hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - lære hesten høyre -og venstregalopp?
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Ridegrener
 Dressur
 lære hesten høyre -og venstregalopp?
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Nette-pia

» VIP

Innlegg: 18

Skrevet - 18/07/2006 :  04:33:15  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei.

lurer på hvordan man skal lære en hest høyre og venstregalopp.
Hesten jeg rir, har fatta høyre, men vet ikke hvordan jeg skal lære henne venstre?

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 18/07/2006 :  08:39:42  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Galopp er en asymetrisk gangart, dvs du har en venstre og en høyre galopp. I naturen velger hesten den galoppen som ligger mest naturlig for den, i den situasjonen den er i. F.eks. er det mest naturlig og enklest å balansere seg, om hesten velger venstregalopp i en venstre sving, og høyregalopp i en høyresving. Ved innlæring av galopp bør du benytte samme strategi. Fatt alltid på bøyde spor i starten. Etterhvert vil hesten skjønne tegninga i form av fatning. For noen hester er den ene siden så dominerende, at hesten lett velger å fatte f.eks. venstre galopp, selv om du fatter galoppen i en høyre sving. Det kan kanskje være nødvendig å overdrive stillingen i starten, og husk for all del å rose hesten masse når den fatter riktig. Når den fatter feil bryter du og prøver igjen. La også hesten galoppere noen runder før du bryter, og du vil oppleve at tempoet kan være veldig raskt i starten også. Fatning gjør mester, både når det gjelder innlæring av fatning, og bygge hestens evne til og etterhver kunne balansere seg i galopp. Ri derfor masse, masse fatninger, så sitter dette til slutt.. Og vær nøye med deg selv! Ofte kommer feil fatning også av en rytter som gir gale signaler, og som ikke er flink nok til å være kosekvent i sin ridning med hensyn på rett fatning. En hest som er "veldig inngått" i en galopp, er ofte vanskelig å vende, men alt er mulig..
dressurblogg.no Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 18/07/2006 :  11:33:40  Vis profil  Svar med kopi av melding
Overdriver man stillingen på bøyd spor som du beskriver spoff, så vil man vel strengt tatt gi plass for en feilfatning fremfor riktig fatning.
I hvertfall min erfaring med "ferskinger".

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden

LisaFi

Innlegg: 957

Skrevet - 18/07/2006 :  14:17:24  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseLisaFi  Svar med kopi av melding
Jupp. Enig med Renate. Gå til toppen av siden

Liten_Lista

» VIP

Norway
Innlegg: 481

Skrevet - 18/07/2006 :  22:24:17  Vis profil  Svar med kopi av melding
Et hett tips er å stille hesten UTOVER på volta så den ikke får "plass" til å slenge fram ytre frambein og dermed få feil galopp. Stiller man en "fersk" hest innover (som man senere gjør når den skjønner greia!!) kan jeg nesten banne på at man får feil galopp hver eneste gang... Ser du på en hest i det fri vil den nesten aldri på stilt til den siden den svinger, heller "vrangstilt" med halsen.
En annen ting som er viktig: du som rytter burde se utover/bakover ytterskuldern din for da blir vekta di plassert rett (altså du setter vek på indre sitteben), prøv så får du se!


Funker på alle hester, selv de helt nyinnridde.

Lykke til"

Feltritt - Tre ganger så gøy!!!
Redigert av - Liten_Lista den 18/07/2006 22:25:26 Gå til toppen av siden

Nette-pia

» VIP

Innlegg: 18

Skrevet - 19/07/2006 :  17:32:09  Vis profil  Svar med kopi av melding
Takk for alle gode svar =) Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.