hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Sikkerhet
 Rutiner. Glemmes de i blandt?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Kristin_og_Tiril Postet - 02/08/2005 : 10:44:14
Når jeg er ute på treninger,stevner o.l,ser jeg mange flinke ryttere som på en måte "glemmer" rutiner,helt enkle saker som bare det å ikke surre leietauet rundt hånda.
Det er jo utrolig farlig å surre leietauet rundt hånda,det er mange som har blitt skadet pga. det!

Ellers er det jo mange som ikke holder god avstand,og rir "rett opp i rumpa" på ukjente hester.. Vi snakker her om ryttere med egne hester,som for lengst burde ha lært (og erfart?) at det lønner seg å holde avstand.

Andre ting er jo fks. når det gjelder lasting / transport,her er det også mye uansvarlig ute og går.

Ting som dette med leietauet,eller det å holde avstand,er noe av det første jeg lærte når jeg som 3-åring begynnte på rideskole. Det sitter enda! Har aldri surret leietauet rundt hånda,og jeg har vært i situasjoner(med fks. unghester),hvor jeg er veldig glad for at jeg ikke gjør det..

Er vi for dårlige på sånne ting som for mange egentlig burde ha vært rutiner? Noen synspunkter?....
6   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
lienka Postet - 03/08/2005 : 18:13:04
Jeg kan være distre på mange områder, men i stallen prøver jeg virkelig å ta meg sammen. Perfekt er jeg ikke, forglemmelser skjer, men de helt grunnleggende sikkerhetsreglene holder jeg på. Gjør man det til en vane å f.eks. aldri surre leietauet rundt hånden, så trenger man snart ikke tenke for å huske på dette - det skjer automatisk.
AneBlidaBranaTindra Postet - 03/08/2005 : 00:28:14
Rutine er viktig og en ulykke kommer sjeldent alene....

Tror mange faktisk stoler for mye ¨på hestene rundt omkring og blir derfor uoppmerksomme og litt vimsete. Har sett dette flere ganger desverre..

Det er altfor mange som ikke tenker, og om de tenker så tenker de fleste ikke lengt nok. Desverre er det slik at det må skje noe drastisk og forferdelig før det får opp øynene....
spoff Postet - 02/08/2005 : 19:14:10
Kopi av melding:

<klipp>

Spoff: Huff.. grusomt å høre om "strømtråd-ulykken". I mitt tilfelle pleier vi heldigvis ikke å ha strøm på gjerdene hos hestene, de viker unna tråden uansett. I værste fall har vi "sauestrøm", dvs et gjerdeapparat som har mye svakere strøm enn den en har til storfe & hester..

Opprinnelig postet av anne,spot,gina&aromayo

Jeg så heldigvis aldri ulykken med den hesten jeg var hestepasser på da jeg var liten. Veterinæren kom til stedet før noen av de som kjente hesten godt. Veterinæren kjente også hesten godt, og anbefalte oss å ikke komme, og han tok hesten med en gang. Selvfølgelig var de som hadde hesten på beitet til stede og ordnet opp.

Jeg tror ikke det var strøm/ikke strøm som her var det største problemet. Men at en strømtråd er av et skjærende materiale som vanskelig lar seg ryke. Det hadde stått 8 hester på beitet, og på natta hadde de antagelig blitt redde for noe. Så hadde de sliti seg, og den ene hesten satt foten fast i gjerdet. Noe som gjorde at den ikke ble så rolig da de andre hestene løp fra han. Stakkars..

Og tenk på alle de ulykkene som kan skje, som man aldri tenker over.. det kan være små ting som utvikler seg over tid, som man aldri ser at blir en fare den dagen det faktisk blir en fare. Man tenker vel heller ikke tanken på at det kan være en fare heller. Opplevelsen med hesten som spidda seg på gjerdet da den forsøkte å hoppe over som jeg opplevde tidligere i vår er typisk en sånn hendelse hvor man ikke ser en mulig fare før det var for sent. For å gjøre historien kort så handlet dette om en oppgnagd stolpe som etterhvert hadde utformet seg til et spyd. En hest hoppet over, og fikk spydet i magen, og hang fast. Innvolder falt ut, og hesten ble skutt på stedet. Absolutt det verste jeg har sett.. Og dette var på et sted jeg ser på som et sted med god standard og ordnede forhold. Men hvem tenker vel på at en hest skal hoppe på den verste stolpen av alle de over 100 stolpene som er der (antar at det bare var 4-5 som var veldig farlige), og når er den dagen man ser at "Oj, nå er denne stolpen blitt skummel". Om noen hadde påpekt dette i forkant hadde vel folk himlet med øynene igjen..
AnneSpotGinaOgHuldra Postet - 02/08/2005 : 18:05:01
Til og med jeg som aldri har gått på rideskole(for uten 5-6 ridetimer), har lært disse rutinene, og de følges! Jeg har alltid vært forsiktig av meg, kanskje derfor jeg har unngått så mange ulykker også! Nå har jeg ikke vært den flinkeste med hjelm.. Men andre ting har jeg vært veldig nøye på, og passet på at andre som omgåes hestene mine, gjør det samme så lenge de er hos meg!

