hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Norske hesteraser
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Avl/oppdrett
 Norske hesteraser
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

<<ida>>

Innlegg: 41

Skrevet - 17/02/2005 :  12:20:39  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei,,,
Jeg leste i natonen for noen dager siden, om at de norske hesterasene har kommet på FNs liste over utrydningstruede dyrearter.. Det gjalt Nordlandshesten og Dølahesten (tung).. Jeg synes jo at deterveldig dumt... Jeg synes at disse hesteneer veldig spennende, men har ikke kapasitettil å ha flere hester.
Vi burde jo prøve å ta vare på disse hestene, kansje spessielt vi somer norske bør få hesterasene framå vise at det er ganske ålreite hester...
Hva mener dere om saken, er det noe vi som hesteeiere kan gjøre?
Kansje vi burde hatt flere hopper til hingst...
Eller er det for u'modernehester???

Roxira

» VIP

Norway
Innlegg: 2272

Skrevet - 17/02/2005 :  22:42:46  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRoxira  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRoxira  Svar med kopi av melding
Norlandshesten har jo vært utryddningstruet siden krigen. Da var det kun 20 ponnier igjen i hele Norge!!

*~Susanne~*

Sadness is not a crime. Making someone sad is!
Gå til toppen av siden

Ullsokken

Norway
Innlegg: 1873

Skrevet - 18/02/2005 :  23:56:44  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseUllsokken  Svar med kopi av melding
Syns dette er veldig, veldig trist.

Jeg velger for eksempel heller en fjording framfor en utenlandsk rase med de samme egenskapene.

Mange tenker kanskje at dë norsk rasene er "treige arbeidsgamper", hvilket er helt feil. De fleste er flotte og meget allsidige hester både innen ridning òg kjøring.



Raving madness suits me fine
Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 19/02/2005 :  09:31:04  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Jeg tror det er flere enn 20 nordlandshester. Jeg vet iallfall om fire stk I tillegg har Rimfakse en liste over 57 godkjente avlshingster, og en liste med 159 føll som ble født i 2003. Antagelig finnes det også endel ponnier utenom disse. Men at rasen likevel er regnet som utrydningstruet er jo tilfelle.

Forøvrig så er ikke fjordingen utrydningstruet. Så om man skal velge en norsk hesterase for å støtte opp om at de er utrydningstruede, så er det like teit å kjøpe en fjording, som en hvilken som helst annen utenlandsk rase.

dressurblogg.no
Redigert av - spoff den 19/02/2005 09:32:10 Gå til toppen av siden

Real Storm

» VIP

Norway
Innlegg: 1000

Skrevet - 19/02/2005 :  10:05:22  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideReal Storm  Svar med kopi av melding
Fjordingen er så langt fra utrydningstruet som du kan få det;) Er over dobbelt så mange i nederland som i norge jo;)
Gå til toppen av siden

Guro
» VIP

Innlegg: 2031

Skrevet - 19/02/2005 :  10:53:01  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideGuro  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Jeg tror det er flere enn 20 nordlandshester. Jeg vet iallfall om fire stk I tillegg har Rimfakse en liste over 57 godkjente avlshingster, og en liste med 159 føll som ble født i 2003. Antagelig finnes det også endel ponnier utenom disse. Men at rasen likevel er regnet som utrydningstruet er jo tilfelle.
Opprinnelig postet av spoff



Spoff hvis du leser Roxiras innlegg en gang til så ser du at hun snakker om antall Nordlandshester rett etter krigen (som jeg antar henspeiler på 2.verdenskrig)

Tror norske hesteraser sliter fordi "gud og hvermann" skal ha seg stort ridedyr for tiden, og fordi man har fått inn en del andre raser til landet som tar opp kampen (feks Tinkeren), samtidig skal de vel være svært lite utryddningstruet før de tas av en sånn liste skal de ikke??

Guro
Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 19/02/2005 :  13:34:55  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:

Spoff hvis du leser Roxiras innlegg en gang til så ser du at hun snakker om antall Nordlandshester rett etter krigen (som jeg antar henspeiler på 2.verdenskrig)

Guro

Opprinnelig postet av Guro


Sant.. Tar det tilbake

dressurblogg.no Gå til toppen av siden

Lucinda:

Norway
Innlegg: 2233

Skrevet - 19/02/2005 :  20:57:29  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLucinda:  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Fjordingen er så langt fra utrydningstruet som du kan få det;) Er over dobbelt så mange i nederland som i norge jo;)

Opprinnelig postet av Real Storm



Nå var det vel ikkje fjordingen det var snakk om var utryddingstrua heller da. I følge første innlegg.

Gå til toppen av siden

Guro
» VIP

Innlegg: 2031

Skrevet - 19/02/2005 :  21:46:06  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideGuro  Svar med kopi av melding
Syns faktisk nesten (for en flott setning) det er rarest at Nordlandshesten er utryddningstruet jeg.
Den er jo en kjekk barneponni, samtidig som den kan bære ganske tungt, den er allsidig, og slett ikke dum i forhold til rideskolevirksomhet.
Men det kan vel være at mange enten velger fjording, fordi "den kan hele familien ri", eller sportsponni fordi "vi skal jo konkurrere". (Evt Godtlandsruss fordi den løper fortere om man holder på med ponnitrav).

