hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - Silo til hest?!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Foring
 Silo til hest?!
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Neste side
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne
Side: av 2

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 04/11/2004 :  10:30:28  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg er av den mening at silo er for til storfe.
Har sett mange eksempler på at hest som blir foret med silo får problemer med vann i kroppen, fyllinger i bena og løs mage.
Har jobbet på endel forskjellige staller både i Norge og i utlandet, og det synes som om bruk av silo er noe spesielt norske hesteeiere tyr til.
Har pratet med fagfolk om silo til hest, og de fleste mener at hestens mage/ fordøyelsessystem ikke er konstruert for å tåle silo.
Hvorfor er det da så mange som bruker silo?
Hadde vært interessant med en diskusjon rundt dette temaet da det er forholdsvis utbredt.

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Stall-Vinga

» VIP

Innlegg: 539

Skrevet - 04/11/2004 :  11:19:01  Vis profil  Svar med kopi av melding
Mener du da silo oppbevart i silo tanker og tilsatt syre? eller kun gress pakket i lufttett plast uten syre?

Selv er jeg ingen tilhenger av førstnevnte, men syns nr 2 fungerer utmerket.
Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 04/11/2004 :  11:51:03  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Mener du da silo oppbevart i silo tanker og tilsatt syre? eller kun gress pakket i lufttett plast uten syre?

Selv er jeg ingen tilhenger av førstnevnte, men syns nr 2 fungerer utmerket.

Opprinnelig postet av bruna33



Begge deler forsåvidt...Sistnevnte for er det vel en fare for at vil gjære, såfremt det ikke er vakumpakket( ikke får tilgang på oksygen)?
Men er åpen for forslag/ begrunnelser både for og imot

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance


Redigert av - Horton & Renate den 04/11/2004 12:12:30 Gå til toppen av siden

Stall-Vinga

» VIP

Innlegg: 539

Skrevet - 04/11/2004 :  14:05:48  Vis profil  Svar med kopi av melding
Vell, her er pluss og minus sider med div typer grovfor.

HØY
Positivt: Lett å fore med, lukter godt, hestene liker det, holder seg lenge dersom det ligger tørt, passe næringsnivå og bra for magene til hestene (lett fordøyelig).

Negativt: Relativt dyrt, Tar lang tid å fremstille (avhengig av tørke) og trenger stor lagringsplass.


RUNDBALLE (pakket i lufttett plast, uten syre)
Positivt : Rimelig, høyt næringsnivå (bra for tynne hester), som regel fint for fordøyelsen, trenger ikke lagres inne, forholdsvis enkelt å fremstille og hester er ofte veldig glad i det.

Negativt: Tungvint å fore med, må brukes opp etter kun noen få dager etter åpning og må følges nøye med under bruk (er ikke helt tilhenger av å kjøre en rundballe ut på beitet og la hestene forsyne seg selv).


SILO
Positiv: Råtner ikke, enkelt å fremstille, enkelt å lagre (dersom man har silo) og så er det ofte veldig billig.

Negativt: Inneholder syre, kan være surt for fordøyelsen, tungvint å fore med og klissete og ekkelt å få på hendene.


Sistnevnte har jeg lite erfaring med da jeg kun har brukt høy og rundballe til mine hester.
Gå til toppen av siden

jalla

Innlegg: 635

Skrevet - 04/11/2004 :  16:14:58  Vis profil  Svar med kopi av melding

Vil bare nevne at det finnes to typer silo; -bra silo og -dårlig silo. Noen silotyper kan faktisk helt fint brukes til hester, noen andre kan det være verre med...

Mitt råd er derfor å se ann den enkelte rundballen/siloen og send inn fòranalyse! Da er du helt sikker.
Gå til toppen av siden

Hege J

» VIP

Norway
Innlegg: 1964

Skrevet - 04/11/2004 :  17:00:20  Vis profil  Svar med kopi av melding
Jeg har ingen personlige negative erfaringer med rundball, men jeg har sett hester som reagerer på det. Men for de som ikke reagerer, spiller det ingen rolle for meg om det blir foret med høy eller rundball, iallefall sålenge det er analysert, men det gjelder jo høyet også.
Hege Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 04/11/2004 :  18:11:21  Vis profil  Svar med kopi av melding
Nå tror jeg det har blitt litt misforståelser her? Jeg prater ikke om kvaliteten på silo, jeg prater vel heller om innhold, tilsetningsstoffer og hvordan hestens mage/fordøyelse reagerer på silofor. Dette er ikke et jeg liker/liker ikke -spørsmål, men et faktaspørsmål.
Lurer veldig på hvorfor hesteeiere velger silo fremfor høy?

