hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Hvordan får hesten til å gå på tøyle
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utstyr
 Hvordan får hesten til å gå på tøyle
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side | Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 3

Itsrik

Innlegg: 112

Skrevet - 18/03/2007 :  18:29:30  Vis profil  Svar med kopi av melding
men det går fint an å sitte og småbøye henne litt på denne vegen og - så får du tyvstartet litt.... Prøv å bøye hodet til ettergift (som forklart lengre opp her) ene vegen, noen skitt fri, og så andre vegen ... Gå til toppen av siden

Lucinda:

Norway
Innlegg: 2233

Skrevet - 18/03/2007 :  18:53:50  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLucinda:  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
har en fjording som ikke vil gå på tøyle helt. må "sage" henne ned, men når jeg har klart det, begynner hun å nykke...bruker vanlig trinsebitt. jeg er helt sikker at hun kan det, for hun har gått som skolehest. har dere noe tips hvordan jeg kan få henne ned på tøyle ??

Opprinnelig postet av solengshæstan



Det er ikkje snakk om at hesten ikkje vil. Det er som regel slik att det er rytter som ikkje rir slik att hesten går TIL tøylen. På tøyle kan du sikkert få den til om du legger tøylen på bakken og lar hesten gå over.

Ri masse overganger og bøy og tøy så kjem det seg nok. Men tving aldri hesten ned med tøylene. Du må ri hesten fram til kontakten med sete og sjenkel og støtte mjukt opp med tøyler


Gå til toppen av siden

toneeile

Innlegg: 57

Skrevet - 18/03/2007 :  22:02:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
Helt riktig som Itsrik sier. Jeg har selv brukt denne metoden på en hest jeg red som var veldig stresset på tur. Bøye til høyre og venstre og be om ettergift. Skjenkelvikninger, og små volter (hvis det er plass) kan du også gjøre. Dette funket ihvertfall for meg, fikk hesten til å konse om noe annet enn å stresse.

Har bare lyst til å nevne en ting (hvis det blir overflødig bare glem at jeg skrev det). Når du skal be om ettergift og bøye hesten må du ikke bare "dra" hodet til den ene siden. Lirk med tøylen din, liksom napp litt i tøylen, hinte om at du vil at den skal bøye seg til den siden du lirker. Med engang du merker at hesten har forstår hva du mener og gir etter og bøyer hodet sitt, slipper du trykket og roser hesten. Det trenger ikke være mye til å begynne med, bare den så vidt flytter hodet sitt holder de første gangene. Også gjentar du. Etterhvert kan du be om at hesten holder bøyingen over lengre tid. Det kan ta litt tid før hesten finner ut hva den skal gjøre når du sitter sånn og lirker, så vær tålmodig (jaja, ikke i timesvis da kanskje ). Lykke til
Gå til toppen av siden

lucky june

Norway
Innlegg: 1561

Skrevet - 19/03/2007 :  08:47:39  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Har bare lyst til å nevne en ting (hvis det blir overflødig bare glem at jeg skrev det). Når du skal be om ettergift og bøye hesten må du ikke bare "dra" hodet til den ene siden. Lirk med tøylen din, liksom napp litt i tøylen, hinte om at du vil at den skal bøye seg til den siden du lirker. (...)
Opprinnelig postet av toneeile


Hvorfor skal man lirke/nappe i tøylen for å få hesten til tøylen?
Hesten skal jo jobbe fra bak og fram (til tøylen) så jeg synes det høres ut til at man begynner i feil retning om man sitter å napper i tøylen.

Hvis man vil hesten skal bøye seg til en side ville jeg heller stilt den til den siden med rolig hånd og mykt tøyletak. Napping kan være ubehagelig for hesten og resultatet kan bli at den bøyer seg til den siden du ønsker kun for å unngå ubehaget av et urolig bitt i munnen.
Men meg om det...

~Melodie Nikita~ ~Santiago Cheyenne~ ~Sigrid~
Gå til toppen av siden

toneeile

Innlegg: 57

Skrevet - 19/03/2007 :  09:36:33  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ok, var redd dette kunne misforstås ja. Det er ikke snakk om å få hesten på tøylen her. Dette er en måte å lære hesten ettergift på. Noe hun kunne trene på på skogsveien hun brukte å ri på, siden hun ikke hadde bane. Bare lære hesten å gi etter for trykk. Så var det dette med napping, jeg snakker om meget lette bevegelser her, utført mens selve hånden holdes i ro. Det er kun ringfinger som skal ta i tøylen, beveg ringfinger fram og tilbake med lette bevegelser, men selvsagt hardt nok til at hesten kjenner at her skjer det noe. Når hesten forstår signalet og beveger hodet med trykket slipper du tøylen og roser. På denne måten kan du få en hest som er myk i munnen og reagerer på lette hjelpere i munnen.