Hva angår Tungdøl så kan jeg i større grad "skjønne" at den er mindre populær. Ikke fordi jeg aldri har møtt morsomme individer, for det har jeg. Men fordi det tross alt er en forholdsvis stor hest, men noe begrenset bruksområde...Men jeg trodde den var på frammarsj som skogshest, der de ikke bruker traktor. At den også er skikkelig stilig når den går bra er ikke til å stikke under en stol. Men den har ikke samme allsidige og familievennlige "profil" som det Nordlandshesten har

Guro
Gå til toppen av siden

Ullsokken

Norway
Innlegg: 1873

Skrevet - 20/02/2005 :  13:19:04  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseUllsokken  Svar med kopi av melding
quote:

Forøvrig så er ikke fjordingen utrydningstruet. Så om man skal velge en norsk hesterase for å støtte opp om at de er utrydningstruede, så er det like teit å kjøpe en fjording, som en hvilken som helst annen utenlandsk rase.

Originally posted by spoff



Dèt var bare et eksempel på at jeg heller velger norsk enn utenlandsk.

Raving madness suits me fine
Gå til toppen av siden

<<ida>>

Innlegg: 41

Skrevet - 21/02/2005 :  07:17:43  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei
Det var ikke fjordingen jeg mente, men nordlandshesten og dølahesten..
Å det leste jeg i avisen, FN' har jo satt disse hestene opp på lista åda er det vel riktig..
Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 24/02/2005 :  08:05:11  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Litt off-topic, men som suplement til debatten:
«På vei inn i solnedgangen?».
- En artikkel om nordlandshesten

dressurblogg.no Gå til toppen av siden

ShyBoy

Innlegg: 958

Skrevet - 22/03/2005 :  14:46:48  Vis profil  Svar med kopi av melding
Nordlandshest e`konge!!! Når eg blir voksen nok, så har eg lyst til å ha et nordlandsheststutteri siden dei holder på å bli utryddet. Det synes jeg er dumt. Og nei! De er ikke for umoderne! Jeg synes det er veldig teit av folk som sier at hester som ikke er gode konkurransehester er dritthester. Hvor mange sportshester var med under vikingtiden osv??? Tenk litt på det folkens!
http://www.mmdreamteam.piczo.com Gå til toppen av siden

Cesar

» VIP

Innlegg: 309

Skrevet - 23/03/2005 :  08:04:45  Vis profil  Svar med kopi av melding
Skjønner ikke forskjellen på å rakke ned på den ene rasen framfor den andre... Skal man liksom blir "UGLESETT" fordi man ikke velger en norsk arbeidshest.? Jeg for min del har ingen interesse av å eie en av de norske rasene, og kommer heller ikke til å kjøpe en til min datter når den tid kommer. Synes de er søte og flotte til sitt bruk. Men skal man ri sprang el dressur, og komme et stykke sier det seg selv at man velger en annen type hest/ponny. Da trenger man en hest med lange ben, og lange halser.. Altså stikk motsatt av det nordlandshest, fjording og døl har.
Det betyr jo ikke at man ikke liker de norske rasene. Personlig synes jeg en pen tungdøl er rålekker (helst hingst da, men det gjelder egentlig alle raser) Vi hadde 4 fjordinger på rideskolen jeg red på da jeg var liten, og kan fortelle dere at de er vel ikke akkurat perfekte rideskolehester. Litt vel mye egenvilje. Som i og for seg er bra, men ikke når barn skal lære å ri!!
Synes nok de egner seg best til kjøring og hobbyridning. Sikkert noen eksemplarer som gjør det bra utenom også, men ikke flertallet...
Gå til toppen av siden

Roxira

» VIP

Norway
Innlegg: 2272

Skrevet - 23/03/2005 :  08:34:43  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideRoxira  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseRoxira  Svar med kopi av melding
Tror dette kanskje har noe med hva folk velger pga at det er populært... Plutselig skulle jo alle ha pinto...

Når det gjelder konkurranse så skjønner godt de som skal nå toppen kanskje velger en litt lettere rase, men Norlandshesten er en utrolig allsidig hest og jeg vet at mange av dem er veldig gode sprang hester.

Synes det er veldig synd at flere ikke tar motet til seg å viser hva de norske hesterasene er gode for å rir de opp til høyt nivå! Fjordingen har jo fått et bedre rykte på seg etter folk har fått vite litt mer hva Fjordhest NM går ut på. Og sett Fjordingen gå høye klasser.

Så dere der ute som har ambisjoner og kanskje har allerede en Norlandshest eller Døl, kom dere på trenginger og ut å start og hvis Norge hvor fin rasene egentlig er!!

*~Susanne~*

Sadness is not a crime. Making someone sad is!
Gå til toppen av siden

Cesar

» VIP

Innlegg: 309

Skrevet - 23/03/2005 :  11:35:59  Vis profil  Svar med kopi av melding
Man kan jo klart lære en fjording og de andre norske rasene øvelsene (til en viss grad) men teknikken og måten de blir gjordt på gjør jo at de ikke vil hevde seg no særlig på resultatlistene. Og for de som vil gjøre det bra på annet enn klubbstevner bør nok ha en annen type hest. Men gjentar at skal man ha kjørehest og hobbyhest er de jo ypperlige. Og man kan jo absolutt konkurrere på høyt nivå innen brukshestkjøring for eksempel.
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.