hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Eier ikke folk kritikk når det kommer til sadler?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Silje-og-Tindra Postet - 04/02/2005 : 16:35:57
Jeg ser mange annonser der folk selger "allround"-sadler av ukjent merke, folk som konsekvent kjøper de billigste sadlene, og folk som kjøper en sal til 1000 kr. og tror at denne passer hesten. Nå vet jeg at jeg generaliserer, men jeg mener selvfølgelig ikke alle hestefolk i Norge ;-)

Tenker ikke disse folkene over dette med å få en sal ordentlig tilpasset hesten? At en feiltilpasset sal kan gjøre utrolig mye skade?
I tillegg skjønner jeg heller ikke helt dette med å bygge opp salen til tusen; det er klart, om man har en hest som har vært i hvile eller som er i ferd med å sette muskler, er det OK å bygge opp salen - men når man må bygge den opp fremme, bak eller over det hele når hesten er ordentlig muskelsatt er det på tide å bytte sal eller evt. å få den man har omstoppet.

Det er mye bedre å få en ordentlig tilpasset sal og å legge noen kroner til dette, enn å kjøpe en billig drittsal hvor stoppingen er klumpete, bommen knekker, bommen er skjev e.l. som skader hesten.

Men hvorfor virker det som om det er så få som gjør dette i Norge? Jeg håper det er på grunn av manglende kunnskap?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
eligj Postet - 09/02/2005 : 22:55:30
Hvis salen er for vid, kan man legge en pad imellom ja. For å "fylle tomrommet". Dette kan antagelig fungere greit i en periode. I lengden ville jeg heller hatt en passende sal. Å legge en pad under en for trang sal, funker dårlig. Det er mulig det er noen som tror at alle saler passer hvis man legger en pad under. Det stemmer jo ikke. Men man kan vel ikke si kategorisk at det aldri hjelper å legge en pad under heller.

En ting er om salen ligger på hesten uten å gi hesten umiddelbar smerte. En annen ting er om det er plass nok under salen til at hesten kan sette musklatur. Det er ikke uvanlig at hester plutselig legger seg ut ganske mye når de får en sal som er vid nok, fordi de da har plass til å bruke muskelen fritt.

Nok en annen ting er om salen kan gi hesten belastning i lengden. Det kan gå greit å gå med en ryggsekk som ikke passer 100% en dag i uka eller to. Blir man litt støl i ryggen, har man noen dager å komme seg igjen på. Men skal man bære den hver dag, kan det faktisk gjøre skade i løpet av noen uker.
Silje-og-Tindra Postet - 09/02/2005 : 21:13:20
Det jeg mener angående pad, som kanskje ikke har kommet så klart frem (beklager) er folk som ukritisk slenger inn pader -uten- å ha planer for å kjøpe ny sal.
Jaok, jeg kan være med på å bruke pader mens man venter på en ny sal - heller det enn å ri med for stor sal som bare glir e.l. - men det jeg mente var da altså de som bruker pad hele tiden; da passer ikke salen, og det er på tide å bytte den ut.

Eieren til den nye fôrhesten min fikk en sal gratis av stalleieren - denne salen er gammel, fra 1974, og ser virkelig snål ut - som en krysning mellom islandshest, sprang og galoppsal. Denne salen ligger virkelig bra på hesten fremme og på midten, men bak så 'løfter' den seg litt, uten å klemme - dette går ned når man sitter på hesten, og den ligger fortsatt fint da. Jeg tipset henne til å legge en tynn kileformet pad akkurat under der, om hun mente det ble for galt.
- Denne salen skal ikke brukes permanent, men den brukes fordi salen hun har på prøve ikke passer (den er for stor, slik at den bare glir).
Guro Postet - 09/02/2005 : 20:43:07
Formosissima:
Så strengt tatt mener du at feks mens man venter på sin nye sal etter å ha funnet ut at den gamle kanskje ikke passer lenger fordi hesten har mistet masse muskler så skal man ikke ri, fordi man må bruke pad??

En ting jeg dog er enig i som du muligens har tenkt på er at også pad blir brukt en tanke ukritisk. En pad utøker jo ofte hestens bomvidde noe, og det er jo ikke alltid ønskelig (er salen blitt for trang hjelper det vel lite med pad).
Det er jo også mange som ikke kjøper en pad som jevner ut salen der den er feil (er den for lav bak er det jo sjelden noe vits i å padde opp hele salen med en helt "flat" pad).

