hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Nok en feildiagnose...
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 Nok en feildiagnose...
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Hege J

» VIP

Norway
Innlegg: 1964

Skrevet - 01/06/2006 :  10:58:48  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hesten til ei venninne av meg fikk nettopp "dødsdommen", fordi det var noen forandringer på rønkenbildene (forkalkning og noe var forskjøvet, husker selvfølgelig ikke hva!). Hun var på vei til å avlive han, men skulle vente litt fordi en dyrlege fra Oslo (som var mer ekspert på rønkenbilder) skulle komme oppover.
Denne dyrlegen snudde om på alt, og sa at det hun så på rønkenbildene ikke var noe alvorlig i det hele tatt, og at hesten kom til å bli helt frisk, og at hun kunne bruke den helt som normalt!

Det er ganske hårreisende at en (eller det var vel tre) dyrleger kan si "nei dette kommer aldri til å gå bra, du kan ikke bruke hesten igjen, og den må avlives", til at en annen dyrlege sier at dette er ikke noe farlig!!

Venninnen min ble selvfølgelig veldig lettet, men samtidig veldig skremt over at hun nesten var på vei til å avlive sin kjære venn...
Er den "generelle" dyrlege i Norge så ukompetent?

Hege

Bente_og_Etanec

Norway
Innlegg: 2585

Skrevet - 01/06/2006 :  11:22:08  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideBente_og_Etanec  Svar med kopi av melding
Jeg har opplevd akkurat det samme! Men i to forskjellige situasjoner.
Den ene gangen hadde han bare rasp (!!!) og fikk dødsdommen av en veterinær. Og det virket ikke en gang som om han visste hva rasp er... Han mente at pga alderen til hesten ( da var han 19 år) burde den bare avlives siden den i tillegg hadde vått dette "greiene" på bena sine

Den andre gangen var det en annen veterinær som mente han burde avlives. Da hadde han fått en fæl hoste som vi slet mye med.. Han hostet slim som var gult, og alderen tatt i betraktning burde han få slippe, som han sa. Da var gamlegutt 22 år.

Nå er han 23 år og lever i beste velgående *bank i bordet!!!*

I begge tilfellene har jeg kontaktet annen veterinær og annen hjelp. Noe som har resultert i en frisk ponnijonni
Men at der skal være slik forskjell på veterinærer og deres konklusjoner er skremmende!...

- " I belive I touched an angels wings when I found you..." - Gå til toppen av siden

Silje-og-Tindra

Norway
Innlegg: 4435

Skrevet - 01/06/2006 :  11:37:42  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseSilje-og-Tindra  Svar med kopi av melding
Svigers fikk det omvendt. Svigermors hest ble rett før jul sparket ute på beitet; hun ble stokk halt og hadde vondt for å gå. Veterinær ble tatt ut, men de fant bare ut at hesten var forslått.

Hesten stod og stod, men ble ikke bedre. De reiste inn for røntgen - men der fant de ingenting. Hesten sto mer, fikk antibiotika osv., men ingen tegn til forbedring.

Når hesten ble så stiv at den ikke klarte å legge seg, veterinærene ut at det kunne være en blodansamling - ny bokshvile for en hest som har gått omtrent hele livet på utegang. Ingen forbedring.

De dro på røntgen igjen. Hesten gikk med brudd (eller var det to?) nede i foten, og hadde gjort det siden den ble sparket før jul (dette var godt inne i januar).

Hesten ble slaktet, fordi det ikke var noe håp om at den skulle bli bedre.. Kanskje hadde det gått om de hadde visst det tidligere?
Gå til toppen av siden

oleo

» VIP

Innlegg: 858

Skrevet - 01/06/2006 :  11:59:16  Vis profil  Svar med kopi av melding
I slike tilfeller hvor avlivning er alternativet så skal man ALDRI rådføre seg med kun en veterinær..... Mange veterinærer, spsielt på bygda har litt begrenset kompetanse med alvorlige skader, da særs på hest. Det er da det er fint at vi lever i år 2006 med gulesider, e-mail, faks og mobilnett stort sett over hele fjæla...... En må være litt slagkraftig selv og helgardere seg... Det er tross alt snakk om et liv.
Et snøfnugg er noe av det skrøpeligste som finnes i verden...men se hva de får til når de holder sammen. Gå til toppen av siden

Hege J

» VIP

Norway
Innlegg: 1964

Skrevet - 01/06/2006 :  18:00:36  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
I slike tilfeller hvor avlivning er alternativet så skal man ALDRI rådføre seg med kun en veterinær..... Mange veterinærer, spsielt på bygda har litt begrenset kompetanse med alvorlige skader, da særs på hest. Det er da det er fint at vi lever i år 2006 med gulesider, e-mail, faks og mobilnett stort sett over hele fjæla...... En må være litt slagkraftig selv og helgardere seg... Det er tross alt snakk om et liv.

