hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Sportsponni??!!??

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 20/05/2005 : 23:38:41
Er litt usikker på hva man kan kalle sportsponni, fordi jeg får til støtt og stadighet høre at dersom man blander araber med en annen ponni, får man en sportsponni! Det får jeg ikke helt til å stemme.. Trodde sportsponni var en egen rase også.
Skal kanskje kjøpe en blanding av islandshest og araber, flere jeg kjenner mener at dette er da en sportsponni! For meg er det "bare" en blanding av disse rasene.

Hvem har rett?
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 04/06/2005 : 16:19:03
Hadde slettes ikke vært noe dumt det nei!
Stall-Vinga Postet - 03/06/2005 : 22:21:41
Kanskje tiden er inne for en forening for blandingshester
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 03/06/2005 : 18:26:35
Takk for det! Håper bare at personlighetene våres passer sammen! :)

Enig med deg der også! Det eneste jeg kan tenke meg som kan være ganske negativt med for mye blandingsavl, er at mange ukyndige personer lett kan begynne å avle på blandingshester med fysiske skavanker og føre det videre til neste "hestegenerasjon". Det bør være litt kontrollert for det om, til en viss grad, ikke hvor en til slutt avler frem blandingshester med uproposjonerte kropper o.l.

Nå er det jo ikke så kontrollert fra før av, men hvis vi hadde fått i stand en forening for blandingsraser, så hadde det kanskje blitt lettere å holde oversikt. Og da tror jeg nok at de som er opptatt av å holde rasene rene, hadde blitt glade for at det hadde blitt litt mer orden og oversikt i sakene ;)!
GML Postet - 03/06/2005 : 16:24:07
Ååååå,så SØØØØT!!! Den likte jeg

Jeg mener at det ikke er bra å avle frem HVA SOM HELST,fks.shettis og døl(der faren da er døl),sånt er jo GALSKAP! Mange eksempler å ta av,men det var ett.

Men å avle en og annen som har gode forutsettninger for å bli bra syns jeg er helt ok.

Når man tenker på hunder fks.så er det jo nettopp pga.at det blir mye innavl i visse raser at det oppstår arvelige sykdommer ol. Lynnet og helsa på en blandingshund kan være MYE bedre enn mange renrasede!

Det samme ville jeg da også tro om hester...? Og alle hesteraser er jo i utgangspunktet avlet fram av ulike raser...
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 03/06/2005 : 15:36:25
Puh! det var da inderlig godt å høre! Ja, da får jeg vel heller kalle den for en "bruksponni" da ;)!
Jeg er for renrasede hester, men har heller ikke noe i mot blandingraser så lenge vi ikke avler så mye på blandingsraser at de renrasede til slutt forsvinner! Forening for blandingshester er jammen meg ikke dumt! Det hadde gjort seg!


Den er ikke min enda, men jeg skal ha den på prøve å se ;) Personlingheten hans minner vertfall veldig om Spot, og det lover bra!
her har du et bilde GML! ikke så bra kvalitet desverre!


redigert pga. bildet virket ikke!
GML Postet - 03/06/2005 : 15:19:52
Ja,du kan fint starte i stevner med ponnien din selv om den ikke har stamtavle! Så lenge den er reg.i NRYF og vaksineringer er fulgt opp så stiller du på lik linje med alle"renrasede"hester/ponnier

Du kan forøvrig også få den reg.som BRUKSPONNI i NPA.

Det er vel på tide å starte egen forening for blandingsraser snart? Tenkte på egne utstillinger der det går på bruksegenskaper,lynne og byggning,IKKE stamtavler!!! DET hadde vært noe...

Lykke til med ponnien din,forresten! Legg ut ett bilde av den,da
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 03/06/2005 : 15:02:02
Må si meg veldig enig med deg GML! At du ikke får registrert den er noe av det teiteste jeg har hørt! Om den har hingst kan vel ikke ha noe å si på det, hvis det er frykt for at den skal kunne avle videre, så er det like stor fare om det hadde vært hoppe! den kan jo også avles på!

