hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Hvordan få hesten ned på tøylen?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Angela_Dunjar Postet - 25/07/2007 : 23:03:47
hei.

Jeg har en fjording som jeg ikke klarer å få ned på tøylen. Blir han tømmekjørt så søker han ned med en gang.

Han er slik mot alle som rir han. Men jeg er ikke noen ekspert på området. Noen på stallen sier han rett og slett har for kort nakke, er det en mulighet?

Det er ikke livsviktig for meg å få hesten ned, men å ihvertfall få samlet han litt.
Kan noen gi meg noen gorde råd for hvordan en samler, og evt får hesten riktig ned på tøylen? jeg hadde en som red han før som stolt sa hu hadde fått han ned på tøylen, men en kunne klart se at hun bare "knakk" han ned, og dette ønsker ikke jeg, jeg vil han skal jobbe riktig med ryggen, og vil ikke lære han noe feil, og da også ønsker jeg selv å lære meg dette...

håper noen vil være hjelpsomme der ute..
15   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
lenaulv Postet - 15/08/2007 : 00:47:22
Vil bare nevne at klatring ikke styrker hestens evne til undergripenhet. Selvfølgelig bra å klatre med tanke på kondisjon, men søker man trening som peker mot det å kunne samle hesten (ved bruk av skogens fasiliteter), vil man ha større utbytte av å "klatre" nedover. Da må hesten virkelig bruke sin bakpart. Det er lett å "avsløre" om en hest vil "fuske" seg fra arbeidet i nedoverbakke; da vil den helst øke tempo og kanskje slå over i trav der det er brattest. Altså legge mest mulig vekt på fremparten, og ikke på bakparten.

Ellers vil jeg si at "melking" høres ut som en pen måte å omtale "saging" på. Må man sage for å hesten til å søke ned og frem, har man glemt bakpart og undergripenhet. Ned og frem kommer av seg selv om hesten har riktig bøyning og stillning. Altså en bøyning som går gjennom hele kroppen. Bøyningen vil sørge for at hestes respektive bakben får en lengere "vei" til å tråkke under sitt (og ditt; altså felles for hest og rytter) tyngdepunkt.

Mvh Lena
AinaRainaNico Postet - 12/08/2007 : 18:51:39


Lirke med hendene/fingrene på en måte

Opprinnelig postet av StjernaOgRosalind

[/quote]


Å ja det var ikke værre nei (forklart mener jeg
-RosaLind- Postet - 12/08/2007 : 17:36:29
Kopi av melding:
Kunne noen forklart meg hva det vil si "å melke"?

Opprinnelig postet av R.Aina




Lirke med hendene/fingrene på en måte
AinaRainaNico Postet - 11/08/2007 : 22:10:16
Kunne noen forklart meg hva det vil si "å melke"?
Olithyon Postet - 10/08/2007 : 15:26:10
Kopi av melding:
En liten betraktning: Hesten skal ikke gå NED på tøylen, men "søke frem mot den".
Det får man bare til hvis hesten har nok fremdrift bakfra.

For å si det sånn: Man får ikke styrt en båt med påhengsmotor hvis det er for lite "styrefart" fra motoren. - Skjønner?

Opprinnelig postet av T. Boysen


Kan jo styre uten motor da, men da må man RO
T. Boysen Postet - 10/08/2007 : 03:32:27
En liten betraktning: Hesten skal ikke gå NED på tøylen, men "søke frem mot den".
Det får man bare til hvis hesten har nok fremdrift bakfra.