Guro
Silje-og-Tindra Postet - 09/02/2005 : 19:03:34
Guro: Det er nettopp det - den passer ikke, og man må bruke pad. Det må da være likere å bruke pengene sine på en sal som passer, og som man slipper å 'padde opp', enn å kjøpe en som ikke passer - og som man må padde opp :-)
Guro Postet - 09/02/2005 : 15:20:26
Kopi av melding:
En sal passer ikke når man må bruke pader under, men det er min mening :-)

Opprinnelig postet av Formosissima



Det er vel gjerne for å begrense (og så langt det går eliminere) skadene ved å bruke en sal som ikke passer hundre prosent at man i første omgang bruker en pad??
Den er jo gjerne ikke der som pynt..


Ang Liwis utsagn: jeg er helt enig, få som har en sal som passer 100% heeeele tiden. Men det tror jeg iofs ikke at det er så mange andre steder man har heller..Hesten endrer seg litt og litt, uten at man direkte tenker over det, og da kan man gjerne har ridd på 95% en stund før det blir oppdaget.

Guro
Real Storm Postet - 09/02/2005 : 15:04:54
Kopi av melding:
Men hvis man er i en overgangsperiode, ser ikke jeg problemet med å drive med arbeid fra bakken. Var uten sal i nesten 2 mnd - da jobbet jeg kun fra bakken, hesten min ble veldig godt musklet og jeg ble fornøyd!!! Men, opp til enhver hva de vil utsette hesten sin for.



Å jobbe fra bakken var kansje OK for deg og din hest, men jeg har en hest med behov for mye mosjon, MYE, og dette var før jeg hadde tilgang på en FLAT flate å gjøre ting på. Å gå langs veien på leietur var ikke noe givende hverken for meg eller hesten. Dette var også i en periode jeg red mye barbak, men når vi skulle på klatretur i fjellet var salen kjekk å ha.

Salen var noe vid til henne, og med pad lå den faktisk ganske bra. For dere som ikke ender opp med en sur, muggen og irritabel hest som heller vil TRENES en å stå mye i ro, bli leid på turer, longert mye pluss pluss er det jo OK.
Anita&Svarten Postet - 09/02/2005 : 14:32:07
Hei:o)

Jeg leste en bok en gang. Det var av Kay Hempries(stavet rett?), tror en til var med på den. Der stod det at man skulle kjøpe salen litt vid og ha en saueskinnspad under slik at musklene skulle få plass til å jobbe.
Denne teorien kunne massør og bekrefte at stemte, så slik har jeg kjøpt min sal, og massøren sa sist at Svarten var smidig som en katt! Ingen spenninger eller noen ting. Salen passer kjempefint til han.
Boken var lett forståelig med masse bilder! Absolutt og anbefale!!
Noen av bildene viste hvordan en hest som ble ridd med for trang sal ble over tid. Etter å ha lest boken og sett en del hester, har jeg sett at mange hester blir ridd med for trang sal! Etter å ha lest boken begynner man ubevisst og legge merke til slike ting..
HanneBF Postet - 09/02/2005 : 12:29:51
Jeg håper og tror dette gjelder folk med lite kunnskap, som Spoff sier. I miljøet jeg holder til i, vet jeg at folk er UHYRE nøye med dette med sal. Og det tror jeg i stor grad gjelder i de milgjøer der hestens ved og vel kommer foran alt annet og i miljøer der det ofte drives med en eller annen form for konkurranse, for hvis ikke salen passer, funker ikke hesten og da går det heller ikke bra på stevner.

Men så klart jeg er enig, og jeg hører ofte om tilfeller der hesten har dårlig tilpasset sal. Ofte når det kommer hester til tilridning/trening der jeg står, er ofte problemet kanskje 9 av 10 tilfeller en dårlig sal. Rytteren prøver en av salene her, og vips, hesten blir lettere å jobbe med. (ikke det at den gjør de store tingene med en gang, men ubehaget er fjernet)!!!

Saler er og blir et av de største problemene vi ryttere får, og det er ikke sjeldent at bukkesprang, tregheter osv osv. kommer fra salproblemer/vond rygg!

