hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Oppvarming og avskritting....
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Oppvarming og avskritting....
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

_Amanda_
» VIP

Innlegg: 195

Skrevet - 23/01/2009 :  00:47:31  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hallo i luka

Jeg har alltid lurt på dette med oppvarming og avskritting... Jeg må innrømme at jeg ikke har vært så pliktoppfyllende når det gjelder dette bestandig Jeg vet jo at dette er noen svært viktige deler av rideturen...

Jeg lurer på hvor lang tid dere bruker på dette... Hvor viktig dere syns det er, og om dere har noen erfaringer om hva som kan skje om man ikke gjør det....

takker for svar.....

*Prinsen*

» VIP

Innlegg: 150

Skrevet - 23/01/2009 :  08:02:10  Vis profil  Svar med kopi av melding
Oppvarming og avskritting er like viktig for hest som for mennesker!

Er musklene kalde før trening er det lettere å få strekk, overbelastning osv. avskritting etter trening er viktig for å kjøle ned musklene igjen langsomt så man ikke blir altfor stiv og for at rytmen går tilbake til normalen.

Alle hester er forskjellige, min trenger lang oppvarming ellers er han stiv og lite samarbeidsvillig, så jeg skritter ofte 15-20 min før treningen starter. Da på mye volter, slangelinjer osv, for å få bøyd han opp litt i tillegg. Han henter seg rimelig fort inn etter trening så avskritting varer som regel 10 min + at jeg stretcher han etterpå.

Så alltid husk oppvarming og avskritting, dette er faktisk det viktigste når man skal trene! :)
Gå til toppen av siden

_Amanda_
» VIP

Innlegg: 195

Skrevet - 23/01/2009 :  16:10:48  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kan tenke meg det... Gjelder ikke dette SÆRLIG om man rir hesten litt uregelmessig??? (f,eks 3 dager u uka?) dette er jo ikke så bra, men det hender jeg gjør det. Det kommer ann på vær, vind, tid osv.
Gå til toppen av siden

JanitaOgQueenie

Innlegg: 46

Skrevet - 23/01/2009 :  18:23:32  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg bruker ikke mere enn ca. 10 minutter på opp/nedskrittingen :) Gå til toppen av siden

_Amanda_
» VIP

Innlegg: 195

Skrevet - 23/01/2009 :  18:31:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
omtrent d samme herXD Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 24/01/2009 :  02:38:54  Vis profil  Svar med kopi av melding
Alle "idrettsfolk" - også hester - bør både varme opp og roe ned etter en treningsøkt.
Og det er selvsagt forskjell på topptrente og "hobbytrente" hester.
I stallen har vi en topptrent traver, og det hun har som en kort trening, er en distanse som "vanlige hester" bruker timevis på. Eiere av traveren bruker ca. 2 km på oppvarming, og den samme distansen på avskritting - dvs. ca. 10 - 20 min på oppvarming og avskritting.
Ja, en rytter bør også varme opp og roe ned etter en rideøkt - gjør det gjerne sammen med hesten.
Gå til toppen av siden

*Skogli_Western_Riders*

» VIP

Norway
Innlegg: 1080

Skrevet - 24/01/2009 :  11:44:53  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside*Skogli_Western_Riders*  Svar med kopi av melding
Oppvarming og avskritting er som mange sier her veldig, veldig viktig. Dette forebygger bl.a.belastningsskader og slitasje på sener, ben, muskler ol. Enkelt sagt, vil du ha en hest som holder lenge, så ikke dropp oppvarming og avskritting. Vi mennesker tåler faktisk stølhest og melkesyre mye mye bedre enn hester.
Hvis du rir en hest på ridebanen uten og varme opp og deretter rir den samme hesten med god opppvarming, da kan jeg love deg at du vil kjenne stor forskjell på hvordan hesten jobber under deg.
Som T.Boysen skriver. så har ikke vi 2 bente noe vondt av å varme opp heller, men tror nok det er fåtallet av ryttere som gjør dette. Allikevel, det er noe å tenke på :)
I hvertfall, av hensyn til hesten, så ta deg tid til å varme godt opp. Hastverk er faktisk lastverk.

FOLK & DYR PÅ SKOGLI STALLEN :)
*************************
Selv om forferdelige ting skjer i livet, behøver ikke livet være forferdelig :)
Gå til toppen av siden

Harneshaug

» VIP

Norway
Innlegg: 1488

Skrevet - 25/01/2009 :  04:28:06  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er jo også stor forskjell på bokshester og hester som går mye ute. Når jeg henter mine på jordet trenger de ikke mye oppskritting nei, men tar men de fra boksen er det noe annet.
Nedvarming er viktig uansett ;)

Når Gubben er borte driter hestene på plenen Gå til toppen av siden

_Amanda_
» VIP

Innlegg: 195

Skrevet - 25/01/2009 :  15:51:13  Vis profil  Svar med kopi av melding
ja det er jo helt sant....=) Gå til toppen av siden

Garbino+Abeltasman

» VIP

Innlegg: 0

Skrevet - 10/02/2009 :  22:30:45  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei.
Ang det med oppvarming og avskritting, er eg veldig einig med mange av dei som har svart.
som dei seier er det like viktig, om ikkje viktigare for ein hest å bli skikkelig varm før ei treningsøkt.
Min meining er at uansett kva hest du har, kaldblodsraser eller varmblodsraser så skal dei ha like god oppvarming. Tenk deg sjølv om du skal ut å spille fotball ol, uten å varme opp. Da er musklene stive og kalde. Med oppvarming får man blodsirkulasjonen til å gå betre, og det er mindre risiko for skader på hesten. Hesten blir og som andre har nevnt bedre å ri på, siden den er god og varm, og musklene da meir tøyelige.
Igjen det med avskritting så er det også viktig:) Da får hestene "roet" kroppen igjen. Hesten blir da og mindre stiv og støl til neste treningsøkt, samtidig som pulsen får roet seg ned, og blodet "roer" også "farten" :)

selv bruker eg mellom 15 - 20 min med oppvarming. dette inkluderer mykje skritting, og traving i lav form, kor eg "bøyer og tøyer" med løsgjørende øvelser. Avskrittingen er noe det samme. Etter ei økt traver eg ned hesten i lav form, og skritter ein god del. Når hesten kommer på stall igjen, er det vanlig rutine med stratching av hesten, og nokon ryggøvelsar, sidan hesten er varm i kroppen:)
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.