hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund! - patilla
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest og helse
 patilla
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Forfatter Tidligere emne Emne Neste emne  

Golden Jaffa Omega

Norway
Innlegg: 73

Skrevet - 26/02/2004 :  09:12:49  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideGolden Jaffa Omega  Svar med kopi av melding
hei
e d noen så kan hjelpe mg her. en ponni eg sko se på hadde akkurat opperert for patilla, ka e d for noe????
er d smitsomt. All informasjon tas mot med takk.
på forhånd takk for hjelpen

Cowgirlchris

» VIP

Norway
Innlegg: 1568

Skrevet - 26/02/2004 :  09:15:44  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideCowgirlchris  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseCowgirlchris  Svar med kopi av melding
Patella er det latinske navnet på kneskåla. Dermed antar jeg at hesten har hatt en kne-operasjon. Har den hatt problemer med patella-opphaking? Da "låser" kneet seg. Det kan opereres, og blir stort sett i orden da.

Mvh Line.

Mark Rashid: "There is almost always a big difference between what is perceived and what is real."


Gå til toppen av siden

epetra

» VIP

Norway
Innlegg: 272

Skrevet - 26/02/2004 :  09:43:09  Vis profil  Klikk for å se %s1%'s MSN Messenger adresseepetra  Svar med kopi av melding
haha, jeg visste ikke at hester kunne ha det jeg har selv noe som heste Condromalasia patella, som er ugjevnheter på undersiden av kneskåla.... mennesker kan jo oppereres for det, da kan vell hester det også
en hest er en hest, et menneske er et menneske. vi kan ikke forstå hesten 100% kun 99% Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 26/02/2004 :  15:40:22  Vis profil  Svar med kopi av melding
Heisan!

Pathella og Pathella-Catching er 2 problemstillinger som omfatter samme tema.Førstnevnte er det vi kaller "opphakning",og sistnevnte er det som kalles "stramme leddbånd".

Førstnevnte er mest alvorlig.Lårbeinet til hesten har nederst i kneskålleddet en hvileflate,hvorpå kneskålen kan trekkes opp og "låses" fast,slik at hesten ikke behøver å bruke sin muskelkraft.
Det er denne "fastlåsningen" som gjør at hesten kan stå oppreist og sove,da bakbeinet i denne låsefasen ikke kan bøyes og musklene er avslappet.
MEN;
Kneskåla har 3 leddbånd som hefter til underlåret.Av og til blir det innvendige leddbåndet så stramt at hesten ikke kan få kneskåla ned fra hvileflaten igjen,og da låser beinet seg mens det er utstrekt.Dette er en "opphakning",og hesten hopper mer eller mindre på 3 bein.Det kan også være noe mindre dramatisk ved at kneskåla kan beveges frem og tilbake,og da merkes bare en noe annerledes gange på hesten.Det kan være "Catching",altså en noe mildere variant.

Som regel angripes begge bakbeina,ofte det ene noe verre.Ved opphakning er det låste bakbeinet utstrekt og kan ikke bøyes,det er et veldig karakteristisk symptom.Man kan se hesten har problemer med å bevege kneskåla opp og ned ved bøying av beinet.Det vil si at bakbeinet ikke kan bøyes noe særlig og hesten går stivt fremover med tåa av og til noe "slepende"i bakken.

Ved ridning på en liten volte vil utvendig bakbein ofte svinge kraftig utover i en slags "bue-bevegelse", og rett frem i feks.trav, vil bakbeinet stoppe et øyeblikk i fremføringen.Man kan også se om begge bakbeina er rammet,at hesten fører de inn mellom forbeina og lander innvendig ved forbeinet på samme side.

Som oftest er unghester mest rammet som går på flatt underlag og ikke er aktive og løper med andre hester.Knokler har sterk vekst i de første 2-3 årene,og om ikke hesten beveger seg nok blir leddbåndene ikke elastiske ,og dette vil da oppstå! De kan vokse det av seg, og man kan trene "det vekk",eller i verste fall må man operere.....Enkelte eldre hester kan også få det om treningen har vært for ensformig og bakbeinsaktiviteten har vært dårlig.

Klatring,rygging,løs-galoppering og andre øvelser som styrker bakpart og bakbeinsrørlighet er fine øvelser som kan fjerne problemet.Samt la flere hester gå sammen så de får løpe og utfolde seg i kupert terreng.

Og til slutt,...Pathella er ikke smittsomt,men kan være arvelig belastet i noen tilfeller.Det sies at ca.70% av alle hesteeiere har hest/er med denne lidelsen i en eller annen grad,men ikke vet om det...
Man kan skylle på stivhet,brunst osv.,men VET man hva man skal se etter ,ville nok mange ha blitt overrasket!

En hest som er operert for dette, ville jeg vært mer kritisk til,for da sitter tydeligvis "skaden så fast" at ikke noe annet har hjulpet.Da har de rett og slett kuttet av leddbåndet og hesten har hatt en lang opptreningstid.Det kan danne seg arrvev etter en slik operasjon,men som regel går det bra.Men jeg ville vært kritisk til det om hesten skal bli krevd mye av i fremtiden.




Gå til toppen av siden

Golden Jaffa Omega

Norway
Innlegg: 73

Skrevet - 27/02/2004 :  09:53:32  Vis profil  Besøk %s1%s hjemmesideGolden Jaffa Omega  Svar med kopi av melding
Takk så mye for svar og takk te dg chess så advare mg mot slike heste. har ingen erfaring med slike "skader" den så eg ska se på ska så ogsi bare brukes som selskapshest te shettis hingsten min når eg må ta den i fra fjordinghoppene så me sleppe å risikere noe paring.

hvor mye bruk vil en slik ponni tåle??? dette er snakk om ein shetlandsponni
Gå til toppen av siden

xxxx

Innlegg: 2913

Skrevet - 27/02/2004 :  12:41:07  Vis profil  Svar med kopi av melding
Hei igjen!

En hest med Pathella kan helt fint fungere som selskapshest.Det er faktisk bra at den får røre mye på seg sammen med en annen hest i "fri tilstand" og gjerne i et kupert terreng så den må gå mye i opp/nedoverbakker. Skal man derimot ri eller kjøre,må som sagt visse forhåndregler tas med hensyn til oppstyrking av bakpart/bein.

Lykke til!
Gå til toppen av siden
  Tidligere emne Emne Neste emne  
 Nytt emne  Svar på emne
 Skrivervennlig versjon
Snarvei:
 Image Forum 2001 This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.