Formosissima---> Enig med deg i oppbygging her og der er lite nødvendig, og rytteren da bør vurdere å bytte sal, men det er ikke alltid det er det som ligger i bakgrunn heller. Et eksempel hadde vi på en ehst som stod på stallen, uansett hva slags sal den gikk med, måtte den bygges opp med padder. Eieren prøvde mange forskjellige typer, men til slutt måtte hun bare bygge den opp, og hesten ikk ok. (denne hesten var noe spesiell)

Jeg selv foretrekker sal med luftputer, dette fungerer strålende. Da får ikke hesten det trykket på ryggen hver gang rytteren "dumper" ned i salen. Det er faktisk utrolig deilig for rytteren også, for det er mye mer behagelig, spesielt i nedsittende trav... men jeg sier ikke at det funker for alle, men hos oss har 90% luftinnlegg...

hesten min er ihvertfall fornøyd, og det er det som spiller en viktig rolle!

Lykke til viderere!

Ps. Suprt tema forresten...
Horton & Renate Postet - 09/02/2005 : 11:50:55
Når vi først er inne på det med tilpasning av sal, er det noen som kan anbefale en dyktig saltilpasser ?
Silje-og-Tindra Postet - 09/02/2005 : 11:22:32
inaw: Om personen har fagbrev, kan du faktisk klage :-)
inaw Postet - 08/02/2005 : 23:33:54
Så lenge denne salmakeren (med et stort navn i Norge, leverer saler til mange kjente ryttere) påstår at salen passer, er det ikke så mye å gjøre med. "Eksperten" har jo talt!!!

En kvalitetssal som ligger feil på hesten er ikke det spor bedre enn en billigsal som ligger ok. Men hvis man er i en overgangsperiode, ser ikke jeg problemet med å drive med arbeid fra bakken. Var uten sal i nesten 2 mnd - da jobbet jeg kun fra bakken, hesten min ble veldig godt musklet og jeg ble fornøyd!!! Men, opp til enhver hva de vil utsette hesten sin for.
Real Storm Postet - 08/02/2005 : 19:14:23
Kopi av melding:
En sal passer ikke når man må bruke pader under, men det er min mening :-)


hjelpe meg... jeg sa i en mindre OVERGANGSperiode. Jeg er enig i at salen ikke passer, men hester tåler såpass en liten stund uten at det plager dem. Jeg tror saltilpasning opptar fler en som så, og har selv vurdert å ta utdanningen.
Boyen Postet - 08/02/2005 : 18:54:12
Kopi av melding:
Nå har jeg en dressursal jeg og hest er fornøyd med, bestilt gjennom Skoies. Dette med sal er vanskelig!!!

Opprinnelig postet av inaw



Har kjøpt sal av skoies selv og er veldig fornøyd med servicen der, kjøpte en wintech med luftpute,nyeste modell.. var i tvil om den var riktig, så han stoppet innom og sjekket den (er så heldig og bo i på sørlandet, der eieren av skoies bor) og han sa den lå veldigt fint.

og skulle det mot noen formodning vise seg at den ikke var riktig så var det bare og bytte den i en annen, og det er jo en bra garanti.

at salen satt som støpt ble også ble bekreftet av en hestemassør senere :)
Silje-og-Tindra Postet - 08/02/2005 : 16:37:42
Hvordan gikk det, inaw? Fikk du pengene tilbake? Nå er det ikke lov til å henge ut folk her, men var denne 'autorisert'/hadde den fagbrev? (Om det finnes noe slikt system i Norge).

Liwi:
Det er nettopp det jeg prøver å få frem her - hvor 'mange' det egentlig er som rir i en sal som passer; hvilket ikke ser ut til å være så alt for mange her i bakvendtlandet :-) På tide at folk åpner øynene litt; alle er så opptatte av bitt og hvilket man skal/ikke skal bruke, dekken/ikke dekken, klipp/ikke klipp - men veldig sjeldent sadler.
inaw Postet - 08/02/2005 : 16:21:20
Folk burde tenke seg om to ganger før de kjøper seg sal. Kunne aldri brukt en sal jeg ikke visste var av god kvalitet. Må man bruke pad under salen betyr det at salen ikke passer. Enkelt og greit!

MEN, som den fanatikeren jeg er, brukte jeg saltilpasser for å finne sal til hesten min. Dvs 10 000 ut av vinduet. Samme hvor mye jeg klaget og regelrett tagg salmaker til å komme å se på hest/sal påsto han at salen passet, jeg var hysterisk. Men hallo - hesten min var uridbar pga salen. Sint sint sint!!!! Nå har jeg en dressursal jeg og hest er fornøyd med, bestilt gjennom Skoies. Dette med sal er vanskelig!!!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.