Opprinnelig postet av oleo



Det er det som er litt skremmende med mitt eksempel- hun snakket med 3 ulike dyrlegere som alle er spesialister på hest, og har jobbet med hester hver dag i flere år... Skulle tro hun hadde gardert seg nok, men det hadde hun tydeigvis ikke..

Hege Gå til toppen av siden

xxxoooxxx

Norway
Innlegg: 659

Skrevet - 01/06/2006 :  22:25:32  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adressexxxoooxxx  Svar med kopi av melding
Jeg anbefaler folk å bli flinkere til å klage veterinærene inn for veterinærmedisinsk rettsråd Gå til toppen av siden

AneBlidaBranaTindra

» VIP

Norway
Innlegg: 756

Skrevet - 01/06/2006 :  23:03:42  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseAneBlidaBranaTindra  Svar med kopi av melding
Får vel ta med den "lille" feildiagnosen den tidligere dyrlegen vår gjorde og..

Da jeg kjøpte Blida kjøpte jeg henne med føll. Hun var drektig(sent i svangerskapet da vi kjøpte henne) og alt var bare bra. Hadde ultralyd på henne et par ganger også. Der var det føll ja! Ingen tvil! Han kjente også folungen inne i magen på Blida.
Ånei som jeg gikk og gledet meg, heeele sommeren..
Men noe føll kom det ikke. Neida, var innbilt svangerskap det.
Ultralyd og hele pakka og enda ikkeno føll. Siste gangen den dyrlegen tok på hesten min ja..

Og nå ser det ut som om han har gjort akkurat det samme en gang til, denne gang med en annen hoppe. Hun skulle følle i april en gang og var konstantert "veldig drektig". Men enda har man ikke sett snurten av en folunge, og hoppa ser ikke ut som om hun er noe annet enn smellfeit på mat..

Blir irritert jeg.. Og det med god grunn synes jeg.

The worst way to miss someone is to be sitting right beside them knowing you can' t have them
Gå til toppen av siden

Ingvild og Kenzo

» VIP

Norway
Innlegg: 1117

Skrevet - 01/06/2006 :  23:13:26  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideIngvild og Kenzo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseIngvild og Kenzo  Svar med kopi av melding
Ja, det er klart at det er menneskelig å feile, men når en gjør den samme feilen om igjen og om igjen, så kan man virkelig begynne å lure på kompetansen til denne såkalte dyrlegen..?
Kenzo&Buster
Diamantene<3
Gå til toppen av siden

T. Boysen

» VIP

Innlegg: 3062

Skrevet - 02/06/2006 :  00:38:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
For 3 år siden hadde jeg kommet til den tunge beslutning å måtte selge min 19 år gamle hest, og siden hun var utdannet terapihest ville jeg gjerne at hun skulle jobbe videre med dette. Hun skulle så selges, men da de hadde veterinær på henne fant de ut at hun hadde spatt - og ville så ha hesten "gratis" - hun var ikke verdt noe. Kunne til nød gå som "rundehest".

OK - hesten ble solgt til andre, som koste seg med henne i to år på et hyggelig småbruk. Så fikk jeg tilbud om å få henne tilbake, da de hadde for mange hester og for få staller. Jeg kunne ikke si nei til å få henne tilbake, og i oktober ifjor, etter 16 timer på henger, trippet hun glad og fornøyd ut av den, og LØP inn i sin gamle stall.

Hun har siden bare vært fornøyd, har hoppet over gjerdene - OG ikke minst - hun vant en liten sprangkonkurranse her forleden. Hun er jo bare 22 år!

Så min vurdering er at "spatt og spatt" kan være så mangt....

Hør på "rykter" om gode HESTE-dyrleger - og få evt. flere veterinærer til å vurdere hesten hvis det er noe "gæli som ikke stemmer".

Det er kanskje et "generasjons-skifte" på gang når det gjelder veterinærer - de "gamle og gode" blir pensjonister - mens det er HÅP om at noen av de unge virkelig har lært - og LÆRER - av disse.