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance


Redigert av - Horton & Renate den 04/11/2004 18:13:56 Gå til toppen av siden

Stall-Vinga

» VIP

Innlegg: 539

Skrevet - 04/11/2004 :  19:03:49  Vis profil  Svar med kopi av melding
Det er tre grunner til at jeg velger rundballer istedenfor høy.
For det første har jeg ikke lagringsplass inne til høy for tiden, syv hester er heller ikke billig å fore på.
Og sist fordi at jeg mener rundballe av god kvalitet er bedre en høy siden det er omtrent like næringsrik som gress, kan vell kalle det hermetisk gress, kun grønnfargen som er borte grunnet klorofyllet trenger sollys for å holde seg.
Gå til toppen av siden

vatican

» VIP

Innlegg: 122

Skrevet - 04/11/2004 :  23:29:02  Vis profil  Svar med kopi av melding
bruker det fordi det er billig og fordi jeg ikke har lagringsplass til höy Gå til toppen av siden

Lucinda:

Norway
Innlegg: 2233

Skrevet - 08/11/2004 :  20:56:15  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideLucinda:  Svar med kopi av melding
Eg forer hestane mine helst med silo, men bruker også noko høy. Grunnane er fleire.

God silo er eit betre for enn høy. Da tenker eg på fortørka høy som er vakumpakka. Dette er veldig flott for som lukter godt og som hestane foretrekke framfor høy.

Høy støver ofte og gir lettare luftveisinfeksjoner.

For meg er høy veldig dyrt å kjøpe og vanskeleg å lare. Silo er rimleg og lettare å lagre da eg får tilkøyrt etter behov.

Har foret mine hester på silo i ca 4 år og har ikkje opplevd nokre problemer. Berre masse fordommer hos unge hestejenter som på død og liv ikkje skal fore hesten med silo.

Gå til toppen av siden

jalla

Innlegg: 635

Skrevet - 08/11/2004 :  22:24:08  Vis profil  Svar med kopi av melding
Lucinda; dersom det er fortørka høy som er vakumpakka, så er ikke dette silo. For at det skal bli silo må man tilsette ut-tynna maursyre.
Høy (altså gress som er tørket) i rundballer er så og si det samme som høy i firkantbunter.
Gå til toppen av siden

Eva V

» VIP

Norway
Innlegg: 2178

Skrevet - 08/11/2004 :  22:27:44  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseEva V  Svar med kopi av melding
Bruker rundballefor her, det er lett og oppbevare og hestene liker det bedre enn vanlig høy. Nam nam.
Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 09/11/2004 :  11:27:18  Vis profil  Svar med kopi av melding
UFFFF!!!!!
Jeg er (for andre gang) ikke ute etter om silo er billigst/ lettest å lagre/ eller lukter best!!!!
Det jeg er interessert i å vite noe om er det faktiske innholdet i silo som : kjemiske tilsetningsstoffer, næringsinnhold osv, og om det i det hele tatt er forenelig med hestens fordøyelsessystem.
På forhånd takk

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden

jalla

Innlegg: 635

Skrevet - 09/11/2004 :  12:27:22  Vis profil  Svar med kopi av melding
Silo er kjempefint fòr til hester, bare den er riktig laget slik at den blir "tilpasset" til hester. Hvordan lage silo er et stort tema, og jeg orker ikke å skrive alt det her nå.


