hestemarked.no - Norges Største Hestemarked! [ Hest / Ponni / Hesteutstyr / Rubrikk annonser / Kjøp / Salg / Stall / Debatt / Kurs / Nyheter / Ridehesten / Rytter / Webshop / Hestebutikk / AUksjon / Nettbutikk ]
 
 

Hestemarked.no
Hundemarked.no
Kjøp og Salg
VIP-hjemmesider
MIX-debatt
MIX - for Hest og Hund!
    MIX - for Hest og Hund!
MIX - for Hest og Hund!
Hestemarked.no | Hovedside MIX | Forum-regler | Brukerprofil | Aktive emner | Medlemmer | Søk | Hjelp
Brukernavn:
Passord:
  Velg språk
Lagre passord
 Alle fora
 Hest - Generelle forum
 Generell ridning/trening
 Godbiter / bestikkelser?

MERK: Du må være registrert for å kunne sende et svar.
For å registrere, klikk her . Registrering er gratis!

Skjermstørrelse:
Brukernavn:
Passord:
Format modus:
Format: FetKursivUnderstreketGjennomstrek VenstrejustérSentrertHøyrejustér Horisontal linje Sett inn linkSett inn e-postSett inn bilde Sett inn kodeSett inn sitatSett inn liste
   
Melding:

* HTML er AV
* Forumkode er PÅ
Smileys
smil [:)] stort smil [:D] cool [8D] rødme [:I]
tunge [:P] ond [):] blink [;)] klovn [:o)]
sort øye [B)] åtter [8] rynke [:(] sjenert [8)]
sjokkert [:0] sur [:(!] død [xx(] søvnig [|)]
kyss [:X] godkjent [^] mislike [V] spørsmål [?]

  Kryss av her for å inkludere signatur fra din profil.
    

E M N E      H I S T O R I K K
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 16:57:36
Hei!

Jeg er så heldig å eie en flott hest, som mange andre også. Er så glad i ho, og vil så gjerne at ho skal være glad i meg også. Når jeg henter henne på beitet, hadde jeg av å til med litt godt til helle, som en eplebit eller litt gullerot o.l. Hun fulgte iverig etter meg for å få mer..

Jeg vil så gjerne at hun skal komme opp tl meg fra beitet, bare jeg plystrer eller roper på henne, jeg vet det vil bli en lang og krevende tid. Men så lurer jeg nå på om det jeg gjør er feil? Jeg tenkte å legge en pose med godt utenfor innheiningen, så hver gang jeg skal hente ho, så tar jeg med en godbt før jeg går inn, henter henne ut av innheiningen og gir henne en godbit da. Tenker å gjøre dette som en fast rutine mens jeg sier navnet hennes mens hun får godbiten. For så å frtsette dagen som jeg pleier..

Hva mener dere om dette? Vil jo at hun skal forbinne meg med noe godt, men oppnår jeg dette på denne måten? evt hvilke andre måter kan jeg bruke?
13   S E N E S T E      S V A R    (Siste først)
Ingvild og Kenzo Postet - 28/05/2006 : 00:06:24
Ja, som de andre (nå har ikke jeg finlest alle innleggene), så mener jeg også at veien til en hest som er glad i deg, ikke er bestikkelser. La henne heller bli kjent med deg, slik at hun vet at du behandler henne godt, og at hun kan stole på deg. På denne måten er hester ganske like mennesker: du får ikke venner ved å dele ut godteri i tide og utide, men ved å opparbeide deg et sterkt og trygt vennskap som er basert på kjærlighet, ærlighet og trofasthet. Litt klisjéaktig men
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 23:15:40
Hihi, okay! Takk :) Skal gjøre mitt beste!!
Bustetrollet Postet - 27/05/2006 : 23:02:26
Ta en russle tur, snakk til henne, stryk henne litt når hun gresser(el.) sett deg ned i gresset og les i ei bok om været er fint.

Hesten forbinner deg bare med jobb jobb jobb. Og da kommer hun heller ikke. Kanskje noen dager da hun vil jobbe er du heldig om hun kommer.
Derfor må det litt kos til og skap et bånd mellom dere. Alltid er det ikke like enkelt. Men etterhvert kommer hun kanskje tundrene, for da viser hun at hun er glad i deg og at hun vil "snakke" med deg.

Det å leke hest har jeg kommet langt med. Klø henne litt hardt, lek kompis og dytt henne vennskaplig. Vær litt røff og hard på en god måte(om det ble forklart riktig)

Pass på så det ikke tar helt overhånd da. Selv plages jeg med en hest som kommer løpende ned mot innheiningsåpningen i full galopp. Selvfølgelig i nedoverbakke. Der hun stuper under strengen for hun var ikke flink nok til beregne.
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 22:34:52
Utover skal jeg gjøre som du foreslår x-tine! Å gjøre det helt enkelt! Tror du har noe lurt i det du sier, men lurer på om dere har noen meninger om hvor ofte man kan gjøre det? Bare en gang om dagen? av og til i ukene? eller kan man gjøre det flere ganger om dagen av og til? Kanskje noen av dere har noen meninger om det? :)
Hum, synes allerede jeg er kommet mye lenger med hestekunnskapen her : p Er ikke bare bare,som oftest de minste detaljene mellom hest og rytter som er de viktigste! Føler jeg da :p av å til.. ; )
Bustetrollet Postet - 27/05/2006 : 21:42:18
Gå til innheininga å stå ute sammen og kos med henne..

