hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Ridehusunderlag som støver
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Diverse
 Ridehusunderlag som støver
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 12/02/2006 :  19:39:04  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Er det noen som har erfaring med behandling av ridehusunderlag som støver på vinterstid?

Vi har underlag som er en blanding mellom sand og flis (store biter). Nå som det har blitt så kaldt, og så tørt i lufta støver underlaget mer enn normalt. P.g.a. kulda er det umulig å vanne. Vi pleier å harve banen ca 1-2 ganger uka.

Jeg har tenkt på muligheter som å blande inn litt løssnø i det allerede eksisterende underlaget. Da uten at snøen klumper seg, eller overtar underlaget. Jeg lurte på om noen har erfaring med dette? Blir det bedre? Hva skjer når det blir varmegrader, og blir kaldt igjen? I utgangspunktet tenkte jeg en løsning hvor mengden ikke er så stor at det antagelig vil klare å legge seg noe særlig is, men heller at det er noe "fuktighet" som minske støvet. Men spørsmålet da er isåfall om dette gir noen effekt.

Et annet alternativ jeg tenkte på var å innføre mer flis (store biter), som var godt funktet i forkant (må da gjøres på en mild da), for så å blande dette inn, slik at ikke den fuktige flisa klumper seg. Spørsmålet er om dette lar seg gjøre, om dette vil være hensiktsmessig i forhold til allerede eksisterende forhold av sand og flis, og om det i det hele tatt gir noen funksjon. Det å fukte flis er jo ikke bare og bare det heller..

Andre alternativ? Muligens kunne noe grovere sand vært fint, men problemet da er at underlaget blir veldig tungt og at det setter seg og blir veldig hardt veldig fort. Det er av den grunn vi har valgt en "lett" løsning med flis og sand. Dette fungerer stortsett bra, utenom når det blir alt for tørt.

dressurblogg.no

kjersti *

» VIP

Innlegg: 135

Skrevet - 13/02/2006 :  09:04:53  Vis profil  Svar med kopi av melding
dette er noe jeg i utgangspunktet vet lite om, men for tiden holder vi på å bygge nytt ridehus på stallen der jeg står. Planen der er å bruke en slags olje eller fett som ikke fryser om vinteren og gjør at bunnen ikke skal støve. dette er kanskje litt mer omfattende enn det du tenker på men kjekt å vite uansett Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 13/02/2006 :  09:11:45  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Da bør antagelig sanda være tilpasset dette, og blandingen med flis antar jeg da at er lite hensiktsmessig. Husker vi hadde oljesand i sanda vi hadde i innendørssandkassene på barneskolen, og jeg har tenkt litt på den kosistensen også. Men underlaget er alt lagt, og planen er ikke å skifte det ut med det første. Kan likevel være interessant å høre om hva andre velger. Kanskje dette bør være en vurdering til senere.

Heldigvis er underlaget ellers jevnt, løst og fint. Men det blir litt for mye støv når lufta i tillegg blir så tørr som nå.

dressurblogg.no Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 13/02/2006 :  09:23:21  Vis profil  Svar med kopi av melding
Av det jeg har hørt og sett fungerer salt best mot støv og frost i ridehus.
Det er mye brukt i Sverige og jeg vet om flere her hjemme også.

Det sies (har aldri hørt det er "dokumentert") at det ikke er helt bra for høvene i lengden,men det finnes visst flere typer.
Man får heller børste av høvene litt ekstra i disse månedene dette er aktuelt da,sån just in case.
Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 13/02/2006 :  09:36:15  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Kombineres da bruk av salt med vanning på noe vis? Jeg har vært med på å harve, salte og holde utebaner best mulig aviset på denne måten om vintern. Men da har arbeidet og formålet med vedlikeholdet vært at det ikke skal fryse. Støv på utebaner vinterstid er et lite problem.
dressurblogg.no Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 13/02/2006 :  11:59:37  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg har ikke sett at det har blitt vannet på vinterstid-kun saltet/harvet. Men sikkert noen som kombinerer det også.
Redigert av - xxxx den 13/02/2006 12:01:03 Gå til toppen av siden

spoff

» VIP

Norway
Innlegg: 3639

Skrevet - 13/02/2006 :  22:18:28  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesidespoff  Svar med kopi av melding
Vi har harvet underlaget i dag med et tynt dekke snø i toppen, blandet ut med litt salt. I dag var det rett og slett helt suverent å ri på. Tror mengden snø også er så liten at vi neppe vil få problemer med kladding eller ising senere. Det var ikke mye snø som skulle til. Mulig dette krever jevnt vedlikehold, men de som driver er så flinke med å holde banen i orden, så det ordner seg vel

Takk for mange fine tips.

dressurblogg.no Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 13/02/2006 :  23:00:01  Vis profil  Svar med kopi av melding
Så fint!
Hørte at det skulle regne og sludde i Akershus fra onsdag..?
Da skal du nok være glad du er innendørs for da blir det vel kanskje etterhvert holkeføre ute ihvertfall..Just great..

Redigert av - xxxx den 13/02/2006 23:01:04 Gå til toppen av siden

eligj

Innlegg: 1294

Skrevet - 16/02/2006 :  22:26:44  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det finnes en saltblanding som ikke er vanlig salt (NaCl), men noe annet. Den hindrer at det fryser, minsker støving og sliter ikke på hud og høver slik som vanlig salt. Gå til toppen av siden

Torpedo

Norway
Innlegg: 1035

Skrevet - 17/02/2006 :  08:43:01  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideTorpedo  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseTorpedo  Svar med kopi av melding
Fikk ikke lest hele innlegget ditt, men om det er din ridebane, ville jeg anbefalt og erstatte all sanden med bildekk (små biter av det).. Tryser ikke om vinteren heller
Ida&Tornado - Ride the ultimate storm!
Redigert av - Torpedo den 17/02/2006 08:43:48 Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.