hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Hest på for
 ikke lett

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
magry Postet - 11/05/2006 : 13:24:16
Jeg har fått tilbud om å få avkommet til en hest jeg har stelt med fra jeg var 8 år til jeg var runt om 26.Betingelsen er at han får et par avkom etter denne hesten.
Men problemet mitt er at jeg har unger som er små enda (4 og 8 år)
og har ikke helt tid og råd til å klare alt stellet alene.
Men om et par 3 år så vil jeg nok få litt mer tid.
Jeg har anonsert hesten på for i nærheten,men har ikke fått noen spesiel respons.Tenkte om jeg fikk noen til å ha henne på for i et par år i nærheten her,så kunne jeg komme å se til henne av og til når jeg kan.
De som har tatt kontakt bor enten for langt borte (Vi bor i haugesund )eller er for unge.
Ikke det at jeg mener 13 eller 14 åringer ikke kan ta seg av hester,men dette er en hest som har blitt brukt som traver,og trenge å bygges opp på ny for å bli en trygg ridehest.Og ansvaret er stort for meg om det skulle skje noe.
I og med dette skal bli en familiehest er det meningen den skal kunne brukes til det meste.Og hun kan jo brukes om hun er drektig.
Føllene blir også levert til eier når de er klare for det.
Er det flere som har problemer med å få satt ut på for?
Noen tips for å få det til?

8   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
magry Postet - 15/05/2006 : 15:35:07
Har muligens fått ordnet meg.Men synes alikvell det er rart at ingen har lyst å komme å ri og stelle hesten for meg av og til.
spoff Postet - 13/05/2006 : 18:50:50
Da ville jeg heller vurdert å ta mest mulig ansvar selv, og kanskje betale noen, eller få noen til å trene den jevnlig slik at du får litt avlastning. Det er selvfølgelig lov å prøve, men det sjokkerer meg på ingen måte at du ikke får noe treff.

Det er også greit å sette hesten på beite fra man til september, og det er mange steder som tar ansvar med daglig tilsyn og sånt om du betaler for det. I perioden hvor hesten står med føll er jo dette er vurderingssak. Da kan du følge den selv, men la de klare seg mest mulig på egenhånd. Hvordan stiller f.eks. de som skal ha føllet seg til å ha hoppa den perioden føllet må være hos moren?
magry Postet - 13/05/2006 : 15:46:06
Nei,det er ikke så stort, men det er mye jordbruk i dette området.Og jeg vil ha hesten i nærheten for å ta del i den selv også.
spoff Postet - 13/05/2006 : 00:37:14
Det kan så være. Men jeg ville vist stor skepsis til dette likevel. Det tar tid å følge opp en hest som skal følle, og det er mye du skal passe på, altså ansvar. Som helfôrsvert er det også normalt å vise stor aktsomhet for den hesten du låner. Jeg har fortiden hest på helfôr nå, og jeg er sikkert 10 ganger mer redd for denne hesten, enn hva jeg hadde vært med min egen. Dette er en ting.

En annen ting er det at du får ikke ridd hesten rett før følling, og i tiden etter. Bare brukt masse tid på å følge dem opp, og brukt endel penger på å holde dem vedlike. Lite tilbake for en fôrvert..

I tillegg. Ri til hesten. Det er også en stor jobb å ri til en snill hest.

En annen ting.. En hest slik jeg oppfatter at hesten er, er en hest som du får for slikk og ingenting om du bare snoker litt på hestemarkedet. Med alt det ansvarlig og all den jobben som følger med her, vil jeg tro at et klokt hode heller kjøper sin egen om de har anledning. Da sitter man faktisk igjen med gevinsten også den dagen hvor helfôrsperioden er over, og hesten er ridd til. Å gi fra seg hesten da, etter å ha betalt en hel masse, brukt masse tid.. Ikke riktig.

Den største skepsisen fra min side er føllinga. Og at man selvfølgelig ikke gidder å betale penger for å lære opp og ri til andres hester, og ikke sitte igjen med gevinsten selv. Selv om det er mange lærehester på helfôrsmarkedet, finner man det utroligste om man leter, og det finnes mange alternativ som jeg mener er langt bedre enn dette.

En annen ting.. Du ønsker en helfôrvert i nærheten av der du bor også. Det er vel ikke så stort område?
magry Postet - 12/05/2006 : 19:06:47
Er forsåvidt enig med dere.Men jeg vil self ta ansvaret runt føllingen selv.Men hadde vert så fint om noen alikevel ville hatt henne på for.
Det er jo en kjempegrei hest.
lino Postet - 12/05/2006 : 13:13:40
Jeg er enig med spoff.
Min egen hest er jo et tilridningsprosjekt, men dette har jeg valgt selv og får noe igjen for resultatene. Jeg hadde aldri i verden giddet å tilri en annens hest og samtidig måttet betale alle utigftene selv. Jeg kunne vurdert det dersom jeg fikk dekket alle utgifter til hesten i perioden jeg hadde den, fordi jeg synes arbeidet med å tilri en hest er veldig gøy.
spoff Postet - 12/05/2006 : 13:03:13
Jeg er blant dem som har lest mye gjennom helfôrsannonsene, og det sjokkerer meg hvor mange som ønsker å sette bort hesten på helfôr som et alternativ til tilridning. Nå vet jeg ikke om dette gjelder denne hesten, men fra utsagnet "Ikke det at jeg mener 13 eller 14 åringer ikke kan ta seg av hester,men dette er en hest som har blitt brukt som traver,og trenge å bygges opp på ny for å bli en trygg ridehest. (...) I og med dette skal bli en familiehest er det meningen den skal kunne brukes til det meste" er det iallfall det som slår meg. Det kan kanskje være derfor du ikke får noen henvendelser? Jeg ville heller aldri hatt et tilridningsobjekt på helfôr, og att på til skulle ta ansvar og arbeidet med å ta i mot et føll. Du vil jo også få dødtid i ridningen/treningen, hensyn du må ta, selv om man i stor grad kan bruke hesten som normalt i perioder. Jeg tror heller ikke x-travere er spesielt atraktive, desverre..

Det du ønsker er at noen skal kunne ta jobben du ikke har tid til å ta selv. For meg høres det ut som om du bør sette hesten ut et sted hvor du kan betale for oppfølging. Det er mange steder du både kan sette hesten til tilridning, eller steder som kan stelle og ta arbeidet med hesten din, imot litt betaling.

Jeg kan med hånda på hjertet si at jeg er blant dem som aldri i verden ville betalt penger for å ri til din hest, samt ta ansvar og arbeidet rundt et føll. Det er et stort ansvar å ha en hest på helfôr, og med risikoen og arbeidet som følger med følling, blir det ikke bedre.
Mona_Wendy Postet - 12/05/2006 : 09:42:48
Øhm, tror heller problemet heller litt andre veien. Det er kjempevanskelig å FÅ hest på fòr.

og de som vil ha hesten sin vekk setter gjerne inn annonse uten å lese gjennom de som faktisk ønsker seg hest på fòr.

Og så er det nok ikke så lett å få satt bort en x-traver.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2026 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.