hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - tar jeg feil?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 tar jeg feil?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Vilgot

» VIP

Norway
Innlegg: 395

Skrevet - 29/12/2006 :  13:21:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
Vi bor på et småbruk så som oftest er vi hjemme på nyttårs kvelden med familien, så jeg har da tittet inn viduet for å se om dem er rolige. Lar lyse stå på til det verste er over. Hestene her er vandt med høye smell (svigers pleier å stå på jordet å skyte på blink), så jeg er ikke bekymret for at dem skal bli redde. Jeg kunne hatt dem ute, for vi har mer en nok inngjerdet område, men jeg har valgt å ha dem inne. Gå til toppen av siden

felt tre ganger så gøy

» VIP

Norway
Innlegg: 440

Skrevet - 29/12/2006 :  20:21:21  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidefelt tre ganger så gøy  Send %s1% en ICQ meldingfelt tre ganger så gøy  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressefelt tre ganger så gøy  Svar med kopi av melding
På stallen vår går alt som vanlig, bortsett fra at vi har søpplesekker på vinduene.. For og dempe blinkingen litt.. Men ellers så er allt som normalt.. Hvorfor lage noe oppstyr av det? Å stallen vår ligger midt i Lillestrøm...
FELTRITT tre ganger så GØY!!!! Haha Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 30/12/2006 :  00:17:49  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hester - og andre dyr - MERKER det hvis vi mennesker er "nervøse" - meget godt - og da blir de sikre på at det er noe riktig farlig som skal skje.
(Dette er EN av grunnene til at enkelte hester blir vanskelige å laste på henger - fordi eierene er såååå spente på om "detta går bra - aldri i væla....")

Det beste vil da være å følge HELT vanlige stallrutiner - både mht. lys, fòr og andre ting. Om det blinker og smeller litt en liten time - så er ikke det mer uvanlig enn et tordenvær om sommeren, og hvis hestene ikke bryr seg om det, så er det ikke noe å bekymre seg for i det hele tatt.

HVIS dere VET at en hest eller to reagerer på et tordenvær - selv når den står inne i stallen, så KAN det jo være nyttig å dekke til vinduene - men da hører hestene smellene, og får ikke kombinert dem med de "normale" lysblinkene som følger torden.

Dere får selv vudere "risikoen" - men så sant hesten ikke får panikk i tordenvær, så kan dere feire nyttårsaften uten å bekymre dere for hestene.

Jeg VET hva det vil si å ha en skuddredd hund - har selv hatt en - mens de to andre ikke har leet på et øyelokk.
Gå til toppen av siden

Asbjørg

» VIP

Norway
Innlegg: 885

Skrevet - 30/12/2006 :  08:50:45  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideAsbjørg  Svar med kopi av melding
Her jeg bor er det ikke så masse raketter, men vi hører godt smellene og ser lysglimtene. I fjor var første året vi bodde her, og hestene gikk som vanlig ut og inn som de ville. Vanligvis er de en del inne om natta, men nyttåarsaften tror jeg ikke de hadde en eneste hov innenfor døra. Hester føler seg tryggest når de er ute og har mulighet til å flykte. Men hadde jeg hatt hestene på et sted der det hadde vært mye rakettoppskyting like ved, så tror jeg nok at jeg hadde stengt dem inne. Om hestene synst det er mest fornuftig å flykte hals over hode i en presset situasjon, så er det ikke alltid det virkelig ER så smart. Det er tross alt bedre med en nervøs hest inne i boksen sin enn en flyktende hest blandt feststemte rakettoppskytere i et boligstrøk... Hadde hest ved sentrum tidligere, og hestene kom seg helt greit gjennom natta uten spesielle tiltak Gå til toppen av siden

summer

Innlegg: 1167

Skrevet - 30/12/2006 :  13:58:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hvorfor skulle vi være nervøse når vi er på stallen og holder øye med dyrene våre ?? Pussig konklusjon.

Ogå sammenligne tordenvær og raketter ....

Er det så vanskelig og forstå at noen faktisk har dyr som blir hysteriske ???

Hva med hundene som ligger under vasken på badet og skjelver ?? det bør kanskje ikke tas noen forhåndsregler der heller ?

Jeg har heldigivs ikke hatt en eneste hest som har vært redd. Og bikkja serforeløpig ut til å klare seg bra . Men jeg har venner som har hysteriske dyr, og det er faktisk overhodet ikke artig.

De færreste dyr får panikk i tordenvær ... men mange blir livredde bare av EN rakett. Har man stallen i et område hvor det skytes opp mye, er det ikke snakk om litt smell og lys i en time. Da dundrer det villt . og har man skikkelig flaks, mye mer enn i en time.

Gå til toppen av siden

CarpeNox
» VIP

Norway
Innlegg: 317

Skrevet - 31/12/2006 :  11:21:49  Vis profil  Svar med kopi av melding
Eg veit ikkje korleis hesten min reagerar, men han er ikkje av typen som stressar seg opp.
Vi var ute å gikk i mørket i går og møtte på ein god del rakettar-null problem.

Ellers ligg stallen relativt skjerma til så det burde ikkje vere noko problem.
Dei andre hestane på stallen er og rolige så eg bekymrar meg lite.

Ellers har eg ikkje hatt noko problem med nokon av hestane mine tidlegare.

Eg har aldri gjort noko anna tiltak enn litt ekstre høy, lar lysa stå på, (noko dei gjer tidt og ofte ellers i året) og sjølvsagt sjekkar eg stallen rund tolv og igjenn når det begynner å roe seg om hestane virkar bekymra.

Det e lov å tenke sej litt om til tider. Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.