Men jeg regner med at jeg fortsatt kan starte så mye stevner jeg vil med en blandingsponni, så lenge den er registrert i NRYF, har vaksinene i orden, og så lenge jeg ikke forvirrer meg utpå stevner hvor det er ponniklasser(jeg er over 16!)...
GML Postet - 27/05/2005 : 10:30:49
Jeg har nettopp hatt kontakt med NPA ang.dette i ett forsøk på å få registrert min blanding av Welsh b og Tennessee Walking Horse som Sportsponni. Svaret jeg fikk var følgende:

Welsh er godkjent som avl av Sportsponni men ikke Tennessee Walker. Men i ENKELTE TILFELLER GODKJENNES DET ANDRE KRYSSNINGER OM DET ER EI HOPPE OG PRESTASJONENE SOM RIDEHEST UTMERKER SEG!

Ponnien min er hingst og jeg ble rimelig forbanna! Dette må da kunne kalles rein KJØNNSDISKRIMINERING???
Roxira Postet - 21/05/2005 : 18:23:54
Er enig med Anders!! Kall det heller en Mix-Ponni eller en Blandingsponni!! Blir ikke riktig å kalle noe den ikke er! Blir jo ikke riktig å kalle en Varmblods traver som aldri har vært trav trent eller gått på banen i det hele tatt for en Varmblods Ridehest! Av den grunn av dette er en egen rase! (dette var bare et eksempel, så dere som rir traver ikke bli fornærmet på meg)
Blanding er blanding, ikke Sportsponni!!
En blandings ponni er jo like ridbar som hvilken som helst annen ponni! Navnet på rasen spiller ingen rolle, det er individet og treningen den får som har noe å si!

Som skrevet tidligere er det jo bare å titte på Norsk Ponniavlsforening sine sider å se der, hva en Sportsponni er.
Anders W. Aune Postet - 21/05/2005 : 17:50:52
Velkommen etter! Se litt lenger opp.
** Marthemoor ** Postet - 21/05/2005 : 17:33:13
Heihei :)
Leste nettopp på http://home.online.no/~ponniavl/ at en sportsponni er som regel krysset med en Welsh og fullblods (XX) eller Araber (OX). Dartmoor har vist også vært ganske mye brukt..

Leste også at kun rasene som var avkom etter Welsh, Dartmoor, Exmoor, New Forest og Connemara samt hesterasene Araber, Shagya Araber og Engelsk fullblods kunne kalles sportsponni. Avkom etter Gotlandsruss, Shetland eller de norske rasene kan ikke godkjennes i Sportsponniavl.
Stall-Vinga Postet - 21/05/2005 : 17:14:16
Hei igjen.
Jeg er jo klar over at sportsponni er en egen "rase" med egent register, og jeg vet også veldig godt hvilke raser som kan brukes innenfor reglene der.

Poenget mitt er når jeg hører ordet sportsponni tenker jeg med en gang på en rideponni, uansett om den er registrert eller har ukjent/uregistrert opprinnelse, Altså sportsponn i= ponni som kan brukes til det meste. Uavhengig om den er registrert eller ikke. Det er ikke noe feilaktig å kalle den sportsponni selv om den ikke kan registreres, det er jo bare et ord.

Husk du kan registrere den i Norsk rytterforbund.
Anders W. Aune Postet - 21/05/2005 : 16:12:11
Sett ut ifra det jeg fant i den danske boken "Hest og rytter" (se her: http://www.hestemarked.no/mix/topic.asp?TOPIC_ID=5218&whichpage=3), så synes jeg det virker som at sportsponni er nesten det samme som varmblodshest, bare mindre. Den må altså inneholde en eller annen form for fullblod, og i følge roxiras innlegg er det kun disse rasene som kan blandes inn: Welsh, New Forest, Connemara, Dartmoor og Exmoor.
Anders W. Aune Postet - 21/05/2005 : 16:04:06
Hvis du bare skal kalled den noe, så kan du vel kalle den blanding- eller mixponni, i stedet for felaktig sportsponni.
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 21/05/2005 : 15:52:59
takk for svar! nå er jeg ikke like forvirret lenger!

enig med bruna, like greit å kalle det sporsponni istedet for å ramse opp;)

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,08 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.