hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Side-pull hodelag..

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Czaronna Postet - 15/07/2004 : 00:36:08
Hehe...Har joina skikkelig dette forumet jeg nå....
Lurer bare på hva folket i Norge mener om side-pull hodelag.....???
Jeg selv mener det er bedre å ri med enn vanlig hodelag med bitt...hestens munn er jo ikke laget for å ha en tynn metallstang i munnen som blir beveget på mens hesten må jobbe på tøylen....
Bare lurer på hva folk syns...

Kopi av melding:
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Czaronna Postet - 25/07/2004 : 23:08:28
Heisann!
Ja, det er fra hööks jeg har bestilt fra:) er det det svarte du også har???? Det venter jeg på nå...venter det i nesteuke;)

Takk for alle svar folkens!

Alexandra&Czaronne
anka_aa Postet - 25/07/2004 : 13:29:29
fikk sidepull`en fra hööks i burdagsgave fra vennindene mine, da jeg hadde gått å siklet etter den i en evighet, og jeg må si at jeg er kjempefornøyd!! (..men uten beskyttelse over "tauet" så kan den være litt for hard!) Fjordhestmerra mi, som er av den litt harkjæfta typen (..til tider..) er som en drøm å ri m sidepull! ..hodelag og bitt er ryddet bort, og brukes nå kun til kjøring (+ om evt. noen som ikke er så påpasselig med trykk-ettergift skal ri...)
at sidepullen gir mindre pressise signaler er nok forskjellig fra hest til hest. I mitt tilfelle så mener jeg at sidepull funker bedre... hesten reagerer iallefall raskere( men jeg rir heller ikke dressur/sprang da..)
... men som sagt; det er individulle forskjeller hester! selv om en hest går dritbra med sidepull, så går kanskje ikke nabohesten med det idet heletatt.. skjønner hva jeg mener??
Irriducibili Postet - 21/07/2004 : 02:33:15
Hadde ingen i tankene da jeg skrev det, beklager om det ble oppfattet slik Bare kom med en kommentar om det, da jeg vet om endel som gjør dette.
Real Storm Postet - 19/07/2004 : 23:57:43
For å ha mitt på det rene:

Hesten min vet GODT at presset på neserygen betyr stopp... Rir også en del med hackamore, men skifter frem og tilbake alt ettersom:)
Irriducibili Postet - 19/07/2004 : 22:38:18
Viktig at man også tar seg tid til å faktisk lære hesten hva de nye signalene er.

Vet om så alt for mange som bare hiver på sidepull o.l. setter seg opp, og forventer at hesten skal kunne alle signaler. For det er jo helt naturlig at en hest vet at press mot neseryggen betyr 'stopp' jada...
Czaronna Postet - 19/07/2004 : 21:45:55
Takk for svar folkens:)
På alle disse svarene ser dere allerede at det er forskjell fra hest til hest.
Noen er veldig vanskelige å stoppe og på noen fungerer det som en drøm! Her ser det at det er stor forskjell fra hest til hest;)
Takk for alle svar folkens;)

Klem fra meg:)
Real Storm Postet - 19/07/2004 : 08:17:18
Czaronna:

Det kommer jo an på hva du mener med å løpe ut det. Galoppintervaller er jo speedtrening, så løp ut gjorde hun ikke, men var vanskeligere å stoppe. Det har seg nemlig slik at hesten min syns intervalltrening er kjempemorsomt, og har ikke alltid like lyst til å stoppe når hun får beskjed:) Jeg greier alltid å stoppe henne, men jeg vil helst at det skal gå kjapt å greit. Så jeg KAN ri med sidepull, men FORETREKKER bitt:)
Eikdokka Postet - 18/07/2004 : 23:23:03
heisann!

Æ syns at side-pull funke fint d! men e liksom ikkje nåkka man kan jobbe hestn på & æ pleie å ri på passe slakke tøyla heile tia når æ bruke d!!! hestn lystre perfekt & e kjempe lykkeli! :)

å Czaronna: æ har sedd hesta som e stein hard i munn som funke utruli bra på side-pull!

har førrestn side-pull fra hööks (den som koste litt under 1000lappen) å anbefale det! kjempebra!!!

-3c&ed-
Czaronna Postet - 17/07/2004 : 20:44:35
Epetra: Nei, jeg forsto det..:P hehe..!