Et fast mykt tøyletak vil også gjøre nytten, men også her må man huske på å slippe opp trykket å rose hesten når den gir etter. Ihvertfall i innlæringsfasen. Hvis du fortsetter å holde trykket etter at hesten har gitt etter blir den forvirret og forstår ikke hva du mener. Når hesten har lært det. kan du holde trykket lenger og be om bøyning i lengre perioder.

Uff, det er så vanskelig å forklare når man bare kan skrive og ikke vise hva man mener i praksis. Prøver bare å hjelpe, sier ikke at alle MÅ gjøre det slik som jeg
Gå til toppen av siden

lucky june

Norway
Innlegg: 1561

Skrevet - 19/03/2007 :  10:29:06  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ja, selvsagt må man gi etter når hesten gjør det den skal
Men jeg mener fortsatt at hesten ikke skal lære noe på annen måte enn tøyletak, altså ikke verken lirking med ringefinger eller forsiktig napping.

~Melodie Nikita~ ~Santiago Cheyenne~ ~Sigrid~
Gå til toppen av siden

Natalie_S

» VIP

Norway
Innlegg: 1671

Skrevet - 19/03/2007 :  13:44:29  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseNatalie_S  Svar med kopi av melding
Slik lirking kan få noen hester til å slappe av i kjevemuskulaturen (men tror nok det kommer an på hvilken type bitt man bruker, ser for meg at rette bitt ikke er noe særlig å lirke med, men vet ikke helt), men når man skal få hesten til å bøye seg ville jeg nok heller tatt et tøyletak (ikke lirke, men heller ikke dra) som får hesten til å tenke til siden og holde den der til hesten gir etter (ikke ta mer selv om hesten ikke bøyer seg med en gang, den må få tid til å tenke, men du må ta såpass mye at du får en reaksjon (hesten har fått med seg at du prøver å fortelle den noe), og pass på at hesten ikke blir "strikk-ball" og bare spretter tilbake til utgangsposisjon når du gir tøylen (slik lirking kan føre til, hesten er "bare med" , hvis dere skjønner]), da er den ikke til ettergift, for er hesten til ettergift, skal den bøye hodet når man ber om det med tøylen, og den skal kunne bli der når man gir etter for tøylen. (dette var litt vanskelig å forklare gitt)
Mvh Natalie

Min hest er mit spejl, som uforfalsket gengiver mine dårlige og gode luner. Se din hest i øjnene og lad dig ikke skræmme af sandheden (Bent Branderup)

Redigert av - Natalie_S den 19/03/2007 13:53:55 Gå til toppen av siden

-RosaLind-

Norway
Innlegg: 421

Skrevet - 24/03/2007 :  15:28:12  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-RosaLind-  Send %s1% en ICQ melding-RosaLind-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-RosaLind-  Svar med kopi av melding
vil bare si at nå har jeg jobbet med rosa lind, og vil si at hun arbeider korrekt!! :D
Venner er som stille engler som løfter oss opp igjen når vingene har glemt å fly Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 24/03/2007 :  23:59:16  Vis profil  Svar med kopi av melding
Ser at du har fått mange gode svar - dvs. om å finne ut hvor LITE du må påvirke før du får respons, og ikke hvor MYE du må gjøre for å få makt. Håper du skjønner hva jeg mener.

Dette er noe du må finne ut gjennom tid, og siden du ikke har ridebane, så bruk rideveien - fra side til side, med sidebevegelser, tempovekslinger - og ja, kanskje du klarer en liten volte og ikke minst serpentiner - og da er en forholdende yttertøylen MINST like viktig som ledende innertøyle.

På en ridetur er det MER enn nok å gjøre slike "øvelser" i ca. 2 -3 minutter - med mye "fri" imellom, og så noen minutter til med "krav" i øvelser, osv. Da vil hesten etter hvert forstå at den må "jobbe", selv på tur, og den blir mer oppmerksom på deg.

Et lite triks da, er å ikke gjøre "øvelsene" på samme sted hver gang, men veksle på hvor og når du gjør det. Da vil hesten - forhåpentlig - bli mer oppmerskom på deg og ikke ta det som "en vane" - at DER skal jeg trave, og DER skal jeg snu osv.

