hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Utegang/beite
 Utegang og varme.

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
eligj Postet - 29/06/2003 : 01:06:44
Det har vært mye diskusjon om utegang, vinterpels, barbering osv, og om det er best for hester i trening å bli barbert om vinteren, eller om de greier seg best med vinterpels.

Et spørsmål til dere som har hestene deres ute hele døgnet: Hva gjør dere de varmeste dagene om sommeren? Går hestene ute hele døgnet da også? Jeg vil tro at det beste er å ta dem inn noen timer midt på dagen når temperaturen stiger oppover mot 30 grader, kanskje mer. Eller? Jeg har hørt om hester som har kollapset i luftegården på varme dager. Det hjelper selvfølgelig hvis det er litt vegetasjon på beitet, helst litt skog, men det kan jo bli ganske varmt inne imellom trærne også..

8   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Bitten&Betty Postet - 16/07/2003 : 10:08:30
Hestene mine står ute hele døgnet. De har god tilgang på skygge og vann så de lider ingen nød. Når det er alt for varmt tar vi en liten svømmetur, eller så blir de spylt. De har også mulighet for å rulle seg i vann siden det kommer vann opp av bakken på beite.

Tøft Postet - 14/07/2003 : 22:12:44
hesten min står ute hele døgnet, men den har altid vatn og alltid skygge, og vist det blir en ekstrem varme tar jeg henne inn eller spyler henne med kaldt vann...
Camilla & Honey <3 Postet - 14/07/2003 : 15:45:48
Nå om sommeren står min helfor hest ute hele døynet, men som regel tar jeg henne inn rundt klokka 12, og kar henne stå inne til jeg kommer i stallen. Det er mye deiligere for henne enn å stå ute å ha det allt for varmt.

Beauty Postet - 10/07/2003 : 12:33:44
hehe, du er ikke den eneste som har spurt hvor jeg bor;) Jeg bor faktisk i Malaysia, fordi faren min har jobb her... Faar ofte spoorsmaal om det;)
eligj Postet - 06/07/2003 : 23:14:47
Beauty: Hvor bor du? (Ble litt nysgjerrig ;) )
Beauty Postet - 06/07/2003 : 15:03:50
Vel, vanskelig dette... Jeg bor selv i ett tropisk miljoo, her er det vanligvis rundt 30-35 grader og lite kjoolig vind. Hestene trives faktisk best inne naar det er saapass varmt, men det er noen som holder ut i varmen...

Hvis hestene foorst skal staa ute naar det er kokvarmt maa de ha tilgang paa skygge og MASSE vann. Salt er ogsaa veldig viktig, ettersom hestene svetter mye. Har sett noen som har ordna vannspreder i paddocken, og hestene lekte seg i vann spruten:) Men om du har en hest som ikke liker vann saa godt er det nok ikke lurt..

Men i Norge blir det jo ikke saa ille da;) Om jeg hadde hest i norge ville jeg nok sett det litt ann. Det er ofte litt kjoolig bris i norge, og det hjelper veldig:) Dessuten blir det ikke ofte 30grader... Men om solka skulle steke rett paa en moork, lang haaret hest, da ville jeg nok latt han faa komme inn litt.

Viktigst er det ihvertfall aa se hvordan hesten har det. Om han staar i skyggen og svetter og ser veldig daff ut, eller om han staar ved porten og gjerne vil inn, da boor han nok faa komme inn. Og m hesten skulle bli overopphetet boor man kjoole ned(ikke med iskaldt vann!) med en lunka dusj, passe paa at hesten har nok vann, og sette han i skyggen. Om hestens tilstand ikke forbedrer seg, boor man tilkalle dyrlegen.
Mi Postet - 29/06/2003 : 22:58:22
For en hest som står på løsdrift, MÅ de ha et leskur som de kan gå inn i når de vil! Det lønner seg nok med litt skygge på beitet til alle hester, uansett! Selv om det er varmt om sommeren, hjelper det å ha et sted der de kan skjule seg mot solen! Har sett islandshester med eksemdekken, som står ute på beite, uten noe som helst form for skygge...Syns det ser helt forferdelig ut!
Braga Postet - 29/06/2003 : 19:49:09
Hestene kan gå ut og inn i stallen som de vil, og siden stallen er bygd i det gamle fjøset der det ikke er så mye sol som varmer, så er den deilig og sval på sommer'n. Så det er inget problem for dem å gå ute hele døgnet.

Braga

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.