For å si det sånn: Man får ikke styrt en båt med påhengsmotor hvis det er for lite "styrefart" fra motoren. - Skjønner?
Hanna & Lukas Postet - 10/08/2007 : 02:39:17
det er ikke uvanlig at hester faktisk har for kort nakke til å gå i en form med mye "nakkekrøll". hvis man tvinger dem til å bøye for mye på nakken, så hindrer det bl.a. svelget og pusterør. men det betyr ikke at de ikke kan gå samlet, de bare har en naturlig annen posisjon med hode/nakke.

gå den lange veien, med overganger, volter, sideveis øvelser, og jobbing i bakker/terreng/skog (ikke bare daffing men jobbing, med bøy rundt trær osv), så kommer det nok etterhvert :) og ikke glem å få ham til å søke ned og frem også, og runde/strekke overlinjen.
-RosaLind- Postet - 06/08/2007 : 12:43:59
Kopi av melding:
Kopi av melding:
Heisann

Har hatt det samme problemet med min fjording.
Fikk råd om å ri henne mye på volte, og "melke" forsiktig. Tror ikke han har for kort nakke, for det er bare snakk om at hesten skal krumme litt med nakken .
Dette mp du jobbe mye med. Skifte volte, "melk" litt, så trur jeg dette skal gå, siden det gikk med min fjording


Opprinnelig postet av JanitaOgRosalind



Synest ikkje du fekk noko godt råd. Ja kanskje hesten bøyer nakken, men det hjelper fint lite for meininga med å ri til tøylen er att hesten skal komme bakfra. Dvs trakke godt innunder seg med bakbeina og dermed legge meir vekt på bakbeina og løfte ryggen. Da kommer også bøyen på nakken av seg sjølv. Så å "melke" som du kaller det er berre å lure seg sjølv.

Tren masse overganger, vær konsekvent. Ha tolmodighet og få hjelp av dyktig instruktør.

Opprinnelig postet av Lucinda:




Men det var det JEG lærte
Angela_Dunjar Postet - 02/08/2007 : 22:53:11
takk igjen for svar.
Jeg har de siste 6 mnd trent for å få han sterkere i ryggen, ved å klatre masse bakker o.l og det har kommet seg, vi slet en stund med høyre galopp, den er på plass nå, så gjenstår da bare å få han ned. Jeg har hørt veldig mye om det å jobbe han bakfra og frem, noe jeg mener jeg klarte da jeg red barbak, siden jeg da virkelig "satt" på ryggen hans, og hele tiden kjente bevegelsene. Da jeg sitter i sal tror jeg ikke jeg har samme sitsen ennå, men dit jeg har flyttet hesten min nå er det ei som hele tiden kan kommentrere å fortelle åssen jeg rir, hva jeg gjør feil osv så håper nå at jeg skal lære hesten, eller meg selv hvordan dette gjøres riktig:)
frkelin Postet - 02/08/2007 : 19:56:31
Min hest begynte med å søke ned helt av seg selv når jeg satt riktig, gav litt sjenkel og hadde helt lett kontakt med tøyelen. Jeg melket ikke, holdt bare helt rolig.
Hun senket hodet et sekund og så løftet det igjen. Da fikk hun masse ros og ettergift på tøylen. Etter hvert har hun begynt å gå i holdning litt lenger, men det begynner med bare et skritt. Hesten balanserer seg på en annen måte og i begynnelsen klarer den ikke å holde balansen der lenge av gangen. Det er også viktig at rytter sitter i fullstendig balanse og ikke ødelegger i det hesten går ned på tøylen.
Jeg sliter nå i trav fordi jeg klarer ikke å sitte rolig og balansert nok i trav til at hesten går i holdning. Jeg klarer å holde balansen en gang i blant og da går hun fint. Men andre ganger mister jeg balansen i det hesten endrer sin balanse ned på tøylen og da går hun opp igjen med hodet med en gang.
Jeg tenker nesten sånn at hesten skal lære å balansere på line med meg på ryggen. Da må jeg sitte helt riktig og ikke forstyrre eller miste noe av min balanse. Når hesten begynner å prøve et skritt her og der er det bare å rose masse. Nå har jeg nesten et problem med at når jeg gir sjenkel går hodet ned og hun går veldig fint, men hun slår ikke over i trav når jeg ber om det. Så jeg må finjustere signalene mine så hun oppdager forskjellen. Det er nok også litt fordi jeg har brukt sete og sjenkler til å be om holdning og ikke tøylene noe særlig.