Når/hvis hesten er "flink" og samarbeider med deg, belønner du den med masse god-prat og at den jevnlig får gå med løse tøyler (når DET er trygt!). - Var dette noen tilleggstips?
Gå til toppen av siden

-RosaLind-

Norway
Innlegg: 421

Skrevet - 25/03/2007 :  12:15:56  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-RosaLind-  Send %s1% en ICQ melding-RosaLind-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-RosaLind-  Svar med kopi av melding
skjønner det ja :) fikk pappa til å brøyte ett lite jordstk så jeg fikk trene litt. vi har travet i sagte kontrollert trav og bøyd. dette var jo egentlig lett for rosa kan det jo fra før. jeg rir ikke med stramme tøyler, men jeg synes rosa "overdriver" med at hun tar hodet tett inntill brystet... vet ikke hvorfor, men det kan jo hende at når hun sto på rideskole at hun ble ridd mye sånn..
Venner er som stille engler som løfter oss opp igjen når vingene har glemt å fly Gå til toppen av siden

lucky june

Norway
Innlegg: 1561

Skrevet - 25/03/2007 :  19:36:59  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
skjønner det ja :) fikk pappa til å brøyte ett lite jordstk så jeg fikk trene litt. vi har travet i sagte kontrollert trav og bøyd. dette var jo egentlig lett for rosa kan det jo fra før. jeg rir ikke med stramme tøyler, men jeg synes rosa "overdriver" med at hun tar hodet tett inntill brystet... vet ikke hvorfor, men det kan jo hende at når hun sto på rideskole at hun ble ridd mye sånn..

Opprinnelig postet av solengshæstan


Snill pappa du har
Det kan også være hun har blitt ridd av ryttere med urolige hender slik at det har blitt hennes måte å komme litt unna bittet.
Eller hennes måte å jukse...
Lykke til med videre framgang

~Melodie Nikita~ ~Santiago Cheyenne~ ~Sigrid~
Gå til toppen av siden

-RosaLind-

Norway
Innlegg: 421

Skrevet - 25/03/2007 :  20:25:45  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-RosaLind-  Send %s1% en ICQ melding-RosaLind-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-RosaLind-  Svar med kopi av melding
tusen takk :) jada pappa er snill han! =D
Venner er som stille engler som løfter oss opp igjen når vingene har glemt å fly Gå til toppen av siden

LisaFi

Innlegg: 957

Skrevet - 25/03/2007 :  23:02:25  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLisaFi  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Slik lirking kan få noen hester til å slappe av i kjevemuskulaturen (men tror nok det kommer an på hvilken type bitt man bruker, ser for meg at rette bitt ikke er noe særlig å lirke med, men vet ikke helt), men når man skal få hesten til å bøye seg ville jeg nok heller tatt et tøyletak (ikke lirke, men heller ikke dra) som får hesten til å tenke til siden og holde den der til hesten gir etter (ikke ta mer selv om hesten ikke bøyer seg med en gang, den må få tid til å tenke, men du må ta såpass mye at du får en reaksjon (hesten har fått med seg at du prøver å fortelle den noe), og pass på at hesten ikke blir "strikk-ball" og bare spretter tilbake til utgangsposisjon når du gir tøylen (slik lirking kan føre til, hesten er "bare med" , hvis dere skjønner]), da er den ikke til ettergift, for er hesten til ettergift, skal den bøye hodet når man ber om det med tøylen, og den skal kunne bli der når man gir etter for tøylen. (dette var litt vanskelig å forklare gitt)

Opprinnelig postet av Natalie_S



ER VELDIG enig med Natalie her, men legger til at det er viktig at du samtidig med at du lærer hesten å stille/ bøye for tøylen, bruker sjenkel og vekthjelp som du skal, for å få til det samme, siden hesten i framtida skal kunne gjøre disse tingene uten særlig innvirken av tøylen.

Så man bruker altså tøylene i starten, for å forklare hesten, og etterhvert går man over til å bruke mer og mer sits og sjenkel for å be om de samme tingene.

Dvs til slutt vil hesten når du legger til sjenklene bli "myk" i nakken av seg selv, og det vil føles som om den kommer OPP med ryggen. Og du vil oppnå det jeg gjetter du prater om som "på tøylen".

Hvis du husker at dette er målet, blir det kanskje også lettere å jobbe på riktig måte med tøylen,dvs "lokke" hesten til å reagere rikig på sjenkel og vekthjelp, i steden for å fokusere på tøylehjelpen, som kun skal brukes til hesten har forstått det...

Puh..

Gå til toppen av siden

-RosaLind-

Norway
Innlegg: 421

Skrevet - 26/03/2007 :  15:33:02  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmeside-RosaLind-  Send %s1% en ICQ melding-RosaLind-  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresse-RosaLind-  Svar med kopi av melding
aha..:)
Venner er som stille engler som løfter oss opp igjen når vingene har glemt å fly Gå til toppen av siden

meg_selv2
» VIP

Innlegg: 609

Skrevet - 26/03/2007 :  16:15:40  Vis profil  Svar med kopi av melding
Virker som du har fått mange gode råd;) Lylkke til med treningen, etter hvert blir hesten din kanjskje som min (:P), bare jeg sitter rett på henne går hun på tøylen;) Gå til toppen av siden
Side: av 3 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side | Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.5 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.