hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Høver og hovpleie
 Sprekker i hovene

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
lino Postet - 07/12/2005 : 23:54:49
Dette er sikkert et dumt spm, men jeg må bare spørre for å være sikker.
Hesten min har fått sprekker i den ene hoven, høyre fremben. De begynner der skoen slutter (bak) og er like på begge sider av skoen. Han har fått dem etter at han ble skodd sist og de går helt opp til der hoven slutter.
Det virker som om dyret ikke liker at det løfter dette benet, men det kan være han bare tuller seg også. De tre andre beina løfter han lett som ingenting.

Er sånne sprekker normalt/ufarlig?
5   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
lino Postet - 08/12/2005 : 10:00:55
Nå var jo Birk svært dårlig skodd da jeg fikk ham, noe min skoer reagerte på da han skodde ham. De hadde bare slått på gamle rustne sko som ikke egentlig passet og han mistet én på veien til meg, og én til med en gang vi fikk ham av hengeren.

De går nok ikke inn til lærhuden, de blør i alle fall ikke.
Virker ikke som om han er noe som helst vondt i det andre foten, da han ikke reagerer på at jeg klemmer og tar på den og sånn, og han løfter pent den foten med sprekker så lenge jeg ikke tar på den.
Skal ringe veterinæren min i dag og høre, jeg..
Fröya Postet - 08/12/2005 : 09:06:37
Sprekker kommer som regel av ubalanser i hoven. Ring hovslageren. Det at den ikke vil løfte dette beinet kan komme av at den har vondt i det andre som som da må bære mere vekt. Ville fått hovslageren til å sjekke alle høvene og ev. forlange at han skor om igjen. Dersom han ikke er i stand til å fikse det, få tak i en annen!
xxxx Postet - 08/12/2005 : 00:29:50
For å unngå at du skal bekymre deg for mye om hvor alvorlig eller ikke dette eventuelt er ,vil ikke jeg si så mye. Det blir mest å spekulere så lenge man ikke ser hovene.
Ring smeden din som har kunnskapene om dette (og har sett hesten tidligere) ,du får nok tak i ham.

Generelt om hovsprekker:
Disse starter som regel som små sprekker nederst i hoven (grassprekker). Noen oppstår også oppe ved kronranda eller nærmere draktene (sandsprekk).
De kan som jeg nevnte,være horisontale eller vertikale, overfladiske eller gjennomgående (helt inn til lærhuden, dvs det kommer blod ut ev de).
De kan føre til halthet og hvis de ikke behandles kan de til slutt bli infiserte og forårsake infeksjoner og mye smerte.

Sprekker kan komme av mangel på visse næringsstoffer, dårlig eller utilstrekkelig skoing eller de kan skyldes en uheldig disposisjon i hoven. Det kreves raskt tilsyn både fra veterinær og smed.

Om du mistenker at det kan være alvorlig og haster er jo en veterinær også behjelpelig.
De fleste hovsprekker kan repareres.
lino Postet - 08/12/2005 : 00:18:30
Uææh, nå ble jeg redd

Sprekkene er vertikale. Hva vil de si at de er gjennomgående?

Jeg prøvde å ringe skoeren min, men han svarte ikke.
xxxx Postet - 07/12/2005 : 23:58:25
Er ingen ekspert og i tillegg blir det vanskelig å besvare når man ikke ser hoven..

Men generelt:
Spørs om den er vertikal eller horisontal og evt. gjenomgående?

Det som kan skje hvis man ikke behandler det kjapt er at hesten vil bli halt og det kan sette seg betennelse i hovsprekken, og vekstsonene i kronranden kan da bli ødelagt.
Få sjekket sprekkene av en god hovslager eller veterinær.
Hovsprekker kan være alvorlig.

Lykke til!



 Image Forum 2001 This page was generated in 0,36 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.