Helt enkelt, ikke gjør noe ekstra ut av det.
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 21:37:27
Ja, dere har så rett! Men jeg lurr litt på.. Jeg har flere ganger hentet henne bare fr å stelle og kose og satt ho ut igjen, men henter henne egentlig bare en gang om dagen... Går det greit å hente henne en gang om morgenen frks, og rusle en tur å pusse henne litt, sette henne ut igjen for så å ta henne opp om ettermiddagen og ri en tur? Eller mener dere det blir for mye mas? er nemmelig redd for at hun da kan bli litt lei av meg : S Men har slått hle tanken med bestikkelser vekk nå... dere har rett, det blir egentlig bare tull med det..
Opal Postet - 27/05/2006 : 21:05:26
Dette er en prosess som kan ta litt tid og jeg tror ikke "lokkemat" er rette løsningen.

Madammen min som jeg har hatt i snart to år (og brukt sykt mye tid på) humrer og kommer stort sett alltid gående bort til meg (selv når det er veldig sølete ). Har trent en del horsemanship med henne.

Tror også det er et poeng som det ble nevnt av lucky june at hesten ikke bare forbinder deg med jobb. Hesten min vet aldri helt 100 % sikkert hva vi skal. Noen ganger gresser vi litt før vi går inn, noen ganger er det bare stell og kos men mest er det "hardt arbe".

Ta tiden til hjelp.
VictoriaTh Postet - 27/05/2006 : 19:50:02
Gamlehesten min kom alltid halveis når jeg skulle hente henne. Hun ville jo ikke gå hele 5-10m alene! Men hun avr sånn at hun kom når alle andre skulle hente hestene sine, men ble bare med meg inn Noen ganger da
lucky june Postet - 27/05/2006 : 19:18:54
mulig hesten din heller går til venninna di istede nettopp fordi hun ikke har holdt på med henne så mye.
hva gjør du når du tar ut hesten?

hestene mine kommer bare jeg roper/plystrer på de, men 50% av gangene jeg henter de er for å kose og stelle.
på den måten lærer de seg at det betyr ikke bare arbeid og komme til meg.
har aldri brukt godbiter og kommer heller ikke til å gjøre det.
snu litt på det så vil hesten din bli glad i godbiten istedefor deg.
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 19:09:59
Jupp! Takk for din mening! Tror det helst er det jeg vil gjøre også, siden det har fungert før.. : ) Men jeg lurer på en ting, som kanskje er litt teit men jeg må bare spørre. For ei venninne av meg er av og til innom for å hente ei hoppe som står i samme innheining som min.. Og det jeg ser, er at min hest kommer gående mot henne, dette har skjedd to ganger, fordi hun plystrer litt på den hoppa hun ska hente, men så kommer min isteden.. Hun går bare bort å henter hesten sin, og vi måtte le litt fordi jeg har jo plystret en del ganger før på ho, for å få henne til å skjønne at når hun hører plystringa, så kommer jeg å henter ho! En gang gikk ho bort til meg å møtte meg på plystringa mi! Men ikke i går, ikke i dag.. Nå virke det som om hun heller vil bort til venninna mi, enn meg.. Å jeg synes jo dette er litt trist også, hun har jo ikke oldt på noe med embla hun? så aner ikke.. Eller kanskje embla bare rett å slett liker hun bedre... : ( Er litt fortvilet her...
Stine&hestene Postet - 27/05/2006 : 17:43:16
jeg synes IKKE du burde gi hesten din godbiter for å komme til deg. jeg synes hesten da kommer på feil premisser. hestene "mine" har aldri fått godbiter av meg som "belønning" dette fordi for det første så tror jeg ikke hester blir glad når de får noe godt, men blir heller frustrerte når de ikke får mer.... hestene "mine" kommer når jeg roper/plystrer/smatter og de har aldri fått godbit for å komme. om de hadde fått det når de kom ville jeg nok ikke syntes det var så morro når de kom, for da vil de komme for at de kanskje fikk noe godt. slik ser i alle fall jeg på det. jeg synes det er morsomt å hente hestene, for jeg vet de ikke kommer for å få noe godt, men for å være sammen med meg. for å få til det må du få hesten til å gjette hva dere skal når dere skal ut av beite. kanskje dere bare skal rusle en tur og spise litt gress, ri en tur, gå på oppdagelsesferd og se på masse nye ting. om du gjør dette tror jeg hesten din vil glede seg til du kommer hver gang. lykke til
dette vil nok ta lengre tid en det med godbiten , men så har du også igjen for det senere! :)
Emblan-min Postet - 27/05/2006 : 17:25:24
Å, men legger det i låven ved siden av, var bare slik at jeg ikke skulle glemme å ta det med meg når jeg skal bort å hente henne. Er litt glemsk av meg, men hun vil aldri få se posen, fordi jeg går inn å henter noe i den FØR jeg går bort til beitet hennes, så godbiten ligger bare i lomma eller hånda mi den! :)
Flokus Postet - 27/05/2006 : 17:03:34
Sånn som jeg forstår vil du legge en pose utenfor beitet. Det er noe jeg ikke kan anbefale. Viss hesten legger merke til godtet vil den prøve å ta det, kanskje den til og med ødelegger gjerdet.

 Image Forum 2001 This page was generated in 0,11 seconds. Snitz Forums 2000
[Vilkår] [Mix/Forum-regler] [FAQ] [Annonsere] [Om oss]
2002-2025 © Hestemarked.no - Norges største hesteside!
Du kan enkelt Slette din bruker/vip eller Kontakte Kundeservice.
Start/Stopp nyheter+info pr epost og sms på din medlemsside.
Send "HEST SLETTBRUKER" til 1963 (0,-) for å melde seg ut av alle
tjenester (Medlemskap, VIPside, SMS mm.) på Hestemarked.no.
Send "STOPP" til 1963 (0,-) for å stoppe alle tjenester fra 1963.
Vi forbeholder oss for trykkfeil og feil i informasjon/spesifikasjoner.