Viktig for å få godt surfòr;
*slått til rett tid
*tett silo
*god kutting av graset
*rask senking av pH
-ensileringsmiddel
-sukker-rikt gras
*rask utesenging av luft
*god pakking av siloen
*god utjevning av graset i siloen
*godt press i siloen
*ikke for lite uttak av silo i forhold til overflata.
*glatte vegger i silokummen

Dette gjelder da hvis en har silokumme, men mange glemmer at gjæringa i en rundball foregår etter de samme prinsippene som i en silo. Pressing av fuktig gras gir lett smørsyregjæring, varmgang og proteinnedbryting og dermed store kvalitetstap. Fòring med silo av dårlig kvalitet fører ofte til nedsatt ytesle, løs mage osv.

For å sikre seg mot feilgjæring, kan det være både en sikkerhet og god økonomi i å bruke et ensileringsmiddel. Dette gjelder ved tørrstoffprosenten i graset på opp til 30%, blir den høyere, har ikke konserveringsmiddelet virkning.

Som ensileringsmiddel kan man bruke Ensimax, som inneholder 25% maursyre, 25% eddiksyre og 50% finfermex. Dette er et forholdsvis skånsomt middel som ikke etser og er et mere miljøvennlig alternativ. Ellers brukes ren maursyre.

Renegate; hvis du leser det første innlegget ditt, så spør du oss om hvorfor så mange bruker silo til hestene sine. Veldig dårlig formulering når du egentlig skal vite næringsinnhold og kjemiske tilsetningsmiddler!

*Jalla*
Gå til toppen av siden

Opal

» VIP

Innlegg: 1101

Skrevet - 09/11/2004 :  12:50:55  Vis profil  Svar med kopi av melding
Heiog hei
Har ikke info om næringsinnhold i silo desverre (tenker da på silosilo..altså tilsatt maursyre) men sakset følgende fra nettet ang silo (på hjemmesiden til Oslo og Akershus fjordhestlag forøvrig):

[u]Silo [/u]
Silo brukes stort sett ikke som grovfór til hest lenger, det var mer vanlig før.
Dette fóret lages ofte i en kornsilo, som fylles opp med gress og tilsettes maursyre. Dette sees helst hos bønder med melkekyr, og fóret egner seg fint til kuer, som har en helt annen oppbygning av magen enn hesten, og generelt mindre følsomme i fordøyelsen.
I en silo renner ofte fuktigheten ned i den nederste delen og det danner seg mugg og varme i den øverste delen. Noe som gjør dette fóret ikke spesielt godt egnet for hester, og stort sett frarådes av veterinærer og ernæringseksperter.


Om rundballer står det følgende:


Dette har blitt veldig vanlig å gi hesten de siste årene, og spesielt er det mye surfórproduksjon i somre med dårlig vær for høyproduksjon. Surfór er gress som er pakket lufttett før det har blitt så tørt som høy.
Plantene som pakkes i rundballen er fortsatt ”levende” og for å hindre at de utvikler mikroorganismer er det viktig at all luft blir stengt ute. Disse organismene er det som fører til forråtnelse og mugg i gresset ved for dårlig pakking.
Surfór har ganske lav pH-verdi fordi planteorganismene produserer melkesyre under prosessen. Det er viktig at gresset blir surt nok slik at den riktige typen bakterier dannes, og smaken og næringen i fóret bevares. For å hjelpe denne prosessen er det vanlig å tilsette syre i gresset og på denne måten redusere pH-innholdet.
Surfór høstes ofte på et tidligere tidspunkt i forhold enn høy og gresset er da på et tidligere tidspunkt av sin utvikling. Dette gjør surfóret meget rikt på næring, men da det inneholder mye mer vann enn høy blir man uansett nødt til å gi mer surfór for å komme opp på likt næringsnivå. Det er i tørrstoffet næringen sitter (tørrstoff = for vann). Derfor må man i praksis gi mer surfór jo mer vann det inneholder for å komme opp på ønsket næringsnivå.
Det er meget viktig at surfóret har god kvalitet og at lagringen av ballene skjer på et godt underlag uten risiko for hull i plastikken. Kommer det luft inn i ballen vil det utvikle seg mugg og holdbarheten blir sterkt begrenset. Surfóret bør brukes opp i løpet av en uke etter at den er åpnet, og kanskje i løpet av enda kortere tid på varme årstider.
Hvis en ball inneholder jord eller et dyrekadaver kan det utvikle seg farlige botulismebakterier, noe som i verste fall er dødelig for de hestene som blir rammet av denne bakterien. Derfor er det en god regel å dele opp ballen før den gis til hestene. Vær veldig nøye med at den er av god kvalitet og kast fóret hvis det er dårlig. Bra surfór skal være lys gulgrønn til olivengrønn i fargen og ha en svak syrlig aroma. Mørk farge og sterk sur lukt kan tyde på for høy temperatur under lagringen og skal ikke gis til hest.
Baller som settes ut til hestene bør kontrolleres hver dag, det beste er å gi porsjonsvis for selv å kunne kontrollere kvaliteten bedre.
Stort sett setter hestene pris på denne typen fór, og det er et godt alternativ så sant man har forsikret seg om at det er av god kvalitet og følger visse rutiner under behandling av fóret.
Surfóret pakkes i baller av ulike størrelse, fra den store runde ballen på opp mot 800 kg, til den lille firkantballen på 40 kg.


