hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Skal man vanne föret?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Gomp1 Postet - 17/07/2005 : 18:10:23
Bare lurer på om man bør vanne föret??

Det er mange hester som bare får Kraftför, jeg synes det föret er litt grovt, bør man vanne det???
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Pro_jenta Postet - 19/08/2005 : 21:00:29
Jeg bytter litt på. Er ikke alltid jeg vanner ut kraftforet.
Men hesten min min pleier ikke å spise opp mineralene og saltet om det ikke er blandet litt vann i fòret.Og det er viktig at hester får i seg nok salt.
Men jeg har bare litt vann i, slik at det er litt tørt også.
Jeg syns en mellomting er bra.
Men det kommer jo helt an på hesten.
Ragnhild E Postet - 19/08/2005 : 00:03:13
Lene: Hadde en stund saltsteinen oppi krybba hans. Den er nå henta opp så mange ganger fra møkka og knust i småbiter. Han dytta også den ut. Tror jeg skal fortsette med å grøte det litt nå og da jeg, så får han også i seg litt vann. Gjør forsåvidt ikke noe at han dytter det ut, for han spiser det jo fra bakken etterpå, men. Jeg kan jo gjøre litt av hvert
crusabell Postet - 18/08/2005 : 09:48:58
vannet kraftfor bør vell ikke stå alt for lenge,da det kan gjære. som lene sier:blandingen skal serveres kald eller lunken=)
Lene. Postet - 18/08/2005 : 07:14:10
Ragnhild E : Jeg lager til måltider for hele neste dag når jeg forer kveldsen. Mao så hender det at det blir stående i bløt fra kvelden før(vanligvis tar jeg ikke vann i før om morgenen)...og har ikke opplevd noe negativt med det. Eneste er at da jeg glemte at jeg hadde laget til lunsh for en god stund siden,så ble den stående en ekstra dag...dette var bygg-korn,ikke pellets,og da hadde det kommet myggel i foret. Men at det står noen timer er det lite og ingen problemer med
Tempratur bestemmer du selv,så lenge det ikke er så varmt at hesten brenner seg...Pleier variere litt,men normalen hos oss,er kaldt vann.

En annen ting...hvis hesten din stuper i foret,så legg en passe stor stein oppi bryen til hesten,slik at h*n må skubbe litt rundt på den for å få tak i alt foret... Det pleier hjelpe glupske hester til å ta seg bedre tid med maten
Ragnhild E Postet - 17/08/2005 : 23:39:41
Cisco tar rennafart med mulen i krybba og dytter halvparten av fôret på bakken når han får det tørt. Fikk et tips om å prøve å vanne det, noe jeg gjorde, og fôret holdt seg i krybba. Det så også ut som om han likte det. Så nå hender det at jeg vanner fôret hans hvis jeg gidder og har tid.

Men hvor lenge kan fôr stå med vann? Vet at noe fôr som skal vannes må stå lenge, men vi fôrer med Champion Komplett og kan det stå med vann i flere timer, eller må jeg bare ha det i rett før? Og hvilken temperatur skal vannet sånn ca ha? Kaldt, kroppstemperatur eller varmere? *ta over debatten litt*
Little Bee Postet - 17/08/2005 : 20:42:33
Veldig mange lager jo en grøt til hesten sin, med f.eks kli og betfôr, og da MÅ man jo vanne fôret, så det kommer jo litt ann på hva du fôrer hesten din med.

Men hvis den f.eks bare får havre, bygg, eller en type pellets, og det ikke er noen grunner til at hesten bør få vannet fôr (som at den lett får magesår, kollikk, har atsma/støv problemer el.) så synes jeg ikke det er noen grunn til/nødvendig å vanne fôret.
Stjerneskudd. Postet - 17/08/2005 : 11:48:35


Jeg lager grøt til kvelds pga at jeg bruker gresspellets. Har vært på ett forkurs og ett tannhelsekurs, og gegge anbefalte bløtlegging av for.
Mona_Wendy Postet - 16/08/2005 : 19:08:00
har aldri brukt å vanne kraftfòret med mindre det er snakk om fòr som faktisk skal bløtes...spurte dyrlegen min om dette, han mente jeg ikke trengte tenke på å vanne det en gang...dessuten synes jeg pelletsfòret til champion blir ekkelt og klissete ved skikkelig bløtlegging, det minner nesten om lim. ser ikke særlig fristende ut...
Kristine & Ibrahim K Postet - 16/08/2005 : 15:12:51
Mange hesteeiere gir jo blant annet kli, betfôr, mash o.l til hestene sine, og dette må jo bløtes. Da er det jo vanlig, vil jeg tro, å bløte hele blandingen. Hos oss får så og si alle hestene ¨grøt¨ til kvelds, nettopp fordi de får fôr som må bløtes (som nevnt over). Min hest får havre, Eggersmann NatürMusli og St. Hippolyt NaturMüsli, og jeg bløter denne blandingen til kvelds. Han elsker det :)
Marte&Don:) Postet - 16/08/2005 : 13:13:09
Kopi av melding:
Men går det fint å blanne havren i også? Og soyaolje? Eller burde jeg gi det etter eller før?

Opprinnelig postet av Maxi&Mathilde


Jeg har aldri prøvd å "vanne" soyaolje, men regner med at den vill legge seg opp på vannet/kraftfôret. Sikkert ikke noe problem å gi den sammen med kraftfôret. Havre går fint ann å bløte.
crusabell Postet - 16/08/2005 : 10:57:56
de hestene som får magesår av kraftfor,er vell i hovedsak løpshester som går på MANGE kg kraftfor hver dag.forskerne mener også at stress og miljø har en stor medvirkende faktor. etter det jeg har hørt og lest,er det flere ulemper enn fordeler ved å vanne foret. står en hel del om vanning av kraftfor på hest.no`s ekspertpanel. anbefaler å ta en titt der:) veldig lærerikt.
ShyBoy Postet - 13/08/2005 : 19:39:54
Men går det fint å blanne havren i også? Og soyaolje? Eller burde jeg gi det etter eller før?
Marte&Don:) Postet - 13/08/2005 : 13:58:50
Jeg ville hatt ca. 1-1,5 liter vann i halvannen liter komplett. Men som Lene sa, dette er alt etter hvor bøtt du vil ha det.
ShyBoy Postet - 12/08/2005 : 21:34:51
Takk for tipset!
Lene. Postet - 12/08/2005 : 21:25:24
Jeg fyller i vann så det rekker rett over foret,og lar det stå å trekke inn ca kvarter/en halv time. Men det er ingen oppskrift,det er alt ettersom hvor bløtt du vil ha det... Vil du ha grøt,må du fylle litt mer i,vil du ha det fast så tar du litt mindre. Sånn som jeg gjør,så blir det mykt,men ikke "gjørmete"...
Men husk at korn trekker mindre vann enn pellets ;)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.