hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Silo til hest?!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Silo til hest?!
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forrige side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 09/11/2004 :  14:34:00  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Heiog hei
Har ikke info om næringsinnhold i silo desverre (tenker da på silosilo..altså tilsatt maursyre) men sakset følgende fra nettet ang silo (på hjemmesiden til Oslo og Akershus fjordhestlag forøvrig):

[u]Silo [/u]
Silo brukes stort sett ikke som grovfór til hest lenger, det var mer vanlig før.
Dette fóret lages ofte i en kornsilo, som fylles opp med gress og tilsettes maursyre. Dette sees helst hos bønder med melkekyr, og fóret egner seg fint til kuer, som har en helt annen oppbygning av magen enn hesten, og generelt mindre følsomme i fordøyelsen.
I en silo renner ofte fuktigheten ned i den nederste delen og det danner seg mugg og varme i den øverste delen. Noe som gjør dette fóret ikke spesielt godt egnet for hester, og stort sett frarådes av veterinærer og ernæringseksperter.


Om rundballer står det følgende:


Dette har blitt veldig vanlig å gi hesten de siste årene, og spesielt er det mye surfórproduksjon i somre med dårlig vær for høyproduksjon. Surfór er gress som er pakket lufttett før det har blitt så tørt som høy.
Plantene som pakkes i rundballen er fortsatt ”levende” og for å hindre at de utvikler mikroorganismer er det viktig at all luft blir stengt ute. Disse organismene er det som fører til forråtnelse og mugg i gresset ved for dårlig pakking.
Surfór har ganske lav pH-verdi fordi planteorganismene produserer melkesyre under prosessen. Det er viktig at gresset blir surt nok slik at den riktige typen bakterier dannes, og smaken og næringen i fóret bevares. For å hjelpe denne prosessen er det vanlig å tilsette syre i gresset og på denne måten redusere pH-innholdet.
Surfór høstes ofte på et tidligere tidspunkt i forhold enn høy og gresset er da på et tidligere tidspunkt av sin utvikling. Dette gjør surfóret meget rikt på næring, men da det inneholder mye mer vann enn høy blir man uansett nødt til å gi mer surfór for å komme opp på likt næringsnivå. Det er i tørrstoffet næringen sitter (tørrstoff = for vann). Derfor må man i praksis gi mer surfór jo mer vann det inneholder for å komme opp på ønsket næringsnivå.
Det er meget viktig at surfóret har god kvalitet og at lagringen av ballene skjer på et godt underlag uten risiko for hull i plastikken. Kommer det luft inn i ballen vil det utvikle seg mugg og holdbarheten blir sterkt begrenset. Surfóret bør brukes opp i løpet av en uke etter at den er åpnet, og kanskje i løpet av enda kortere tid på varme årstider.
Hvis en ball inneholder jord eller et dyrekadaver kan det utvikle seg farlige botulismebakterier, noe som i verste fall er dødelig for de hestene som blir rammet av denne bakterien. Derfor er det en god regel å dele opp ballen før den gis til hestene. Vær veldig nøye med at den er av god kvalitet og kast fóret hvis det er dårlig. Bra surfór skal være lys gulgrønn til olivengrønn i fargen og ha en svak syrlig aroma. Mørk farge og sterk sur lukt kan tyde på for høy temperatur under lagringen og skal ikke gis til hest.
Baller som settes ut til hestene bør kontrolleres hver dag, det beste er å gi porsjonsvis for selv å kunne kontrollere kvaliteten bedre.
Stort sett setter hestene pris på denne typen fór, og det er et godt alternativ så sant man har forsikret seg om at det er av god kvalitet og følger visse rutiner under behandling av fóret.
Surfóret pakkes i baller av ulike størrelse, fra den store runde ballen på opp mot 800 kg, til den lille firkantballen på 40 kg.


Bla bla...
Næringsinnholdet i silo/rundballe vil jo variere avhengig av botanisk sammensetning, slåttetid og innhøstningsforhold. For å få klassifisert kvalitet på grovfór kan det sendes prøver av foret til:

Grovforsenteret Hellerud
Pb 115
2013 Skjetten
(ca 1/3 bærepose av gresset man ønsker analysert)

Tatt i betraktning hestens kompliserte fordøyelsessystem er det nok lettere å "gå seg bort" ved bruk av silo da det er mange flere hensyn å ta enn ved bruk av vanlig tørket høy.. Et klokt hode har sagt at Gud hadde en dårlig dag da han skapte hestens fordøyelsessystem....

Opprinnelig postet av Opal



Tusen takk for utfyllende svar

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden

Lucinda:

Norway
Innlegg: 2233

Skrevet - 09/11/2004 :  22:58:43  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLucinda:  Svar med kopi av melding
Eg formulerte meg noko dårleg på mitt forrige innlegg.

Eg meinte sjølvsagt gress som er fortørka på bakken (ligget i sola ein dag) for så å bli pakket til rundball. Kall det kva du vil. Her kaller vi det rundball og/eller silo.

Jalla: Silo er ikkje nødvendigvis tilsatt maursyre. Du kan bruke sukker, melasse og mykje anna. Men dersom gresset er bra tørt og det blir pakket tett er det ikkje nødvendig å bruke noko. Bruk av melasse kan anbefalast. Veldig godt silofor.

Har tatt foranalyse av foret tidlegare. Ikkje noko problem å bruke rundballer til hest.

Har kun i svært sjeldne (1 tilfelle) sitt hest med bløt mage pga foring med rundballe. Tviler sterkt på att foring med silo eller rundballe gir vatn i kroppen og beina. Dette kan like godt ha andre årsaker.

Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 24/11/2004 :  16:38:42  Vis profil  Svar med kopi av melding
Leste på en dansk nettside at man skal tilvenne hesten gradvis til silo om man skal bruke det, da det kan gi kraftig diare.
"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden

Pitchie-Pelene

» VIP

Innlegg: 24

Skrevet - 06/12/2004 :  13:03:45  Vis profil  Svar med kopi av melding
Heisann!
Ville komme med et lite innput her; Silo er tilpasset melkekyr, er ikke et godt fòr til hest, det kan brukes, men i tillegg til høy. Men ensilert høy med høyt tørrstoff er veldig bra, som nevnt fra tidligere innlegg inneholder det masse næring til hest. Og er det beste en hest kan få, så lenge kvaliteten er god. Jeg kommer aldri til å fore noen hest med gress tilsatt maursyre.... Kyr er drøvtyggere, og hesten enmaga, to helt forskjellige fordøyelses-systemer.
Gå til toppen av siden

rawdy

» VIP

Innlegg: 22

Skrevet - 07/12/2004 :  04:02:04  Vis profil  Svar med kopi av melding

Vet det er mange som bruker silo og mener det er bra til hest.Er enig i at det er både bra og dårlig silo.Men da lurer jeg på noe.Når siloen lagres ute om vinteren fryser den jo.Det er ikke bra for hestene.
Men uansett.Silo kommer ikke inn i min stall i allefall.Jeg har opplevd hester som har måtte avlives etter at de fikk silo som grovfôr.Det dannet seg noen stoffer i fôret som gikk på hestens nervesystem.Tilslutt bare raste den i bakken og måtte avlives.Så jeg har blitt skremt.Har også hørt om flere som har opplevd dette.Lest om det et sted også,men husker ikke hvor.Derosm jeg kommer over det skal jeg legge det inn her.

Men til alle dere som bruker silo.Det er ikke kritikk.Det er bare min mening og opplevelse.
Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Forrige side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.