hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Å sy sin egen schabrak?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Å sy sin egen schabrak?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 18/02/2005 :  12:29:33  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Tenker litt på å sy (dvs. sette mamma på saken) en egen schabrak, men siden jeg ikke har noen fra før lurer jeg litt på mål og slikt. Ønsker da en schabrak av den nye typen - de som heter 'sprangschabrak' eller noe slikt, som i alle fall passer for 'korte' salkapper.

Er det noen som har mål av disse? Hvor lang er den og hvor bred er den tvert over? Eller noen som har noen idè om hvor stort det bør være?
Hva med stoff/fyll?

Schabraken bør passe en ponni i cob-størrelse.

Guro
» VIP

Innlegg: 2031

Skrevet - 18/02/2005 :  12:44:36  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideGuro  Svar med kopi av melding
Jeg vet ikke str (iom at jeg er mest glad i dressurting;))
Men jeg tenkte i forhold til stoff: du kan jo feks i første omgang gå på en "sybutikk" og høre om de har noe som er vattert (slikt som er sydd med firkanter på), og litt slitesterkt, da vil jeg tro det må gå ann å klippe pent rundt og sy på kantbånd i den farven du måtte ønske.

Om det ikke eksisterer slikt stoff i den typen du vil ha, så ville jeg snakket med ansatte i sybutikken, forklare at stoffet helst bør ta opp litt fukt (i forhold til svetting), og være slitesterkt.
Tror man bør sy sånne "firkanter" selv om man skal ha fyll, slik at ikke alt fyllet bare forsvinner ut i kantene. Kanskje det går ann å fylle med ull (for å ta opp fukt), eller med noe vatt av noe slag..

Dette var kanskje ikke så mye til hjelp;) Men siden du bor i Oslo ville jeg absolutt stikki en tur innom en butikk som har greie på syting og spurt litt ang stoffer osv. (De fleste kan jo jobben sin ;))

Guro
Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 18/02/2005 :  13:05:21  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Hm, det var ikke så dumt det :-)
Schabraken skal ikke være til sprangsal, men til en gaaammel islandshestsal som har salkapper som er utformet som en litt sær sprangsal (de ligger som en vanlig sal, men går lengere frem, uten å hindre skuldrene). Det funker hverken med vanlig schabrak eller voilock på den, og noe bør det være under.

Tror jeg skal ta noen mål av salen først også, så får vi se.
Tenker litt på en modell a la sprangschabrakene, men med en variant av "antique"-schabrakene, som jeg synes er fiine :-D
Gå til toppen av siden

Real Storm

» VIP

Norway
Innlegg: 1000

Skrevet - 18/02/2005 :  13:36:34  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideReal Storm  Svar med kopi av melding
Jeg har slik amerikansk sjabrak.

Kan ta mål av den til deg jeg;)

Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 18/02/2005 :  13:55:52  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Da jeg var liten, og ikke hadde allverden av penger forsøkte jeg meg på "prosjekt sy egen voilock". Nå stiller gjerne en voilock større krav til passform enn en sprangshabrack, men likevel.. For min del ble det med en halv shabrack (jeg søy første halvdel), og det var det. Den ble nemlig alt for liten, fordi jeg hadde i fyll, og begynte å sy firkantene. Det skrumpet visst voilocken endel, og resultatet ble at jeg innså at jeg eventuelt måtte begynne helt på nytt, om jeg ikke skulle ta til takke med en ponnivoilock.

Bare et lite tips. kan sikkert være lurt å arbeide med stoffet, sy foring/fyll og ruter før man "skjærer til"/klipper til selve fasongen/størrelsen. Så slipper du at cob-shabracken blir et shettis-shabrack, eller et hundedekken. Du kan trygt anta at du skal ha endel å gå på. Jeg klipte også voilocken litt større, men det var ikke nok.

dressurblogg.no
Redigert av - spoff den 18/02/2005 14:20:50 Gå til toppen av siden

AAndreA

Innlegg: 73

Skrevet - 18/02/2005 :  14:15:39  Vis profil  Svar med kopi av melding
Fleece er tingen:) Det revner ikke så lett, og trenger ikke kantebånd. Det lureste er som spoff antyder å tenke den større en den skal være, for resultatet blir som oftest mindre enn utgangspunktet. Gå til toppen av siden

Ray_og_meg
» VIP

Norway
Innlegg: 43

Skrevet - 17/04/2006 :  19:29:25  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRay_og_meg  Svar med kopi av melding
Har tenkt på å gjøre det samme! Er det noen som vet målene på en dressurschabrak i str cob? Gå til toppen av siden

nn

Afghanistan
Innlegg: 1402

Skrevet - 17/04/2006 :  22:07:13  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Tenker litt på å sy (dvs. sette mamma på saken) en egen schabrak, men siden jeg ikke har noen fra før lurer jeg litt på mål og slikt. Ønsker da en schabrak av den nye typen - de som heter 'sprangschabrak' eller noe slikt, som i alle fall passer for 'korte' salkapper.

Er det noen som har mål av disse? Hvor lang er den og hvor bred er den tvert over? Eller noen som har noen idè om hvor stort det bør være?
Hva med stoff/fyll?

Schabraken bør passe en ponni i cob-størrelse.

Opprinnelig postet av Formosissima



Jeg har ikke lest alle svarene, kan hende noen har nevnt det før.
Ta en sleip en da vel. Deponer på en sjabrak som passer salen din og tegn den av.

Min mor sydde til meg na jeg var yngre og de ble supre
Gå til toppen av siden

Ray_og_meg
» VIP

Norway
Innlegg: 43

Skrevet - 19/04/2006 :  19:34:29  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRay_og_meg  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Har tenkt på å gjøre det samme! Er det noen som vet målene på en dressurschabrak i str cob?

Opprinnelig postet av Rayegutten_min


Er det ingen som vet disse målene?
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.