hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Problematferd
 Hun "gjøre fra seg" over alt :/

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
VictoriaTh Postet - 08/03/2006 : 20:33:59
Når jeg setter hesten min på stallgangen, eller leier henne rundt et sted man alltid på ta opp møkka, gjør hun fra seg. Eller som andre sier, hun driter...(:P) Hun bryr seg liksom ikke om hvor hun er. Den forige hesten min gjorde det bare ute eller i boksen, men denne går på utegang, og gjør som hun vil (ikke sikker på om det er en grunn men).
Går det ann å vende av henne dette, eller er det noe man ikke kan gjøre noe med?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
VictoriaTh Postet - 08/05/2006 : 23:11:51
Må bare få si at jeg lurte på om det gikk an å gjøre noe med det. Som sagt, man lærer jo andre dyr det samme.
Norm Rigel Postet - 08/05/2006 : 21:33:52
Vær vennlig å ikke sammenligne hest med hund:)
Elenion Postet - 08/05/2006 : 12:37:36
Kopi av melding:
Ærlig talt...hva er problemet??? Er det ikke dyr vi snakker om her???

Opprinnelig postet av Norm Rigel



hunder er også dyr, vi lærer da de å la vær å bæsje på stueteppet selv om det sikkert er der de helst har lyst....^^
oleo Postet - 08/05/2006 : 10:29:44
Kopi av melding:
Ærlig talt...hva er problemet??? Er det ikke dyr vi snakker om her???

Opprinnelig postet av Norm Rigel



Hehe...samme tanke slo meg da jeg leste gjennom.... Enkelte ting må en bare ta med på kjøpet...
Norm Rigel Postet - 07/05/2006 : 22:31:12
Ærlig talt...hva er problemet??? Er det ikke dyr vi snakker om her???
Galie Postet - 06/05/2006 : 17:48:58
hei
Jeg leste akkurat i monty roberts boka at hester som driter f.eks mye på ridebane, longering, og i andre settinger kan gjøre det fordi de da blir "lettere" og kan løpe fortere fra evnt rovdyr.
Eller at de bare synes det er fint å slippe å stå i dritten sin i boksen?? hehe.
nn Postet - 10/04/2006 : 13:48:18
På stallen hvor jeg har hesten min er det gammelt tregulv. Derfor er det ikke så populært at hun gjør fra seg inne. (Ikke i boksen da...)

Da hovslageren kom på besøk nå i vinter hadde han jo et ønske om å få stå innendørs, noe jeg forstår.

Etter en stund ser jeg jo at Vickie stiller seg opp for å tisse på gulvet, noe hun IKKE skal. Da var jeg snar med å få oppmerksomheten hennes slik at jeg klarte å avbryte tissingen. Jeg slapp henne inn på boksen slik at hun kunne tisse der. De klarer ikke å holde seg når de står på flis - de bare må der og da.

(De benytter denne metoden f eks til dopingprøver, for å få hestene til å tisse. Legg litt flis bak hesten så kommer det av seg selv).

På denne måten kan du faktisk styre hvor og når hesten skal gjøre fra seg, men den må få lov ett eller annet sted når den først må.

Prøv, det kommer til å gå bra!
*littledevil Postet - 10/04/2006 : 03:09:37
Ja har og erfart akkurat samme problemet. Men lite å gjøre med det, dessverre. Har begynt å møkke ut etter jeg har ridd, slik at jeg slipper å tenke på at de skal komme inn og bæsje i boksen.. :P De vil jo såklart markere seg. Tror faktisk jeg leste om det i et Wendy-blad for leeenge siden..
Linda B. Postet - 09/04/2006 : 18:08:48
Som carambee sier, er det noe i at hester vil sette sin egen lukt/markere steder.. Enkelte hester er mer opptatt av markering enn andre :P Hørt om mange som trener hesten til å gå på do i et hjørne ved å legge inn møkk fra en annen hest der du vil hesten skal gå på do ;) Kanskje hesten din vil legge igjen sin egen lukt fordi det er et nytt sted, og muligens litt skummelt? Eller kanskje hun bare vil markere "dette er mitt sted!" Hvis nervøsitet er grunnen, er det jo ganske så naturlig.. Det blir jo tross alt mye mer hjemmekoselig hvis det lukter som hjemmet hennes :P
Dalsrud_Gaard Postet - 08/04/2006 : 23:11:31
Dette er sikkert "nerver", når hun blir tatt ut av sitt trygge hjem BOKSEN.
Helt normal adferd fra en hest.
VictoriaTh Postet - 10/03/2006 : 22:03:28
Mm. Har funnet ut hva jeg skal gjør. Trenger bare å sette henen den andre veien, så hun ser om det kommer noen andre hester. For jeg tror hun bæsjer når hun blir nervøs :P Virker sån ivertfall...
LivogZara Postet - 10/03/2006 : 18:28:49
noen hester bæsjer på stallgangen, andre ikke...
min har aldri gjort fra seg på stallgangen, ikke en eneste gang på 7 mnd..
carambee Postet - 10/03/2006 : 13:58:21
Noen heste driter eller tisser for å lage "egen"lukt på omgivelsene. For eksempel hvis man har skiftet flis i boksen,vil de fleste hester legge fra seg litt,for å gjøre det litt hjemmekoselig, hehe

Kan det være noe i det kanskje? Iallfall, når det gjelder vaksespilt ol
Ragnhild E Postet - 10/03/2006 : 00:29:20
Tvilsomt.. Cisco får mat tre ganger om dagen, men går like herlig på do så godt som hver gang vi er i vaskespiltet så.
Det er da bedre at hesten går på utegang med fri tilgang på mat, enn at den får mat tre ganger om dagen fordi at du skal slippe å møkke opp etter den.

Hester har lange, lange, lange tarmer, og det er ikke slik at får hesten mat til den og den tiden, så og så mye så går den på do da og da (haha, morsom setning :P). Tror nok rett og slett du bare må innfinne deg med å ta opp etter den.

(Og går den på utegang, så har du vel ikke akkruat så mye stress med møkking ellers, så da synes jeg ikke du burde klage på at du må ta opp en klatt her og der )
VictoriaTh Postet - 09/03/2006 : 16:20:49
Da er ikke Winnie den eneste :P Men nå går hun på utegang. Hadde det vært noen forskjell om hun fikk mat til faste tider, tre ganger om dagen, istede?

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.