Spoff: Huff.. grusomt å høre om "strømtråd-ulykken". I mitt tilfelle pleier vi heldigvis ikke å ha strøm på gjerdene hos hestene, de viker unna tråden uansett. I værste fall har vi "sauestrøm", dvs et gjerdeapparat som har mye svakere strøm enn den en har til storfe & hester..
LiseLorentzen Postet - 02/08/2005 : 16:01:33
Jeg har stall hjemme på gården og jeg informerer samtlige som skal håndtere hestene der at det skal tenkes sikkerhet hele tiden! Ser jeg noe så påpeker jeg det, det er jo tross alt bedre at de himler litt med øynene til meg enn at det plutselig skal skje en ulykke! Enig med Spoff at det er bedre å være litt for hysterisk enn alt for slapp.
spoff Postet - 02/08/2005 : 11:01:38
Jeg har også sett mye av det du ser. Ikke bare på stevner, men veldig mye også ved daglig omgang med hest. Jeg tror noen faktisk ikke har fått seg en skikkelig lærepenge ennå, eller bare er litt vimsete av natur. Nå skal jeg overhode ikke si at jeg er perfekt på dette området, men jeg forsøker å tenke sikkerhet i veldig stor grad, uannsett hva jeg holder på med hest. Det som forundrer meg er alle de som av og til himler med øynene når jeg påpeker ting. Heldigvis går jo ting som regel bra, men ser man ting som bør fikses eller veldig enkelt kan gjøre ting på en litt annen måte for å unngå uhell så hvorfor ikke gjøre det.. Om ulykken inntreffer kan det virkelig være ille..

Sist jeg ble himlet med øynene til var jeg på en stall jeg ikke vanligvis oppholder meg. Den ene hesten hadde en 5 meter lang løs strømtråd på tvers av luftegården sin. Få uker før dette opplevde jeg mitt livs mareritt ved en ulykke i en paddock, og tenkte som så at det kostet meg veldig lite å påpeke den løse strømtråden. Så ville jeg være sikker på at det ikke skjedde noe.. Selv om ikke "mitt livs største mareritt"-ulykken var pga strømtråd, så måtte hesten jeg var hestepasser på da jeg var liten avlives fordi han hadde satt seg fast i strømtråd på beitet, og fått skrelt av all hud og sener på det ene beindet (dette så jeg aldri, og godt er det). Jaja.. Selv om kommentaren min var aldri så teit, så ble det ryddet i strømtråden og det skjedde ingen ulykke. Folka på stallen mente at hesten gikk ikke i en strømtråd, for hester var jo redd strømmen (det var hesten jeg var hestepasser på også. Han rørte ikke en gang gjerder uten strøm..). Antagelig hadde det heller ikke skjedd noen ulykke her, men det koster ikke mye å være føre var. Men kan jo skjønne at det ikke er gøy å påpeke ting når man møtes som en idiot som tar dette opp. Heldigvis vet jeg bedre, og tar ikke det som et nederlag. Men det gjør nok at mange holder kjeft om ting som en burde ta tak i. Og man bør også bli flinkere med å bruke øynene på en slik måte at man kan se mulige farer før det er for sent (veldig lett å si i ettertid, og man må gjerne få en skikkelig lærepenge for å bli bevist på dette, men jeg tror det kan være sundt å være litt for hysterisk enn alt for slapp..). En fare kan være ponnijenta i stallen som hver dag leier ut hesten ved å surre leietauet rundt hånda, så vel som ting i boksen eller paddocken som ikke er i god stand og som kan forårsake uhell.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,12 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.