privatpersoner. Sleipt? Ja, skikkelig.
spoff Postet - 21/04/2005 : 06:33:12
Har man egentlig som privatperson lov til å kjøpe varer, og selge videre med fortjeneste? Egentlig? Antagelig er dette snakk om små mengder, men små mengder eller store mengder, man bør vel være næringsdrivende?
Ragnhild E Postet - 21/04/2005 : 00:00:02
Siden jeg sitter å leser til rettslæretentamen kan jeg prøve å svare på det jeg tror spoff tenkte på.

§ 3. Utilstrekkelig veiledning m.v.

Det er forbudt i næringsvirksomhet å anvende framstilling som er egnet til å påvirke etterspørselen etter eller tilbudet av varer, tjenester eller andre ytelser, når framstillingen ikke gir forsvarlig eller tilstrekkelig veiledning eller trekker inn uvedkommende forhold, og derfor må anses urimelig.

Utdrag fra markedsføringsloven. Som dere ser gjelder dette for næringsdrivende, og ikke privatpersoner. Om det finnes en annen lov som regulerer privatpersoner vet jeg ikke, men næringsdrivende har ihvertfall ikke lov til å lyve om førpris.
Anette&Ali&Aurello Postet - 20/04/2005 : 21:30:46
Jeg fant faktisk en grime i str full. Fint for hesten min, siden han har så stort hode :)
Ellers synes jeg faktisk det meste av dette utstyret var helt greit til prisen. Jeg kjøpte grimer og leietau, bitt (lurer på hvor lenge de holder? Men uansett greit nok til bitt-trening for en to-åring), bandasjer, et par bøtter og pisk (fin lengde!)..
Hadde venta meg plastikkspenner og dårlig kvalitet, men ble positivt overraska ;) Men mat...nei, det handler jeg ikke på Lidl!
Cowgirlchris Postet - 20/04/2005 : 21:05:40
Har kjøpt pelsglansen. Blir spennende å teste...
Synes som andre her at transportsokkene var megabra, men har nok av slikt på salrommet...

Ridebuksene hadde laaaaangt liv og ville nok passet den lange slanke bedre enn meg, så de prøvde jeg ikke engang... Gummiridestøvlene fikk jeg alldeles sure tær av å se på, så de gikk jeg kjapt forbi. Vurderte å prøve en lærbalsam, men med null innholdsdeklarasjon droppet jeg det.

Line.
spoff Postet - 20/04/2005 : 20:21:26
Apropo et av mine tidligere innlegg her.. Angående Lidlutstyr til salgs for firedobbelt pris her på Hestemarked.. Det er vel ikke ulovelig å selge ting med fortjeneste. Men jeg tror det er ulovelig å oppgi en falsk og usann "før pris". Uannsett innmari frekt..
spoff Postet - 20/04/2005 : 20:18:42
Alle deknene var i 155, alle bittene i 13.5, belegg og transportsokker i full, grimer i cob. Iallfall der jeg var. Tror det var slik overalt. Dumt det ikke var flere størrelser, men det er antagelig enklest å masseprodusere en vare for å holde prisen så lav som de gjorde. Skjønner tildels valget av størrelser på bitt, grimer og belegg/transportsokker, men dekken på 155 er da litt i største laget for å være en standard. Ok, Lidl er tysk, og det er antagelig flere store hester der. Men ville tro at 135 eller 145 likevel var en mer normal standard.
Roxira Postet - 20/04/2005 : 18:41:41
Nå har jeg oxo vært å tittet, og var jo helt greit... Men dumt det ikke var forskjellige størresler på transport sokker og beinbelegg.... Tittet ikke etter om det var forskjellige størrelser på dekkene....
Olithyon Postet - 20/04/2005 : 16:47:53
oj da........ du har helt rett,spoff, SYLFREKT.......! Håper ingen går på den da. Mye rare folk..
spoff Postet - 20/04/2005 : 12:18:52
Nå er vel hesteutstyrsuka ferdig på Lidl.. Men apropo. Surfet litt rundt på de nyeste annonsene her på Hestemarked i dag. Fant bl.a. en som skulle selge treningsbandasjer, bitt og vest. Dette var utstyret de hadde på Lidl, og hun har skrevet ny pris opp mot 5 ganger så høyt som Lidlpris, selges nå for "kun" 3-4 ganger av Lidlpris.. Aldri brukt..

Håper virkelig ingen går på, men utstyret er jo fint, så kan jo godt være noen gjør. Trist.. At folk har sannvittighet til å gjøre det slik. Greit nok hvis man driver "butikk", men dette synes jeg var litt frekt. Kanskje litt av sammenhengen til at jeg synes det er frekt er at jeg kom over samme person i perioden jeg lette etter forhest.. Fant nemlig da en hest jeg kunne pusse mot å betale for det. Ri kunne man ikke, for hesten var så vanskelig å ri Antagelig fikk hun ikke napp der heller.. Håper jeg (og tror jeg også..).

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.