Jeg holder såvidt kontakt på tøylen, passer på at sitsen er riktig, sitter godt ned, bena strukket mot bakken, hælene ned og svak sjenkel og om nødvendig 4 cm inn på den ene tøylen i ett sekund uten å slippe ut på den andre tøylen. Hver gang du tar inn litt på den ene tøylen (den innerste) må du slippe det ut igjen etterpå.
Du ber hesten om å slappe av i kjeven og la hodet henge rett ned fra toppen av nakken når du tar inn de 4 cm. Hesten må oppdage at du slipper ut igjen hver gang for at den skal gi ettergift. Om du tar inn 4 cm, - hesten slipper hodet sitt - og du tar inn 4 cm til oppdager hesten at den er lurt. Neste gang vil den kanskje beskytte seg selv og munnen sin ved å strekke ut nesa og kreve mer tøyle enn du gir den.

Det er ikke nok at hodet går ned, ryggen må arbeide og bakbena komme godt under bakfra. Det er ingen selvfølge selv om hodet går ned, eller nesa inn. Det er derfor lurt å konsentrere seg mye om bakbena og at de jobber skikkelig, f.eks ved sideførende bevegelser osv.
IngvildK Postet - 02/08/2007 : 14:04:42
Så det andre innlegget ditt nå (barbak). Det med at han "ombestemmer" seg, kan det ha noe med muskelmangel å gjøre? Som om han gjerne vil søke til tøylen og jobbe ordentlig, men fordi han ikke har nok muskler greier han ikke å bære dere begge...?
IngvildK Postet - 02/08/2007 : 14:02:05
Er han godt muskelsatt i ryggen? Om han bare har muskler til å bære seg selv, kan det bli veldig tungt om han skal bære deg også.
Lucinda: Postet - 02/08/2007 : 13:57:11
Kopi av melding:
Heisann

Har hatt det samme problemet med min fjording.
Fikk råd om å ri henne mye på volte, og "melke" forsiktig. Tror ikke han har for kort nakke, for det er bare snakk om at hesten skal krumme litt med nakken .
Dette mp du jobbe mye med. Skifte volte, "melk" litt, så trur jeg dette skal gå, siden det gikk med min fjording


Opprinnelig postet av JanitaOgRosalind



Synest ikkje du fekk noko godt råd. Ja kanskje hesten bøyer nakken, men det hjelper fint lite for meininga med å ri til tøylen er att hesten skal komme bakfra. Dvs trakke godt innunder seg med bakbeina og dermed legge meir vekt på bakbeina og løfte ryggen. Da kommer også bøyen på nakken av seg sjølv. Så å "melke" som du kaller det er berre å lure seg sjølv.

Tren masse overganger, vær konsekvent. Ha tolmodighet og få hjelp av dyktig instruktør.
Angela_Dunjar Postet - 30/07/2007 : 22:35:45
takk for gode svar.. skal mulig flytte til en stall utpå her som har egen ridebane så jeg hele tiden får jobbet med dette ett par ganger i uka. :)
Tina_Marie Postet - 27/07/2007 : 08:39:44
Jeg hadde også dette problemet lenge med traveren min, men etter å ha ridd alle disse rare, kjedelige øvelsene man lærer som nybegynner, ble formen hennes betydelig bedre! Hun bruker nå ryggen mye mer og begynner å virkelig utvikle muskler i rygg og bakpart. Må også nevnes at jeg har gjort masse løsgjørende øvelser på henne, ri masse rare mønstre i forskjellig tempo og slikt. Hun har hatt dårlige muskler.

Så mitt råd til deg er å prøve å ri litt dressur med han... les gjerne i bøker om dressurøvelser som du får til, og test dem ut på hesten din, jobb med han!

Lykke til!

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,14 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.