Bla bla...
Næringsinnholdet i silo/rundballe vil jo variere avhengig av botanisk sammensetning, slåttetid og innhøstningsforhold. For å få klassifisert kvalitet på grovfór kan det sendes prøver av foret til:

Grovforsenteret Hellerud
Pb 115
2013 Skjetten
(ca 1/3 bærepose av gresset man ønsker analysert)

Tatt i betraktning hestens kompliserte fordøyelsessystem er det nok lettere å "gå seg bort" ved bruk av silo da det er mange flere hensyn å ta enn ved bruk av vanlig tørket høy.. Et klokt hode har sagt at Gud hadde en dårlig dag da han skapte hestens fordøyelsessystem....
Gå til toppen av siden

Horton & Renate

Norway
Innlegg: 2364

Skrevet - 09/11/2004 :  14:31:37  Vis profil  Svar med kopi av melding
Kopi av melding:
Silo er kjempefint fòr til hester, bare den er riktig laget slik at den blir "tilpasset" til hester. Hvordan lage silo er et stort tema, og jeg orker ikke å skrive alt det her nå.


Viktig for å få godt surfòr;
*slått til rett tid
*tett silo
*god kutting av graset
*rask senking av pH
-ensileringsmiddel
-sukker-rikt gras
*rask utesenging av luft
*god pakking av siloen
*god utjevning av graset i siloen
*godt press i siloen
*ikke for lite uttak av silo i forhold til overflata.
*glatte vegger i silokummen

Dette gjelder da hvis en har silokumme, men mange glemmer at gjæringa i en rundball foregår etter de samme prinsippene som i en silo. Pressing av fuktig gras gir lett smørsyregjæring, varmgang og proteinnedbryting og dermed store kvalitetstap. Fòring med silo av dårlig kvalitet fører ofte til nedsatt ytesle, løs mage osv.

For å sikre seg mot feilgjæring, kan det være både en sikkerhet og god økonomi i å bruke et ensileringsmiddel. Dette gjelder ved tørrstoffprosenten i graset på opp til 30%, blir den høyere, har ikke konserveringsmiddelet virkning.

Som ensileringsmiddel kan man bruke Ensimax, som inneholder 25% maursyre, 25% eddiksyre og 50% finfermex. Dette er et forholdsvis skånsomt middel som ikke etser og er et mere miljøvennlig alternativ. Ellers brukes ren maursyre.

Renegate; hvis du leser det første innlegget ditt, så spør du oss om hvorfor så mange bruker silo til hestene sine. Veldig dårlig formulering når du egentlig skal vite næringsinnhold og kjemiske tilsetningsmiddler!

*Jalla*

Opprinnelig postet av jalla



Uffda!
Sorry for dårlig formulert førsteinnlegg, men nå burde det vel ikke være noen som kan misforstå?

"It’s really amazing what a horse will do for you if he understands what you want. And it’s also quite amazing what he’ll do to you if he doesn’t."

Bill Dorrance

Gå til toppen av siden
Side: av 2 Tidligere emne Emne Neste emne  
Neste side
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.