Folk som satser på dressur burde tenke litt over hva de skriver her....Dressurfolk skriver jo alltid at det ikke er tøylen man skal ri med, men sjenkel og sete...jeg vet jo at man skal ha kontakt med hestens munn, men det burde jo være det samme hvilket bitt folk bruker på dressurhester hvis det er sant det de sier...SYNS JEG!!!!!!!!

Men jeg skal iallefall prøve meg på side-pull. Det er forskjell far hest til hest, så om "din" hest er steinhard i munnen og ikke hører etter på en side-pull, betyr ikke det at side-pull gir utydelige signaler, betyr bare at hodelaget ikke er det rette for "din" hest...!
Dette sier jeg ikke til EN spesiell person, sier det til ALLE....:)

Ha det bra!
epetra Postet - 17/07/2004 : 00:20:40
Czaronna: det var ikke ment som noen kritikk av noen slag, bare lurte, ble litt forvirret

jeg rir med bittulike sådan, på samme hest. vurderer å få tak i en sidepull, for å prøve det, se hvordan hun går på det. rir til og fra trøa med grime, går supert! har prøvd å ri med lærgrime på tur, funka det også(tommel opp)
men nå er jeg trøtt og vet egentlig ikke hva jeg skriver----
Hege J Postet - 16/07/2004 : 23:59:37
Jeg bruker et vanlig, mildt trinsebitt på hesten min, og hun er følsom og fin på det. Måtte ri med hack en periode fordi hun fikk et lagt mot mulen (!), og hun var helt grusom å ri på! Det ble rett og slett for sterkt for henne! Hun gikk nesten ikke fram i galoppen, selv om jeg slapp ut tøylene helt (nå må det sies at det var først gang hun gikk med hack, og var dermed ikke vant)! Så det kommer nok ann på hesten, og ikke minst rytterens følsomhet på hvordan hesten reagerer på forskjellige bitt og bittløst. Siden jeg mer av "den engelske skole", føler jeg aldri at jeg har skikkelig kontakt med hesten på et hack (den løper ikke ut), men jeg føler at det mangler noe der! Dermed synes jeg dressurøvelsene blir vanskeligere med hack av den grunn.
~*+Chasja+*~ Postet - 16/07/2004 : 22:27:05
Jeg synes ikke bitt er nødvendi om hesten reagerer på andre metoder!
Men selfølgeli om en ikke har kontroll, eller føler at en har bedre kontroll med et bitt, bruker en jo bitt.

Det er jo og veldi forskjellig fra hver hest, hvor sterk den er i munnen! Noen hester er veldi følsomme, og andre veldi harde.

Jeg har en liten ponni som reagerer veldi lett på bittet. Men og en drar for hardt buser den plutseli ut, og bryr seg nesten ikke om bittet..
Så av og til kan det vere vanskeli å bedømme om en skal ha et sterkt bitt, et vanli, hackmore eller side-pull!

Klem fra Jeanette
Czaronna Postet - 16/07/2004 : 21:25:08
Ok..Jaja...jeg har bestilit det fra Hööks og enda ikke fått det, men har prøvd hackamore før og det funket bra (selv om det er litt sterkere enn side-pull)..
Selv om deres hester er følsomme/ufølsomme på det, kan det henne det går bra/dårlig på min hest...det er forskjell fra hest til hest!
Så, vi får prøve side-pull litt på bane (dressur OG sprang) og på tur, så får vi se om det gir upresise signaler til MIN hest..! Det vil tiden vise!
Takk for alle svar:)

Klem fra meg:)
ToneKristin Postet - 16/07/2004 : 00:43:50
hesten min går som en drøm på side pull, reagerer på den minste bevegelse med fingrene. men likevel så velger jeg å ikke ri med side pull når jeg skal ri på bane, fordi det (som Stormy sier) gir dårligere (upresise) signaler enn bitt. hvis du skal ri uten bitt på bane så mener jeg å ha lest en plass (destrier, er du det som sa det?) at det er best å ri med kapsun, fordi det er det mest presise.

mvh tone kristin og lolita
Czaronna Postet - 15/07/2004 : 21:50:47
Ok...hvorfor vil du ikke det mer da??
Løp hesten ut med deg eller??
Jeg trenger ikke bekymre meg for akkurat det da for hesten min er veldig følsom og reagerer som oftest kjapt på tøyle (f.eks hvis hun blir redd noe og prøver å galopper bort fra det skumle, er det kjempelett å stoppe henne igjen...)..!

klmz..!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.