"Stordyr-veterinærer" - og særlig de som har greie på hest - er blitt mangelvare. Dette til tross for at man i utdanningen burde SE at det blir behov for stadig flere som KAN hest!

Til marsvin, undulater og pudler er det mer enn nok av dyrleger - men IKKE til hest, dessverre!
Gå til toppen av siden

smulemor

Innlegg: 150

Skrevet - 02/06/2006 :  00:51:35  Vis profil  Svar med kopi av melding
tror litt av problemet med mangel på stordyreterinærer er at det ikke er arbeid til de, de eldre har ikke pensjonert seg og da opptar de stillinger.
studenter i dag er lite villig til å utdanne seg i en retning hvor det er liten sjanse for å få jobb.

for ikke å snakke om at når du jobber med smådyr på klinikk så bor du ofte mer sentralt og i nærheten av cafeer, shopping etc.
Gå til toppen av siden

batta

» VIP

Norway
Innlegg: 723

Skrevet - 02/06/2006 :  01:08:16  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
"Stordyr-veterinærer" - og særlig de som har greie på hest - er blitt mangelvare. Dette til tross for at man i utdanningen burde SE at det blir behov for stadig flere som KAN hest!

Opprinnelig postet av T. Boysen



Dette var min drøm i mange, mange år. Jeg var fast bestemt på å bli veterinær, på store dyr, og gjerne spesialisere meg innen hest. Ble kjempeglad når jeg fikk høre fra flere bønder at dette var mangelvare, og at man etter all sansynlighet fikk seg jobb ganske lett. I tillegg bor jeg i et område med både mye gårdsdrift, og mange hester.

Men, så var det det forp**** inntakskravet på veterinærstudiet her i Norge, da. Hvordan i all verden er det ventet at man skal kunne oppnå over 60 poeng i primærkvote. Så, nei, det blir ingeniørstudie på meg...
Gå til toppen av siden

oleo

» VIP

Innlegg: 858

Skrevet - 02/06/2006 :  01:11:55  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:

for ikke å snakke om at når du jobber med smådyr på klinikk så bor du ofte mer sentralt og i nærheten av cafeer, shopping etc.

Opprinnelig postet av smulemor



Føler at jeg datt ut litt her... Hva mente du????

Et snøfnugg er noe av det skrøpeligste som finnes i verden...men se hva de får til når de holder sammen. Gå til toppen av siden

smulemor

Innlegg: 150

Skrevet - 02/06/2006 :  11:44:22  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Kopi av melding:

for ikke å snakke om at når du jobber med smådyr på klinikk så bor du ofte mer sentralt og i nærheten av cafeer, shopping etc.

Opprinnelig postet av smulemor



Føler at jeg datt ut litt her... Hva mente du????

Opprinnelig postet av oleo



det inntrykket jeg sitter med etter å ha snakket litt med vetstudenter er at de fleste vil til smådyrklinikker fordi de oftest ligger i større byer med flere tilbud.
stordyrvetter må jo ofte rundt om kring på "bøgda" for å finne kunder og det virker ikke som dette er så tiltrekkende.

min teori er at vi nå ser resultatet av cafegenereasjonen.
Gå til toppen av siden

oleo

» VIP

Innlegg: 858

Skrevet - 02/06/2006 :  12:51:46  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Kopi av melding:
I slike tilfeller hvor avlivning er alternativet så skal man ALDRI rådføre seg med kun en veterinær..... Mange veterinærer, spsielt på bygda har litt begrenset kompetanse med alvorlige skader, da særs på hest. Det er da det er fint at vi lever i år 2006 med gulesider, e-mail, faks og mobilnett stort sett over hele fjæla...... En må være litt slagkraftig selv og helgardere seg... Det er tross alt snakk om et liv.

Opprinnelig postet av oleo



Det er det som er litt skremmende med mitt eksempel- hun snakket med 3 ulike dyrlegere som alle er spesialister på hest, og har jobbet med hester hver dag i flere år... Skulle tro hun hadde gardert seg nok, men det hadde hun tydeigvis ikke..

Opprinnelig postet av Hege J


Ja, dette er jo helt tragisk. Som en nevner her så burde slikt vært rapportert. Godt det endte bra og at hesten har folk med litt oppi toppen rundt seg...

Et snøfnugg er noe av det skrøpeligste som finnes i verden...men se hva de får til når de holder sammen. Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.24 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.